Przejdź do treści

Wycieczki w Tatry z przewodnikiem tatrzańskim


Poniżej przedstawione są miejsca w Tatrach, bardzo znane oraz te mniej popularne, ale warte zobaczenia. Obok opisu znajdują się zdjęcia z tych pięknych miejsc, część z opisanych tras, a zwłaszcza wycieczki dolinne można zwiedzać o każdej porze roku.
Jeżeli jesteś zainteresowany szczegółami dotyczącymi wycieczek i tras do zwiedzania, koniecznie skontaktuj się z nami.
Wycieczkę w te piękne miejsca warto odbyć z zawodowym przewodnikiem tatrzańskim.

Wycieczki dolinne

To propozycja zwiedzania Tatr dla wszystkich osób. W większości tych miejsc poradzi sobie każdy, szlak tam biegną po płaskim terenem. Wędrówkę można dobrać ze względu na długości i atrakcje, jakie oferują to miejsca. W większości z nich pod koniec spaceru można odpocząć w schronisku turystycznym. Wycieczki po dłuższych lub krótszych dolinach, to świetna opcja na rozpoczęcie swojej przygody z górami. To także dobra propozycja na niepogodę i niekorzystne warunki panujące w wyższych rejonach gór. To również wspaniały pomysł na zimowe wyjścia. Poniżej przedstawiam najpopularniejsze wycieczki dolinne w Tatrach Polskich, na które chętnie zabiorę Cię jako przewodnik.
Proponowane wycieczki:

Dolina Kościeliska i dorożka góralska

Dolina Kościeliska - zwiedzanie z przewodnikiem tatrzańskim

Dolina leży w polskich Tatrach Zachodnich i uważana jest za jedną z najpiękniejszych dolin tatrzańskich, obok Morskiego Oka najczęstszy cel wycieczek. Podczas wędrówki dnem doliny podziwiać możemy jej wspaniałe otoczenie, skalne bramy, wywierzysko „Lodowe Źródło” oraz boczne odgałęzienie Wąwóz Kraków. W okresie letnim na polanach prowadzony jest kulturowy wypas owiec, a w bacówce na Wyżniej Kirze Miętusiej można skosztować regionalnych wyrobów z mleka owczego.


W dolinie przy szlaku zobaczymy zabytkową kapliczkę "zbójnicką”. Polana przy której stoi kapliczka, nosi nazwę Stare Kościeliska, tu dawniej znajdowała się osada przemysłowa związana z wydobyciem i przeróbką rudy żelaza. W Dolinie Kościeliskiej udostępnione dla zwiedzających są jaskinie: Mroźna, Smocza Jama, Raptawicka, Mylna i Obłazkowa, podczas zwiedzania podziemi należy być zaopatrzonym w czołówkę. W górnej części doliny znajduje się Smreczyński Staw, jedyny udostępniony w polskiej części Tatr Zachodnich. Na końcu doliny odpocząć można w drewnianym schronisku „Ornak”.


Atrakcje Doliny Kościeliskiej:

bramy i przewężenia skalne, wartki kościeliski Potok, bacówka z najlepszymi oscypkami w Tatrach, kapliczka Zbójnicka, jaskinie w dolinie, Wąwóz Kraków, schronisko Ornak, Smreczyński Staw, owce na polanach, wywierzysko Lodowe Źródło

trasa: Kiry – Wyżnia Kira Miętusia – Bacówka – Stare kościeliska – Hala Pisana – Wąwóz Kraków – Hala Ornak

czas trwania wycieczki: standardowe zwiedzanie do schroniska trwa ok. 5 h
suma przewyższenia: 150 m
trudność: mała/średnia (zależna od opcji zwiedzania)
cena: 800 zł (uzależniona od sezonu, czasu trwania, opcji zwiedzania)

Rusinowa Polana z dziećmi

Rusinowa Polana i Gęsia Szyja - zwiedzanie z przewodnikiem


Polana reglowa w polskich Tatrach Wysokich słynąca z niezwykłych widoków i rozległej panoramy. Z polany możemy  podziwiać najwyższe szczyty Tatr na czele z Gerlachem. Na Rusinowej Polanie znajdują się szałasy pasterskie, a od wiosny odbywa się kulturowy wypas owiec. Można tutaj skosztować świeżych serów owczych między innymi znanego wszystkim oscypka.

Atrakcją na trasie wycieczki jest drewniany kościółek na Wiktorówkach Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr. Na skarpie niedaleko kaplicy znajdują się pamiątkowe tablice poświęcone osobom, które były związane z górami. Z Rusinowej Polany wprost w górę prowadzi na początku trawiastym grzbietem, a potem w lesie szlak na Gęsią Szyję.

Jest to zwieńczony skałkami szczyt, z którego rozpościera się piękny widok na Tatry Bielskie, znaczną część Tatr Wysokich i Tatry Zachodnie aż po Osobitą. Nazwa wierzchołka pochodzi od wydłużonego kształtu grzbietu, który prowadzi na niego od Rusinowej Polany.

Atrakcje Rusinowej Polany:

wspaniała panorama tatrzańska, bacówka z pysznymi serami owczymi, kaplica na Wiktorówkach, tablice pamiątkowe obok kaplicy.

trasa: Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Wiktorówki – Zazadnia
czas trwania wycieczki: ok. 3-4 h
suma przewyższenia: 150 m
trudność: mała
cena: 750 zł (cena uzależniona od sezonu)

Chochołówska w Dolina i polana

Dolina Chochołowska - poznawaj z przewodnikiem


Największa dolina w Tatrach Polskich o długości prawie 10 kilometrów. Wycieczka do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Szlak prowadzi najpierw drogą asfaltową do Hucisk, następnie szeroką drogą bitą biegnącą wzdłuż Chochołowskiego Potoku. W środkowej części doliny znajduje się Polana Chochołowska, która jest jedną z najbardziej malowniczych w Tatrach. Stoi tutaj drewniany kościółek znany z filmu Janosik, drewniane szałasy pasterskie a na łąkach prowadzony jest kulturowy wypas owiec.

Zwiedzanie polany polecamy szczególnie wiosną, kiedy to masowo kwitną krokusy i wtedy łąka prezentuje się najpiękniej. W czerwcu 1983 r. podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny przebywał w Dolinie Chochołowskiej papież. Odbył wówczas krótką wycieczkę w stronę Doliny Jarząbczej. Pobyt Jana Pawła II upamiętniony został tablicą u wejścia do schroniska oraz krzyżem w miejscu, do którego dotarł podczas spaceru. Na skraju Polany Chochołowskiej stoi duże schronisko PTTK.


Atrakcje w Dolinie Chochołowskiej:
krokusy kwitnące na wiosnę, bacówka z wyrobami z mleka owczego, kaplica na polanie, schronisko PTT.

trasa: Siwa Polana – Huciska – Polana Chochołowska – Schronisko turystyczne i z powrotem
czas trwania wycieczki: ok. 5-6 h
suma przewyższenia: 250 m
trudność: mała
cena: 800 zł (cena uzależniona od sezonu)

Rybi Staw

Nad Morskie Oko z przewodnikiem


Morskie Oko to największe i najpiękniejsze jezioro tatrzańskie, które położone jest w Dolinie Rybiego Potoku. Należy do jednego z dwóch jezior w Tatrach, naturalnie zarybionych dla tego kiedyś nazywane było Rybim Stawem.
W otoczeniu stawu możemy podziwiać strzeliste szczyty, a z bardziej znanych należy wymienić Rysy oraz potężny mur Mięguszowieckich Szczytów, z których największy jest Mięguszowiecki Szczyt Wielki.

Jezioro znajduje się w górnej granicy lasu, a szata roślinna doliny należy do najwspanialszych w Tatrach. Możemy tutaj zaobserwować spore skupiska limby. Morskie Oko jest celem wycieczek większości turystów przebywających w Tatrach. Nad jego brzegiem znajduje się stare drewniane schronisko turystyczne.

Atrakcje na trasie nad Morskie Oko:

wodogrzmoty Mickiewicza, leśniczówka Wanta, widok na Gerlach, Małe Morskie Oko, otoczenie jeziora, schronisko

trasa: Palenica Białczańska – wodogrzmoty – Wanta – Włosienica Schronisko turystyczne i z powrotem
czas trwania wycieczki: ok. 5-6 h
suma przewyższenia: 400 m
trudność: mała
cena: 850 zł (cena uzależniona od sezonu)

szczyt Wielki Kopieniec

Przez Dolinę Olczyską na Kopieniec Wielki


Ciekawy szlak biegnący wzdłuż Potoku Olczyskiego jednego z najobfitszych w tej części Tatr.  W środkowej części dol. Olczyskiej na skraju Olczyskiej Polany znajduje się Wywierzysko Olczyskie będące jednym z pięciu największych źródeł krasowych Tatr Polskich.
Wielki Kopieniec szczyt, z którego możemy podziwiać rozległą panoramę Tatr od Hawrania po Osobitą oraz całe Podhale. Na Polanie Kopieniec znajduje się szereg szałasów i szop a w okresie letnim prowadzony jest kulturowy wypas owiec.

Polana była przez kilkaset lat terenem bardzo intensywnego wypasu owiec, które ogołociły z traw i roślinności zbocza Wielkiego Kopieńca. Na wiosnę licznie występują krokusy i kaczeńce.
Na wierzchołek można również dostać się od strony Cyrhli, skąd prowadzi mało uczęszczany szlak.

Atrakcje podczas wycieczki na Kopieniec Wielki:

zespół szałasów pasterkich, krokusy na wiosnę, wywierzysko Olczyskie, rwący potok Olczyski,

trasa: Jaszczurówka Polana Olczyska Polana pod Kopieńcem Kopieniec Wielki lub Toporowa Cyrhla polana za szałasami pod Kopieńcem wierzchołek Kopieńca
czas trwania wycieczki: ok. 3-4 h
suma przewyższenia: 300-400 m
trudność: mała
cena: 750 zł (cena uzależniona od sezonu)

Polana Strążyska widok na Giewont

Dolina Strążyska i Sarnia Skała z przewodnikiem


Bardzo ciekawa krajobrazowo zakopiańska dolina reglowa. Dolina rozpoczyna się przy końcu ulicy Strążyskiej w Zakopanem i biegnie aż do podnóży Giewontu. W czasie wędrówki dnem dolina możemy podziwiać prawie naturalnie zachowane lasy regla dolnego na czele z bukiem.
Na Polanie Strążyskiej stoją szałasy, pozostałe ślady pasterstwa, które dawniej było prowadzone w dolinie. Jeden z nich rozbudowano i zamieniono w bufet. Na skraju sterczy z murawy wielki głaz zwany Sfinksem.
Z polany wspaniale prezentuje się północna ściana Giewontu i sam wierzchołek zwieńczony krzyżem. Niedaleko polany znajduje się efektowny wodospad Siklawica, który spływa wąską strugą przez dwa skalne, omszałe progi skalne. Z Doliny Strążyskiej możemy wyjść na niewielki szczyt Sarnia Skała. Podejście na górę nie jest trudne ani eksponowane a z wierzchołka rozpościera się ciekawy widok na Tatry, Zakopane oraz Podhale.

Atrakcje podczas wycieczki do Doliny Strążyskiej:


malowniczy las bukowy, szałasy na Polanie Strążyskiej, wodospad Siklawica, turnie skalne, herbaciarnia, wspaniały widok na północną ścianę Giewontu
trasa: Zakopane — leśniczówka Polana Strążyska wodospad Siklawica
czas trwania wycieczki: ok. 3 h
suma przewyższenia: ok. 200 m
trudność: mała
cena: 750 zł (cena uzależniona od sezonu)

Hala Kondratowa

Z Kuźnic na Kalatówki i Dolinę Kondratową


Kuźnice to najstarsza dzielnica Zakopanego, nazwa pochodzi od znajdujących się  tu dawniej kuźni i hut żelaza. Na terenie Kuźnic mieści się szereg odnowionych zabytkowych budynków a w jednym z nich znajduje się siedziba TPN. Rozpoczyna się stąd wiele popularnych szlaków w Tatry oraz dolna stacja Kolejki Linowej na Kasprowy Wierch. W czasie wycieczki warto odwiedzić pustelnie brata Alberta oraz zwiedzić kaplicę Św. Krzyża, wybudowaną wg szkiców Stanisława Witkiewicza.

Kalatówki to polana, z której rozpościerają się fantastyczne widoki na otoczenie doliny Bystrej. Miejsce wczesną wiosną porastają dywany krokusów. Dodatkową atrakcją tego miejsca są wypasane tutaj latem owce. Na Kalatówkach znajduje się także budynek hotelu górskiego.

Dolina Kondratowa leży w odgałęzieniu doliny Bystrej. Teren ten był dawniej znanym rejonem wypasu owiec. Na Polanie Kondratowej znajduje się niewielkie drewniane schronisko, nieopodal budynku leży ogromny, kilkudziesięcio tonowy głaz pozostałość lawiny kamiennej, która zeszła ze zboczy Giewontu. Z polany wspaniale prezentuje się ramię Długiego Giewontu oraz Kopa Kondracka.

Atrakcje podczas wycieczki na Kalatówki i do doliny Kondratowej:


zabytkowe obiekty w Kuźnicach, dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch, pustelnia br. Alberta, polana Kalatówki (wiosną krokusy a latem owce), schronisko na Hali Kondratowej
trasa: Zakopane — Kuźnice pustelnia Brata Alberta Polana Kalatówki schronisko na Hali Kondratowej
czas trwania wycieczki: ok. 4 h
suma przewyższenia: 333 m
trudność: mała
cena: 800 zł (cena uzależniona od sezonu)

Wielka Polana Małołącka

Zwiedzanie Doliny Małej Łąki


Najmniejsza dolina walna po polskiej stronie Tatr, w kształcie litery „U”, należy do ładniejszych zakątków w pobliżu Zakopanego. Mała Łąka to dolina polodowcowa, znajdował się tu lodowiec, który kiedyś tutaj zalegał. Pozostały po nim dobrze widoczne moreny czołowe i boczne. Wylot przy Drodze pod Reglami między Krzeptówkami a Gronikiem. Dominują nad nią znane i popularne turystycznie szczyty: Giewont, Kopa Kondracka i Małołączniak należące do Czerwonych Wierchów.

Nad doliną wznosi się Wielka Turnia, opadająca na jej dno potężnym prawie 500-metrowym urwiskiem. W środkowej części rozciąga się Wielka Polana Małołącka. Latem jest tu pełno roślin i kwitnących kwiatów. Dawniej na polanie znajdowało się centrum wypasowe owiec i stało wiele szałasów. Polana jest bezwodna, a potok przez nią płynący pojawia się okresowo. Szlakiem biegnącym przez Małą Łąkę można dojść na Giewont. Warto za cel wycieczki wybrać tę piękną dolinę, jest ona mniej popularna turystycznie i znajdziemy tu większy spokój niż w innych częściach Tatr.

Atrakcje podczas wycieczki do Doliny Małej Łąki:


piękny reglowy las, rozległa polana Małołącka, widok z polany na wspaniałe szczyty i turnie
trasa: Zakopane — Gronik szatra Wielka Polana Małołącka
czas trwania wycieczki: ok. 3-4 h
suma przewyższenia: ok. 270 m
trudność: mała
cena: 750 zł (cena uzależniona od sezonu)

Dolina Białego

Dolina Białego i Ścieżka nad Reglami


Najpiękniejsza pod względem krajobrazowym i przyrodniczym dolina reglowa, łatwo dostępna z Zakopanego. Dolina Białego w całości objęta jest rezerwatem ścisłym noszącym imię Stanisława Sokołowskiego.

Bardzo ciekawie prezentuje się roślinność doliny, obok świerków możemy w jej otoczeniu podziwiać wspaniały las bukowo-jodłowy należący do nielicznych ocalałych w Tatrach fragmentów dawnego piętra dolnego regla. Wzdłuż szlaku płynie rwący potok poprzecinany mostkami, tworzący szereg kaskad i wodospadów. Po drodze możemy podziwiać niewielkie turnie dolomitowe i wąskie skalne bramy.

Ścieżka nad Reglami jest nietrudnym szlakiem poprowadzony wśród bogatej i zmieniającej się scenerii. Z Przełęczy Białego rozpościera się ładny widok na grupę Kasprowego. Kalatówki to piękna polana tatrzańska gdzie obecnie prowadzony jest tzw. kulturowy wypas owiec. Z Kalatówek możemy zobaczyć kolejkę linową, którą można wyjechać na Kasprowy Wierch.

Atrakcje wycieczki do Doliny Białego i Ścieżką nad Reglami:


piękny reglowy bukowy, niezwykła roślinność tatrzańska, rwący Biały Potok, żleby i przewężenia skalne

trasa: Zakopane — Dolina Białego Ścieżka nad Reglami Kalatówki — Kuźnice
czas trwania wycieczki: ok. 4 h
suma przewyższenia: ok. 220 m
trudność: mała
cena: 800 zł (cena uzależniona od sezonu)

Polana Stoły

Staników Żleb — Przysłop Miętusi — Polana Stoły


Staników Żleb to gęsto zalesiona, mało uczęszczana dolinka, która swoją nazwę wwodzi od nazwiska góralskiej rodziny Staników, mającego niedaleko swoje gospodarstwo. Dolinka wcina się głęboko w lesiste masywy Hrubego i Małego Regla, a szlak prowadzi wzdłuż bystrego potoku i doprowadza na Przysłop Miętusi. Jest to trawiaste szerokie siodło, od którego na zachód znajduje się obszerna, pochyła Miętusia Polana.


Z Przysłopu Miętusiego rozpościera się imponujący widok na masyw Czerwonych Wierchów, które widoczne z tej strony odsłaniają swe wielkie urwiska. Zobaczymy stąd od lewej: Małołączniak, Krzesanicę, Ciemniak. Z Przysłopu prowadzi kilka szlaków, jednym z nich możemy dojść do Doliny Kościeliskiej a stamtąd podejść na Stoły.


Na rozległej Polanie Stoły możemy zobaczyć najcenniejszy w Tatrach Zachodnich zespół zabytkowych szałasów, które od roku 1977 wpisane są do krajowego rejestru zabytków. Z polany rozpościera się wspaniały widok na otoczenie Doliny Kościeliskiej.

Atrakcje wycieczki przez Staników Żleb, Przysłop Miętusi na Polanę Stoły:


wspaniały widok na Czerwone Wierchy, rozległa polana, zabytkowe szałasy pasterskie

trasa: Nędzówka — Staników Żleb Przysłop Miętusi Kościeliska Dolina — Polana Stoły
czas trwania wycieczki: ok. 4-5 h
trudność: mała
cena: 800 zł (cena uzależniona od sezonu)

Łatwe wycieczki górskie

To propozycja dla tych którzy chcą spędzić w Tatrach dłuższy czas, bardziej się zmęczyć i wejść nieco wyżej. Miejsca tu opisane charakteryzują się niezapomnianymi widokami górskiego krajobrazu. W każdym z nich zobaczymy malowniczo położone jeziora górskie.

widok na Halę Gąsienicową

Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy


Hala Gąsienicowa to najbardziej znana górna część Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. W przeszłości była dużym ośrodkiem pasterskim, po którym pozostało kilka szałasów i szop, ich kształt niezwykle harmonizuje z otaczającym krajobrazem. Nazwa Hala Gąsienicowa pochodzi od Gąsieniców, znanego rodu zakopiańskiego. Z hali możemy podziwiać wspaniałe tatrzańskie szczyty między innymi: Kościelec oraz Świnicę. Na skraju lasu stoi duże murowane schronisko "Murowaniec".


Czarny Staw Gąsienicowy jest największym ze stawów w dolinie i piąty co do wielkości w Tatrach. Leży u podnóża wschodniej ściany Kościelca. Ciekawie prezentują się stąd szczyty i przełęcze, przez które przebiega Orla Perć najtrudniejszy znakowany szlak w Tatrach polskich. Widok z nad stawu przedstawia charakterystyczną rzeźbę Tatr Wysokich: grani, skalnych, urwisk, żlebów, trawiastych upłazów.

Atrakcje podczas wycieczki na Halę Gąsienicową:

szałasy pasterskie, schronisko Murowaniec, jezioro górskie, jedna z najpiękniejszych panoram tatrzańskich

trasa: Kuźnice — Przełęcz między Kopami — Murowaniec — Czarny Staw Gąsienicowy
czas trwania wycieczki: ok. 6 h
trudność: średnia
cena: 900 zł (cena uzależniona od sezonu)

Wielki Staw Polski

Dolina Pięciu Stawów Polskich


Dolina Pięciu Stawów Polskich jest jedną z najładniejszych dolin Tatr. Znajduje się tu pięć dużych stawów, od których nazwę bierze dolina a wśród nich Wielki Staw Polski, najgłębszy i drugi co do powierzchni w Tatrach. Malowniczo prezentuje się otoczenie doliny na czele z Kozim Wierchem.

Dawniej Dolina Pięciu Stawów Polskich była wykorzystywana przez pasterzy, którzy wypasali tu owce. Przy Przednim Stawie stoi pięknie wkomponowane w otoczenie schronisko. Podczas wycieczki podziwiać można najpotężniejszy tatrzański wodospad Wielka Siklawa, który najokazalej prezentuje się w okresie wiosenno letnim.

Atrakcje podczas wycieczki do Doliny 5 Stawów Polskich:

wodogrzmoty Miskiewicza, wielka walna dolina i jej otoczenie, Wodospad Wielka Siklawa, malowniczo położone stawy, schronisko turystyczne

trasa: Palenica Białczańska — wodogrzmoty Mickiewicza — Nowa Roztoka — Wielka Siklawa — schronisko turystyczne
czas trwania wycieczki: ok. 7 h
trudność: średnia
cena: 900 zł (cena uzależniona od sezonu)

Czarny Staw nad Morskim Okiem

Czarny Staw pod Rysami (Czarny Staw nad Morskim Okiem)


Czarny Staw pod Rysami jest trzecim wśród jezior tatrzańskich co do powierzchni a drugim co do głębokości. Ten pełen dzikiego uroku staw znajduje się u podnóża najwyższych szczytów Polskich. Obok niego prowadzi popularny szlak na Rysy.

Atrakcje podczas wycieczki nad czarny Staw pod Rysami:

malownicze otoczenie wysokogórskiego krajobrazu, ściana Kazalnicy, widok na Rysy, jezioro wysokogórskie

trasa: Palenica Białczańska schronisko nad Morskim Okiem — szlak wokół Morskiego Oka — podejście (200 m przewyższenia) nad brzeg Czarnego Stawu
czas trwania wycieczki: ok. 7-8 h
trudność: średnia
cena: 900 zł (cena uzależniona od sezonu)

WYCIECZKI GÓRSKIE

Czerwone Wierchy


Jest to grupa czterech wielkich, kopulastych szczytów w grani głównej Tatr Zachodnich. Należą do nich: Kopa Kondracka 2005 m, Małołączniak 2096 m, Krzesanica 2122 m i Ciemniak 2096 m. Masyw wznosi się nad dolinami: Kościeliską, Małej Łąki, Bystrej i Cichą Liptowską (Słowacja).

Nazwa Czerwonych Wierchów pochodzi od porastającej wierzchołki rośliny o nazwie sit skucina, która na jesień przybiera charakterystyczną rudawą barwę. Wejścia na Czerwone Wierchy nie należą do trudnych, a w tym terenie często można spotkać pasące się kozice. Przy dobrej widoczności podziwiać można panoramę Tatr Zachodnich i Wysokich, jak również całe Zakopane oraz Podhale.


czytaj więcej o Czerwonych Wierchach


Giewont


Jeden z najbardziej znanych i popularnych szczytów w Tatrach, dumnie króluje nad Zakopanem i stanowi jego symbol. Charakterystyczny kształt widziany od strony północnej przypomina śpiącego rycerza. Giewont składa się z trzech szczytów: Wielkiego Giewontu, Małego Giewontu i Długiego Giewontu. Na Wielkim Giewoncie wznosi się metalowy krzyż o wysokości 17,5 m i rozpiętości ramion 5,5 m, który został zamontowany z inicjatywy ówczesnego proboszcza przez parafian z Zakopanego.


Ku północy Giewont opada niemal 600-metrową ścianą. Wierzchołek jest skalisty i ostatnie metry wejścia ułatwiają łańcuchy i klamry, rozpościera się z niego wspaniały widok na Tatry, Zakopane, całe Podhale, część Orawy i Spiszu. Doskonale widoczne są, rozciągające się u stóp patrzącego, dolinki reglowe. Na szczyt Giewontu można dostać się z dolin: Strążyskiej, Małej Łąki oraz Kondratowej a najbardziej popularny szlak rozpoczyna się w Kuźnicach.

czytaj wiecej o Giewoncie

Ornak


Długi grzbiet rozdzielający w górnych częściach doliny: Chochołowską i Kościeliską. Od XV w. do XIX w. na zboczach Ornaku znajdowały się sztolnie, w których wydobywano kruszce, najpierw rudy srebra i miedzi następnie żelaza. Pozostało po tym nazewnictwo, a także fragmenty dawnych sztolni i urządzeń wydobywczych.

Z wierzchołka podziwiać możemy najwyższy szczyt Tatr Zachodnich — Bystrą, ciekawie prezentuje się stąd widok na Rohacze i Starorobociański Wierch. Wędrówkę można rozpocząć w Kirach, następnie wędrujemy dnem doliny Kościeliskiej.
Od schroniska na Hali Ornak wśród lasu świerkowego wychodzimy na Iwaniacką Przełęcz, skąd dosyć mozolne podejście na sam grzbiet Ornaku. Wędrując grzbietem, po drodze mijamy charakterystyczne Siwe Skały. Powrót przez Dolinę Starorobociańską do Doliny Chochołowskiej.

czytaj więcej o Ornaku

Starorobociański Wierch


Starorobociański Wierch (2176) o charakterystycznym kształcie piramidy jest najwyższym szczytem po polskiej stronie Tatr Zachodnich. Wznosi się w głównej grani Tatr nad Dol. Starorobociańską i Dol. Raczkową. Polska nazwa pochodzi od Hali Starej Roboty, a dawniej nazywano go po prostu Szczyt.


Na północnych stokach Starorobociańskiego Wierchu w XVIII w. prowadzono poszukiwania kruszców. Widok z wierzchołka jest niezwykle bogaty i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Wycieczkę można rozpocząć od Doliny Chochołowskiej przez Trzydniowiański Wierch, Kończysty Wierch a powrót grzbietem Ornaku i Doliną Kościeliską.

o Starororobociańskim Wierchu

Kasprowy Wierch


Szczyt znajduje się w głównej grani Tatr i wznosi nad dolinami: Goryczkową, Kasprową, Gąsienicową i słowacką Cichą Liptowską. Kasprowy Wierch jest najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym szczytem Tatr Polskich, niewątpliwie przyczynia się do tego kolej linowa, którą od 1936 r. można wyjechać na górę.


Na wierzchołku znajduje się najwyżej usytuowany budynek w Polsce-obserwatorium meteorologiczne a poniżej niego górna stacja kolei linowej oraz taras widokowy. Widok ze szczytu, przez który przebiega granica ze Słowacją, jest bardzo rozległy. W zimie Kasprowy Wierch jest tłumnie odwiedzany przez narciarzy, którzy nazywają go świętą górą. Na szczyt możemy się dostać od Kuźnic pieszo, gdzie mamy do wyboru kilka opcji wyjścia. Na Kasprowy możemy również wyjechać kolejką linową, która po przesiadce na Myślenickich Turniach dowiezie nas na samą górę.

czytaj wiecej o Kasprowym

Grześ i Wołowiec


Grześ (1653) kopulaste porośnięte kosodrzewiną wzniesienie w zachodnim obrzeżu Dol. Chochołowskiej. Na wierzchołku stoi drewniany krzyż postawiony przez Słowaków w 1992 r. Rozpościera się stąd piękny widok na słowacką część Tatr Zachodnich. Na szczyt wyprowadza szlak biegnący nieopodal schroniska w dolinie Chochołowskiej. Z Grzesia można szlakiem poprzez Długi Upłaz i Rakoń wyjść na Wołowiec.


Wołowiec (2064) jest potężnym, trawiasto-skalistym masywem, zwornikiem w głównej grani Tatr i jej bocznej północnej odnogi, jaką tworzą Rakoń, Grześ, Bobrowiec i Furkaska. Szczyt góruje nad trzema dolinami: po polskiej Dol. Chochołowską a po słowackiej: Jamnicką i Zuberską. Z wierzchołka rozpościera się wspaniały widok na Tatry Wysokie i Zachodnie oraz Babią Górę i Zalew Orawski. Nazwa Wołowca została nadana przez pasterzy liptowskich ze względu na wypasane kiedyś w tej okolicy woły.

więcej o Wołowcu

WYCIECZKI WYSOKOGÓRSKIE

Granaty


Granaty to skalny masyw składający się z trzech wierzchołków: Zadni Granat 2240 m, Pośredni Granat 2234 m oraz Skrajny Granat 2225 m. Grań Granatów wznosi się nad dolinami Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów Polskich, a wierzchołkami wszystkich szczytów masywu biegnie Orla Perć.

Najważniejszym  szczytem Granatów jest najniższy Skrajny Granat, a widok z niego uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Tatrach. Nazwa Granaty, którą często można spotkać w Tatrach i najprawdopodobniej pochodzi od półszlachetnych kamieni. Na masyw możemy wyjść szlakiem żółtym znad Czarnego Stawu Gąsienicowego oraz zielonym z Dol. Gąsienicowej przez Kozią Dolinkę.

więcej o Granatach

Świnica


Świnica 2001 m. jest to pierwszy od przełęczy Liliowe wybitny granitowy szczyt wznoszący się w głównej grani Tatr. Góruje nad trzema dolinami: Pięciu Stawów Polskich (boczna część Doliny Białki), Gąsienicową (górne piętro Dol. Suchej Wody) i Cichą Liptowska. Główny wierzchołek Świnicy został zdobyty 1867 r. przez znakomitego przewodnika tatrzańskiego Macieja Sieczkę.

Na szczyt można wyjść z doliny Gąsienicowej oraz Pięciu Stawów Polskich. Najpopularniejsza jest trasa prowadząca szlakiem graniowym od Kasprowego Wierchu. Szlaki prowadzące na szczyt są ubezpieczone łańcuchami i klamrami. Według ludowych opowieści nazwa Świnica pochodzi od podobieństwa masywu do świńskiego łba, dawniej szczyt był nazywany Świnią Skałą. Z wierzchołka rozpościera się bajeczny widok na Tatry.

czytaj więcej o Świnicy

Rysy


Rysy (2499 m)  to graniczący ze Słowacją najwyższy szczyt w Polsce. Zbocze masywu Rysów po stronie Doliny Rybiego Potoku jest ukośnie przecięte potężnym żlebem, który swoim kształtem tworzy charakterystyczną „rysę” i od niej pochodzi nazwa góry.
Na szczyt wyprowadza czerwono znakowany szlak turystyczny, który przebiega obok Morskiego Oka i Czarnego Stawu pod Rysami, a dalej stromo pod górę okrążając z prawej Bulę pod Rysami. Trasa biegnąca na szczyt jest dość trudna i przeznaczona jest dla bardziej wprawionych turystów. Droga na Rysy ubezpieczona jest całą serią sztucznych ułatwień w postaci łańcuchów (360 metrów łańcuchów).

Widok z wierzchołka jest imponujący, dzięki swojemu położeniu obejmuje setkę szczytów i 12 ważniejszych jezior w Tatrach. Zdobycie Rysów jest celem wielu turytów, wycieczkę najlepiej rozpocząć wcześnie rano. Na wierzchołek można wejść również od Słowackiej strony.

czytaj więcej o Rysach

Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch


Szpiglasowa Przełęcz (2120 m) oddziela szczyt Szpiglasowego Wierchu od Masywu Miedzianego. Uchodzi ona za jeden z lepszych punktów widokowych w Tatrach. Szpiglas nazwa pochodzi od antymonitu wydobywanego w tym rejonie w drugiej połowie XVIII wieku. Na przełęcz można wyjść od Doliny Pięciu Stawów Polskich (pod koniec kilka łańcuchów) lub od Morskiego Oka łatwym szlakiem tzw. Ceprostradą.

Szpiglasowy Wierch (2172 m)  zwornikowy szczyt jest łatwy do zdobycia od Szpiglasowej Przełęczy (ok.15 min). Roztacza się z niego widok na Ciemnosmreczyńską Dolinę, Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Masyw Mięguszowieckich Szczytów. Z wierzchołka wspaniale prezentuje się Świnica i cała Orla Perć.

czytaj więcej o Szpiglasowym Wierchu

Przełęcz Karb i Kościelec


Karb (1853 m) — przełęcz położona pomiędzy płytowym, północnym zboczem Kościelca, a skalistym zwieńczeniem porośniętym kosodrzewiną grzbietu Małego Kościelca. Na Karb można wyjść znad Czarnego Stawu Gąsienicowego lub od Zielonego Stawu Gąsienicowego.

Kościelec (2156 m) — strzelisty szczyt, opadający stromą granitową płytą ku przełęczy Karb, tworzy płaską 300-metrową ścianę, którą poprowadzony jest szlak na wierzchołek. Kościelec jest ciekawy punktem widokowy na Orlą Perć, rejon Kasprowego Wierchu i Podtatrze. Jest to jedyne miejsce, z którego widoczne są wszystkie Stawy Gąsienicowe.

Nazwa Kościelca wiąże się z jego charakterystycznym kształtem, oglądany od strony Królowej Równi i schroniska Murowaniec, można dojrzeć w jego strzelistej sylwetce kształt kościoła gotyckiego. Kościelec bywa czasami porównywalny do alpejskiego Matterhornu. Szczyt wspaniale prezentuje się z rejonu dolnej stacji wyciągu narciarskiego w Kotle Gąsienicowym.

więcej o Karbie
WYCIECZKI ZAKOPANE

Zakopane i Gubałówka


Zakopane jest największą i najważniejszą miejscowością po polskiej stronie Tatr, jak również najbardziej znanym ośrodkiem turystyki i sportów zimowych w Polsce. Do ciekawszych zabytków miasta należy stary drewniany kościółek oraz znajdujące się obok Kaplica Gąsieniców i Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Przy ulicy Kościeliskiej podziwiać możemy zespół tradycyjnych drewnianych domów góralskich z połowy XIX wieku. W mieście zobaczyć możemy szereg drewnianych willi w Stylu Witkiewiczowskim (Styl Zakopiański) a najpiękniejsze to: Willa Koliba, Dom pod Jedlami, Oksza.

Warto odwiedzić drewnianą kaplicę na Jaszczurówce wg projektu Stanisława Witkiewicza najpiękniejszy przykład budownictwa sakralnego w stylu zakopiańskim. Na uwagę zasługuje Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach oraz skocznia narciarska Wielka Krokiew.
Gubałówka to grzbiet o wysokości 1126 m wznoszący się po pn-zach. stronie Zakopanego. Możliwość wyjechania kolejką terenowo linową. Widok z Gubałówki jest bardzo ciekawy i ukazuje niemal całe pasmo Tatr, a szczególnie malowniczo prezentuje się stąd charakterystyczny kształt Giewontu.

więcej Zakopane


Wróć do spisu treści