Blog - Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane

606484914
Przejdź do treści

Tatrzańskie krokusy

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według w Tatry · 23 Kwiecień 2015
Gdy wiosna zawitała w Tatry, w dolinie Chochołowskiej można podziwiać fioletowe dywany z krokusów. Szafran Spiski zwany krokusem należy do rodziny kosaćcowatych. Kwiaty tej rośliny charakteryzuję się pięknym fioletowym kolorem i jest nieodłącznym atrybutem tatrzańskiej wiosny. W czasie kwitnienia krokusów można jeszcze spotkać zalegający śnieg. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego najwięcej krokusów możemy zobaczyć na polanach w Dolinie Chochołowskiej i na Kalatówkach, gdzie w okresie letnim prowadzony jest kulturowy wypas owiec. Nieliczne kwiaty pojawiają się już w marcu, ale ochłodzenie i powrót zimy potrafi skutecznie przesunąć ich kwitnienie na wielką skalę.
Szafran Spiski jest pod ochroną nie tylko na terenie T.P.N., tak więc jakiekolwiek zrywanie lub niszczenie tych pięknych kwiatów jest zabronione. Polana Chochołowska w czasie wysypu krokusów ściąga wielu turystów oraz fotografów chcących uwiecznić na zdjęciu ten malowniczy obraz. Oczywiście zachęcamy do odwiedzenia Tatr i zobaczenia na własne oczy tych pięknych kwiatów w tak malowniczym otoczeniu.

Szafran spiski ( Crocus scepusiensis )  
Roślina do 20 cm wysokości o charakterystycznych kwiatach w kolorze fioletowym rzadko białym. W Tatrach możemy ją spotkać głównie w reglu dolnym, rośnie na polanach i łąkach. W Polsce zobaczymy je również na Pilsku, w Beskidzie Małym, w Gorcach, na Babiej Górze i często w przydomowych ogródkach.

Kalatówki


Brak komentarzy
Wróć do spisu treści