Wycieczka Ścieżką nad Reglami

Przejdź do treści

Wycieczka Ścieżką nad Reglami

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · 23 Październik 2017
Ścieżka nad Reglami prowadzi prawie równolegle do Drogi pod Reglami, zamykając od południa zakopiańskie doliny reglowe. Jest w większości wygodną i dobrze oznakowana ścieżką biegnącą przez reglowe przełęcze.
Szlak wiąże ze sobą doliny Bystrej, Białego, Strążyską, Małej Łąki, Miętusią, Kościeliską, Lejową i Chochołowską, może być użyty jako jeden ze sposobów dotarcia do nich. Ścieżka jest znakowana kolorem czarnym, jej długości wynosi ok. 16 km, a czas przejścia całego odcinka wynosi ok. 6 godzin. Przejście całej trasy lub jej odcinków może stanowić dobre przygotowanie do wycieczek w wyższe partie Tatr.

Z Kalatówek

zameczki
Początek Ścieżki nad Reglami rozpoczyna się na Kalatówkach, wznosząc się zakosami przez las, wyprowadza na Przełęcz Białego. Stąd rozpościera się ciekawy widok na grupę Kasprowego Wierchu.

Następnie lekko w dół szlak prowadzi przez liczne mostki, pod turniami Zameczków — jest to najbardziej malowniczy odcinek całej trasy, natomiast w zimie niebezpieczny ze względu na możliwość zejścia lawin. Po pewnym czasie w prawo odchodzi szlak koloru żółtego sprowadzający do Doliny Białego.

Kontynuując wycieczkę ścieżka wyprowadza na Czerwoną Przełęcz dawniej zananą jako Wolarzysko 1303 m, tutaj duża ilości drewnianych ławek stanowiących wygodne miejsce odpoczynku. Można stąd podejść na popularny szczyt Sarniej Skały.


Od Czerwonej Przełęczy

strążyska
Z przełęczy szlak obniża się zakosami przez las do Doliny Strążyskiej i wyprowadza na Polanę Strążyska. Stoi tutaj niewielki bufet oraz drewniane ławki ze stołami. Poniżej polany w lewo przez mostek nad potokiem Strążyskim ścieżka prowadzi w górę przez las na Przełęcz w Grzybowcu 1311 m, by następnie obniżyć się do Doliny Małej Łąki.

Po wyjściu z lasu wyprowadza na Małą Polankę, a następnie skraj Wielki Polany Małołąckiej. Rozpościera się tutaj wspaniały widok, gdzie między innymi zobaczyć można Giewont oraz Wielką Turnię.

Z tego miejsca odcinek szlaku prowadzi przez las do Przysłopu Miętusiego 1187 m, z którego oczom ukazuje się niezwykła panorama, gdzie można podziwiać strome urwiska Ciemniak i Krzesanicy, interesująco wyglądają z tego miejsca ogołocone z drzew Kopki Kościeliskie. Na Przysłopie Miętusim dawniej znajdował się budynek niewielkiego schroniska, które spłonęło w 1987 roku.


Od Przysłopu Miętusiego

nad reglami
Stąd droga sprowadza na dno dolnej części Dol. Miętusiej i po przejściu Polany Zahradziska wyprowadza na drogę biegnącą Doliną Kościeliską. Z tego miejsca ostatnia część Ścieżki nad Reglami łączy dolne piętro Kościeliskiej z Doliną Chochołowska.

Od głównego traktu droga odchodzi przed tzw. Kapliczką Zbójnicką, wznosząc się na ku górze na siodło Przysłopu Kominiarskiego. Dalej ścieżka biegnie prawie poziomo na skraj Niżniej Kominiarskiej Polany leżącej w górnym piętrze Doliny Lejowej.

Z hali mocno w górę na niewielką przełączkę, z której w dół na Polanę Jamy. Na niej szałasy pasterskie i ładny widok na część Dol. Chochołowskiej. Stąd szlak doprowadza do drogi biegnącej Doliną Chochołowską, osiągając ją ok. 600 m powyżej polany Huciska.
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści