Wycieczka na Granaty

Przejdź do treści

Wycieczka na Granaty

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w Tatry · 6 Wrzesień 2020
Granaty wznoszą się na południowy wschód od Hali Gąsienicowej, między Wierchem pod Fajki i Kozim Wierchem. Na trójwierzchołkowy masyw Granatów składa się: Skrajny Granat 2225 m, Pośredni Granat 2234 m i Zadni Granat 2240 m. Najciekawszym ze szczytów jest północny szczyt, jakim jest Skrajny Granat, z jego wierzchołka rozciąga się najrozleglejszy widok, sięgający nie tylko, jak z pozostałych szczytów Granatów, do Koziej Dolinki, Doliny Czarnego Stawu Gąsienicowego i Buczynowej Dolinki, ale obejmuje również i Dolinę Pańszczycy.


Informacje o Granatach

szczyty granaty
Skrajny Granat posiada odgałęzienie ku wschodowi: przez Przełęcz Granacką, Orlą Basztę wiedzie trzecia część Orlej Perci aż do Przełęczy Krzyżne. Trójwierzchołkowy szczyt Granatów wznosi się w bocznym, biegnącym od Świnicy grzbiecie, oddzielającym kotlinę Czarnego Stawu Gąsienicowego od Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Strome granitowe ściany Granatów z wybitnymi drogami wspinaczkowymi opadają ponad 400-metrowymi urwiskami ku Buczynowej Dolince i Dolinie Gąsienicowej. Granaty są atrakcyjnym masywem dla taterników, drogi są krótkie, o różnym stopniu trudności a mocna granitowa skała zapewnia dobrą asekurację.
Pierwsze znane wejście na granaty należy do Bronisława Gustawowicza, Eugeniusza Janoty i przewodnika tatrzańskiego Macieja Sieczki.

Nazwa Granaty występującą w różnych rejonach Tatr wywodzi się prawdopodobnie od występujących w skale granatów, czyli półszlachetnych kamieni. Nazwy Skrajnej, Pośredniej i Zadniej Sieczkowej Przełączki zostały nadane, aby uczcić pamięć znakomitego przewodnika zakopiańskiego Macieja Sieczki.

Granaty mogą stanowić cel odrębnej wycieczki na Orlą Perć. Wyjście może być traktowane jako zaznajomienie się z trudnościami, jakie niesie za sobą wspinaczka wysokogórskim szlakiem. Najbardziej dogodną opcją jest wyjście na Skrajny Granat przejście przez Pośredni na Zadni Granata i zejście z niego do Koziej Dolinki.


Od Hali Gąsienicowej

nad czarnym Stawem
Wycieczkę na Granaty najlepiej rozpocząć z Hali Gąsienicowej, gdzie znajduje się największy w Tatrach Polskich węzeł szlaków turystycznych.

Magnesem ściągających turystów spragnionych górskich wycieczek jest słynna Orla Perć. Wysokogórski szlak wytyczony przez Walerego Gadowskiego w latach 1903-1906, poprowadzony granią potężnego muru szczytów dzielących Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Wyjście na Granaty można rozpocząć obok schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. To właśnie stąd należy podążać niebiesko znakowanym szlakiem, który biegnie obok Czarnego Stawu Gąsienicowego.


Na Skrajny Granat od Czarnego Stawu Gąsienicowego

szczyt skarajnego Granatu
Szlakiem niebieskim wzdłuż wschodniego brzegu Czarnego Stawu Gąsienicowego, w miejscu, gdzie ścieżka wznosi się najwyżej, odchodzi w lewo żółto znakowany szlak.

Kamienna droga prowadzi pośród kosodrzewiny i złomami skalnymi w górę, następnie skośnie, potem w prawo przez zasłane gruzem skalnym zachodnie zbocza Żółtej Turni. Po dojściu do żlebu opadającego spod Pańszczyckiej Przełęczy i przekroczeniu go szlak wznosi się po skałach ubezpieczonych łańcuchem. Od tego miejsc droga wiedzie już w ekspozycji, należy dokładnie zwracać uwagę na znaki na skałach.

Po pokonaniu partii pod szczytowych szlak wyprowadza na Skrajny Granat. Szczyt jest zwornikiem trzech grani, dzięki czemu daje wzgląd w trzy doliny leżące u jego stóp.


Na Zadni Granat przez Kozią Dolinkę

na Zadni Granat
Idąc szlakiem koloru niebieskiego prowadzącym na Zawrat, nieopodal Zmarzłego Stawu należy skręcić w lewo i dalej podążać ścieżką koloru żółtego. Powyżej progu Dolinki Koziej od żółtego szlaku bierze początek zielony wyprowadzający na Zadni Granat.

Ścieżka wznosi się w górę wzdłuż usypistego, stromego żlebu zboczami Granatów do połączenia się szlaku zielonego z czerwono znakowaną Orlą Percią.

Droga na Zadni Granatjest  pozbawiona trudności technicznych jednak dość uciążliwa. Z wierzchołka Zadniego Granatu rozpościera się wspaniały widok na masyw Kościelców oraz szczyty pobliskiej Orlej Perci m.in. Mały Kozi Wierch, Zamarłą Turnię, Kozie Czuby i Kozi Wierch będący najwyższym szczytem leżący całkowicie na terenie polski. Niezwykle ciekawie wygląda leżący u stóp Kościelca Czarny Staw Gąsienicowy.


Wycieczka przez Granaty

Granatami
Z wierzchołka Zadniego Granatu perć prowadzi szczytami pozostałych Granatów. Podniebnym szlakiem mijamy przełęcze i wierzchołki, by po ok. 30 minutach dotrzeć do Skrajnego Granata.

Odcinek w większości pozbawiony jest łańcuchów poza odcinkiem w Przełączce Skrajnej Sieczkowej, z której wychodzimy bezpośrednio na Skrajny Granat.
Ze Skrajnej Sieczkowej Przełączki opada w stronę Doliny Gąsienicowej znany z wypadków Żleb Drege'a.

Wiele emocjo wzbudza efektowne przekroczenie strzelinki znajdującej się pomiędzy Pośrednim a Skrajnym Granatem (można ją również obejść poniżej). W okresie wakacyjnym i weekendy w bardziej wymagajacych  miejscach mogą tworzyć się zatory.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści