Przejdź do treści
Michał Jarząbek-Giewont przewodnik

O mnie:
Nazywam się Michał Jarząbek-Giewont


Jestem Licencjonowanym przewodnikiem tatrzańskim ze stosownymi uprawnieniami do oprowadzania na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W branży turystycznej obecny jestem od ponad 10 lat od 2013 roku mam państwowe uprawnienia przewodnika. Od samego początku jest to moje główne źródło utrzymania, dla tego mówię o sobie, że jestem zawodowym przewodnikiem tatrzańskim.

Jestem przewodnikiem z Zakopanego, skąd pochodzę i całe moje życie związałem z tym miejscem. Urodziłem się i wychowałem w mieście pod Tatrami w góralskim rodzie Jarząbków.
Moi przodkowie osiedlili się na Polanach Żywczańskich przeszło 400 lat temu. Mój przodek Jędrzej Jarząbek dostał pierwszy przywilej osadniczy w Zakopanem, nadany przez Stefana Batorego w II połowie XVI potwierdzony później przez króla Zygmunta III:

„Które ograniczenie, czyli cyrkiel dla wiadomości i pewności pracowitemu Jędrzejowi Jarząbkowi we wsi Bańska wydajemy i podpisem approbujemy. Dano w Warszawie w sobotę przed św. Wojciechem w roku 1630".
Zakopane i Tatry to moje miejsce na ziemi, tutaj mieszkam i pracuje. W górach od zawsze czuję się jak u siebie. Mając na wyciągnięcie ręki tatrzańskie regle, tylko pięć minut drogi od domu rodzinnego, od najmłodszych lat chodziłem w góry. Z początku były to niewielkie szczyty jak Sarnia Skała, Nosal, Kopieniec, z czasem zamieniły się one na te większe.

Na poważnie po górach zacząłem chodzić po ukończeniu szkoły średniej, to właśnie w tym czasie przemierzyłem Tatry, wzdłuż i wszerz poznając ich wszystkie zakamarki. Dodatkowo wycieczki łączyłem z pasją, jaką jest fotografia górskich krajobrazów. Tatry zafascynowały mnie do tego stopnia, że oprócz częstego chodzenia po nich, poszerzałem swoją wiedzę tatrzańską, czytając wszystko, co związane było z tymi górami.

Kolejnym punktem zwrotnym w moim życiu był kurs organizowany przez zakopiańskie Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich. Po przejściu wstępnych egzaminów dostałem się na upragniony kurs na przewodnika tatrzańskiego. Przez dwa lata szlifowałem i poszerzałem swoją wiedzę o Tatrach, Podhalu i Zakopanem pod okiem instruktorów i specjalistów tatrzańskich. Był to bardzo intensywnie spędzony czas w moim tatrzańskim życiorysie. Po zakończeniu kursu spełniłem swoje marzenia. Zdałem egzaminy państwowe i zacząłem pracować zawodowo jako licencjonowany przewodnik. Wreszcie mogłem łączyć pasję górską z pracą zawodową.

Po ponad dziesięciu latach od uzyskania uprawnień i pracy przewodnickiej przeprowadziłem po Tatrach i Zakopanem tysiące grup i niezliczoną liczbę osób. Nadal lubię pracę z ludźmi w szczególności z dziećmi i młodzieżą, którym mogę pokazać piękno tatrzańskiej przyrody oraz przybliżyć ciekawą historię miasta pod nimi. Nie straszne są mi również grupy sportowe, bardzo często oprowadzam młodzież nastawioną na szybkie wycieczki po tatrzańskich szlakach. Wyprowadzam na najwyższe szczyty Tatr, ale prowadzę również po łatwych dolinkach reglowych.

W Tatrach jestem ponad 300 dni w roku, głównie zawodowo, ale również prywatnie. Często na wycieczkach słyszę pytanie, czy mi się nie znudziło chodzenie po górach, odpowiedź brzmi NIE! Nadal cieszy mnie przewodnictwo i pokazywanie Tatr i Zakopanego i po prostu bycie w górach.

Nie tylko w górach człowiek żyje :), w wolnym czasie na moim blog publikuję szczegółowe informacje, przewodniki, opisy oraz praktyczne porady z zakresu turystyki górskiej. Przybliżam etnografię i historię Tatr, Zakopanego i Podhala.

W zakresie moich uprawnień i przebytego kursu jest także oprowadzanie po Zakopanem. Jest to dla mnie dobra odskocznia lub alternatywa, gdy w górach panuje brzydka pogoda. Jako zakopiańczyk czerpię satysfakcję z oprowadzania po moim mieście, z którego pochodzę i gdzie się wychowałem. Podczas zwiedzania zawsze staram się pokazać tę ciekawą miejscowość z zupełnie innej strony. Nie ograniczam się do sztampowych programów powielanych w innych ofertach. Jeżeli pragniesz poznać miasto z innej strony, zobaczyć mniej oczywiste miejsca i atrakcje Zakopanego, serdecznie zapraszam na wspólne wycieczki.

Zapraszam Cię do poznawania Tatr i Zakopanego w moim towarzystwie. Jako rodowity góral i mieszkaniec Zakopanego zabiorę Cię w miejsca znane i nieznane, opowiem o faktach i mitach tego miejsca. Poznasz informacje, których nie znajdziesz w książkach, ale przede wszystkim ugoszczę Cię w tym malowniczym miejscu Polski. Pokażę Ci piękno i magiczną stronę Tatr, tak abyś spędził czas ciekawie, aktywnie i bezpiecznie.

Z górskim pozdrowieniem

Przewodnik tatrzański
Michał Jarząbek-Giewont


Wróć do spisu treści