Jeziora w Tatrach

Przejdź do treści

Jeziora w Tatrach

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · 1 Marzec 2018
Cechą charakterystyczną dla Tatr są licznie tu występujące jeziora górskie nazywane stawami. Są one niewątpliwą ozdobą wspaniałego krajobrazu tatrzańskiego.

Jeziora górskie w Tatrach

stawy
Jest ich w Tatrach ok. 200, a w Tatrach Polskich-40, nie liczac tych okresowych. Powstały głównie w kotłach polodowcowych, rzadziej w zagłębieniach zamkniętych morenami. Występują one na różnych wysokościach. Aż 11 stawów przekracza powierzchnię 1 ha, z czego 5 stawów ma powierzchnie powyżej 10 ha. Jeziora położone najwyżej zamarzają na większą część roku, dlatego często zwane są zmarzłymi stawami.

Najwięcej jezior występuje w Tatrach Wysokich, głównie po słowackiej stronie. Woda w stawach tatrzańskich (nie licząc reglowych) jest przezroczysta o barwie szafirowej, szafirowo-szmaragdowej, ciemnogranatowej, prawie czarnej lub czerwonej od glonów porastających podwodne skały.
Przebywając w Tatrach, warto zobaczyć choć jedno z jezior tatrzańskich.

Morskie Oko

Powierzchnia 34,54 ha, głębokość 50,8 m, wysokość 1395 m n.p.m.
Powierzchniowo największe jezioro w całych Tatrach. Wody Morskiego Oka zajmują dno misy polodowcowej, od północy zamkniętej przez rygiel skalny, na którym znajduje się morena czołowa. W jego wodach naturalnie występuje pstrąg potokowy. Wokół stawu prowadzi czerwono znakowany znak turystyczny, którego przejście zajmuje ok. 1 godzinę. Morskie Oko jest uważane za najpiękniejsze ze wszystkich jezior tatrzańskich. Otaczające je szczyty należą do najwyższych w Tatrach Polskich.

moko


Czarny Staw Gąsienicowy

Powierzchnia 17,79 ha, głębokość 51 m, wysokość 1620 m n.p.m.
Piąte pod względem wielkości polodowcowe jezioro w Tatrach Polskich i największe w Dolinie Gąsienicowej. Obok Morskiego Oka uchodzi za jedno z najpiękniejszych jezior tatrzańskich. Znajduje się na nim niewielka wysepka. Nad wodami Czarnego Stawu Gąsienicowego majestatycznie góruje strzelisty kształt Kościelca. Widoczne są stąd szczyty przez które przebiega wysokogórski szlak Orlej Perci. W stawie żyją pstrągi, które zostały sztucznie wprowadzone przez człowieka.

staw gąsienicowy


Smreczyński Staw

Powierzchnia 0,75 ha, głębokość 5,3 m, wysokość 1226 m n.p.m.
Nieduży, malowniczo położony staw leżący pośród lasu w Dolinie Kościeliskiej. Zbiornik wodny powstał poprzez nagromadzenie wody w bezodpływowym zagłębieniu pomiędzy morenami bocznymi lodowców. Staw oraz jego brzegi ulegają powolnemu zarastaniu. Nad północnym brzegiem przygotowano miejsca siedzące oraz platformę widokową.
Można stąd podziwiać malownicze szczyty Tatr Zachodnich, odbijające się w ciemnej toni jeziora. Najbliższe otoczenie stawu stanowią obecnie mocno przesuszone świerki.

staw kościeliska


Czarny Staw pod Rysami (Czarny Staw nad Morskim Okiem)

Powierzchnia 20,54 ha, głębokość 76,4 m, wysokość 1580 m n.p.m.
Drugie pod względem głębokości a trzecie co do powierzchni jezioro polodowcowe w Tatrach. W jego otoczeniu znajdują się szczyty, zaliczane do najwyższych w polskiej części Tatr. Nad taflą jeziora wznosi się przewieszone urwisko Kazalnicy Mięguszowieckiej o ponad 600-metrowej wysokości. Woda w jeziorze jest ciemnego koloru i charakteryzuje się przezroczystością do 17 metrów. Nad brzegiem stoi żelazny krzyż z postawiony w 1836 roku, obok stawu biegnie szlak na Rysy.

czarny Staw nad Morskim Okiem


Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Powierzchnia 34,54 ha, głębokość 79,3 m, wysokość 1665 m n.p.m.
Leżący u stóp Koziego Wierchu i Miedzianego najgłębszy staw w całych Tatrach i w pierwszej piątce pod względem głębokości w Polsce. Jezioro jest dobrze widoczne z Orlej Perci i z okolic Szpiglasowej Przełęczy. Ze stawu wypływa szeroką strugą potok Roztoka niżej tworzący największy wodospad w Tatrach-Wielką Siklawę.

Wielki Staw w piatce


Zielony Staw Kieżmarski

Powierzchnia 1,77 ha, głębokość 4,5 m, wysokość 1545 m n.p.m.
Największy staw w dolinie, nad którym górują szczyty Jastrzębiej Turni oraz Małego Kieżmarskiego Szczytu. Zielony Staw jest jednym z najpiękniejszych jezior tatrzańskich. Znajduje się w kotle polodowcowym wśród zwałów morenowych 10-12 m wysokości. Nazwa stawu wywodzi się od jego zielonego zabarwienia, według ludowych podań kolor pochodzi od rubina, który miał niegdyś zatonąć w wodach jeziora.

zielony staw


Hinczowy Staw

Powierzchnia 20,08 ha, głębokość 54 m, wysokość 1946 m n.p.m.
Największe i najgłębsze z jezior w słowackiej części Tatr. Otaczają go szczyty Koprowego Wierchu, Cubryny, Mięguszowieckich Szczytów. Woda ma kolor niebieski i jest niezwykle przeźroczysta. Staw położony jest o 551 m wyżej niż Morskie Oko. Wielki Staw Mięguszowiecki leży niemal u podnóży Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem i przez to jest z niej bardzo dobrze widoczny.

Hinczowy Staw


Szczyrbskie Jezioro

Powierzchnia 19,67 ha, głębokość 19-20 m, wysokość 1346 m n.p.m.
Zaliczane do najładniejszych stawów w Tatrach, położone jest na dziale wód Morza Bałtyckiego i Czarnego. Leży po południowej stronie Tatr na tarasie między wylotem Furkotnej Doliny a Młynickiej Doliny. Ciekawością jest, że to duże jezioro nie ma odpływu. Woda w stawie ma barwę żółto-zielony i przeźroczystość ok. 9 m. Brzegiem jeziora prowadzi wygodny chodnik.

szczyrbskiePopradzki Staw

Powierzchnia 6,88 ha, głębokość 17,6 m, wysokość 1494 m n.p.m.
Spore jezioro tatrzańskie w Mięguszowieckiej Dolinie leżące pośród lasów. Staw jest jednym z popularniejszych miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Poradzki Staw obok Morskiego Oka jest naturalnie zarybionym jeziorem w Tatrach. Nazwa wywodzi się od rzeki Poprad, których źródeł dopatrywano niegdyś w Popradzkim Stawie. Wokół jeziora można odbyć wspaniałą wycieczkę wśród pięknych widoków i ciekawej tatrzańskiej przyrody.

Popradzkie
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści