Skocznia narciarska "Wielka Krokiew"

Przejdź do treści

Skocznia narciarska "Wielka Krokiew"

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Zakopane · 11 Wrzesień 2015
Skocznia narciarska położona jest na północnych stokach Krokwi, lesistego szczytu usytuowanego między dolinami Bystrej i Białego. Obiekt zaprojektował dyrektor Szkoły Przemysłu Drzewnego-Karol Stryjeński oraz szwed Selstrom. Budowę skoczni ukończono w 1925 roku, a w marcu tegoż roku rozegrano pierwszy konkurs skoków, który został wygrany przez Stanisława Gąsienicę-Sieczkę z wynikiem 36 metrów.

Od tego czasu rekord skoczni był wielokrotnie poprawiany, obecnym rekordzistą jest Kamil Stoch z wynikiem 141,5 m. W latach 1929, 1939 i 1962 na Wielkiej Krokwi odbyły się zawody Mistrzostw Świata FIS a obecnie co roku w okresie zimowym rozgrywane są zawody Pucharu Świata, na które zjeżdżają czołowi zawodnicy w skokach narciarskich.

Skocznia początkowo nosiła imię Karola Stryjeńskiego, a od 26 lutego 1989 r. jest imienia wybitnego sportowca pochodzącego z Zakopanego-Stanisław Marusarza. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, obecnie posiada nowy pawilon oraz nowoczesną kolejkę linowo-krzesełkową. Latem 2004 roku położono na zeskoku igielit, dzięki czemu treningi i zawody mogą odbywać się również latem. Na trybunach Wielkiej Krokwi może pomieścić się około 50 tyś. kibiców.
Jednym z ważniejszych wydarzeń w historii skoczni była msza święta, którą  6 czerwca 1997 r. na stadionie skoczni odprawił Ojciec Święty Jan Paweł II.

Skocznia narciarska


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści