Blog - Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane

Przejdź do treści

Krzyż na Giewoncie

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według w Tatry · 30 Lipiec 2015
Giewont to masyw w Tatrach Zachodnich składający się z trzech szczytów: Małego Giewontu, Dużego Giewontu oraz Długiego Giewontu. Rozległy masyw rozciąga się od Kalatówek na wschodzie po Dolinę Małej Łąki na zachodzie, północne stoki schodzą ku Dolinie Strążyskiej i Dolinie Białego, południowe w kierunku Doliny Kondratowej. Widziany od strony północnej (Zakopanego) swoim kształtem przypomina „Śpiącego rycerza”, w skałach Giewontu ludowe podania umiejscowiły jaskinie, w której śpią rycerze Bolesława Chrobrego. Dla wielu Polaków ten charakterystyczny masyw stał się również symbolem Tatr oraz Zakopanego. Z wierzchołka roztacza się słynąca z niezwykłego piękna rozległa panorama Tatr i Podhala. Górujące ponad Kotliną Zakopiańską strome, północne ściany Giewontu, liczące 500-600 m wysokości, przedstawiają się z Zakopanego niezwykle imponująco.
W górze kryje się kilka niedużych jaskiń z najciekawszą Jaskinią Juhaską.

Na wierzchołku Wielkiego Giewontu stoi żelazny krzyż o kratownicowej konstrukcji, jego wysokości to 17,5 m z czego 2,5 m, wmurowane w kopułę szczytu, szerokość ramienia poprzecznego 5,5 m. Inicjatorem postawienia krzyża na Giewoncie był ówczesny proboszcz Zakopanego ksiądz Kazimierz Kaszelewski. Miał on upamiętniać 1900-tną rocznice narodzin Chrystusa i powitać nadchodzący nowy wiek XX. Przed wykonaniem właściwego krzyża dokonano najpierw próbny, zrobiony z drewna o wysokości 10,5 m. Po sprawdzeniu, że jest on widoczny z Zakopanego, zamówiono wykonanie właściwej konstrukcji składającej się z 400 metalowych elementów wykonanych w fabryce Góreckiego na terenie Krakowa. Przewieziono je transportem kolejowym, po czym 18 wozów konnych wyruszyło z elementami krzyża o łącznej wadze 1819 kg spod kościoła parafialnego, przez Kuźnice w kierunku Giewontu. Transport dojechał w pobliże Piekiełka w Dolinie Kondratowej,  a stąd ok 500 osób wynosiło na wierzchołek Giewontu elementy krzyża oraz 400 kg cementu i 200 płóciennych konewek wody. Prace montażowe trwały sześć dni pod osobistym nadzorem Józefa Góreckiego.
Na skrzyżowaniu ramion zamontowano tarczę ze słowami papieża Leona XIII: „Jesu Christo Deo, restitutae per ipsum salutis MCM”, co po przetłumaczeniu oznacza: "Jezusowi Chrystusowi Bogu, w 1900 rocznicę przywrócenia przez Niego zbawienia" Uroczyste poświęcenie krzyża na Giewoncie odbyło się 19 sierpnia 1901 r. podczas mszy, w której uczestniczyło około 300 wiernych.

Gruntowna renowacja krzyża odbyła się w 1975 r., wzmocniono go zaprawą  betonową i zabezpieczono przed korozją. Kolejne prace zlecone przez Tatrzański Park Narodowy zostały wykonane w roku 1997r., w czasie których wzmocniono kopułe szczytową Giewontu i pomalowano elementy krzyża.
W 2007 r. krzyż został wpisany do rejestru zabytków, jest on celem pielgrzymek i wycieczek często o charakterze religijnych.
Replikę krzyża na Giewoncie możemy oglądać blisko Zakopanego, na terenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Główny wierzchołek Giewontu jest popularnym celem turytów przybywającym w Tatry. Prowadzi tu od południa znakowany szlak, który w pod wierzchołkiem ubezpieczony jest łańcuchami. Podejmowane często przez lekkomyślnych turystów próby zdobycia góry, czy też schodzenie w dół inną drogą, głównie jej północnymi przepaścistymi ścianami z reguły kończą się tragicznie. Góra od 1886 roku pochłonęła wiele ofiar, w tym kilka osób od porażeń piorunów.
Najbardziej popularny szlak turystyczny na Giewont prowadzi z Kuźnic przez Kalatówki i Halę Kondratową. Decydując się na zdobycie góry, rozpoczynać wycieczkę należy we wczesnych godzinach porannych. W innym przypadku narażeni będziemy na stanie w kolejce z innymi turystami pragnącymi wyjść na ten znany szczyt.


Giewont

GiewontBrak komentarzy
Wróć do spisu treści