Jeziora w Tatrach: Najbardziej znane jeziora tatrzańskie
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · czwartek 01 Mar 2018 · 4:45
Cechą charakterystyczną dla Tatr są licznie tu występujące jeziora górskie nazywane stawami. Są one niewątpliwą ozdobą wspaniałego krajobrazu tatrzańskiego. Większość z najpiękniejszych jest łatwo dostępna turystycznie i znajdują się po polskiej stronie Tatr.Jeziora górskie w Tatrach— zestawienie najbardziej znanych jezior tatrzańskich
Jest ich w Tatrach ok. 200, a w Tatrach Polskich - 40, nie licząc tych okresowych. Powstały głównie w kotłach polodowcowych, rzadziej w zagłębieniach zamkniętych morenami. Występują one na różnych wysokościach. Aż 11 z nich przekracza 1 ha, z czego 5 stawów ma pow. powyżej 10 ha. Jeziora położone najwyżej zamarzają na większą część roku, dlatego często zwane są zmarzłymi stawami.Najwięcej jezior występuje w Tatrach Wysokich, głównie po słowackiej stronie. Woda w stawach tatrzańskich (nie licząc reglowych) jest przezroczysta o barwie szafirowej, szafirowo-szmaragdowej, ciemnogranatowej, prawie czarnej lub czerwonej od glonów porastających podwodne skały. Większość stawów można zobaczyć, docierając tam znakowanym szlakiem, przebywając w Tatrach, warto zobaczyć choć jedno z nich.Morskie Oko — jezioro położone w Dolinie Rybiego Potoku
Powierzchnia 34,54 ha, głębokość 50,8 m, wysokość 1395 mPod względem powierzchni największe jezioro w całych Tatrach. Jego wody zajmują dno misy polodowcowej, od północy zamkniętej przez rygiel skalny, na którym znajduje się morena czołowa. W jego wodach naturalnie występuje pstrąg potokowy. Wokół stawu prowadzi czerwono znakowany znak turystyczny, którego przejście zajmuje ok. 1 godzinę. Morskie Oko jest uważane za najpiękniejsze ze wszystkich tatrzańskich jezior. Otaczające je szczyty należą do najwyższych w Tatrach Polskich, są to m.in. Mięguszowieckie Szczyty i Rysy. Nad wodę prowadzi popularny szlak z Palenicy Białczańskiej.
Czarny Staw Gąsienicowy — jezioro górskie ze wspaniałym otoczeniem
Powierzchnia 17,79 ha, głęb. 51 m, wysokość 1620 m n.p.m.Piąte pod względem wielkości jezioro w Polskich Tatrach i największe w Dolinie Gąsienicowej. Obok Morskiego Oka uchodzi za jedno z najpiękniejszych jezior w polskich górach. Znajduje się na nim niewielka wysepka. Nad wodami stawu majestatycznie góruje strzelisty kształt Kościelca. Widoczne są stąd szczyty, przez które przebiega wysokogórski szlak Orlej Perci. W stawie żyją pstrągi, które zostały sztucznie wprowadzone przez człowieka.
Smreczyński Staw — malownicze jezioro Tatr Zachodnich
Powierzchnia 0,75 ha, głęb. 5,3 m, wysokość 1226 m n.p.m.Nieduży, malowniczo położony staw leżący pośród lasu w Dolinie Kościeliskiej. Zbiornik wodny powstał poprzez nagromadzenie wody w bezodpływowym zagłębieniu pomiędzy morenami bocznymi lodowców. Staw oraz jego brzegi ulegają powolnemu zarastaniu. Nad północnym brzegiem przygotowano miejsca siedzące oraz platformę widokową.Można stąd podziwiać malownicze szczyty Tatr Zachodnich, odbijające się w ciemnej toni jeziora. Najbliższe otoczenie stawu stanowią obecnie mocno przesuszone świerki.Czarny Staw pod Rysami (Czarny Staw nad Morskim Okiem)
Powierzchnia 20,54 ha, głęb. 76,4 m, wysokość 1580 m n.p.m.Drugie pod względem głębokości a trzecie co do powierzchni jezioro w Tatrach. W jego otoczeniu znajdują się szczyty, zaliczane do najwyższych w polskiej części Tatr. Nad taflą jeziora wznosi się przewieszone urwisko Kazalnicy Mięguszowieckiej o ponad 600-metrowej wysokości. Woda w jeziorze jest ciemnego koloru i charakteryzuje się przezroczystością do 17 metrów. Nad brzegiem stoi żelazny krzyż z postawiony w 1836 roku, obok stawu biegnie szlak na Rysy.
Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich
Powierzchnia 34,54 ha, głębokość 79,3 m, wysokość 1665 m n.p.m.Leżący u stóp Koziego Wierchu i Miedzianego najgłębszy staw w całych Tatrach i w pierwszej piątce pod względem głębokości w Polsce. Jezioro jest dobrze widoczne z Orlej Perci i z okolic Szpiglasowej Przełęczy. Ze stawu wypływa szeroką strugą potok Roztoka niżej tworzący największy wodospad w Tatrach-Wielką Siklawę. W dolinie 5 Stawów Polskich można zobaczyć jeszcze inne fantastyczne naturalne zbiorniki wodne.
Zielony Staw Kieżmarski
Powierzchnia 1,77 ha, głębokość 4,5 m, wysokość 1545 m n.p.m.Największy staw w dolinie, nad którym górują szczyty Jastrzębiej Turni oraz Małego Kieżmarskiego Szczytu. Zielony Staw jest jednym z najpiękniejszych jezior po słowackiej stronie Tatr. Znajduje się w kotle polodowcowym wśród zwałów morenowych 10-12 m wysokości. Nazwa stawu wywodzi się od jego zielonego zabarwienia, według ludowych podań kolor pochodzi od rubinu, który miał niegdyś zatonąć w wodach jeziora.
Hinczowy Staw
Powierzchnia 20,08 ha, głębokość 54 m, wysokość 1946 m n.p.m.Największe i najgłębsze z jezior w słowackiej części Tatr. Otaczają go szczyty Koprowego Wierchu, Cubryny, Mięguszowieckich Szczytów. Woda ma kolor niebieski i jest niezwykle przeźroczysta. Uchodzi za jedno z najpiękniejszych jezior tatrzańskich. Staw położony jest o 551 m wyżej niż Morskie Oko. Wielki Staw Mięguszowiecki leży niemal u podnóży Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem i przez to jest z niej bardzo dobrze widoczny.
Szczyrbskie Jezioro
Powierzchnia 19,67 ha, głębokość 19-20 m, wysokość 1346 m n.p.m.Zaliczane do najładniejszych stawów w Tatrach, położone jest na dziale wód Morza Bałtyckiego i Czarnego. Leży po południowej stronie Tatr na tarasie między wylotem Furkotnej Doliny a Młynickiej Doliny. Ciekawością jest, że to duże jezioro nie ma odpływu. Woda w stawie ma barwę żółto-zielony i przeźroczystość ok. 9 m. Brzegiem jeziora prowadzi wygodny chodnik.
Popradzki Staw
Powierzchnia 6,88 ha, głębokość 17,6 m, wysokość 1494 m n.p.m.Spore jezioro górskie w Mięguszowieckiej Dolinie leżące pośród lasów. Staw jest jednym z popularniejszych miejsc tłumnie odwiedzanych przez turystów. Poradzki Staw obok Morskiego Oka jest naturalnie zarybionym jeziorem w Tatrach. Nazwa wywodzi się od rzeki Poprad, których źródeł dopatrywano niegdyś w Popradzkim Stawie. Wokół jeziora można odbyć wspaniałą wycieczkę wśród pięknych widoków i ciekawej tatrzańskiej przyrody.
AUTOR
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.