Wycieczki dla dzieci po słowackiej stronie Tatr

Przejdź do treści

Wycieczki dla dzieci po słowackiej stronie Tatr

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w Tatry · 15 Kwiecień 2020
Często rodzice chcą pokazać piękno gór swoim dzieciom, ale nie wiedzą które miejsca będą odpowiednie dla ich pociech. W Tatrach Polskich i Słowackich jest wiele szlaków, które można przejść razem z dzieckiem. Istnieje mnóstwo miejsc, będących odpowiednimi dla najmłodszych turystów.
Nie będą to brawurowe wyjścia, jednak istnieje szansa, że zarazimy dzieci swoją pasją i zapewnimy im niezapomniane wakacje. Pobyt na tatrzańskich szlakach możemy tak zaplanować, aby dzieci nie nudziły się, doświadczały nowych rzeczy w otoczeniu tatrzańskiej przyrody. Poniżej kilka propozycji szlaków, które będą odpowiednie dla dzieci zwłaszcza tych powyżej 3 roku życia.


Ze Starego Smokowca na Siodełko (Hrebienok)

Hrebienok
Siodełko jest odpowiednikiem polskiej Gubałówki, rozpościera się stąd piękny widok. Na grzbiet można wyjechać wagonikiem, bądź wyjść ścieżką prowadząca równolegle do kolejki.
Każdy zwiedzający z dzieckiem powinien wybrać Hrebienok jako jedną z pierwszych tras.

Droga rozpoczyna się w urokliwym Starym Smokowcu, skąd prowadzi zielony szlak turystyczny. Jego długość to 2,5 km a przewyższenie ok. 250 m, trasę można przejść na spokojnie z odpoczynkami w ciągu 1 godziny.

Samo Siodełko to przyjemne miejsce, gdzie można odpocząć. W wakacje odbywa się tutaj szczególnie atrakcyjny dla dzieci festiwal niedźwiedzi. Zimą powstaje niezwykle efektowny lodowy kościół.

Z platformy terenowej pomiędzy drzewami rozpościera się widok na okazałe szczyty Pośredniej Grani i Łomnicy.
Hrebienok jest również miejscem, gdzie zapoczynają się szlaki w inne miejsca Tatr. W ciągu kilku minut można dotrzeć do Rainerowej Chaty, gdzie w pobliżu odchodzą szlaki do Doliny Staroleśnej oraz Małej Zimnej Wody. Z Siodełka można dojść do popularnych Wodospadów Zimnej Wody, których widok zachwyci każdego.


Od Szczyrbskiego Jeziora do Popradzkiego Stawu

Popradzkie Pleso
Ciekaw trasa wiodąca odcinkiem Magistrali Tatrzańskiej. Ze względu na piękne widoki oraz łatwość jest to jeden z najludniejszych szlaków w Tatrach. Długość tego odcinka wynosi 5 km, a różnica wzniesień 150 m, na przejście w jedną stronę należy poświęcić ok. 1,20 h. Zimą ze względu na zagrożenie lawinowe ruch odbywa się inaczej — alternatywnym szlakiem koloru zielonego.

Na szlaku łączącym obydwa jeziora można przeczytać na zamieszczonych tablicach dydaktycznych różne informacje o tematyce dotyczącej tatrzańskiej fauny i flory. W trakcie wędrówki przechodzi się przez miejsca, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki na szczyty Tatr Wysokich.

Popradzki Staw jest jednym z najbardziej popularnych jezior po południowej stronie Tatr. Położony jest pomiędzy lasami po lewej stronie Doliny Mięguszowieckiej. Jezioro ma powierzchnię 6,26 ha i 16,6 głębokości i obok Morskiego Oka jest stawem, naturalnie występuje pstrąg. Nad brzegiem Popradzkiego Stawu wznosi się duży hotel górski, w którym można otrzymać nocleg oraz wyżywienie. Znad jeziora prowadzi popularny słowacki szlak na Rysy.


Nad Zielony Staw w Dolinie Kieżmarskiej

w Kieżmarskiej
Zielony Staw i stojące nad jego brzegiem schronisko to miejsce bliskie większości turystom tatrzańskim, a dla taterników jest przystankiem w drodze na mniejsze lub większe szczyty. Szlak prowadzący nad jezioro jest stosunkowo długi, ale tylko nieznacznie pnie się w górę. Wzdłuż szlaku znajduje się wiele miejsc, gdzie w trakcie wycieczki można odpocząć.

Do stawu można dotrzeć w ok. 3 h, widok znad jego brzegów należy do najwspanialszych w Tatrach. Dolina Zielonego Stawu Kieżmarskiego jest słusznie uważana za najpiękniejszą po południowej stronie Tatr.
Większość odwiedzających to miejsce pozostaje pod wrażeniem kolosów górskich otaczających jezioro. Ów skalny amfiteatr dostarcza niezwykłych widoków. Najbardziej rzuca się w oczy północna ściana Jastrzębiej Turnia oraz szczyt Małego Kieżmarskiego, którego opadająca w tą stronę ściana jest najwyższą w całych Tatrach.


Wodospad Skok w Dolinie Młynickiej

skok
Planując wycieczkę, warto dzieciom pokazać jeden z najpiękniejszych w Tatrach wodospad „Skok". Można do niego dotrzeć żółto znakowanym szlakiem znad Szczyrbskiego Jeziora, długość drogi to 4,5 km a trwa ok. 2 h.
Szczyrbskie Pleso to najwyżej położona miejscowość tatrzańska, leżąca w zach. części Tatr Wysokich nad malowniczym jeziorem o tej samej nazwie. Jest to zarazem trzecia co do wielkości miejscowość tatrzańska — uzdrowisko klimatyczne.

Wodospad Skok znajduje na wysokości 1789 msię w Dolinie Młynickiej, jej wylot znajduje się w pobliżu Szczyrbskiego Jeziora. Tuż za Przednią Polaną Młynicką rozciąga się wśród lasu największy w Tatrach Słowackich ośrodek sportów zimowych. Swoje miejsce ma tu m.in. stadion biegowy oraz skocznie narciarskie, trochę dalej dolne stacje kolejek krzesełkowych.

Z początku trasa wycieczki prowadzi wśród lasów, łagodnie wznosząc się w górę. Po pewnym czasie doprowadza w pobliże potężnej stawiarskiej ściany, którą opada wodospad Skok. Opadajaca woda największe wrażenie wywiera po dużych opadach deszczu. U podnóży progu tworzy rozlewisko na potoku,  które jest dogodnym miejsce do odpoczynku.


Do Polany pod Muraniem w Jaworowej Dolinie

Dolina Jaworowa
Punkt startowy stanowi Jaworzyna Spiska, miejscowość słowacka niedaleko granicy z Polską. Można tutaj dojechać przejście granicznej na Łysej Polanie lub mniej zatłoczone w Jurgowie.
Szlak prowadzi bez większych wzniesień, wygodną drogą bitą do Polany pod Muraniem. Wzdłuż szlaku płynie Jaworowy Potok, którego szum towarzyszy w trakcie wędrówki. Rozległa polana leżąca na wysokości 1100-1120 m jest latem koszoną rozległą łąka.

Na polanę można dotrzeć w ok. 30 min. Roztacza się z niej wspaniała panorama, w której dominuje należącego do Tatr Bielskich potężna ściana Murania.
Na Polanie pod Muraniem stoi leśniczówka TANAP-u, nie ma tutaj schronisk oraz możliwości wyżywienia. Na miejscu znajduje się kilka drewnianych ław oraz tablice z informacjami na temat m.in. geologii.
Polana w dawnych czasach stanowiła ośrodek wypasowy Hali pod Muraniem. Niegdyś w szałasach jurgowskich górali nocowali pierwsi tatrzańscy turyści i taternicy.


Na Polanę Biała Woda

Biała Woda
Wycieczka prowadzi w jedną z najpiękniejszych dolin w całych Tatrach. Spacer rozpoczyna się za przejściem granicznym na Łysej Polanie. Wejście do doliny znajduje się z prawej strony zaraz po przekroczeniu mostu na granicznej rzece Białce.

Wygodna bita droga prowadzi wzdłuż wschodniego brzegu Białki, płynącej pośród łanów lepiężnika i okrąglaków. Długość trasy na Polanę Biała Woda wynosi 3,2 km i nie ma większych trudności ani podejść. Z polany roztacza się widok znany z widokówek, podziwiać można szczyty należące do głównego grzbietu Tatr. Łąka w okresie letnim jest koszona.

Na skraju polany znajduje się drewniana leśniczówka, ławki oraz miejsce z obudowanym źródełkiem. Wycieczkę do polany warto odbyć na rowerze, ale należy wiedzieć, że ze względu na przepisy słowackiego parku dojechać można tylko na jej skraj. Dalej można kontynuować wycieczkę pieszoi dojść do leżącej na wysokości ok.1310 m Polanę pod Wysoką.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści