Porady jak dobrze ubrać się w góry
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · niedziela 14 Cze 2020 · 6:45
Odpowiednia odzież do uprawiania turystyki pieszej jest jednym z ważniejszych elementów udanej wycieczki w góry.
Dobrze jest, aby mieć odpowiednie ubranie, ponieważ z pogodą w górach bywa różnie i często zmienia się dynamicznie. Nigdy do końca nie wiadomo jaka pogoda nas czeka oraz jakie przeszkody mogą pojawić się na szlaku. Poświęcenie czasu na przygotowanie i zakup odpowiedniej odzieży w góry pozwoli zaoszczędzić wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Buty trekkingowe czyli najważniejszy element udanej wycieczki
Obuwie górskie to jedna z najważniejszych rzeczy górskiego ubioru. Nic nie może bardziej zepsuć przyjemności płynącej z górskiej wędrówki jak źle dobrana para butów!
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z górami, najlepiej wybrać komfort niż trwałość. Solidniejsze skórzane a co za tym idzie, bardziej twarde buty warto kupić, gdy już wiesz, że będziesz chodzić często po górach i twoje stopy się zahartowały do górskich wycieczek. Buty z lekkich materiałów zapewniają duży komfort, są lekkie i często wodoodporne, ale nie są tak trwałe, jak tradycyjne skórzane.
Poświęć trochę czasu na wizytę w renomowanym sklepie z obuwiem górskim. Przeważnie w tego typu miejscach jest dostępna szeroka gama butów renomowanych firm specjalizujących się w produkcji tego typu obuwia. W sklepie sprzedawca powinien pomóc wyborze butów na podstawie twoich preferencji. Pamiętaj o tym, że buty w góry powinny być trochę większe od rozmiaru, jaki nosisz na co dzień. Przed planowanym wyjściem postaraj się jak najwięcej chodzić w nowych butach po domu, do sklepu itp. w celu ich rozchodzenia.
Jakie skarpety ubrać w góryWszystkie ciężko zarobione pieniądze wydane na super buty zostaną zmarnowane, jeżeli nie będziesz miał odpowiedniej skarpety. Dobre skarpety turystyczne oferują dodatkowe wzmocnienia w tzw. obszarach uderzenia tj. pięcie i palcach i przeważnie są cieńsze w pozostałych miejscach.
Unikaj bawełnianych skarpet, ponieważ chłoną pot a wilgotne zwiększają powstanie pęcherzy. W zimne dni gdy się zatrzymasz na dłużej, wilgotne skarpetki zwiększają ryzyko zimnych nóg a w ekstremalnych warunkach odmrożenia. Godne polecenia będa skarpety z wełny merino, nie chłoną brzydkich zapachów i dotakowo sa ciepłe.W przypadku wędrówek podczas deszczowej pogody warto mieć stuptupy, zapobiegają od góry przedostawaniu się wody a w zimie śniegu do butów. Tego typu ochraniacze można zakładać o każdej porze roku.Jak nie marznąć w górach w kończyny, dowiesz się z naszego artykułu.
Warstwy odzieży czyli jak ubrać się na cebulkę w góry
Odzież w góry przeważnie składa się z trzech warstw zakładanych jedna na drugą. Dzięki ubieraniu się na cebulkę będziemy mogli kontrolować co ubrać lub ściągnąć.
Warstwa podstawowa (pierwsza warstwa) - bielizna termoaktywna
W trakcie wysiłku, jakim jest wycieczka górska, organizm poci się, ważne jest, aby skóra pozostała sucha. Ta warstwa bezpośredni przylegająca do ciała powinna odpowiednio oddychać czyli wyrzucać nadmiar potu na zewnątrz. Warto zakupić bieliznę termoaktywną, która zapewni komfort termiczny podczas wysiłku. Świetnie sprawdza się termicznie i odprowadza wilgoć bielizna z wełny merino.
Warstwa środkowa - bluza lub polar
Ta warstwa ubioru jest noszona na warstwie podstawowej, jej podstawowa funkcja jest izolacja. Najczęściej jest to odzież typu polar lub różnego rodzaju bluzy najlepiej ze streczem. Taka warstwa również powinna odpowiednio odprowadzać pot do warstwy zewnętrznej. Powinna dobrze schnąć i zapewnić komfort podczas wycieczki w góry.
Warstwy środkowe mogą różnić się grubością i składem, a wybór takiej odzieży będzie zależeć od rodzaju wykonywanej czynności. Ponadto cieplej i bardziej uniwersalnie będzie zakładać dwie cieńsze warstwy środkowe zamiast jednej grubej.
Warstwa zewnętrzna - kurtka przeciwdeszczowa
Ma spełniać dwie istotne funkcje. Ponieważ warstwa podstawowa i środkowa nie są wodoodporne, jedną z jej najważniejszych funkcji jest ochrona przed opadami atmosferycznymi (deszczem i śniegiem) oraz wiatrem. Drugą ważną rzeczą jest, aby zewnętrzna warstwa pozwalała na odprowadzenie jak największej ilości potu, który jest odprowadzany przez wewnętrzną i środkową warstwę.
Wilgoć czyli pot nieodprowadzony na zewnątrz odzieży szybko ostygnie, gdy przestaniemy się poruszać, sprawi to, że poczujesz zimno, co w okresie zimy i w chłodne dni grozi nawet ryzykiem hipotermii.
System warstw jest określany jako trójwarstwowy, jest on wszechstronny i nie wszystkie warstwy będą zawsze noszone jednocześnie. Jeżeli nie pada, zewnętrzną warstwę wodoodporną można schować do plecaka a w przy dużym wysiłku i ciepłych dniach również środkową pozostając w warstwie podstawowej.
Czasami zamiast drugiej i trzeciej warstwy można ubrać tzw. softshell, który dodatkowo daje dużą swobodę ruchu.
Jaka kurtka będzie najlepsza każda pogodę
Najważniejszą funkcją wybieranej kurki musi być jej wodoodporność, jak również tzw. oddychalność pozwalająca wyrzucić na zewnątrz pot wytwarzany przez ciało. To bardzo ważna część garderoby, która w razie czego uchroni nas nawet przed potężną ulewą.
Gore tex jest obecnie najbardziej popularnym materiałem, który stosuje się w kurtkach przeznaczonych w góry. Są jego różne rodzaje od tych najcieńszych i najlżejszych poprzez te bardziej pancerne. Lżejsze materiały typu Gore tex Paclite są mało wytrzymałe i nie nadają się na dłuższe wycieczki i do noszenia ciężkich plecaków.
Do ogólnych wędrówek wybierz kurtkę wykonaną ze standardowego materiału Gore tex lub podobnego materiału innego producenta. Wybierając kurtkę trekkingową, weź pod uwagę takie cechy, jak wzmocnienia na ramionach, aby uniknąć z czasem otarcia pasków plecaka.
Z innych funkcji, które należy wziąć pod uwagę, to rozmieszczenie kieszeni. Zwróć również uwagę na zamki znajdujące się w obszarze pod pachami kurtki. Po rozpięciu pozwalają wypuszczać ciepło i pot oraz regulować temperaturę.
Kaptur to bardzo ważna część każdej kurtki, przed zakupem powinieneś upewnić się, że można go łatwo regulować. Część kapturów jest tak zaprojektowana aby pomieści kask alpinistyczny, jeśli będziesz go używać. Wybierając się na trekking w góry koniecznie musisz mieć ze sobą nie przewiewną kurtkę, chroniąca przed wiatrem i deszczem.
Sprawdź jaki ubiór będzie zły podczas wędrówki górskiej?
Zawsze unikaj bawełny! Wilgotna od potu przylega do ciała i nie nadaje się do aktywności na świeżym powietrzu. Nie ubieraj jeansów, podobnie jak bawełna przytrzymują wilgoć i dodatkowo są niewygodne. To samo tyczy się obuwia w góry, żadne trampki ani inne lekkie obuwie miejskie nie będzie dobre.
Spodnie w góry
Wybierz model z materiału syntetycznego, najlepiej by były elastyczne i oddychające, mogą posiadać zamki z boku nogawek oraz wzmocnienia. Spodnie trekkingowe to część stroju w góry w którym musisz czuć się komfortowo. Odpowiednio dobrane powinny stanowić również ochronę przed wiatrem.
Przy zakupie wodoodpornych spodni, dobrze jest wybrać te z zamkami na całej długości. Umożliwi to łatwe zakładanie ich bez ściągania butów.
Na wyjazd w góry zabieramy do plecaka czapki i rękawiczki
W górach zawsze należy mieć w plecaku czapkę i rękawiczki. Zwróć szczególną uwagę na ochronę kończyn (palców, nosa i uszu) przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Około 60 procent ciepła ciała ucieka przez głowę, więc w zimne dni załóż czapkę. Pamiętaj również, aby w upalne słoneczne dni chronić głowę przed słońcem. W górach przydatne mogą być uniwersalne chusty typu buff.
W przypadku dłoni rękawice z jednym palcem zapewniają lepszą izolację i ciepło niż rękawiczki pięciopalczaste, ale ograniczają ruch. Jednak niektóre konstrukcje rękawic z jednym palcem mają ruchomą klapkę, która umożliwia odsłonięcie palców. Dodatkowo można kupić parę polarowych rękawic, które mogą być chronione przez cienką parę wodoodpornych rękawic zewnętrznych z jednym palcem.Powyższe rady może stosować podczas aktywności górskiej zimą i latem. A jeżeli chcesz dodatkowo uzyskać wiedzę co ubrać zimą w góry, zapraszam do przeczytania innego artykułu.Michał Jarząbek-GiewontPrzewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem.Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.