Co zabrać na letnią wycieczkę w góry ?

Przejdź do treści

Co zabrać na letnią wycieczkę w góry ?

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · 23 Grudzień 2018
Zaczynając przygodę z górami, często nie mamy pojęcia, co tak naprawdę powinno się znaleźć w plecaku. Przyjeżdżając z miasta i nie mając styczności z górami, jesteśmy przyzwyczajeni do dostępności niektórych rzeczy. Często w Tatrach podczas wędrówki, do większości rzeczy nie ma dostępu, a powinniśmy je mieć w razie trudnej sytuacji.

Poniżej zamieszczona jest lista i krótka informacja na temat niezbędnych rzeczy, które należy mieć ze sobą na wycieczce górskiej. Część z tych elementów może przydać się w niespodziewanych sytuacjach. To, co będzie w plecaku może pomóc ocalić życie nam lub innym osobą. Oczywiście z czasem sami będziemy wiedzieć, co jest nam potrzebne na wycieczce, a lista rzeczy może się wydłużyć.

Poniżej zestawienie najważniejszych rzeczy, które należy mieć ze sobą, na wycieczkach górskich w szeroko rozumianym okresie letnim. W zimie zabieramy dodatkowe rzeczy, o których więcej tutaj.

WODA

woda
Nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo cenna jest woda podczas wysiłku, do którego niewątpliwie należy pokonywanie górskich szlaków. Gdy wędrujemy, ciało odwadnia się, a szczególnie w ciepłe letnie dni.
Dla tego w górach należy pić często wodę, odpowiednio nawadniając organizm. Ilość wody zależna jest od długości trasy, temperatury jaka będzie panować w dniu wycieczki (oczywiście im cieplej, tym więcej wody musimy mieć w plecaku) oraz potrzeb naszego organizmu (część ludzi poci się bardziej niż inni).

W lecie zabieramy nie mniej niż 1,5 litra wody lub innego napoju. W trakcie górskich wycieczek najlepiej nawadnia woda mineralna (niegazowana) o dużej zawartości minerałów. W Tatrach wodę można uzupełnić w strumieniach górskich, ale trzeba wiedzieć, że w wyższych partiach już nie będzie gdzie jej nabrać. Niestety woda płynąca w górach jest nisko zmineralizowana i pijąc ją trudno ugasić pragnienie (wypłukuje z organizmu sole mineralne), warto wtedy mieć ze sobą rozpuszczalną tabletkę z minerałami. W chłodniejsze dni nosimy termos z ciepłą herbatą.

Jedzenie

Nie wszyscy lubią jeść w trakcie wycieczek górskich, jednak w plecaku powinno znajdować się coś do zjedzenia. Podczas wędrówek górskich tracimy znacznie szybciej energię, niż możemy sobie o tym zdawać sprawę.
Zawsze powinnyśmy mieć rzeczy, które szybko dostarczą naszemu organizmowi energię. Mogą to być suszone owoce lub orzechy, batony typu snickers, tabliczka czekolady lub specjalne batony energetyczne. Zaletą tego typu przegryzek jest to, że zajmują mało miejsca w plecaku i w każdej chwili można je przekąsić.

Plecak

w lesie
Niezbędna część górskiego wyposażenia. W trakcie letnich wycieczek wystarczający będzie plecak 20-30 litrowy. Dobry plecak powinien być wygodny i mieć możliwość odpowiedniego dopasowania. Odpowiedni model pomieści potrzebne rzeczy i zapewni łatwy dostęp do nich.

Warto zakupić plecak, który będzie posiadać odpowiedni system zapobiegający przegrzewaniu się pleców. Odpowiedni plecak musi chronić przed deszczem i śniegiem oraz zapewnić łatwy dostęp i organizację ekwipunku. Ponieważ użyte w plecakach materiały prędzej lub później przemakają podczas deszczu, dobrze na wyposażeniu posiadać pokrowiec przeciwdeszczowy.


Obuwie w góry

buty w góry
Buty są najważniejszym elementem udanej wycieczki górskiej. Jakość i wygoda oferowana przez dobrą parę obuwia górskiego jest nie do przecenienia. Na odpowiednich butach nie warto oszczędzać i dobrze zainwestować w wygodne, lekkie, wytrzymałe buty trekingowe. Odpowiednie powinny posiadać podeszwę typu Vibram, która skutecznie zapobiega poślizgnięciom na śliskiej skale.

Buty powinny być trochę większe niż te, które nosimy na co dzień, dobrze, gdy dodatkowo posiadają amortyzację. Te wodoodporne z Gore-texem są dodatkiem, który pozwoli utrzymać stopy w suchości, choć różnie to bywa, pamiętajmy jednak, że woda może wlać się od góry. Obuwie trekingowe może być niskie lub powyżej kostki, na rynku znajduje się wiele firm specjalizujących się w produkcji tego typu butów. Polecam zakup modele sprawdzonych firm np. Scarpa, LaSportiva, Zamberlan itp.

Przed zakupem buty warto przymierzyć i jak mamy taką możliwość trochę w nich pochodzić przed właściwą wycieczką. Dobre dopasowanie butów ma kluczowe znaczenie przed uniknięciem późniejszych pęcherzy. Zakup dobrej pary, jest niezwykle ważnym czynnikiem udanej wycieczki w góry.

Ubranie w góry

Przy letniej ciepłej pogodzie nie będziemy zakładać za wiele rzeczy, często wystarczy koszulka termoaktywna i spodnie. Należy jednak pamiętać, że pogoda w górach zmienia się niezwykle dynamiczne i trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. W plecaku powinna być kurtka przeciwdeszczowa, bluza typu polar, druga koszulka na przebranie i dodatkowe skarpetki. Ponieważ temperatura ciała zmienia się wraz z aktywnością, którą się wykonuje.

Pod górę może być nam bardzo ciepło, ale już po kilku minutach postoju na grani może się okazać, że będzie trzeba ubrać coś nieprzewiewnego. Spodnie w góry powinny być wygodne, oddychające i szybko schnące, takie jak tutaj. Pamiętajmy, nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, jest tylko złe ubranie lub jego brak.

Oświetlenie

Element, o którym bardzo często zapomina się na górskich wycieczkach. Może przydać się, gdy nasza wycieczka wydłuży się i będziemy wracać po zmierzchu. Niezbędna jest również jesienią i zimą, kiedy są znacznie krótsze dni niż w okresie letnim. W plecaku powinna znaleźć się latarka a najlepiej zakładana na głowę tzw. czołówkę np. taką... Przed zabraniem latarki sprawdzamy, czy jest sprawna i czy ma naładowane baterie. W sklepach są dostępne czołówki turystyczne, które dają niezłe światło, a dzięki swoim gabarytom nie zajmują wiele miejsca w plecaku.


Podręczna apteczka

Nieduża apteczka z podstawowym wyposażeniem koniecznie powinna znaleźć się w plecaku. Nigdy nie wiadomo, kiedy z apteczki pierwszej pomocy będziemy musieli skorzystać.

W apteczce powinny znajdować się: plastry, bandaże opatrunkowe i elastyczne, środki przeciwbólowe, sterylne opatrunki itp. Wyposażenie apteczki może się przydać w przypadku mniej poważnych obrażeń typu skaleczenie, stłuczenie, zwichniecie.


Nakrycie głowy

Wędrując tatrzańskimi szlakami na otwartej przestrzeni, należy chronić głowę przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem. Oparzenia słoneczne oraz udar mogą być bardzo niebezpieczne. W chłodniejsze dni ubieramy czapkę zabezpieczającą przed zimnem, użyteczne są chusty typu buff.


Krem ochronny

W trakcie górskich wycieczek ważna jest odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV i bezpośrednim nasłonecznieniem.
W górach jest to niezwykle ważne, ponieważ intensywność promieni słonecznych jest o wiele większą niż u ich podnóży. Szkodliwe promienie UV są tu znacznie mocniejsze w górach. Ważne jest używanie odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych.

Mapa

W wyposażeniu górskim zawsze powinna być dokładna mapa najbliższej okolicy. Oczywiście taką mapę z GPS i dokładnym położeniem możemy mieć w telefonie komórkowym, ale w górach pojawia się problem w miejscu, gdzie nie będzie zasięgu lub wyczerpie się bateria w telefonie. Dotyczy to zwłaszcza tych całodniowych wypraw. Dla tego zykła mapa powinna znaleźć się w kieszeni plecaka.

Telefon
Bez niego nie wyruszamy w góry. Telefon powinien być sprawny i mieć naładowana baterię. Warto w nim zapisać numer do TOPR oraz zainstalować aplikację RATUNEK.

Dodatkowe rzeczy, które można zabrać, lecz nie są niezbędne.

Kije trekingowe

Posiadanie takich kijków jest pomocne i warte zakupu, zwłaszcza podczas długich wędrówek. Chodzenie z kijami daje stabilność równowagi, komfort chopdzenia oraz znacząco odciąża stawy nóg na wszystkich rodzajach terenu. Dobrze kupić kije lekkie, regulowane i składane. Po złożeniu będzie można je bez problemu przytroczyć do plecaka. Warte polecenia są kije trekingowe firmy Black Diamond z systemem zaciskowym FlickLock.

Okulary przeciwsłoneczne
Odpowiednie okulary blokują promieniowanie słoneczne i chronią nasze oczy.

Powerbank
W przypadku noszenia smartfona zawsze trzeba mieć naładowany powerbank, na wypadek, gdyby przyszła taka potrzeba. Bateria telefonu może dość szybko się rozładować, szczególnie podczas robienia zdjęć i nagrywania filmów.

Aparat fotograficzny
Dobry aparat pomoże nam uwiecznić piękno górskiego krajobrazu, a zdjęcia będą wspaniałą pamiątką z wycieczki.

Z czasem zdobędziemy doświadczenie, co tak naprawdę jest nam niezbędne na górskich wycieczkach. Powyższa lista powinna być sugestią i pomóc przed wyruszeniem na górską wycieczkę.

Ważne — zimą górskie szlaki i specyfika chodzenia po nich różni się diametralnie od tych letnich, wyposażenie oraz ubiór będzie się różnił w znacznej mierze od letniego. Więcej o ekwipunku zimą tutaj. Polecam letnie wycieczki w towarzystwie przewodnika tatrzańskiego.
5.0 / 5
1 recenzja
1
0
0
0
0
Dark
10 Kwi 2019
spoko porady
Wróć do spisu treści