Przejdź do treści

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach: Historia powstania i znaczenie dla Zakopanego

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Zakopane · niedziela 24 Sty 2016
Będąc w Zakopanem, warto podejść na Krzeptówki i odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Gospodarzami są tu ojcowie Palotyni, którzy przybyli na Krzeptówki 1950 r a w latach 1957-1959 wybudowali swoją siedzibę wraz z kaplicą Niepokalanego Serca Maryi. W 1961 r ówczesny prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński ofiarował figurę matki Boskiej z Fatimy, rzeźbę wykonaną z drewna cedrowego o wysokości 120 cm.
Figura przedstawia matkę Boską w niebieskiej sukni i spływającym na ramiona biało-złotym welonie, w ręku trzyma różaniec. Jest ona związana Fatimą, czyli miejscem objawień matki bożej  W kaplicy Palotyni od samego początku odprawiali nabożeństwa na cześć Matki Bożej, która objawiła się w Fatimie.

Geneza postania sanktuarium na Krzeptówkach


Zakopane Krzeptówki Sanktuarium

Podczas wieczornej modlitwy 13 maja 1981 r. wierni dowiadują się o zamachu na papieża Jana Pawła II, który miał miejsce na Placu św. Piotra. Kaplica nie mieści przybywających wiernych pragnących pomodlić się za ocalenie Ojca Świętego. W pierwszych godzinach po zamachu padają ważne słowa: "Jeżeli Bóg uratuje życie Jana Pawła II, to na tym miejscu zostanie wybudowany kościół dziękczynienia za uratowanie Najwyższego Pasterza".

Górale słowa dotrzymali i w ciągu pięciu lat zostaje wybudowana świątynia. W lipcu 1987 r. plac pod budowę zostaje poświęcony a 13 maja 1990 r., kardynał Franciszek Macharski wmurowuje kamień węgielny, który pochodzi z miejsca objawienia Matki Boskiej Fatimskiej. W latach 1987-1992 r. powstaje kościół, który jest wotum wdzięczności za uratowanie Ojca Świętego. Dnia 7 czerwca 1997 roku świątynie odwiedził papież Jan Paweł II, który koncelebrował nabożeństwo konsekracyjne. Świątynia powstała według projektu Stanisława Tylki z Zakopanego.

Wnętrze sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem


ołtarz z tyłu kościoła Krzeptówki
Wystrój wnętrza kościoła jest drewniany, pięknie rzeźbiony z wielu gatunków drewna. Z boku znajduje się ołtarz Papieski z relikwiami Jana Pawła II. Warto przyglądnąć się stacji krzyżowej, gdzie na piątej stacji krzyż Panu Jezusowi pomaga nieść, nie Szymon z Cyreny tylko Ojciec Święty.

Na dwunastej stacji pod krzyżem Pana Jezusa nie ma postaci św. Jana, zamiast niego widzimy Jana Pawła II. Warto również dokładnie oglądnąć witraże, na jednym z nich przedstawiona jest scena z zamachu na Placu św. Piotra.

Na placu przed kościołem możemy zobaczyć pomnik Jana Pawła II z rękoma skierowanymi na Tatry i Giewont, obok stoi replika krzyża na Giewoncie. Z tyłu kościoła znajduje się park z kaplicami różańcowymi oraz ołtarz przeniesiony z pod Wielkiej Skoczni, przy którym Jan Paweł II podczas pielgrzymki do kraju odprawił nabożeństwo w czerwcu 1997 r. Na pamiątkę wizyty w sanktuarium stoi także pomnik przedstawiający Ojca Świętego wraz z ówczesnym arcybiskupem Stanisławem Dziwiszem.Dnia 14 marca 2018 r. zakopiańska świątynia na Krzeptówkach została ustanowiona jako Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej.

Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści