Przejdź do treści

Zaplanuj wycieczkę z przewodnikiem na Świnicę - opis szlaku

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · 22 Kwiecień 2020
Jeden z najwyższych szczytów polskich Tatr, także spośród leżących w granicach administracyjnych Zakopanego. Jako niezwykłe miejsce widokowe, stanowi częsty cel wycieczki turystycznej w Tatrach.

Informacje o szczycie Świnicy w Tatrach


Świnica
Znajduje się w punkcie zwornikowym, wysyłającym od głównego grzbietu Tatr boczne pasmo, oddzielające Dolinę Gąsienicową od Doliny Pięciu Stawów Polskich i Roztoki. Świnica składa się z dwóch wierzchołków pd.-wsch. główny i niższy pn.-zach., przez które biegnie granica polsko — słowacka.

W głównej grani Tatr, na wierzchołku Świnicy łączą się trzy granie: od zachodu z Kasprowego Wierchu, od wchodu, boczna biegnąca od Koziego Wierchu oraz z południa główna grań Tatr łącząca się ze Szpiglasowym Wierchem. Jest pierwszym wybitnym szczytem w grani Tatr Wysokich biegnącym od Liliowego.

Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od kształtu widzianego od strony północnej. Dawniej nazywany był także Świnnica oraz Świnią Skałą.

widok na Świnice z Karbu
Po wielu próbach zdobycia Świnicy m. in. przez Stanisława Staszica i ks. Józefa Stolarczyka, pierwszego wyjścia w 1867 r. dokonał znakomity zakopiański przewodnik Macieja Sieczka, powtarzając wyczyn tego samego dnia z Eugeniuszem Janotą, jego towarzyszami i tragarzami. Ten granitowy masyw jest popularnym celem turystycznym, na Świnicę wyprowadzają dwa znakowane szlaki ubezpieczone klamrami i łańcuchami. Jeden zbudowany w 1885 r. biegnie od Świnickiej Przełęczy, drugi od Przełęczy Zawrat zbudowany 1889 r.

Trasa biegnąca od Zawratu jest obecnie nieczynna, ze względu na niebezpieczeństwo spadających kamieni. Ścieżka został zamknięty z powodu wielkiego obrywu skalnego, jaki miał miejsce w 2018 roku. Z Niebieskiej Turni oderwały się skały, które zniszczyły szlak.
Świnica jest bardzo niebezpiecznym miejscem w czasie burzowej pogody, wydarzyło się tutaj wiele nieszczęśliwych wypadków związanych z wyładowaniami atmosferycznymi.

Ten wybitny szczyt jest wspaniałym punktem widokowym z rozległą panoramą na Tatry Wysokie, Bielskie, Zachodnie i Podtatrze. Z wierzchołka świetnie widać Zakopane, którego centrum znajduje się w odległości powietrznej równej 10 kilometrów.

Najprawdopodobniej ze względu na bliskość Kasprowego Wierchu, na który można wyjechać kolejką linową, Świnica w okresie letnim jest tłumnie odwiedzana. Górę warto zdobyć przy pewnej pogodzie i sprzyjających warunkach. Najdogodniejszym miejscem rozpoczęcia wycieczki jest schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej.
Jest tutaj kilka szlaków wyprowadzających na Świnicę.


Bez łańcuchów - na Świnicką Przełęcz


Na Świnicką Przełęcz
Jedna z ciekawszych opcji wyjścia na Świnicę prowadzi z Hali Gąsienicowej obok Zielonego Stawu i przez Świnicką Kotlinkę na Świnicką Przełęcz.

Od schroniska Murowaniec szlakiem żółtym i następnie w lewo czarnym obok dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kasprowy Wierch. Po drodze można zobaczyć Litworowy Staw, Zielony Staw Gąsienicowy, oraz leżące niedaleko Staw Kurtkowiec i Czerwone Stawki.

Dalej skrajem zasłanej granitowymi głazami, a i często śniegiem Kotlinką pod Świnicą. Podczas podejścia widoczne wierzchołki Kościelców, na jeden z nich można wyjść znakowanym szlakiem, natomiast drugi dostępny jest tylko dla taterników. Po pewnym czasie mozolnego podejścia ścieżka doprowadza na przełęcz.


Ze Świnickiej Przełęczy na Świnicę 2301 m n.p.m.


szlak na Świnicę
Przez przełęcz przebiega czerwono znakowany szlak graniowy prowadzący na wierzchołek Świnicy. Z początku droga prowadzi zakosami po kruchych kamieniach, złomach i progach skalnych.

Nad gładką płytą skalną, biegnie w prawo przez żeberko i trawersuje 100 m w poprzek znacznego, choć płytkiego żlebu, opadającego spomiędzy obydwu wierzchołków Świnicy do Doliny Walentkowej.

Następnie pd.- zach. zboczem do szerokiego żlebu spadającego spod głównego wierzchołka Świnicy. W tym miejscu szczególnie należy uważać, gdy leży śnieg.

Dalej kilkuminutowe podejście pod kolejne żebro i w górę w stronę widocznego już wierzchołka, pokonujemy nieduży próg skalny. Tuż pod wierzchołkiem odchodzi w prawo czerwono znakowany szlak prowadzący w stronę Zawratu. Latem na niedużym skalistym wierzchołku należy spodziewać się dużej ilości turystów.

Opis szlaku przez Suchą Przełęcz lub Przełęcz Liliowe


Wycieczka na Świnicę może prowadzić z Murowańca, gdzie idziemy szlakiem żółtym z początkowo drogą wśród kosodrzewiny, która stopniowo przechodzi w hale. Trasa wiedzie przez Kocioł Kasprowy, gdzie kierunek wyznacza linia czynnej w okresie zimy kolej krzesełkowa. Trawiastym zboczem Beskidu a pod koniec wypłaszczeniem doprowadza na Suchą Przełęcz.
Obok budynku dolnej stacji kolejki krzesełkowej, odchodzi w lewo czarny szlak prowadzący na Świnicką Przełęcz. Natomiast przy drugim rozstaju w pobliżu źródełku biegnie w lewo zielony szlak na Liliowe.


Przewodnik na Świnicę od Kasprowego Wierchu


zejście z Beskidu
Jedną z dogodniejszych opcji zdobycia Świnicy jest wyjechanie wagonikiem i rozpoczęcie wycieczki od górnej stacji kolei linowej na Kasprowym Wierchu 1987 m n.p.m. Stąd szeroką drogą na Suchą Przełęcz i dalej szlakiem prowadzącym główną granią Tatr na Beskid.

Z wierzchołka klucząc nieznacznie wśród skał, droga sprowadza na płytką Przełęcz Liliowe. W tym miejscu przebiega geologiczna granica dzieląca Tatry Zachodnie od Tatr Wysokich. Dalej szlak trawersuje z prawej strony Skrajną i Pośrednią Turnie i doprowadza do przełęczy pod Świnicą.

W trakcie wędrówki z prawej strony wspaniały widok na najbardziej na zachód wysunięte szyty Tatr Wysokich — Krywań i masyw Hrubego Wierchu.


Z Zawratu na Świnicę


szlak na Zawrat
Na Przełęcz Zawrat można dojść od strony Doliny Gąsienicowej lub Doliny Pięciu Stawów Polskich.
Szlak z Hali Gąsienicowej prowadzi północnym, a potem wschodnim brzegiem Czarnego Stawu Gąsienicowego. Po przekroczeniu potoczku zaczyna się wznosić na piarżysto — skalne piętra progu, ryglującego leżący wyżej polodowcowy Kocioł Zmarzłego Stawu.

Dalej ścieżka wiedzie nieopodal Zmarzłego Stawu, przez rumowisko i wał skalny. Od tego miejsca teren staje się bardziej stromy i eksponowany. We wspinaczce pomagają sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów. Zimą lub w trakcie oblodzenia szlaku należy iść dnem Zawratowego Żlebu (Stary Zawrat).
Zawrat to wyniosła przełęczą, znajdującą się pomiędzy masywem Świnicy a Małym Kozim Wierchem.
Uwaga: szlak ze Świnicy na Zawrat jest jednokierunkowy właśnie w tą stronę!

Od Doliny Pięciu Stawów Polskich


widok od 5 stawów polskich
Szlak prowadzący na Zawrat od Doliny 5 Stawów jest łatwiejszy od tego z Doliny Gąsienicowej.

Od schroniska w 5 Stawach szlak niebieski prowadzi skrajem brzegów Przedniego Stawu, Małego Stawu i Wielkiego Stawu. Po przekroczeniu drewnianego mostku przerzuconego nad Roztoką wypływającą z Wielkiego Stawu, ścieżka pnie się wśród kosodrzewiny, trawersując dolne zbocza Koziego Wierchu.

Po pewnym czasie szlak zaczyna wznosić się w górę, trawersując krótki grzbiet odchodzący od Małego Koziego Wierchu.

Na lewo w owalnej Dolince pod Kołem leży na wysokości 1890 m Zadni Staw Polski. W śród skalistego otoczenia szlak doprowadza na przełęcz. Na Zawracie swój początek ma słynna Orla Perć, jeden z najtrudniejszych szlaków w Tatrach.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści