Przejdź do treści

Wycieczka na Granaty - Przewodnik na Skrajny, Pośredni i Zadni Granat czyli szczyty Orlej Perci

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · niedziela 06 Wrz 2020 ·  4:30
Granaty wznoszą się na południowy wschód od Hali Gąsienicowej, między Wierchem pod Fajki i Kozim Wierchem. Masyw składa się z trzech wierzchołków, czyli: Skrajny 2225 m, Pośredni Granat 2234 m i Zadni Granat 2240 m. Najciekawszym ze szczytów jest północny szczyt, jakim jest Skrajny, z jego wierzchołka rozciąga się najrozleglejszy widok, sięgający nie tylko, jak z pozostałych, do Koziej Dolinki, Doliny Czarnego Stawu Gąsienicowego i Buczynowej Dolinki, ale obejmuje również i Dolinę Pańszczycy.

Informacje o tym znanym masywie Tatr wysokich


Granaty w Orlej PerciSkrajny Granat posiada odgałęzienie ku wschodowi: przez Przełęcz Granacką, Orlą Basztę wiedzie trzecia część Orlej Perci aż do Przełęczy Krzyżne. Składający się z trzech wierzchołków szczyt Granatów wznosi się w bocznym, biegnącym od Świnicy grzbiecie, oddzielającym kotlinę Czarnego Stawu Gąsienicowego od Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Strome granitowe ściany Granatów z wybitnymi drogami wspinaczkowymi opadają ponad 400-metrowymi urwiskami ku Buczynowej Dolince i Dolinie Gąsienicowej. Są one również atrakcyjnym masywem dla taterników, drogi są krótkie, o różnym stopniu trudności a mocna granitowa skała zapewnia dobrą asekurację. Pierwsze znane wejście na granaty należy do Bronisława Gustawowicza, Eugeniusza Janoty i przewodnika tatrzańskiego Macieja Sieczki.

Nazwa Granaty odnosi się do trzech szczytów Orlej Perci, występuje także w różnych rejonach Tatr. Wywodzi się prawdopodobnie od występujących w skale granatów, czyli półszlachetnych kamieni. Nazwy Sieczkowych Przełączek zostały nadane, aby uczcić pamięć znakomitego przewodnika zakopiańskiego Macieja Sieczki.

Ta część Orlej Perci mogą stanowić cel odrębnej wycieczki na ten trudny graniowy szlak. Wyjście może być traktowane jako zaznajomienie się z trudnościami, jakie niesie za sobą wspinaczka wysokogórskim szlakiem. Najbardziej dogodną opcją jest wyjście na Skrajny przejście przez Pośredni na Zadni i zejście z niego do Koziej Dolinki.

Szlak od Hali Gąsienicowej i schroniska Murowaniec


skrajny Granat w Orlej PerciWycieczkę najlepiej rozpocząć z Hali Gąsienicowej, gdzie docieramy niebieskim szlakiem z Kuźnic przez Przełęcz między Kopami. Na hali obok Murowańca znajduje się największy w Tatrach Polskich węzeł szlaków turystycznych.

Magnesem ściągających turystów spragnionych górskich wrażeń jest słynna Orla Perć. Wysokogórski szlak wytyczony przez Walerego Gadowskiego w latach 1903-1906, poprowadzony granią potężnego muru granitowego dzielącego Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Wyjście na Granaty można rozpocząć obok schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. To właśnie stąd należy podążać niebiesko znakowanym szlakiem, który biegnie obok Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Podejście na Skrajny Granat od Czarnego Stawu Gąsienicowego


Granaty powyżej tafli Czarnego Stawu GąsienicowegoNiebieski szlak prowadzi wzdłuż wschodniego brzegu Czarnego Stawu Gąsienicowego, w miejscu, gdzie ścieżka wznosi się najwyżej, odchodzi w lewo żółto znakowany szlak.

Podejście na skrajny Granat prowadzi kamienną ścieżką pośród kosodrzewiny i złomami skalnymi w górę, następnie skośnie, potem w prawo przez zasłane gruzem skalnym zachodnie zbocza Żółtej Turni. Po dojściu do żlebu opadającego spod Pańszczyckiej Przełęczy i przekroczeniu go szlak wznosi się po skałach ubezpieczonych łańcuchem. Od tego miejsc droga wiedzie już w ekspozycji, należy dokładnie zwracać uwagę na znaki na skałach.

Po pokonaniu partii pod szczytowych szlak wyprowadza na Skrajny Granat. Szczyt jest zwornikiem trzech grani, dzięki czemu daje wzgląd w trzy doliny leżące u jego stóp. Z jego wierzchołka rozpościera się niezwykła panorama Tatr wysokich obejmująca skalne otoczenie Doliny 5 stawów Polskich oraz z drugiej strony Dolinę Gąsienicową. Wycieczkę możemy kontynuować przez pozostałe wierzchołki i z Zadniego czeka nas zejście do Koziej Dolinki zielonym szklakiem i dalej w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Zielonym szlakiem na Zadni Granat obok Zmarzłego Stawu przez Kozią Dolinkę


wejscie Zadni GranatIdąc szlakiem koloru niebieskiego prowadzącym na Zawrat, nieopodal Zmarzłego Stawu należy skręcić w lewo i dalej podążać ścieżką koloru żółtego. Powyżej progu Dolinki Koziej od żółtego szlaku bierze początek zielony wyprowadzający na Zadni Granat.

Ścieżka wznosi się w górę wzdłuż usypistego, stromego żlebu zboczami Granatów do połączenia się szlaku zielonego z czerwono znakowaną Orlą Percią. Droga na Zadni Granat jest pozbawiona trudności technicznych, jest najłatwiejszy z przedstawionych opcji jednak dość uciążliwa.

Z wierzchołka Zadniego Granatu rozpościera się wspaniały widok, rozpościera się stąd jedna z piękniejszych panoram na całe Tatry. Zobaczymy stąd masyw Kościelców na dalszym planie Kasprowy Wierch, Giewont oraz szczyty pobliskiej Orlej Perci m.in. Mały Kozi Wierch, Zamarłą Turnię, Kozie Czuby i Kozi Wierch będący najwyższym szczytem leżący całkowicie na terenie polski. Niezwykle ciekawie wygląda leżący u stóp Kościelca Czarny Staw Gąsienicowy. Z wierzchołka można schodzić tym samym szlakiem lub iść dalej granią gdzie prowadzi Orla Perć.

Wycieczka odcinkiem Orlej Perci przez Zadni, Pośredni i Skarajny Granat


łańcuchy na GranatachZ wierzchołka Zadniego Granatu perć prowadzi wierzchołkami pozostałych Granatów. Podniebnym szlakiem mijamy przełęcze i wierzchołki, by po ok. 30 minutach dotrzeć do Skrajnego Granata.

Odcinek w większości pozbawiony jest łańcuchów poza odcinkiem w Przełączce Skrajnej Sieczkowej, z której wychodzimy bezpośrednio na Skrajny Granat. Ze Skrajnej Sieczkowej Przełączki opada w stronę Doliny Gąsienicowej znany z wypadków Żleb Drege'a.

Wiele emocjo wzbudza efektowne przekroczenie szczeliny znajdującej się pomiędzy Pośrednim a Skrajnym Granatem (można ją również obejść poniżej). W okresie wakacyjnym i weekendy w bardziej wymagających miejscach mogą tworzyć się zatory.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści