Przejdź do treści

Zjawiska krasowe w Tatrach: Fascynujące formacje geologiczne

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · niedziela 11 Kwi 2021
Kras to nawa wywodząca się z języka chorwackiego „krš”, a oznacza po polsku kamień, skałę. Odnosi się to pojęcie do części półwyspu Istria w Chorwacji, gdzie zjawiska krasowienia są szczególnie wybitne i występują na dużym obszarze.


Co to jest krasowienie?


wyjscie ze Smoczej Jamy w Dolinie Kościeliskiej
Krasowienie jest to proces chemiczny, polegający na rozpuszczaniu przez wodę skał takich jak wapienie, dolomity, gips czy sole. Skała nie stanowi jednolitej masy i niektóre jej części są podatniejsze na działanie wody. Najbardziej typowo proces przebiega w wapieniach, na nie szczególnie działają wody powierzchniowe i podziemne zawierające kwas węglowy.

Proces ten powoduje, że twardsze formy pozostają, tworząc efektowne i różnorodne kształty form zjawisk krasowych. Proces krasowienia zachodzi tak na powierzchni skał, jak i wewnątrz masywów.

Najbardziej typowym zjawiskiem tego procesu są jaskinie. Dzięki zjawiskom krasowym w Tatrach podziwiać można fantazyjne iglice, maczugi, organy.


Kras w Tatrach


Region tatrzański należy do najatrakcyjniejszych obszarów krasowych w Polsce. Na terenie Tatr Zachodnich występuje głównie kras wapienny i to właśnie na ich obszarze występuje dużo skupiska jaskiń krasowych.

Podziemia Tatr Polskich tworzy ponad 100 km poznanych dotąd korytarzy jaskiniowych. Jednym z bardziej znanych rejonów obfitujących w jaskinie jest masyw Czerwonych Wierchów, Kominiarskiego Wierchu, Bobrowiec. Po Polskiej stronie Tatr występuje ok. 750 różnej wielkości i różnego rodzaju jaskiń, przede wszystkim w Tatrach Zachodnich, w dolinach: Kościeliskiej, Małej Łąki, Miętusiej i Wąwozie Kraków.


Jaskinie w Tatrach Polskich


wyjście z jaskini mylnej
Do najwyższych pięter Doliny Małej łąki nie prowadzi żaden szlak turystyczny. Występujące tu skały wapienne łatwo ulegające zjawiskom krasowym, więc liczne i głębokie spękania zostały tu przekształcone w ogromny systemem korytarzy w takim stopniu rozbudowanych, że prawie wcale nie ma wód powierzchniowych, ponieważ niemal wszystkie strumienie i strumyki uciekają przez zagłębienia pod ziemią.

Rejon Czerwonych Wierchów jest typowym obszarem krasu wysokogórskiego, ze świetnie rozwiniętymi formami powierzchownymi oraz podziemnymi. Największy jest systemu Wielkiej Jaskini Śnieżnej na stokach Małołączniaka, o łącznej długości korytarzy ponad 24 km i głębokości od otworu jaskini do jej dna 824 m. Należy ona do najtrudniejszych jaskiń w Polsce i na świecie.

Największą jaskinią w Dolinie Chochołowskiej jest szczelina Chochołowska, godne wymienienia są jaskinie w Dolinie Bystrej, gdzie do największych zalicza się Jaskinia Kasprowa Niżnia oraz Bystra z naturalnym wejściem zamkniętym syfonem wodnym.

Tylko w 17 jaskiniach długość korytarzy jest większa, niż 1 km, a głębokość osiąga ponad 100 metrów. W tym miejscu warto podkreślić, że czas odkryć tatrzańskich podziemi jeszcze nie minął. Jaskinie tatrzańskie nie są do końca poznane i zapewne podane informacje z czasem mogą okazać się nieaktualne. Cały czas odkrywane są nowe korytarze jaskiń.


Jaskinie udostępnione do zwiedzania


Jaskinia Dziura z dzieckiem
W Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilka jaskiń udostępnionych turystycznie. Można je zwiedzać bezpiecznie bez specjalistycznego sprzętu, ale w większości niezbędne będzie własne źródło światła w postaci czołówek.

Mroźna (sztucznie oświetlona) Mylna, Obłazkowa, Raptawicka, Smocza Jama. Zwiedzać można również jaskinie Dziura w zakopiańskiej dolince reglowej Ku dziurze.

Krasowego pochodzenia są również charakterystyczne formy nacieków jaskiniowych, powstałe z kapiącej wody krasowej dzielą się na stalaktyty i stalagmity. Stalaktytami nazywa się zwykle wszystkie zwisające ze stropu nacieki.
Pozostałe jaskinie są dostępne tylko przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu i tylko dla posiadaczy Karty Taternika Jaskiniowego. W najbardziej popularnych klubach speleologicznych można zapisać się na specjalistyczny kurs jaskiniowy.


Jaskinie w Tatrach dawniej


wypływ Lodowego Źródła w Koscieliskiej Dolinie
Tatrzańskie jaskinie od dawna budziły zainteresowanie ludzi. Pochodzący z połowy XVII wieku rękopis „Opisanie ciekawe gór Tatrów, za Nowym Targiem, na cały świat słynących, wszelkimi klejnotami i bogactw ozdobionych i niezliczonymi minerałami napełnionych” — opisuje kilka jaskiń z obszaru Tatr.

Jaskinie utrwaliły się w legendach tatrzańskich, najbardziej znana jest ta o śpiących rycerzach w jednej z jaskiń masywu Giewontu. Mają się oni zbudzić ze snu, wstać i ruszyć na pomoc Polsce, gdy jej niepodległość będzie zagrożona.

Z dawnych czasów warto wspomnieć wizytę Seweryna Goszczyńskiego w jaskini Wodnej pod Pisaną w 1832 roku. Zwiedzanie tej jaskini można odebrać jako symboliczny początek tatrzańskiej speleologi.


Główne formy krasowe:


  • żłobki — rodzaj płytszych lub głębszych rynienek wyżłobionych w skale wapiennej, lub dolomitowej przez spływające i rozpuszczające ją strugi wodne. Ładne żłobki są w Wielkiej Świstówce nad Wantulami, w Miętusiej Dolinie,

  • lejki — zagłębienia w kamienistych wapiennych terenach są różnej średnicy, od kilkunastu czy kilkudziesięciu metrów do prawie kilometrowych wymiarów i głębokie na kilka lub kilkadziesiąt metrów. W Tatrach są dosyć rzadkie, ale można je spotkać na Krzesanicy zwykle zarośnięte ziołoroślami i trawą, w Litworowej Dolinie, na szczerbie w Giewoncie oraz niedaleko schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

  • rozpadliny — głębokie otwory, o charakterze studni, do których często spływa woda. Rozpadliny są np. w Dziurawem, nad Wielką Turnią, na Krzesanicy.

  • suche wody — wody bieżące w miejscu, gdzie występują wapienie, łatwo rozpuszczają skałę i przenikają w głąb, wymywają, tworząc tam przepływy podziemne. Stąd często na dnie doliny w łożysku potoku brak wody. Takie zjawisko można zaobserwować w Dolinie Jaworzynki.

  • wywierzyska (źródła krasowe) — gdzie woda krasowa wypływa na powierzchnię w postaci źródła. Wypływy krasowe są na ogół bardzo wydajne, a temperatury wody stałe i niskie. Do najbardziej znanych należą wywierzyska: Lodowe Źródło w Dolinie Kościeliskiej, wywierzysko Chochołowskie oraz Olczyskie.

  • jaskinie — dawne podziemne drogi wodne wysychają i pozostają jako jaskinie. W Tatrach na obszarze skał wapiennych znane są setki jaskiń. Są takie jaskinie, którymi ciągle jeszcze płynie woda, żłobiąc je i poszerzając nadal, należą do nich np. wypływ spod Pisanej w Dolinie Kościeliskiej.

  • wąwozy — najbardziej znanym jest Wąwóz Kraków w Dolinie Kościeliskiej, przez który prowadzi szlak turystyczny.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo, oprowadza grupy oraz indywidualne osoby po górach. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści