Popularne polany w Tatrach Polskich

Przejdź do treści

Popularne polany w Tatrach Polskich

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · 27 Marzec 2018
Polana to miejsce śródleśne bez drzew i porośnięte roślinnością zielną. W gwarze góralskie słowo polana  w Tatrach oznacza część łąki, hali lub pastwiska. Obecnie część polan i łąk na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego jest koszona w celu ochrony przed zarośnięciem. Poniżej kilka najpopularniejszych i najbardziej znanych polan w Tatrach Polskich.

Rusinowa Polana (ok. 1180-1300 m)

Nazywana także Jaworzyna, duża rozległa pochyła polana położona na grzbiecie schodzącym z Gęsiej Szyi. Jest to jedna z polan w Tatrach, na których w okresie letni prowadzony jest kulturowy wypas owiec. Na Rusinowej Polanie stoi bacówka gdzie wyrabiane są produkty z mleka owczego, na czele z najbardziej znanym oscypkiem. Z Rusinowej Polany roztacza się wspaniały widok na najwyższe szczyty Tatr.

na Rusince


Polana Kalatówki (ok. 1150-1200 m)

Spora polana po zachodniej stronie Doliny Bystrej. Od wiosny do jesieni wypasane są tu owce, można tu zobaczyć stojące szopy i szałasy pasterskie. Poza nimi na polanie znajduje się wielki hotel turystyczny, swoją bryłą niepasujący do otaczającego krajobrazu. Na wiosnę polane pokrywają fioletowe kwiaty krokusów. Przez Kalatówki przebiega kilka popularnych szlaków np. na Giewont i Czerwone Wierchy.

krokusy na Kalatówkach


Polana Chochołowska (ok. 1090-1160 m)

Jedna z najbardziej malowniczych polan w Tatrach Zachodnich, położona jest w górnej części Doliny Chochołowskiej. Miejsce to najbardziej okazale wygląda na wiosnę, kiedy to pojawiają się łany krokusów. Na polanie znajduje się szereg szałasów i szop pasterskich. Do dzisiaj prowadzony jest tutaj wypas owiec. W bacówce wyrabiane są sery z mleka owczego. Na skraju polany stoi duże schronisko turystyczne.

mnichy chochołowskie


Strążyska Polana (ok. 1020-1050 m)

Niewielkie, niezalesione miejsce w Dolinę Strążyskiej, w miejscu jej rozgałęzienia. Stoją tutaj zabytkowe szałasy pasterskie, bufet oraz drewniane stoły z ławkami. W dolnej części spory głaz ze względu na kształt zwany Sfinksem. Z polany niezwykły widok na północną ścianę Giewontu. Na Polanie Strążyskiej krzyżują się dwa szlaki: czerwony prowadzący na Giewont oraz czarny-Ścieżka nad Reglami.

Polana Strążyska


Wielka Polana Małołącka (ok. 1170–1200 m)

Polana położona w Dolinie Małej Łąki jest jedna z największych w Tatrach. Niegdyś na polanie wypasano owce i krowy oraz koszono trawę, stało tutaj sporo zabudowań pasterskich w postaci szałasów i szop. Po wykupieniu hali przez TPN osiedle pasterskie zostało zlikwidowane. Dawniej w miejscu Wielkiej Polany Małołackiej istniało jezioro, które z czasem wyschło. Przez polanę przebiega szlak prowadzący na popularną Przełęcz Kondracką.

Mała Łąka


Wyżnia Kira Miętusia (ok. 935-950 m)

Rozległa, słoneczna polana położona w Dolinie Kościeliskiej. Ciągnie się od Niżniej Bramy Kościeliskie (Brama Kantaka) do mostu na Potoku Kościeliskim. Kira w gwarze góralskiej oznacza zakręt lub zakos drogi albo ścieżki. Na polanie prowadzony jest Kulturowy Wypas Owiec, stoi tutaj bacówka, w której można spróbować wyrobów z mleka owczego. Na wiosnę pojawiają się fioletowe kwiaty krokusów.

Koscieliska


Polana pod Kopieńcem (ok. 1210-1205 m)

Spora, podłużna polana leżąca u stóp Kopieńca Wielkiego. Na polanie stoi szereg szałasów pasterskich oraz szop krowiarskich, obecnie prowadzony jest w tym miejscu wypas owiec. Na polanie stoi kamienny krzyż ustawiony z inicjatywy miejscowych pasterzy. Wiosną licznie występuje tu Szafran Spiski popularnie nazywany Krokusem. Przez polane biegnie szlak turystyczny, prowadzący z Toporowej Cyrhli do Doliny Olczyskiej.

szałasy


Polana Jaworzynka (ok. 1070–1120 m)

Obszerna polana leżąca w Dolinie Jaworzynce. Dawniej miejsce intensywnego wypasu owiec, po którym pozostałością są mieszczące się tutaj zabytkowe szałasy pasterskie. Polana ma prawie 1 km długości i należy do najładniejszych w okolicy Zakopanego. Wzdłuż polany biegnie popularny szlak turystyczny prowadzący na Halę Gąsienicową.

w dolinie Jaworzynka


Polana Olczyska (ok. 1035-1110 m)

Należy do największych w Dolinie Olczyskiej, położona jest nad zachodnim brzegiem Olczyskiego Potoku. Dawniej na polane stało ok. 20 budynków łąkarskich i pasterskich. W pobliżu polany znajduje się Wywierzysko Olczyskie. Przez polane prowadzi zielono znakowany szlak z Jaszczurówki na Kopieniec i na Toporową Cyrhlę. Od szlaku odgałęzia się łącznikowy szlak koloru żółtego prowadzący na Nosalową Przełęcz.

szałas w olczyskiej

Źródło:
„Wielka Encyklopedia Tatrzańska” Zofia i Witold H. Paryscy
„ Tatry Polskie przewodnik” Józef Nyka
5.0 / 5
1 recenzja
1
0
0
0
0
Apartamenty Zakopane
12 Kwi 2018
Ukwiecona polana i ośnieżone szczyty - coś pięknego! Aż chce się ruszyć przed siebie z plecakiem :)
Wróć do spisu treści