5 porad na udaną wycieczkę w Tatry

Przejdź do treści

5 porad na udaną wycieczkę w Tatry

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 21 Luty 2021
Niezależnie od tego, czy wybierasz się w Tatry na jeden lub kilka dni, ważne jest zrobić to tak, aby cieszyć się udaną wycieczką. Przebywając w górach, musisz być przygotowany na każdą ewentualność i zmienną pogodę. Dobre przygotowanie i zaplanowanie jest gwarancją udanej wycieczki.
Ze względu na warunki klimatyczne i charakter terenu górskiego nie jest możliwe wyeliminowanie wszystkich zagrożeń. Istnieje jednak wiele sposobów, aby znacznie zmniejszyć ich ryzyko.


1. Zaplanuj trasę

szlak pośród lasu
Pierwszą rzeczą udanej wyprawy w Tatry jest jej odpowiednie zaplanowanie. Musisz wiedzieć, gdzie zaczyna się szlak i jak tam dotrzeć. Dowiedz się, w jaki terenie będzie przebiegać planowana trasa. Jakie będzie przewyższenie, odległość i czas do przebycia, od rozpoczęcia do zakończenia wycieczki.

Przy planowaniu warto korzystać z dokładnej mapy terenu, przeważnie są tam podane uśrednione czasy przejścia. Mapa może być tradycyjna lub z internetu, byle była dokładna.
Gdy już wybierzesz i zdecydujesz się na konkretną trasę, przeczytaj o niej w przewodniku. Jeżeli chodzi o teren Tatr polskich i słowackich, najlepsze są przewodniki napisane przez Józefa Nykę. Znajdują się w nich szczegółowo opisane trasy z ich przebiegiem, przeplatane ciekawymi informacjami, opatrzone mapami i panoramami topograficznymi Tatr.

W trakcie wędrówki zawsze miej przy sobie tradycyjną mapę obszaru, w który się wybierasz. W smartfonie też warto mieć aplikację z mapami, ale pamiętaj, że jest to urządzenie elektroniczne i nagle może przestać działać. W razie wyładowania baterii w telefonie przydatne będą przenośne powerbanki.

Planując trasę, miej na uwadze poziom swojej sprawności fizycznej oraz pozostałych osób, z którymi będziesz wędrować. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie trasy alternatywnej na wypadek pogorszenia się pogody. Możesz potrzebować planu łatwiejszej trasy, gdy pierwotna okaże się za bardzo wymagająca technicznie lub kondycyjnie.
Gdy trasa przerośnie twoje siły i możliwości zawróć, nie musisz jej przejść za wszelką cenę. Może spróbować ją pokonać, kiedy indziej — góry poczekają.

Jeśli planujesz pobyt w schronisku górskim, pamiętaj, aby dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem. W tatrzańskich schroniskach miejsca noclegowe potrafią być zarezerwowane z półrocznym wyprzedzenie, dotyczy to zwłaszcza wakacji i weekendów.

Na koniec — zanim wyruszysz na wycieczkę, poinformuj kogoś o tym, dokąd się wybierasz i jaki masz plan oraz o której godzinie zamierzasz wrócić. Powiadomienie znajomych lub rodziny pomoże Cię znaleźć, jeśli coś pójdzie nie tak.


2. Spakuj potrzebne rzeczy

przez potok z Czarnego Stawu
Jest kilka kluczowych elementów zapewniający udaną przygodę, gdzie jednym z najważniejszych jest spakowanie odpowiednich rzeczy.
Upewnij się, że masz przy sobie cały niezbędny sprzęt, który będzie potrzebny na wycieczce. Praktyczna zasada trekkingu w górach to: waga jest wrogiem. Upewnij się, że pakujesz tylko potrzebne rzeczy.

Jeśli planujesz wyruszyć z przewodnikiem górskim, zapytaj go, jaki sprzęt jest potrzebny. Jeśli wybierasz się sam, upewnij się, że masz wszystko, co niezbędne. O rzeczach potrzebnych na wycieczce górskiej można przeczytać w tym artykule.

Niezależnie od tego, dokąd się wybierasz i co będziesz robić, woda jest jedną z tych rzecz, której nie powinno Ci zabraknąć. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne w trakcie wysiłku, jakim jest wędrowanie po górach. Dotyczy to zwłaszcza upalnych dni, dlatego pamiętaj o zabraniu wystarczającej ilości wody na wycieczkę. W zimie zabierz termos z ciepłym najlepiej słodkim płynem np. z herbatą.


3. Trasę dobierz do swoich umiejętności i kondycji

Raczkowa Czuba i Jarząbczy Wierch
Chociaż każdy może marzyć o zdobyciu szczytu Everest lub innej wielkiej góry, większość nie będzie w stanie na nie wejść. Ważne jest, aby być realistą w kwestii tego, co jest w naszym zasięgu, a czego nie osiągniemy i znać własne możliwości.

Zanim zaplanujesz przygodę w Tatrach, poznaj swoje fizyczne i techniczne ograniczenia. Jeżeli na szlak górski wybierasz się bezpośrednio zza biurka, to zaplanuj na początek jakąś krótką wycieczkę dolinną lub wyjście na jakiś nieduży szczyt.

Stopniuj trudność wycieczek, zaczynając od tych łatwiejszych i krótszy, z czasem wybieraj te trudniejsze i bardziej wymagające. Złym pomysłem jest wybieranie się bez doświadczenia na Rysy lub Orlą Perć. Przed planowaną wyprawą w góry przygotuj się fizycznie. Dobrym sposobem będą dłuższe piesze wycieczki, jazda na rowerze oraz bieganie.


4. Sprawdź prognozę i przygotuj się na każdą pogodę

wał chmur nad Tatrami
Przed wyruszeniem w góry ważne jest, aby wiedzieć, w co się pakujesz. Zawsze pamiętaj, aby sprawdzić prognozę pogody i warunki śniegowe z wyprzedzeniem. Biorąc te informacje pod uwagę, należy odpowiednio zaplanować lub zmienić trasę. Dobrym nawykiem jest też sprawdzanie pogody bezpośrednio przed wyjściem na szlak.

Kiedy jesteś w górach, pogoda może nagle się zmienić. Nawet dzień, w którym przewidziano bezchmurne niebo, może bardzo szybko zamienić się w burzę lub ulewę. W górach pogoda jest niezwykle dynamiczna, patrz w niebo i obserwuj otoczenie.

Dobre przygotowanie na szybkie i nieprzewidywalne zmiany pogody, będzie nieocenione w razie nagłego jej załamania. Miej odzież na gorące, zimne, mokre i wietrzne dni. Utrzymanie suchości jest niezbędne, zwłaszcza jeśli będziesz w górach cały dzień. Mokre ubrania chłodzą i mogą narazić Cię na wychłodzenie. Warto zabrać ze sobą odzież wykonaną z materiałów szybkoschnących oraz zawsze mieć przy sobie okrycie przeciwdeszczowe. Aby rzeczy w plecaku były suche, warto dodatkowo mieć pokrowiec przeciwdeszczowy.

Przed wyruszeniem w góry upewnij się, że masz plan awaryjny na wypadek niepogody. Zimą konieczne sprawdzaj komunikaty dotyczące zagrożenia lawinowego oraz warunków śniegowych.


5. Wynajmij licencjonowanego przewodnika tatrzańskiego

wycieczka z przewodnikiem górskim
Istnieje wiele powodów, dla których ważne jest, aby przed wyruszeniem w góry zatrudnić zawodowego przewodnika górskiego.
Wędrowanie w towarzystwie licencjonowanego przewodnik tatrzańskiego zwiększy Twoje bezpieczeństwo i radość z wycieczki. Twój przewodnik poprowadzi Cię najlepszymi trasami, ominie zatłoczone miejsca i pokaże widoki, których po prostu nie ma w przewodnikach.

Idąc w towarzystwie przewodnika górskiego, nie musisz bać się, że zgubisz drogę i wejdziesz w miejsce, z którego nie będziesz umieć wyjść. Lokalni przewodnicy tatrzańscy znają się między sobą i wymieniają informacjami o aktualnych warunkach panujących w górach. Dzięki dokładnym informacją mogą odpowiednio zaplanować trasę.

Wreszcie przewodnicy tatrzańscy są dobrymi towarzyszami w górach. Mają wiele interesujących doświadczeń i będą w stanie opowiedzieć Ci wiele lokalnych historii, ciekawostek i informacji. Dzięki ukończeniu specjalistycznego kursu mają szeroką wiedzę z zakresu historii, przyrody oraz topografii tatrzańskiej.

Wycieczka w góry prawie zawsze dostarcza niezapomnianych wrażeń. Zwiększ swoje szanse udanej wyprawy, postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami dotyczącymi bezpieczeństwa.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści