Przejdź do treści

Droga pod Reglami: Opis szlaku w Zakopanem

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Zakopane · 6 Marzec 2016
Jedna z najstarszych dróg  komunikacyjnych w okolicy Zakopanego, położona na całej swojej długości u podnóża wzgórz reglowych. Świetne miejsce spacerowe dla każdego, z niezwykłym widokiem na Gubałówkę.

Historia powstania Drogi pod Reglami i szlaku turystycznego


szlak Droga pod Reglami

Początkowo nazwana Żelazną Drogą, ponieważ  w połowie XVIII stulecia, przed wybudowaniem w Kuźnicach "hamrów" właśnie tędy przewożono rudę żelaza, wydobywaną w rejonie Doliny Jaworzynki do huty w Dolinie Kościeliskiej. Dopiero w późniejszych latach, gdy ośrodek metalurgiczny w Kuźnicach stał się ważniejszy, ruda była transportowana w przeciwną stronę.
Ówcześni turyści odwiedzający Zakopane jeździli tędy góralskimi furkami na zwiedzanie Doliny Kościeliskiej.

Po likwidacji Kuźnickich hamrów droga straciła na znaczeniu i dopiero dzięki staraniom zakopiańskiego wójta dra Andrzeja Chramca trasa została odnowiona, z czasem stając się bardzo popularnym miejscem spacerowym. Cały odcinek drogi jest zamknięty dla ruchu samochodowego, można pokonywać ją pieszo, na rowerze bądź w zimie na nartach biegowych.

Dzięki bliskiemu położeniu od Zakopanego jest popularnym miejscem spacerów dla osób starszych oraz rodziców z małymi dziećmi. W trakcie odbywania wędrówki zwiedzającym będzie towarzyszył ciekawy widok na Kotlinę zakopiańską wraz z Zakopanem oraz Pogórze Gubałowskie. Po drodze możemy podziwiać lasy regla dolnego, które składają się z pięknych buków, świerków oraz jodeł. Droga pod Reglami szczególnie malowniczo wygląda jesienią, kiedy to liście buków przybierają barwę rudawo – czerwoną.

Wycieczka Drogą pod Reglami - od Skoczni obok Doliny Strążyskiej do Kir


Droga pod Reglami Tatry

Czarny szlak to granica Tatrzańskiego Parku Narodowego. Początek drogi zaczyna się od Murowanicy koło zabytkowym budynku Księżówka, mieszczącego się przy Alei Przewodników Tatrzańskich. Obecnie w domu mieści się Dom Rekolekcyjny Episkopatu Polski. Odcinek od Księżówki do skoczni Wielka Krokiew obecnie prowadzi chodnikiem przy ulicy Bronisława Czecha. Najlepiej zacząć ją obok skoczni i stąd szlakiem koloru czarnego kierować się na zachód.
Trasa łącząca Kuźnice z Kirami ma długość ok. 8,5 km, łączy wyloty wielu dolin reglowych, przez które przebiegają popularne szlaki turystyczne. Są to: Dolina Białego, Dolina Ku dziurze, Dolina za Bramką, Dolina Małej Łąki, Staników Żleb, Dolina Kościeliska.
Przy Drodze pod Reglami w roku 1926, w okolicy wylotu Doliny za Bramką, umarł znakomity przewodnik tatrzański oraz największy muzyk góralski Bartuś Obrochta.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem.
Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści