Droga pod Reglami

Przejdź do treści

Droga pod Reglami

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Zakopane · 6 Marzec 2016
Jedna z najstarszych dróg  komunikacyjnych w okolicy Zakopanego, położona na całej swojej długości u podnóża wzgórz reglowych. Świetne miejsce spacerowe dla każdego, z niezwykłym widokiem na Gubałowkę.

Historia powstania Drogi pod Reglami

droga pod reglami tablicaPoczątkowo nazwana Żelazną Drogą, ponieważ  w połowie XVIII stulecia, przed wybudowaniem w Kuźnicach "hamrów" właśnie tędy przewożono rudę żelaza, wydobywaną w rejonie Doliny Jaworzynki do huty w Dolinie Kościeliskiej. Dopiero w późniejszych latach, gdy ośrodek metalurgiczny w Kuźnicach stał się ważniejszy, ruda była transportowana w przeciwną stronę.
Ówcześni turyści odwiedzający Zakopane jeździli tędy góralskimi furkami na zwiedzanie Doliny Kościeliskiej.


Po likwidacji Kuźnickich hamrów droga straciła na znaczeniu i dopiero dzięki staraniom zakopiańskiego wójta dra Andrzeja Chramca trasa została odnowiona, z czasem stając się bardzo popularnym miejscem spacerowym. Cały odcinek drogi jest zamknięty dla ruchu samochodowego, można pokonywać ją pieszo, na rowerze bądź w zimie na nartach biegowych.

Dzięki bliskiemu położeniu od Zakopanego jest popularnym miejscem spacerów dla osób starszych oraz rodziców z małymi dziećmi. W trakcie odbywania wędrówki zwiedzającym będzie towarzyszył ciekawy widok na Kotlinę zakopiańską wraz z Zakopanem oraz Pogórze Gubałowskie. Po drodze możemy podziwiać lasy regla dolnego, które składają się z pięknych buków, świerków oraz jodeł. Droga pod Reglami szczególnie malowniczo wygląda jesienią, kiedy to liście buków przybierają barwę rudawo – czerwoną.

Przebieg Drogi pod Reglami

szałas pasterski
Początek drogi zaczyna się koło zabytkowym budynku Księżówka, mieszczącego się przy Alei Przewodników Tatrzańskich. Obecnie w domu mieści się Dom Rekolekcyjny Episkopatu Polski. Odcinek od Księżówki do skoczni Wielka Krokiew jest najmniej uczęszczany i najgorzej utrzymany, możemy tutaj natknąć się na duże ilości błota szczególnie w trakcie wiosennych roztopów oraz po ulewnych dniach.

Trasa łącząca Kuźnice z Kirami ma długość ok. 8,5 km, łączy wyloty wielu dolin reglowych, przez które przebiegają popularne szlaki turystyczne. Są to: Dolina Białego, Dolina Ku dziurze, Dolina za Bramką, Dolina Małej Łąki, Staników Żleb, Dolina Kościeliska.
Przy Drodze pod Reglami w roku 1926, w okolicy wylotu Doliny za Bramką, umarł znakomity przewodnik tatrzański oraz największy muzyk góralski Bartuś Obrochta.
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści