Jaskinie w Tatrach

Przejdź do treści

Jaskinie w Tatrach

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · 1 Luty 2016
W całych Tatrach jest siedem udostępnionych do zwiedzania jaskiń, z czego sześć znajduje się po stronie polskiej, a pięć z nich znajdziemy w Dolinie Kościeliskiej.


Jaskinia Mroźna

Mroźna Jaskinia
Zwiedzając Dolinę Kościeliską, warto odwiedzić Jaskinię Mroźną. Idąc dnem doliny na końcu polany Stare Kościeliska, musimy skręcić w lewo i przejść most nad potokiem Kościeliskim. Następnie szlakiem biegnącym niedaleko Lodowego Źródła mozolne podejście w górę. Zakosami przez las aż na końcu zobaczymy niewielki placyk z ławkami i drewnianym budynkiem. Tutaj na wysokości 1100 m znajduje się wejście do jaskini.

Jaskinię Mroźna odkrył w 1934 r. znany tatrzański speleolog Stefan Zwoliński. Otwór wejściowy został sztucznie wykopany w 1952 r., aby połączyć korytarze jaskini z powierzchnią, przekopano ok.8 m skał. Mroźna ma długość 503 m. i jest jedyną w polskich Tatrach i zarazem drugą w całych Tatrach elektrycznie oświetlaną jaskinią. Prąd zapewnia agregat prądotwórczy, którego charakterystyczny odgłos usłyszymy zbliżając się do wejścia jaskini.

Po wejściu do groty przywita nas niska stała temperatura ok.5 °C. W tej krasowej jaskini możemy podziwiać nacieki mleka wapiennego, kilka stalagmitów i stalaktytów, niewielkie podziemne stawki. Jaskinia w kilku miejscach posiada ułatwienia w postaci metalowych poręczy i schodów, jest tutaj także kilka zwężonych i ciaśniejszych miejsc.
Jaskinia Mroźna znajduje się w pn. zach. części Organów, przez których skały przechodzi na wylot. Mroźną można zwiedzać w okresie letnim, od maja do października. Należy pamiętać, że w jaskini obowiązuje jeden kierunek, przejście trwa ok. 30 min. - 45mim.


Smocza Jama

Smocza Jama
W Dolinie Kościeliskiej powyżej Hali Pisanej skręcając w lewo od głównego szlaku, możemy zwiedzić Wąwóz Kraków. Jest to 1,5 km wąwóz skalny, wcinający się w zachodnie stoki Ciemniaka w Czerwonych Wierchach. Dolna część wąwozu jest udostępniona turystycznie i dochodzi do kilku metrowej drabinki, która wraz z łańcuchami pomaga wspiąć się do wejścia Smoczej Jamy.

Jaskinia wznosi się ku górze korytarzem wygiętym w kształcie litery "S" o długości ok. 37 m  i przechodzi przez skały na wylot. Smocza Jama jest dwu wylotową jaskinią powstałą poprzez wypłukanie przez wody pochyłej szczeliny. Przejście jest stromo nachylone i do jej pokonania niezbędne jest światło. W zimie z powodu oblodzenia odradzane jest przejście jaskini. Istnieje wariant umożliwiający obejście Jaskini na zewnątrz ubezpieczony klamrami i łańcuchami.
Nazwa Smocza Jama pochodzi od przekonania, że w jaskiniach tatrzańskich i podtatrzańskich żyły niegdyś smoki, które wymarły wskutek biblijnego potopu i pozostały po nich tylko kości.


Jaskinia Mylna

Jaskinia Mylna
Jedna z najciekawszych jaskiń w Dolinie Kościeliskiej udostępnionych do zwiedzania. Znajduje się w skałach Raptawickiej Turni, długość korytarzy dochodzi do 1300m, z tego 300 m jest oznakowanych do zwiedzania. Do Jaskini Mylnej dojdziemy szlakiem odbijającym stromo w górę od głównego szlaku w Dolinie Kościeliskiej.

Jaskinia posiada cały labirynt poziomych korytarzy, z czego główny oraz dwa boczne są oznakowane. W pierwszej komorze jaskini znajdują się otwory tzw. Okna Pawlikowskiego z wspaniałym widokiem na południową część Doliny Kościeliskiej oraz najwyższy szczyt Tatr zachodnich-Bystrą.

Jaskinia Mylna była znana od dawna lecz pierwszym grotołazem, który ją odwiedził i dokładnie zbadał Jan Gwalbert Pawlikowski z przewodnikiem Maciejem Sieczką. Wskazane jest zwiedzanie jaskini jednokierunkowo i w trakcie penetracji korytarzy Mylnej niezbędne jest posiadanie własnego oświetlenia. W jaskini zanotowano jeden śmiertelny wypadek, odnaleziono tutaj w 1947 r. zwłoki księdza Józefa Szykowskiego, który dwa lata wcześniej zaginął i był bezskutecznie poszukiwany. Podejrzewa się, że ksiądz zabłądził w korytarzach jaskini i umarł z głodu.

Jaskinia Obłazkowa oraz Raptawicka

Nazwa Jaskini Obłazkowej pochodzi od zbocza ponad którym znajduje się wejście do niej. Korytarze jaskini osiągają długość ok. 120 m., z czego do turystycznego zwiedzania przystosowane jest ok. 20 m. Warto tę niewielką grotę odwiedzić w zimie, występują wtedy ciekawe formy lodowe w Komorze Wstępnej.

Jaskinia Raptawicka położona jest powyżej Mylnej i Obłazkowej. Do wnętrza jaskini wejdziemy dzięki 3,5-metrowej stalowej drabince. Raptawicka ma formę wielkiej groty o wymiarach ok.41 x 8 m i wys.15 m, do jej oglądnięcia nie jest potrzebna latarka. Powstała wskutek zapadnięcia się próżni skalnych. Boczne korytarze zakończone są ciasnymi szczelinami, ich długość dochodzi do ok. 150 m. Podobno w roku 1938 zamurował się tutaj nieszczęśliwie zakochany Zakopiańczyk z zamysłem śmierci głodowej. Instynkt zwyciężył i nieszczęśliwie zakochany zmuszony głodem opuścił, nie doszły grób. W jaskini zobaczymy wykuty napis " Pod Twoją obronę", nad którym niegdyś znajdował się obrazek Matki Boskiej.


Jaskinia Dziura

jaskinia dziura
Jaskinia znajduje się w dolinie reglowej Ku dziurze i jest najbliżej położoną Zakopanego udostępniona do zwiedzania. Jest to niewielka jaskinia, wypłukana przez wodę skał osadowych, otwór prowadzi do niewielkiego przedsionka oświetlonego wysokim ok 20 m oknem skalnym.

Do dokładnego zwiedzania jaskini potrzebne jest oświetlenie, do dna jaskini sprowadza stromo opadające zejście pokryte liśćmi buków. Na końcu jaskinia rozszerza się w przestronną komorę, gdzie znajduje się niewielki sztucznie wydrążony wykop, cała jaskinia ma ok. 50 m długości. Dawniej jaskinia zwana była przez górali Zbójnicką Jamą, podobno ukrywał się tutaj ostatni tatrzański zbójnik Wojciech Mateja.


Bielska Jaskinia

Jaskinia znajduje się na Słowacji w Tatrach Bielskich i jest udostępniona do zwiedzania dla szerokiego grona turystów. Ta największa z udostępnionych jaskiń tatrzańskich, jest wyposażona w sztuczne oświetlenie ( 300 reflektorów), mostki oraz drabinki. Całkowita długość korytarzy jaskini wynosi 1752 m., z tego dla zwiedzających udostępniono ok. 1135 m.

Jaskinia Bielska słynie ze wspaniałej szaty naciekowej i różnorodności ukształtowania wnętrz, zobaczyć tutaj można wielkie stalaktyty, stalagmity, naciekowe wodospady i jeziorka. Pomimo popularności jaskini i co za tym idzie tłumu zwiedzających, warto odwiedzić to miejsce i na własne oczy podziwiać ten piękny podziemny świat. Wejście do jaskini to przebita w 1882 roku sztolnia o długości 27 m.
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści