5 popularnych szczytów w Tatrach polskich

Przejdź do treści

5 popularnych szczytów w Tatrach polskich

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · 19 Listopad 2018
  
1. Rysy 2499 m

widok na Rysy z nad Morskiego Oka
Najwyższy  szczyt Tatr Polskich a tym samym najwyższy punkt w Polsce, leżący w  głównej grani Tatr. Rysy są trójwierzchołkowe, z czego najwyższy 2503 m  leży po stronie słowackiej i nie jest udostępniony turystycznie. Szczyt góruje nad Doliną Mięguszowiecka, Doliną Rybiego Potoku i Doliną Ciężką. Jest zwornikiem dla grani odchodzącej w kierunku Żabich Szczytów.

Dzięki swojemu położeniu i wysokości widok z Rysów należy do najrozleglejszy i zarazem do najpiękniejszych w całych Tatrach. Widać z  nich prawie wszystkie ważniejsze wierzchołki Tatr, wiele dolin i kilkanaście jezior.

Rysy nazywano dawniej cała grupę szczytów: Niżnie Rysy, Wyżni Żabi Szczyt i Żabiego Mnicha, liczne żleby przecinających stoki i ściany w okolicy Morskiego Oka nazywano wtedy rysami. Dopiero później nazwa Rysy została przeniesiona na obecny szczyt.

Znad brzegu Morskiego Oka —  Rysy przedstawiają się dość niepozornie i wydają się niższe od wierzchołka Niżnich Rysów 2430 m. Przez szczyt przebiega granica polsko —  słowacka, wyprowadza na niego czerwono znakowany szlak,  który biegnie z Toporowej Cyrchli przez Dolinę Rybiego Potoku do Doliny Mięguszowieckiej. Wierzchołek Rysów jest najwyżej położonym punktem w  całych Tatrach, dostępnym znakowanym szlakiem turystycznym.

Wycieczka na szczyt należy do wymagających i pomimo dużej ilości sztucznych ułatwień powinna być podejmowana przez osoby posiadające pewien zasób doświadczenia górskiego i umiejętności z tym związanymi. Na Rysy można wejść od polskiej lub słowackiej strony, szlak prowadzący od  polskiej strony jest trudniejszy, w górnej części wiedzie skalną grzędą ograniczająca żleb, droga ubezpieczona jest licznymi łańcuchami. Wejście od strony słowackiej jest łatwiejsze, wybierając tę trasę, należy pamiętać o ubezpieczeniu górskim. Rysy jako najwyższy szczyt  Polski są celem wycieczki wielu osób, w sezonie letnim szczyt oblegany jest przez tłumy turystów.


2. Giewont 1895 m

widok na Giewont z Polany Strążyskiej
Charakterystyczny szczyt królujący nad Zakopanem, obok Kasprowego Wierchu jeden najpopularniejszych w Tatrach Polskich. Od strony Zakopanego wznosi się niezwykle stromą, prawie pionowa liczącą 500-600 m ścianą skalną. Cały masyw ma 2,7 km długości, można w nim rozróżnić trzy części: Mały Giewont 1728 m, Wielki Giewont 1895 m i Długi Giewont 1897 m. Masyw leży  w Tatrach Zachodnich, wznosi się nad dolinami: Małej Łąki, Strążyską i Kondratową. Swoim kształtem przypomina postać śpiącego rycerza.

Nieodłączną częścią Giewontu kojarzoną z tym szczytem jest stojący tutaj metalowy krzyż.  Został on postawiony w 1901 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza Zakopanego ks. Józefa Kaszelewskiego. Stalowy krzyż o kratownicowej  konstrukcji ma 15 metrów wysokości, elementy zostały wykonane w  krakowskiej fabryce Józefa Góreckiego.

Na wierzchołek można wyjść  kilkoma szlakami, najpopularniejszy z nich prowadzi z Kuźnic, przez Halę Kondratową i Kondracką Przełęcz. Samo wejście na kopułę Giewontu prowadzi szlakiem jednokierunkowym ubezpieczonym łańcuchami. W sezonie letnim w drodze na szczyt tworzą się kolejki, dlatego wycieczkę na górę najlepiej rozpoczynać we wczesnych godzinach porannych. Niezwykle  ciekawie przedstawia się widok z wierzchołka, można stąd zobaczyć leżące poniżej 1100 m miasto, a w oddali Podhale  i Orawę. Wspaniałe również prezentują się stąd Tatry Zachodnie i Wysokie. Giewont ma niechlubne pierwsze miejsce w Tatrach pod względem wypadków, rokrocznie zdarzają się tu wypadki śmiertelne. Góra  szczególnie niebezpieczna jest podczas burzy.


3. Kasprowy Wierch 1987 m

Kasprowy
Szczyt, którego nazwa znana jest chyba każdemu polakowi. Wznosi się w głównej  grani Tatr Zachodnich na granicy polsko — słowackiej niemal w samym środku Tatr. Otaczają go doliny: Gąsienicową, Goryczkowa, Kasprowa oraz słowacka Dolina Cicha.

Kasprowy Wierch kojarzy się przede wszystkim z  kolejką linową, której górna stacja znajduje się poniżej właściwego wierzchołka, na którym z kolei stoi obserwatorium meteorologiczne i  zarazem najwyżej położony budynek w Polsce. Z góry rozciąga się  wspaniały widok na Tatry wysokie z nieodległą Świnica oraz na Tatry  zachodnie z poszczególnymi wierzchołkami Czerwonych Wierchów i charakterystycznym kształtem Giewontu.

Ciekawie prezentuje się stąd Zakopane, pogórze Gubałowskie i Podhale. Dalej widnieją pasma Beskidu Śląskiego, Pilsko, wspaniała piramida Babiej Góry — królowej Beskidu, następnie Gorce z Turbaczem, Lubania na jego tle  skalista grupa Pienin i pasma Beskidu Sądeckiego. Kasprowy Wierch dzięki kolejce linowej jest dostępny dla każdego, w piękną pogodę na kopule i w jego okolicach znajdują się setki turystów. Rejon Kasprowego jest  również punktem wyjścia na szereg górskich wycieczek np. na Świnicę lub Czerwone Wierchy. Na górę można dotrzeć pieszo znakowanym szlakiem z  Kuźnic, przez Myślenickie Turnie lub przez Halę Gąsienicową. Kasprowy Wierch zyskał miano. „świętą górą narciarzy”, przy odpowiedniej pokrywie śniegu można tutaj korzystać ze stoków  narciarskich w kotle Goryczkowym lub Gąsienicowym.


4. Świnica 2301 m

Swinica
Najwyższy  szczyt leżący w pobliżu Zakopanego jest zwornikiem w grani głównej  Tatr. Świnica posiada dwa wierzchołki: pd-wsch. (główny) i pn.-zach.  (niższy). Biegnie przez nie granica polsko-słowacka. Świnica wznosi się  nad trzema dolinami: Gąsienicową, Pięciu Stawów Polskich i leżącą po słowackiej stronie Walentkową Doliną.

Ludowa opowieść mówi, że swoją nazwę bierze Świnica od podobieństwa jej masywu do świńskiej głowy (widok z Gubałówki). Dawniej góra nazywana także była Świnią Skałą. Główny szczyt Świnicy został zdobyty w lipcu 1867 r. przez znakomitego przewodnika tatrzańskiego — Macieja Sieczkę. Ze Świnicy roztacza się jeden z najwspanialszych widoków w Tatrach.

Na północ świetnie widać Zakopane, którego centrum leży w odległości powietrznej równej 10 km od szczytu. Dobrze widoczne są strzeliste szczyty Tatr wysokich. Góra jest często odwiedzaną przez turystów, a  swoja popularność zawdzięcza w dużej mierze sąsiedztwu Kasprowego  Wierchu, który dzięki kolejce linowej skraca czas potrzebny na zdobycie  szczytu. Popularna wycieczka na Świnice od Kasprowego Wierchu, nie stanowi większych trudności, wymaga jednak miejscami dużej ostrożności i  obeznania z ekspozycją (przepaście i urwiska). Na szczyt prowadzi  również szlak prowadzący przez przełęcz Zawrat, który z powodu obrywu skalnego jest zamknięty do odwołania.


5. Sarnia Skała 1377 m

Skarnia skałka
Wybitny  szczyt reglowy nazywany dawniej Małą Świnicą. Obecna nazwa ma pochodzić od skałki podobnej do sarny czy do rogów rogacza. Zbudowany z wapieni i dolomitów nagi skalisty szczyt wznosi się nad Doliną Strążyską i Dolina Białego, ku północy wysyła ramiona obejmujące Dolinę Ku Dziurze i Spadowiec.

Niemal pozioma, skalista grań o długości ok. 200 m, ciągnie się ze wschodu ku zachodowi, a jej najwyższy punkt leży przy wschodnim końcu. Z  wierzchołka rozpościera się ciekawy widok na Zakopane oraz na północne  ściany Giewontu.

Szlak na Sarnią Skałę odchodzi od Czerwonej Przełęczy, przez którą przebiega czarny szlak Ścieżki nad Reglami. Dzięki łatwej dostępności oraz stosunkowo niedużej wysokości Sarnia Skała jest celem wielu turystów. Wycieczkę na ten szczyt śmiało, można polecić każdemu, młodszym i starszym turystom. Na Sarniej Skale występuje „fenomen Sarniej Skały”, na jego zachodnich stokach rekordowo nisko schodzi naturalna granica lasu, co jest tłumaczone jako lokalna  anomalia klimatyczną.5.0 / 5
1 recenzja
1
0
0
0
0
Zakopane apartamenty
16 Lis 2018
Piękne te nasze polskie szczyty, a zdobycie ich to satysfakcja i uczucie nie do podrobienia! :)
Wróć do spisu treści