Wycieczki w Tatry z przewodnikiem tatrzańskim
WYCIECZKI DOLINNE
W dolinie przy szlaku zobaczymy zabytkową kapliczkę "zbójnicką”. Polana przy której stoi kapliczka, nosi nazwę Stare Kościeliska, tu dawniej znajdowała się osada przemysłowa związana z wydobyciem i przeróbką rudy żelaza. W Dolinie Kościeliskiej udostępnione dla zwiedzających są jaskinie: Mroźna (sztucznie oświetlona), Smocza Jama, Raptawicka, Mylna i Obłazkowa. W górnej części doliny znajduje się Smreczyński Staw, jedyny udostępniony w polskiej części Tatr Zachodnich. Na końcu doliny odpocząć można w drewnianym schronisku „Ornak”.
Największa dolina w Tatrach Polskich o długości prawie 10 kilometrów. Wycieczka do schroniska na Polanie Chochołowskiej. Szlak prowadzi najpierw drogą asfaltową do Hucisk, następnie szeroką drogą bitą biegnącą wzdłuż Chochołowskiego Potoku. W środkowej części doliny znajduje się Polana Chochołowska, która jest jedną z najbardziej malowniczych w Tatrach. Stoi tutaj drewniany kościółek znany z filmu „Janosik”, drewniane szałasy pasterskie a na łąkach prowadzony jest kulturowy wypas owiec.
Zwiedzanie polany polecamy szczególnie wiosną, kiedy to masowo kwitną krokusy i wtedy łąka prezentuje się najpiękniej. W czerwcu 1983 r. podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny przebywał w Dolinie Chochołowskiej Ojciec Święty Jan Paweł II. Odbył wówczas krótką wycieczkę w stronę Doliny Jarząbczej. Pobyt Jana Pawła II upamiętniony został tablicą u wejścia do schroniska oraz krzyżem w miejscu, do którego dotarł podczas spaceru. Na skraju Polany Chochołowskiej stoi duże schronisko PTTK.
W otoczeniu stawu możemy podziwiać strzeliste szczyty, a z bardziej znanych należy wymienić Rysy oraz potężny mur Mięguszowieckich Szczytów, z których największy jest Mięguszowiecki Szczyt Wielki.
Ciekawy szlak biegnący wzdłuż Potoku Olczyskiego — jednego z najobfitszych w tej części Tatr. W środkowej części dol. Olczyskiej na skraju Olczyskiej Polany znajduje się Wywierzysko Olczyskie — będące jednym z pięciu największych źródeł krasowych Tatr Polskich.
Bardzo ciekawa krajobrazowo zakopiańska dolina reglowa. Dolina rozpoczyna się przy końcu ulicy Strążyskiej w Zakopanem i biegnie aż do podnóży Giewontu. W czasie wędrówki dnem dolina możemy podziwiać prawie naturalnie zachowane lasy regla dolnego na czele z bukiem.
Na Polanie Strążyskiej stoją szałasy, pozostałe ślady pasterstwa, które dawniej było prowadzone w dolinie. Jeden z nich rozbudowano i zamieniono w bufet. Na skraju sterczy z murawy wielki głaz zwany Sfinksem.
Z polany wspaniale prezentuje się północna ściana Giewontu i sam wierzchołek zwieńczony krzyżem. Niedaleko polany znajduje się efektowny wodospad Siklawica, który spływa wąską strugą przez dwa skalne, omszałe progi skalne. Z Doliny Strążyskiej możemy wyjść na niewielki szczyt — Sarnia Skała. Podejście na górę nie jest trudne ani eksponowane a z wierzchołka rozpościera się ciekawy widok na Tatry, Zakopane oraz Podhale.
Staników Żleb to gęsto zalesiona, mało uczęszczana dolinka, która swoją nazwę wwodzi od nazwiska góralskiej rodziny Staników, mającego niedaleko swoje gospodarstwo. Dolinka wcina się głęboko w lesiste masywy Hrubego i Małego Regla, a szlak prowadzi wzdłuż bystrego potoku i doprowadza na Przysłop Miętusi. Jest to trawiaste szerokie siodło, od którego na zachód znajduje się obszerna, pochyła Miętusia Polana.
Z Przysłopu Miętusiego rozpościera się imponujący widok na masyw Czerwonych Wierchów, które widoczne z tej strony odsłaniają swe wielkie urwiska. Zobaczymy stąd od lewej: Małołączniak, Krzesanicę, Ciemniak. Z Przysłopu prowadzi kilka szlaków, jednym z nich możemy dojść do Doliny Kościeliskiej a stamtąd podejść na Stoły.
ŁATWE WYCIECZKI GÓRSKIE
Hala Gąsienicowa to najbardziej znana górna część Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. W przeszłości była dużym ośrodkiem pasterskim, po którym pozostało kilka szałasów i szop, ich kształt niezwykle harmonizuje z otaczającym krajobrazem. Nazwa Hala Gąsienicowa pochodzi od Gąsieniców, znanego rodu zakopiańskiego. Z hali możemy podziwiać wspaniałe tatrzańskie szczyty między innymi: Kościelec oraz Świnicę. Na skraju lasu stoi duże murowane schronisko "Murowaniec".
WYCIECZKI GÓRSKIE
Nazwa Czerwonych Wierchów pochodzi od porastającej wierzchołki rośliny o nazwie sit skucina, która na jesień przybiera charakterystyczną rudawą barwę. Wejścia na Czerwone Wierchy nie należą do trudnych, a w tym terenie często można spotkać pasące się kozice. Przy dobrej widoczności podziwiać można panoramę Tatr Zachodnich i Wysokich, jak również całe Zakopane oraz Podhale.
Jeden z najbardziej znanych i popularnych szczytów w Tatrach, dumnie króluje nad Zakopanem i stanowi jego symbol. Charakterystyczny kształt widziany od strony północnej przypomina śpiącego rycerza. Giewont składa się z trzech szczytów: Wielkiego Giewontu, Małego Giewontu i Długiego Giewontu. Na Wielkim Giewoncie wznosi się metalowy krzyż o wysokości 17,5 m i rozpiętości ramion 5,5 m, który został zamontowany z inicjatywy ówczesnego proboszcza przez parafian z Zakopanego.
Starorobociański Wierch (2176) o charakterystycznym kształcie piramidy jest najwyższym szczytem po polskiej stronie Tatr Zachodnich. Wznosi się w głównej grani Tatr nad Dol. Starorobociańską i Dol. Raczkową. Polska nazwa pochodzi od Hali Starej Roboty, a dawniej nazywano go po prostu Szczyt.
Szczyt znajduje się w głównej grani Tatr i wznosi nad dolinami: Goryczkową, Kasprową, Gąsienicową i słowacką Cichą Liptowską. Kasprowy Wierch jest najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym szczytem Tatr Polskich, niewątpliwie przyczynia się do tego kolej linowa, którą od 1936 r. można wyjechać na górę.
Grześ (1653) — kopulaste porośnięte kosodrzewiną wzniesienie w zachodnim obrzeżu Dol. Chochołowskiej. Na wierzchołku stoi drewniany krzyż postawiony przez Słowaków w 1992 r. Rozpościera się stąd piękny widok na słowacką część Tatr Zachodnich. Na szczyt wyprowadza szlak biegnący nieopodal schroniska w dolinie Chochołowskiej. Z Grzesia można szlakiem poprzez Długi Upłaz i Rakoń wyjść na Wołowiec.
WYCIECZKI WYSOKOGÓRSKIE
WYCIECZKI ZAKOPANE