Przejdź do treści

Sprawdź kiedy kwitną krokusy w Tatrach i w Dolinie Chochołowskiej

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · czwartek 23 Kwi 2015 ·  4:15
Polska jest zróżnicowanym krajem, gdzie występują 4 różne pory roku. Najbardziej popularnymi porami do chodzenia po tatrzańskich szlakach są lato oraz jesień i co za tym idzie wtedy Tatry, przezywają największe oblężenie. Ciekawą alternatywą dla kochających polskie Tatry jest odwiedzenie ich z początkiem wiosny.

Na przełomie marca i kwietnia, kiedy pierwsze cieplejsze promienie słońca po zimie topią śnieg, pojawiają się pierwsze krokusy. Na Podhalu i w niektórych tatrzańskich dolinach można obserwować wspaniały cudu natury, gdy dywany składające się z milionów fioletowych kwiatów przyozdabiają tatrzańskie łąki i polany.


Kiedy najlepiej wybrać się na krokusy i kiedy kwitną w Tatrach


szałas i krokusy

Głównym problemem z pojawianiem się krokusów polega na tym, że jest to uzależnione od pogody i warunków klimatycznych. Okres przypadający na kwitnienie krokusów jeść ściśle uzależniony od długości zimy i co za tym idzie, pokrywy śniegu zalegającej na polanach gdzie wyrasta ten fioletowy kwiat.

Mogą one pojawić się już w połowie marca lub pod koniec kwietnia. Jeżeli zima była łagodna i krótka, krokusów można spodziewać się już dość wcześnie. Nieliczne kwiaty pojawiają się już w marcu, ale ochłodzenie i powrót zimy potrafi skutecznie przesunąć ich kwitnienie na wielką skalę.

Gdy wiosna zawita na dobre w Tatry, można wtedy podziwiać fioletowe kobierce z krokusów. Kwiaty tej rośliny charakteryzuję się pięknym fioletowym kolorem i jest nieodłącznym atrybutem tatrzańskiej wiosny. W czasie kwitnienia krokusów można jeszcze spotkać zalegający śnieg.

Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego najwięcej krokusów możemy zobaczyć: Dol. Chochołowskiej na Polanie Chochołowskiej, Polanie Huciska, Siwej Polanie i na Kalatówkach na Polanie Kalatówki, gdzie w okresie letnim prowadzony jest kulturowy wypas owiec.

Jeżeli planujesz zobaczyć fioletowe dywany kwiatów, musisz stale sprawdzać warunki pogodowe online. Na profilu schroniska na Polanie Chochołowskiej można zobaczyć warunki aktualnie panujące wokół schroniska.


Krokusy w Dolinie Chochołowskiej


chocholowska krokusy wiosna

Pomimo że w różnych miejscach na Podhalu polany porastają krokusy, to pod względem ilości i co za tym idzie, najbardziej efektownie wygląda Polana Chchołowska w Dolinie Chochołowskiej. To tutaj jest największe skupisko tego fioletowego kwiatka. Miejsce to najlepiej odwiedzić w środku tygodnia, nie będzie wtedy tak tłoczno.

Do miejsca rozpoczęcia wycieczki można podjechać samochodem, ale zdecydowanie lepiej jest skorzystać z lokalnych busów. Szlak biegnący przez Dolinę Chochołowską jest bardzo łatwy i prawie całkowicie płaski. Od budki wejściowej do Hucisk prowadzi asfaltowa droga.

W trakcie spaceru można zobaczyć mniejsze polany, na których również rosną krokusy, jednak najbardziej okazale wygląda rozległa Polana Chochołowska. Cały spacer zajmuje około 1 godziny 40 minut.

Jeżeli trafimy wysyp krokusów i będziemy podczas na słonecznej pogody, to widok polany pokrytej szczelnie dywanem krokusów jest naprawdę imponujący. Fioletowy kolor ciekawie kontrastuje z białymi szczytami i wierchami otaczającymi to miejsce. Cały krajobraz jest idealnym miejscem dla fotografa.

Kwitnące kwiaty rozjaśniają całą polane wspaniałym niebieskawo-fioletowym odcieniem. Nawet najlepszy aparat fotograficzny nie odda piękna kwitnących kwiatów, trzeba to zobaczyć na własne oczy. Na polanie zobaczyć można także stare zabytkowe szałasy pasterskie a na skraju duże schronisko turystyczne.


Szafran spiski czyli krokus na górskich polanach

( Crocus scepusiensis )  

krokusy Kalatówki

Roślina do 20 cm wysokości o charakterystycznych kwiatach w kolorze fioletowym rzadko białym. W Tatrach możemy ją spotkać głównie w reglu dolnym, rośnie na polanach i łąkach. W Polsce zobaczymy je również na Pilsku, w Beskidzie Małym, w Gorcach, na Babiej Górze i często w przydomowych ogródkach. Szafran Spiski zwany krokusem należy do rodziny kosaćcowatych.

Kwiat jest pod ochroną nie tylko na terenie T.P.N., tak więc jakiekolwiek zrywanie lub niszczenie tych pięknych kwiatów jest zabronione. Podziwiać krokusy można z pewnej odległości i nie należy ich deptać.  Oczywiście zachęcamy do odwiedzenia Tatr i zobaczenia na własne oczy tych pięknych kwiatów w tak malowniczym otoczeniu.


Sprawdź gdzie jeszcze można oglądać krokusy w Tatrach


Na Podhalu szafran spiski zaczyna kwitnąć wiosną, gdy spod  topniejącego śniegu wyrastają fioletowe kwiaty. Krokusy w Tatrach kwitną na terenie TPN-u  jeszcze w Dolinie Kościeliskiej, Dolinie Lejowej (przed wejściem), na Polanie pod Kopieńcem i przy Drodze Pod Reglami.

Od  kilku lat obserwuje się krokusowe szaleństwo i jak tylko pogoda dopisze, każdy pragnie zobaczyć i sfotografować fioletowe dywany krokusów.

Dobrze wiedzieć, że krokusy rosną na obszarze całego Podhala, nie tylko w Dolinie Chochołowskiej. W innych miejsca będzie zdecydowanie luźniej i co za tym idzie, można w spokoju podziwiać i fotografować te piękne kwiaty.
Jeżeli jednak zdecydujemy się na chochołowskie krokusy, najlepiej zrobić to w środku tygodnia, będzie wtedy luźniej niż w weekend.


Poniżej mapa najpiękniejszych miejsc na Podhalu, gdzie także masowo kwitną krokusy na polanach



krokusy mapa Tatry i Podhale


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści