BLOG - Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane

Przejdź do treści

Gubałówka

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według w Zakopane · 10 Kwiecień 2016
Gubałówka 1123 m n.p.m. to podłużne wzgórze leżące bezpośrednio koło Zakopanego. Nazwa pochodzi od polany Gubałówka, która to swoją nazwę otrzymała od właścicieli polany o nazwisku Gubała. Wzgórze leży w Pasmie Gubałowskim, które stanowi naturalną granicę między Podhalem i Kotliną Zakopiańską. Południowe i północne zbocza Gubałówki są dosyć licznie zamieszkane, szczególnie stoki opadające w kierunku Poronina.

Giewont z GubałowkiGrzbiet Gubałówki znany jest i ceniony jako miejsce spacerowe oraz punkt widokowy. Panorama roztaczająca się z grzbietu jest bardzo rozległa i obok znacznej części Tatr Wysokich obejmuje większość ważniejszych szczytów Tatr Zachodnich. Szczególnie majestatycznie wygląda stąd Giewont, swoim kształtem przypominający śpiącego rycerza. Widać stąd wyraźnie pietra roślinności Tatr, w szczególności regiel dolny i górny. U podnóża Gubałówki rozciąga się Rów Podtatrzański, od Poronina na wschodzie po Kościelisko na zachodzie. Po drugiej stronie grzbietu roztacza się wspaniały widok na Kotlinę Podhalańsko-Orawską na pn. zach. zamkniętą Pilskiem (1557 m) i Babią Górą (1725 m) od pn. Gorcami, z najwyższym Turbaczem (1310 m) a od pn.wsch. Pieninami.

Na Gubałówkę prowadzi kilka szlaków z Zakopanego, najbardziej popularny jest ten, biegnąc wzdłuż kolejki. Kolej linowo-terenowa została wybudowana 1938 roku, po niespełna 5 miesiącach budowy. Wagonik jeździ po szynach dzięki napędowi linowemu, pokonując trasę o długości 1338 m i różnicy poziomów 300 m. Na tej samej linie poruszają się dwa wagoniki — jeden w górę a drugi w dół, mijając się na środku trasy. Wagonik wyjeżdża w 3,5 m.in., zabiera ok. 120 pasażerów, warto usadowić się w dolnej jego części, tyłem do kierunku jazdy. Po chwili jazdy ukaże nam się stale rosnący wspaniały widok na Tatry i Zakopane.
Po kilku minutach jazdy wychodzimy z wagonika na taras widokowy przed górną stacją kolejki. Znajduje się tutaj duży budynek z restauracją a przed nim charakterystyczna rzeźba z brązu autorstwa S. Kaniaka, nosząca nazwę „Polonia Restituta”. Nie daleko znajdziemy stojący tutaj  od 1873 roku żelazny krzyż, wykonany w kuźnickiej hucie. Został on ufundowany przez dra. Tytusa Chałubińskiego, na cześć jego pojednania z rodziną.

Będąc na górze, warto odbyć spacer grzbietem Gubałówki, gdzie po minięciu szeregu budek z pamiątkami dotrzemy do drewnianej kaplicy. Znajduje się ona po prawej stronie, kilka kroków od deptaka. Została ufundowana w 1967 roku przez Marię i Władysława Bachledów — Księdzularzy, jako wotum za ocalenie w czasie II wojny światowej. Kaplica jest drewniana, ze stromym dachem pokrytym gontami. Wnętrze kaplicy zostało urządzone przez okolicznych górali, w niedzielę odbywają się tutaj nabożeństwa. Kontynuując spacer, mijamy górną stację wyciągu krzesełkowego Szymaszkowa, a po dotarciu do krzyżówki i idąc prosto, dojdziemy do wyciągu krzesełkowego Butorowy Wierch. Został on wybudowany 1977 roku, składa się z dwuosobowych krzesełek i pokonuje trasę 1600 m i różnicę wzniesień 277 m. Przejazd trwa ok.15 minut, gdzie przy pięknej pogodzie będziemy mogli podziwiać wspaniałe widoki na tatrzańskie szczyty na czele z Giewontem. Z dolnej stacji do centrum Zakopanego musimy pokonać spacerem trasę około 30-minutową.
Gubałówka jest częstym celem wycieczek i warto ją zwiedzić z przewodnikiem tatrzańskim.

Brak komentarzy
Wróć do spisu treści