Wycieczka na Świnicę

Przejdź do treści

Wycieczka na Świnicę

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w Tatry · 22 Kwiecień 2020
Jeden z najwyższych szczytów polskich Tatr, także spośród leżących w granicach administracyjnych Zakopanego. Jako niezwykłe miejsce widokowe, stanowi częsty cel wycieczki turystycznej w Tatrach.

Informacje o Świnicy

szczyt Świnicy
Znajduje się w punkcie zwornikowym, wysyłającym od głównego grzbietu Tatr boczne pasmo, oddzielające Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów Polskich i Roztoki. Świnica składa się z dwóch wierzchołków pd.-wsch. główny i niższy pn.-zach., przez które biegnie granica polsko — słowacka.

W głównej grani Tatr, na wierzchołku Świnicy łączą się trzy granie: od zachodu z Kasprowego Wierchu, od wchodu, boczna biegnąca od Koziego Wierchu oraz z południa główna grań Tatr łącząca się ze Szpiglasowym Wierchem. Jest pierwszym wybitnym szczytem w grani Tatr Wysokich biegnącym od Liliowego.
Nazwa szczytu pochodzi najprawdopodobniej od kształtu widzianego od strony północnej. Dawniej nazywany był także Świnnica oraz Świnią Skałą.

świnica z Karbu
Po wielu próbach zdobycia Świnicy m. in. przez Stanisława Staszica i ks. Józefa Stolarczyka, pierwszego wyjścia w 1867 r. dokonał znakomity zakopiański przewodnik Macieja Sieczka, powtarzając wyczyn tego samego dnia z Eugeniuszem Janotą, jego towarzyszami i tragarzami. Ten granitowy masyw jest popularnym celem turystycznym, na Świnicę wyprowadzają dwa znakowane szlaki ubezpieczone klamrami i łańcuchami. Jeden zbudowany w 1885 r. biegnie od Świnickiej Przełęczy, drugi od Przełęczy Zawrat zbudowany 1889 r.

Trasa biegnąca od Zawratu jest obecnie nieczynna, ze względu na niebezpieczeństwo spadających kamieni. Szlak został zamknięty z powodu wielkiego obrywu skalnego, jaki miał miejsce w 2018 roku. Z Niebieskiej Turni oderwały się skały, które zniszczyły szlak.
Świnica jest bardzo niebezpiecznym miejscem w czasie burzowej pogody, wydarzyło się tutaj wiele nieszczęśliwych wypadków związanych z wyładowaniami atmosferycznymi.

Ten wybitny szczyt jest wspaniałym punktem widokowym z rozległą panoramą na Tatry Wysokie, Bielskie, Zachodnie i Podtatrze. Z wierzchołka świetnie widać Zakopane, którego centrum znajduje się w odległości powietrznej równej 10 kilometrów. Najprawdopodobniej ze względu na bliskość Kasprowego Wierchu, na który można wyjechać kolejką linową, Świnica w okresie letnim jest tłumnie odwiedzana. Górę warto zdobyć przy pewnej pogodzie i sprzyjających warunkach. Najdogodniejszym miejscem rozpoczęcia wycieczki jest schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej.
Jest tutaj kilka szlaków wyprowadzających na Świnicę.


Na Świnicką Przełęcz

szlak na Świnicką Przełęcz
Jedna z ciekawszych opcji wyjścia na Świnicę prowadzi z Hali Gąsienicowej obok Zielonego Stawu i przez Świnicką Kotlinkę na Świnicką Przełęcz.
Od schroniska Murowaniec szlakiem żółtym i następnie w lewo czarnym obok dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kasprowy Wierch. Po drodze można zobaczyć Litworowy Staw, Zielony Staw Gąsienicowy, oraz leżące niedaleko Staw Kurtkowiec i Czerwone Stawki.

Dalej skrajem zasłanej granitowymi głazami, a i często śniegiem Kotlinką pod Świnicą. Podczas podejścia widoczne wierzchołki Kościelców, na jeden z nich można wyjść znakowanym szlakiem, natomiast drugi dostępny jest tylko dla taterników. Po pewnym czasie mozolnego podejścia ścieżka doprowadza na Świnicką Przełęcz.


Ze Świnickiej Przełęczy na Świnicę

na Świnicę
Przez Świnicką Przełęcz przebiega czerwono znakowany szlak graniowy prowadzący na wierzchołek Świnicy. Z początku droga prowadzi zakosami po kruchych kamieniach, złomach i progach skalnych. Nad gładką płytą skalną, biegnie w prawo przez żeberko i trawersuje 100 m w poprzek znacznego, choć płytkiego żlebu, opadającego spomiędzy obydwu wierzchołków Świnicy do Doliny Walentkowej.

Następnie pd.- zach. zboczem do szerokiego żlebu spadającego spod głównego wierzchołka Świnicy. W tym miejscu szczególnie należy uważać, gdy leży śnieg. Dalej kilkuminutowe podejście pod kolejne żebro i w górę w stronę widocznego już wierzchołka, pokonujemy nieduży próg skalny. Tuż pod szczytem odchodzi w prawo czerwono znakowany szlak prowadzący w stronę Zawratu. Latem na niedużym skalistym wierzchołku należy spodziewać się dużej ilości turystów.

Przez Suchą Przełęcz lub Liliowe

Z Murowańca szlakiem żółtym z początkowo drogą wśród kosodrzewiny, która stopniowo przechodzi w hale. Trasa wiedzie przez Kocioł Kasprowy, gdzie kierunek wyznacza linia czynnej w okresie zimy kolej krzesełkowa. Trawiastym zboczem Beskidu a pod koniec wypłaszczeniem doprowadza na Suchą Przełęcz.
Przy szlaku obok budynku dolnej stacji kolejki krzesełkowej, odchodzi w lewo czarny szlak prowadzący na Świnicką Przełęcz. Natomiast przy drugim rozstaju w pobliżu źródełku biegnie w lewo zielony szlak na Liliowe.


Od Kasprowego Wierchu

na Liliowe
Jedną z dogodniejszych opcji zdobycia Świnicy jest wyjechanie wagonikiem i rozpoczęcie wycieczki od górnej stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu. Stąd szeroką drogą na Suchą Przełęcz i dalej szlakiem prowadzącym główną granią Tatr na Beskid.

Z wierzchołka klucząc nieznacznie wśród skał, droga sprowadza na płytką Przełęcz Liliowe. W tym miejscu przebiega geologiczna granica dzieląca Tatry Zachodnie od Tatr Wysokich. Dalej szlak trawersuje z prawej strony Skrajną i Pośrednią Turnie i doprowadza do Świnickiej Przełęczy.

W trakcie wędrówki z prawej strony wspaniały widok na najbardziej na zachód wysunięte szyty Tatr Wysokich — Krywań i masyw Hrubego Wierchu.


Na Zawrat

na Zawrat
Na Przełęcz Zawrat można dojść od strony Doliny Gąsienicowej lub Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Szlak z Hali Gąsienicowej prowadzi północnym, a potem wschodnim brzegiem Czarnego Stawu Gąsienicowego. Po przekroczeniu potoczku zaczyna się wznosić na piarżysto — skalne piętra progu, ryglującego leżący wyżej polodowcowy Kocioł Zmarzłego Stawu.

Dalej ścieżka wiedzie nieopodal Zmarzłego Stawu, przez rumowisko i wał skalny. Od tego miejsca teren staje się bardziej stromy i eksponowany. We wspinaczce pomagają sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów. Zimą lub w trakcie oblodzenia szlaku należy iść dnem Zawratowego Żlebu (Stary Zawrat).
Zawrat to wyniosła przełęczą, znajdującą się pomiędzy masywem Świnicy a Małym Kozim Wierchem.

Od Doliny Pięciu Stawów Polskich

widok na Świnicę
Szlak prowadzący na Zawrat od Doliny 5 Stawów jest łatwiejszy od tego z Doliny Gąsienicowej.
Od schroniska w 5 Stawach szlak niebieski prowadzi skrajem brzegów Przedniego Stawu, Małego Stawu i Wielkiego Stawu. Po przekroczeniu drewnianego mostku przerzuconego nad Roztoką wypływającą z Wielkiego Stawu, ścieżka pnie się wśród kosodrzewiny, trawersując dolne zbocza Koziego Wierchu.
Po pewnym czasie szlak zaczyna wznosić się w górę, trawersując krótki grzbiet odchodzący od Małego Koziego Wierchu.

Na lewo w owalnej Dolince pod Kołem leży na wysokości 1890 m Zadni Staw Polski. W śród skalistego otoczenia szlak doprowadza na przełęcz. Na Zawracie swój początek ma słynna Orla Perć, jeden z najtrudniejszych szlaków w Tatrach.

UWAGA!
Szlak z Zawratu na Świnicę, po obrywie skalnym jest nieczynny.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści