9 najpiękniejszych miejsc w Tatrach Słowackich

Przejdź do treści

9 najpiękniejszych miejsc w Tatrach Słowackich

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w Tatry · 26 Luty 2022
Tatry to niezwykłe góry, leżące w granicach Polski i Słowacji. Planując ich zwiedzanie, warto zobaczyć ich niezwykłość u naszych południowych sąsiadów. Będąc w tych miejscach, możemy być pewni wrażeń estetycznych, jak i duchowych. Poniżej lista najpiękniejszych miejsc Tatr Słowackich.


Dolina Białej Wody i Litworowy Staw

Leżąca  po słowackiej stronie Dolina Białej Wody jest jedną z największych i słusznie uważanych za najpiękniejszą dolinę Tatr Wysokich. Ta rozległa dolina posiada szereg wspaniałych odnóg bocznych. To jedyna w Tatrach  dolina typu alpejskiego, wznoszą się tu tatrzańskie kolosy m.in. Młynarz, Rysy, Wysoka, Ganek, Zadni Gerlach.

Przez dolinę prowadzi szlak znakowany przez Polski Grzebień do Doliny Wielickiej lub przez Rohatkę  do Doliny Staroleśnej. W dolinie można podziwiać wspaniałe jeziora górskie. Jednym z malowniczo usytuowanych jest położony na wysokości 1860 m Litworowy Staw. To typowe jezioro polodowcowe zachwyca niezwykłym spokojem tu panującym.

Litoworowy Staw w Dolinie Białej Wody


Zielony Staw Kieżmarski wraz z otoczeniem

Dolina Kieżmarska i jej otoczenie należą do jednych z najpiękniejszych zakątków w słowackiej części Tatr. Charakterystyczną cechą krajobrazową tej rozleglej doliny są typowe wiszące dolinki polodowcowe.
Do najpiękniejszych miejsc leżących w centrum doliny śmiało, można zaliczyć Zielony Staw wraz z jego imponującym otoczeniem. Pobliski skalny amfiteatr, składa się z wysoko położonych dolin i kotlin: Kotliny Miedzianej, Doliny Dzikiej, Doliny Jastrzębiej i Doliny Jagnięcej.

Znad jeziora niezwykle prezentuje się północna ściana Małego Kieżmarskiego Szczytu wznosząca się 900-metrowym uskokiem. Z drugiej strony jeziora stoi schronisko a nad nim góruje charakterystyczny kształt owianej legendami Jastrzębiej Turni. Dolinę najlepiej odwiedzić jesienią, gdy liście okolicznych drzew przybierają barwne kolory.

Dolina Kieżmarska i jej wspaniałe otoczenie


Dolina Pięciu Stawów Spiskich i okolice schroniska Téryego

Po południowej stronie Tatr leży Dolina Zimnej Wody, jej najwyższe piętro to Dolina Pięciu Stawów Spiskich. To wspaniałe miejsce imponuje niezwykłym wysokogórskim otoczeniem.
Wokół górują takie olbrzymy jak Łomnica 2634 m, ze słynną zachodnią ścianą, Durny Szczyt 2625 m, Baranie Rogi 2536 m, Lodowy Szczyt 2630 m, Lodowa Kopa 2611 m oraz Pośrednia Grań i charakterystyczna stromizna Żółtej Ściany. Pod Przełęczą Lodową znajduje się najwyżej położone jezioro tatrzańskie — Lodowy Staw 2157 m.

W Pięciu Spiskich Stawach jak sama nazwa wskazuje, znajduje się wiele zbiorników wodnych dodających uroku temu miejscu. Można także skorzystać tutaj z niewielkiego schroniska Téryego — to najwyżej położone całoroczne schronisko w Tatrach.

Dolina Pięciu Stawów Spiskich


Wielki Hińczowy Staw otoczony skalnymi szczytami

Należąca do wielkiej doliny Mięguszowieckie dolina Hińczowa jest jednym z piękniejszych miejsc w Tatrach Słowackich. W Kotlinie Hińczowej otoczonej stromymi zboczami Mieguszowieckich Szczytów, Cubryny i Koprowego Wierchu, na wysokości 1946 m leży Wielki Hińczowy Staw.

Nad staw prowadzi „naucny chodnik”, pouczający szlak dydaktyczny z tablicami informacyjnymi. Ten malowniczo położony staw jest największym i jednocześnie najgłębszym jeziorem w Tatrach Słowackich. Jego powierzchnia wynosi 20,08 ha, głębokość 53 m.

Mięguszowieckie Szczyty


Ciemne Smreczyny — tajemniczy zakątek Tatr

Słowacka Dolina Koprowa należy do mniej odwiedzanych w Tatrach. Jej główny wąwóz jest porośnięty starym lasem, w górnej części doliny znajdują się słynne Ciemne Smreczyny. Cała dolina leży na obszarze ścisłego rezerwatu przyrody i dostępne są tylko znakowane szlaki.

Na szczególną uwagę  zasługują w tej części Tatr ciemnosmreczyńskie stawy. Znajdują się we wspaniałym otoczeniu Doliny Piarżystej, która jest górnym odgałęzieniem Doliny Koprowej. Są to wspaniałe jeziora — Ciemnosmreczyński Staw Niżni i Wyżni Staw Ciemnosmreczyński.
Dla turytów udostępniony jest tylko Ciemnosmreczyński Staw Niżni, który położony jest na wysokości 1677 m. To trzecie co do powierzchni 12 ha i głębokości 38 m jezioro Tatr Słowackich. Obydwa jeziora są dobrze widoczne także z Koprowego Wierchu.

Staw Ciemnosmreczyński


Dolina Rohacka — niesamowita dolina w Tatrach Zachodnich

Rohacka Dolina należy do jednego z najpiękniejszych zakątków Tatr zachodnich. Posiada górne piętro w postaci Smutnej dolinki oraz kilka innych dolin wiszących, leżących pod główną grań Tatr, a najważniejszą z nich jest Dolina Spalona.
Jest tu dużo śladów działalności lodowców. Ozdobą doliny wyróżniającą się w krajobrazie Doliny Rohackiej są malownicze wodospady i pięknie położone stawy, które stanowią największą grupę jezior górskich w Tatrach zachodnich.

W ich otoczeniu znajdują się wspaniałe szczyty i granie Salatyńskiego 2050 m, Trzy Kopy 2163 m, i oba Rohacze: Ostry 2070 m, i Płaczliwy 2126 m o urwistych i stromych ścianach oraz poszarpanych graniach. Graniczny Wołowiec 2063 m jest najpiękniejszym punktem widokowym w otoczeniu doliny.

nad Rohackim Stawem


Dolina Staroleśna — kraina jezior górskich

Rozległa i tarasowata dolina walna, w której leży 27 niedużych jezior, więcej niż w jakiejkolwiek dolinie tatrzańskiej. Usytuowane jest tu także nieduże wysokogórskie schronisko „Zbójnicka chata”. W jej środkowej i górnej części jest kilka progów skalnych, na których znajdują się tarasowe niecki.

W krajobrazie doliny szczególnie pięknym kształtem wyróżnia się koronka szczytów Pośredniej Grani oraz obły Sławkowski Szczyt. Na stokach tegoż szczytu zwracają uwagę gigantyczne stożki piargu.

Staroleśna dolina na wiosne


Dolina Jaworowa z okazałym murem skalnym

Olbrzymia dolina walna w dolnej części łagodna i zalesiona, w środkowej i górnej mająca charakter typowo wysokogórski. Groźnie wyglądające, zamykające dolinę od południa Jaworowe Turnie stanowią jeden z piękniejszych widoków w Tatrach. U stóp Jaworowych Szczytów leży pięknie położony Żabi Jaworowy Staw.

Nad Doliną Jaworową dominuje Lodowy Szczyt 2627 m, uważany niegdyś z najwyższy w całych Tatrach. W jej górnej części zwanej Zadnią Dolina Jaworową jest Lodowa Przełęcz 2372 m — ważne przejście na południową stronę Tatr Wysokich, prowadzące do Smokowca przez Pięć Stawów Spiskich.

Jaworowe Szczyty

Szczyrbskie Jezioro
Jedno z najbardziej malowniczo położonych i znanych miejsc po południowej stronie Tatr. Szczyrbskie Jezioro jest drugim co do wielkości jeziorem w słowackich Tatrach. Leży na wysokości 1347 m, ma powierzchnie 19,8 ha i głębokości 20 m. Znad jeziora roztacza się wspaniały widok na tatrzańskie szczyty. W jego otoczeniu można podziwiać widoczny od zachodu Krywań, a kończąc na Kończystej i Gerlachu na wschodzie.

Warto, odbyć ok. godzinny spacer wokół jeziora. Turystyczna osada Szczyrbskie Jezioro, usytuowana nad jeziorem o tej samej nazwie, stanowi ważne centrum turystyki i jest dogodnym punktem wyjścia do licznych dolin i na szczyty zachodniej części Tatr Wysokich.

Szczyrbskie PlesoNie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści