Przejdź do treści

Porady na wycieczki w góry z dzieckiem: Co zabrać idąc w Tatry z dziećmi

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · piątek 18 Sty 2019
Górskie wycieczki z dziećmi mogą być świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu z rodziną. Aktywność na tatrzańskich szlakach to również wspaniały sposób na nawiązanie kontaktu z naturą od najmłodszych lat. Zachęcamy do wędrówek z dzieckiem po górach i nauczenia ich cieszyć się dziką przyrodą.
Jeśli jesteś doświadczonym turystą, z pewnością wiesz, jak się przygotować do wyjścia w góry. W tym artykule znajdziesz mnóstwo wskazówek, które dotyczą wędrówek z dzieckiem. Jeśli zrobisz to dobrze, zaszczepisz mu miłość do gór, będziecie mieć wspaniałe wspomnienia, które będziecie wspominać w przyszłości.

dzieci wędrują po szlaku
dzieci idą po szlaku w lesie na Kopieniec

Kiedy iść z dzieckiem w góry?


Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie, kiedy, zacząć zabierać malca w góry. W Tatrach znajdziemy szereg szlaków o różnym stopniu trudności, a część z nich będzie się nadawać nawet dla rodziców z dziećmi w wózkach. Dla najmłodszych świetne będą niedługie dolinki reglowe w najbliższym otoczeniu Zakopanego. Polecam Dolinę Strążyską gdzie znajduje się wszytko, co zapewni naszym najmłodszym dobrą zabawę. Bez problemu poradzą sobie w tym miejscu rodzice z pociechami w wózkach, a po dotarciu na polanie można odpocząć przy drewnianych ławach.

Aby wyjście było udane, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach i zapewnić mu podstawowe potrzeby. Dopóki Twoje dziecko nie osiągnie wystarczającego wieku, aby być samowystarczalne, musisz zapewnić mu wszystkie niezbędne rzeczy.

Zapewnij aby dzieciom podstawowe potrzeby


mała dziwczynka na szlaku
dziecko na szlaku do jaskini Dziura

Góry dla dziecka stają się nieszczęśliwym miejscem, gdy nie będą miały zaspokojonych najbardziej podstawowych potrzeby. Dzieci zwyczajnie nie są tak odporne, jak dorośli – nawet te, które nigdy nie wydają się marudzić. Kiedy jednak mają ciepło, sucho i są najedzone, posiadają super moce odkrywców.

Idealny pojemnik do picia, butelka lub kubek zmienia się wraz z wiekiem naszej pociechy. Gdy jest gorąc o to naturalne, że chce się pić, dlatego koniecznie musisz mieć ze sobą coś do picia, a najlepsza będzie woda mineralna. Jeżeli dzieci nie lubią pić zwykłej wody, to dodaj do niej jakiś zagęszczany sok. Gy jest zimno, nie zapomnij o termosie z ciepłą herbatą.

Obserwuj pogodę


Złe warunki mogą sprawić, że wszystko będzie niewygodne, przerażające, a nawet niebezpieczne dla dzieci. Dlatego odpowiednio ubierz dziecko i a gdy tylko coś jest nie tak z pogodą np. niebo stanie się ciemne i burzowe, natychmiast zawracaj.

Odkryj na nowo dziecko w swoim wnętrzu


Dla dzieci to naprawdę liczy się sama wyprawa i dobra zabawa, a nie osiągnięcie celu. Podczas wspólnego wędrowania nie zapominaj o tym, a następnie eksploruj z nimi górski świat.

Propozycja tras dla dziecka w górach — podpowiadamy jakie szlaki turystyczne będą odpowiednie


dziecko w Dol. Kondratowej
dziecko na szlaku w Dolinie Kondratowej

Pierwsze wyjścia w Tatry nie powinny być zbyt długie i uciążliwe, pamiętaj, że dla malucha jest to nowe doświadczenie i nie należy go zrażać na początku. Wybierz odpowiednie trasy i trudność szlaku, dobrze by w trakcie były atrakcje w postaci potoków, wodospadów, mostków, skał przy drodze itp. sprawi to, że dzieci będą zajęte.

Dobrze by na końcu był jakiś cel, do którego trzeba dojść. Wodospad lub jaskinia na końcu trasy może pomóc zmotywować dzieci, żeby do niego doszły. Bądź przygotowany, aby zaplanowaną wcześniej trasę zmodyfikować.

Na pierwszy spacer świetnie nadają się zakopiańskie dolinki reglowe np. Dolina Białego, Dolina Strążyską, Za Bramka, Ku Dziurze. Po dotarciu na miejsce docelowe można zrobić dłuższy postój i dać możliwość dzieciom pobiegać, jeśli jest taka możliwości i oczywiście jak chcą. Jeżeli dziecko w trakcie jest zainteresowane np. rzucaniem kamieni do wody w jednym miejscu i nie chce iść dalej, pozwólmy mu na to, cel możemy osiągnąć następnym razem.

Planuj czas wycieczki w góry z dzieckiem


Czas jest twoim sprzymierzeńcem — więc planując wypad, należy mieć go pod dostatkiem. Dzieci są naturalnymi odkrywcami i chcą podnosić i dotykać wszystko na swojej drodze. Jedną z największych zalet Tatr jest obcowanie z naturą, którą dzieci mogą odkrywać i poznawać — upewnij się, że mają na to czas.

Na wyjściach z dziećmi nigdzie się nie spieszymy. Jeżeli dzieci zobaczą coś, co ich zaciekawi, pozwólmy im się zatrzymać, aby mogły to sprawdzić, jednocześnie przypominając, że za chwilę musimy iść dalej, żeby dotrzeć do celu a tam zrobić długą przerwę.

Przygotowanie do wyjścia w Tatry — porady o czym należy pamiętać


Należyte przygotowanie to podstawa udanej wycieczki, a zwłaszcza tej z dziećmi. Przed wyjściem sprawdzamy długość trasy, czas przejścia i dokładną prognozę pogody.

Oprócz podstawowych rzeczy takich jak jedzenie i picie, apteczka, okrycie przeciwdeszczowe, czapki, dodatkowe ubranie, które standardowo zabieramy — przydatne jeszcze będą: wilgotne chusteczki, krem, pomadka do ust, lornetka, szkło powiększające, aparat fotograficzny, kompas.

Każde z dzieci dobrze by miało własny plecak a w nim jakieś przydatne rzeczy. Uczymy je w ten sposób, że na trekking w góry należy zabierać właśnie plecak oraz zyskujemy więcej miejsca we własnym plecaku.

Zabierz ubranie na każdą ewentualność i pogodę w górach


dzieci na górskim szlaku
postój dzieci na szlaku

Upewnij się, że zabierasz wystarczającą ilość zapasowych ubrań do przebrania. Dzięki temu, gdy dzieci zamoczą się w strumieniu lub kałuży, będziesz mieć suchą odzież na przebranie. Zawsze miej odzież przeciwdeszczową i przy okazji nieprzewiewną. Nie zapominaj o czapkach i rękawiczkach, nawet w lecie dni w górach potrafią być chłodne. W słoneczne dni koniecznie musisz zadbać o nakrycie głowy dla swojej pociechy. Dodatkowo potrzebny będzie odpowiedni filtr uv.

Upewnij się, że dzieci mają odpowiednie buty do wędrowania, mogą to być zwykłe sportowe buty typu adidas, na trudniejsze trasy przyda się obuwie trekkingowe. Na wędrówkę nie zakładaj nowych butów, warto włożyć na nogi buty, które dziecko będzie mogło zamoczyć i ubrudzić w błocie. Najważniejsze, aby buty miały odpowiednio twardą podeszwę. Jeżeli jedziesz samochodem, zawsze pakuj do niego ubranie na zmianę dla każdego dziecka i zostaw je w aucie do czasu powrotu. Najprawdopodobniej dzieci z tej aktywności wrócą ubłocone.

Zaplanuj częste przystanki podczas wypadu z dzieckiem


W trakcie spaceru rób częste postoje. Turystyka piesza wymaga dużo energii. Sprawiaj, by dzieci były szczęśliwe i motywuj je, robiąc liczne krótkie przerwy na picie i jedzenie. Możemy takie postoje wskazywać przed sobą, np. „za tym mostkiem zatrzymamy się i zjemy kawałek czekolady". Dzięki temu dzieci będą pokonywać trasę etapami.

Na wycieczkę weź różne przekąski na wypadek, gdyby dziecko stało się wybredne na szlaku. Spakuj przekąski łatwe do przenoszenia i jedzenia np. orzechy, suche batoniki zbożowe i musli. Jeżeli mają własne plecaki, niech dzieci naszą w nich swoje przekąski.

Może zdarzyć się, że na wyprawie dzieci już będą zmęczone, znudzone lub przewrócą się i nie będą chciały iść dalej. Może to oznaczać konieczność zatrzymania się i zrobienia przerwy. Często po odpoczynku i zjedzeniu czegoś dziecko nabiera ochoty na dalszą wędrówkę.

Przed planowaną wyjściem warto wybrać się na spacer gdzieś w okolicy domu. Będziesz wtedy miał pojęcie, na co stać twoje dziecko i ile może przejść. Dzięki temu możesz trafniej dobrać trasę w górach do możliwości dziecka. Możesz także zaplanować tak wyjście, aby celem było schronisko turystyczne.

Ustanów lidera grupy


Kluczem udanego wyjścia z dziećmi jest zapewnienie, że są odpowiednio zaangażowane od początku do końca wędrówki. Dzieci na szlaku lubią czuć się odpowiedzialne, wyznacz jedno z nich na lidera w górach. Co pewien czas zmieniaj rolę lidera, jeśli jest więcej niż jedno dziecko, tak żeby każde czuło się docenione, zapobiega to również kłótni między nimi. Pozwalając dziecku prowadzić i by poczuło się jak prawdziwy przewodnik, sprawdzaj, czy tempo marszu jest odpowiednie, aby inne dzieci mogą nadążyć.

chłopiec podchodzący szlakiem
chłopiec podchodzi szlakiem przez Skupniów Upłaz

Dobra zabawa i atrakcje na górskich szlakach


Wiedz, że górskie wyjścia z dziećmi radykalnie różnią się od tych z dorosłymi. Pokonywanie szlaków z dziećmi może być wspaniałą zabawą i ważnym doświadczeniem w zacieśnianiu rodzinnych więzi. Nie oczekuj, że pierwszy raz będzie idealnie. Kluczem udanego wypadu jest zapewnienie dzieciom odpowiedniej motywacji i dobrej zabawy, warto wiec wymyślać gry, w które można grać na szlaku. Można szukać oznak dzikich zwierząt lub liczyć gatunki kwiatków. Wędrówka to idealny moment, aby pozwolić dziecku mówić i słuchać go.

Dzieciom w czasie wędrówki należy mówić, jak dobrze im idzie, jak są mocni i jak szybko idą, nawet jeśli tak nie jest. Dzieci muszą usłyszeć, że pokonali kawał drogi i świetnie przeszli trasę, zwłaszcza jeżeli są pierwszy raz na takiej wyjściu.

Przygotuj się na pytania dzieci


Obcowanie na łonie dzikiej przyrody może być również lekcją nauki. Dzieci są ciekawe i chętnie dowiedzą się jakichś informacji o roślinach, drzewach i zwierzętach, które będą mijać w górach. Przygotuj się na ich pytania, wyprawa jest ciekawsza, jeżeli dzieci stale odkrywają coś na swojej drodze.

Przebywając na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, stosuj się do przepisów tam panujących. Przed wejściem na szlak warto wytłumaczyć dziecku, jak powinno zachowywać się na terenie Tatr. Podczas wycieczki upewnij się, że wszystkie śmieci są zebrane. Tłumacz dziecku, dlaczego niektórych rzeczy nie można robić, niech wie, z czego to wynika.

Wyjścia z dziećmi to zupełnie inne doświadczenie niż te z osobami dorosłymi. Warto by maszerowanie po tatrzańskich szlakach stały się tradycją. Z czasem ze starszymi dziećmi, wyjścia można robić dłuższe i wybierać te bardziej wymagające trasy. Zanim się zorientujesz, będziesz miał wspaniałego kompana na wypady.

Piesze wędrówki z niemowlętami (0–12 miesięcy)


Ten etap można raczej nazwać „pakowaniem niemowlęcia”, ponieważ to, w jaki sposób nosisz dziecko, jest Twoją pierwszą najważniejszą decyzją. Zabieranie niemowlaka na wycieczki wiąże się z szeregiem niezbędnych rzeczy, które powinieneś zabrać. Przed wycieczką powinieneś dokładnie wybrać miejsce docelowe.

z dzieckiem w nosidełku w górach
z dzieckiem w nosidełku na Rusinowej Polanie

Zastanów się, w czym będziesz nosić malca


Może to być odpowiednio wiązana chusta lub specjalne nosidełko na szelkach. Powinno ono być dopasowane do każdego rodzica. Dzieci należy nosić z przodu do około 6 - 9 miesiąca życia, zanim przejdą do nosidła turystycznego przypominającego plecak.

Wskazówki dotyczące pieszych wędrówek z niemowlętami


Ruch podczas pieszej wędrówki usypia większość dzieci, więc ruszaj na szlak w porze drzemki, aby uniknąć zakłócania cyklu snu dziecka.
Z początku ograniczaj pierwsze spacery do kilku godzin. Szczególną uwagę zwracaj na zimno, wiatr i deszcz, ponieważ dzieci nie potrafią jeszcze dobrze regulować temperatury ciała. Pamiętaj, aby było odpowiednio okryte.

Zanim wyruszysz na szlak, przyzwyczaj swoje dziecko do nowego nosidełka


  • Zakryj dziecko kapeluszem przeciwsłonecznym z rondem wystarczająco szerokim, aby zakryć szyję.
  • Jeśli Twoje dziecko jest karmione mieszanką, forma w proszku pozwala zaoszczędzić na wadze.
  • Jeżeli karmisz piersią, zaplanuj miejsca gdzie będziesz mogła to zrobić w ciszy i spokoju.
  • Zapakuj do osobnej, czystej butelki, używanej wyłącznie do podawania dodatkowej wody.
  • Spakuj dużo pieluch i wystarczającą ilość worków na śmieci, aby je podwójnie uszczelnić, gdy będziesz przenosić wszystkie zabrudzone pieluchy.

Wędrówki z małymi dziećmi (1–4 lata)


Wkraczasz teraz w okres połowy noszenia i połowy chodzenia dziecka na własnych nogach. Małe dzieci lubią się bawić, więc zaplanuj dużo przerw w trakcie wycieczki.

O czym pamiętać podczas pieszych wędrówek z małymi dziećmi


Kolorowa, pokryta np. zwierzątkami lub postaciami z bajek butelka na wodę w rozmiarze dziecięcym zachęca do picia.
Nie potrzebujesz butów górskich dla małego dziecka; adidasy są w porządku. Spakuj jednak dodatkowe skarpetki, bo kałuże kuszą, a suche stopy mają znaczenie.

Dzieci uwielbiają mieć własny sprzęt, więc zaopatrz malucha w mały plecak, w którym będzie mógł nosić coś lekkiego, np. kurtkę.
Zawsze pamiętaj, jak daleko jesteś od początku szlaku, ponieważ nawet niepowstrzymany maluch może się zmęczyć i będzie musiał nosić go przez całą drogę powrotną.

Poszukaj stosunkowo płaskich, wolnych od zagrożeń obszarów, gdzie można dziecko będzie mogło poruszać się samo.
Nie przejmuj się brudnym ubraniem, ponieważ Twoje dziecko na pewno się ubrudzi w trakcie wycieczki. Przebieraj swoją pociechę w ubrania zapasowe tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Wędrówka z dzieckiem w górach (5–12 lat)


Twoje dziecko jest już pełnoprawnym turystą. To moment, w którym otwierasz przewodnik i ustalasz zasady bezpieczeństwa.

Zasady bezpieczeństwa


Kiedy dzieci zaczynają samodzielnie chodzić na wycieczki, podstawą zasadą jest, aby zawsze pozostawały w zasięgu wzroku rodziców lub innej odpowiedzialnej osoby dorosłej.

Gdy dzieci będą mieć już doświadczenie w chodzeniu w górskim terenie, regułę można zmienić na „idź przed siebie przez krótki dystans, a następnie zatrzymaj się i poczekaj, aż ponownie zobaczysz osobę dorosłą”. Ponadto: „Nigdy nie idź dalej, gdy widzisz rozwidlenie szlaku”.

Ten sposób wędrowania stosujemy tylko wyłącznie podczas spaceru bezpiecznym szlakiem dolinnym, w wyższych partiach gór NIGDY nie puszczamy samego dziecka!

Wskazówki dotyczące wędrowania z dziećmi w wieku szkolnym


  • Zaangażuj ich w planowanie i przygotowania do górskiej wędrówki — od wybrania trasy po pakowanie plecaka.
  • Dzieci szybko się nudzą, więc bądź kreatywny i wybieraj zróżnicowane szlaki. Aby zapewnić zabawę: licz wiewiórki, graj w zabawy słowne,
  • Wskazuj miejsca na krótką przerwę — wykorzystaj wiele mini miejsc docelowych, takich jak wielkie drzewo lub omszała skała, gdzie mają przerwę na przekąskę.

Zabierz ze sobą jakiegoś kolegę dziecka i ciesz się podwójną zabawą. Posiadanie przyjaciół niebędących rodzeństwem podtrzymuje energię i ogranicza narzekanie.

Naucz dzieci zasad „nie zostawiaj śladów” już na wczesnym etapie; następnie zobacz, ile czasu zajmie im „przyłapanie Cię” na brudzeniu.
Naucz dzieci od najmłodszych lat czytania map. Zacznij od czegoś prostego, na przykład mapy ze szlakami przyrodniczymi; gdy podrosną, kup im własne mapy topograficzne.

Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem.
Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


4.5 / 5
2 recenzje
1
1
0
0
0
Ares
niedziela 17 Lis 2019
My nasze dzieci wprawialiśmy w łazikowanie w Sudetach.
Warto.
Teraz szykujemy się na Tatry.
Eliza
poniedziałek 04 Lut 2019
Warto pokazac dziecom Tatry od najmlodszych lat.
Wróć do spisu treści