Przejdź do treści

Najpiękniejsze miejsca w Tatrach Polskich — 21 propozycji

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · poniedziałek 08 Sty 2018
Tatry to najpiękniejsze pasmo górskie w Polsce, pośród innych europejskich gór mogące konkurować nawet z Alpami. Różnorodne krajobrazowo szlaki i miejsca o szerokim stopniu trudności zadowolą większość. Co prawda nie są tak wysokie ani potężne, natomiast tylko w Tatrach zobaczymy tak wspaniałe skupiska form rzeźby polodowcowej. Poznaj najpiękniejsze miejsca w całych Tatrach.

Najładniejsze miejsca Tatr Polskich:


1. Hala Gąsienicowa 2. Dolina 5 Stawów Polskich 3. Morskie Oko 4. Dolina Chochołowska 5. Czerwone Wierchy 6. Wąwóz Kraków
7. Rusinowa Polana 8. Smreczyński Staw 9. Hala Stoły 10. Wielka Polana Małołącka 11. Giewont 12. Rysy 13. Kasprowy Wierch 14. Orla Perć
15. Czarny Staw pod Rysami 16. Starorobociański Wierch 17. Dolina Kościeliska 18. Krzyżne 19. Dolina Białego 20. Siklawa

1. Hala Gąsienicowa — najładniejsze miejsce Tatr


Hala Gąsienicowa widok
Hala Gąsienicowa w lecie

Jedna z najbardziej znanych tatrzańskich Hal, dawniej duże centrum wypasowe. Jej nazwa pochodzi od znanego góralskiego rodu Gąsieniców, którzy właśnie na tym terenie wypasali stada owiec.

To jedno z najpiękniejszych miejsc w Tatrach gdzie można bez problemu dotrzeć z Zakopanego. To stąd zaprawieni górołazi wyruszają w kierunku Orlej Perci. Przy ławach popularnego schroniska „Murowaniec” gromadzą się rzesze turystów, a wyżej przy zabytkowych szałasach można podziwiać jedną z najwspanialszych panoram w polskiej części Tatr Wysokich.

Otoczenie Hali Gąsienicowej należy do jednego z najładniejszych w całych Tatrach. Od wschodu i południa należące do Tatr Wysokich wznoszą się granitowe szczyty Żółtej Turni, Granatów, Koziego Wierchu, Kościelca i Świnicy.

Natomiast szczyty od południowego zachodu i zachodu: Beskid, Kasprowy Wierch, Uhrocie Kasprowe leżą w Tatrach Zachodnich. Na Halę Gąsienicową można dotrzeć kilkoma szlakami, z których najpopularniejsze to prowadzące z Kuźnic przez Skupniów Upłaz lub przez Dolinę Jaworzynkę.

szałas i Kościelce na Hali Gąsienicowej
Szałas i Koscielce w tle na Hali Gąsienicowej

Wycieczkę najdogodniej rozpocząć z Kuźnic w Zakopanem gdzie dodatkowo można oglądać zabytkowe budynki i park pamiętający dawne czasy hutnicze. Stąd mamy do wyboru dwa niezwykle ciekawe szlaki: Dol. Jaworzynki lub przez Skupniów Upłaz łączące się na Przełęczy Między Kopami.

Położona na wysokości około 1500 m n.p.m.Hala Gąsienicowa słynie z największego węzła szlaków w polskich Tatrach. Przebywając w tym miejscu, warto poświęcić dodatkowe 30 min na dotarcie do niezwykle malowniczo położonego Czarnego Stawu Gąsienicowego.

Nie przez przypadek Halę Gąsienicową umieściłem jako pierwszą w tym zestawieniu. Gdybym miał wskazać najpiękniejsze miejsce w Tatrach, które zawsze mnie zachwyca byłaby to właśnie ta Hala.

2. Dolina Pięciu Stawów Polskich


otoczenie doliny 5 stawów

Jak nazwa wskazuje, miejsce słynie ze wspaniałych jezior górskich. Ich łączna powierzchnia jest większa niż w jakiekolwiek innej dolinie tatrzańskiej. Piękne wysokogórskie stawy rozrzucone na różnych wysokościach są głównym elementem jej krajobrazu i wbrew nazwie jest ich tutaj sześć. Cała dolina jest przykładem rzeźby polodowcowej, której różnorodne formy widoczne są w jej krajobrazie. Wspaniały wysokogórski charakter zawdzięcza dolina m.in. dużym różnicą wysokości. Najlepiej do Pięciu Stawów dotrzeć szlakiem prowadzącym dnem Dol. Roztoki, obok największego wodospadu w Tatrach — Wielkiej Siklawy.

Do 5 Stawów można dotrzeć kilkoma szlakami turystycznymi. Ten prowadzący z Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz (tzw. Ceprostrada) to prawdopodobnie najłatwiejszy z wysokogórskich szlaków w Polsce, wymagający użycia łańcuchów przy zejściu ze Szpiglasowej Przełęczy, a widoki na położone poniżej stawy mogłyby łatwo wzbudzić zazdrość w sercach mieszkańców Alp.

W rzeczywistości w słynnej dolinie Pięciu Stawów położonej na wysokości 1625-1900 m n.p.m. znajduje się ich sześć stałych zbiorników wodnych. Oprócz Wielkiego, Przedniego, Małego, Czarnego i Zadniego jest jeszcze nieduże Wole Oko.

przedni staw w 5 stawach
Przedni  Saw w dol. 5 Stawów

Z drogi prowadzącej do Morskiego Oka biegnie szlak przez Świstówkę Roztocką i doprowadza do schroniska położonego przy Przednim Stawie. Niezwykle wkomponowane w wysokogórskie otoczenie doliny budynek jest najwyżej tego typu obiektem położonym po polskiej stronie Tatr. Ze schroniska można wrócić malowniczą Doliną Roztok w kierunku Palenicy Białczańskiej szlakiem czarnym lub zielonym.

Wybierając ten drugi wariant, po pewnym czasie można usłyszeć szum spadającej kaskady wody, podobno słyszalny nawet z położonej 1200 m wyżej Orlej Perci. To Siklawa – wodospad wysoki na prawie 76 m, szczególnie efektowny w słoneczny dzień po intensywnych opadach deszczu. Przechodząc obok wodospadu, należy zachować szczególną ostrożność – duże, gładkie kamienie mogą być śliskie i zdradzieckie.

3. Morskie Oko — najpiękniejsze jezioro w Tatrach po stronie Polskiej


Morskie Oko szczyty
Panorama z nad Morskiego Oka

To największe jezioro w Tatrach o powierzchni 34 ha i głębokości 51 m. To najbardziej znane jezioro górskie w Polsce słusznie uznawane jest za najpiękniejsze. Podobnie jak Giewont i Kasprowy Wierch, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w polskich Tatrach. I nic w tym dziwnego jedno spojrzenie na wspaniałą panoramę rozciągającą się znad tafli Morskiego Oka wyjaśni dlaczego.

Odbicie wyniosłych szczytów Tatr Wysokich w krystalicznie czystej wodzie to obraz, który pozostaje na zawsze w pamięci. Staw otoczony jest skalnymi ścianami, m.in. jest to Grań Żabich, Niżne Rysy i Rysy, Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna. Kolosy otaczające jezioro należą do najwyższych w Tatrach Polskich. Mięguszowiecki Szczyt Wielki górujący nad taflą jeziora, liczy 2439 m n.p.m., a różnica poziomów wynosi ponad 1000 m.

W panoramie znad Morskiego Oka charakterystyczna jest sylwetka Mnicha, strzelistej turni, opadającej w stronę jeziora pionową, gładką ścianą. W jego otoczeniu można podziwiać wspaniałą, urwistą ścianę Kazalnicy, na której prowadzą drogi wspinaczkowe uważane za najtrudniejsze w Tatrach.

Szczyty w otoczeniu Morskiego Oka
Szczyty górujące nad jeziorem

Nad jezioro prowadzi droga im. Oswalda Balzera. Mimo ponad dwugodzinnej wędrówki asfaltową drogą, to słynne tatrzańskie jezioro ma w sobie urok, którego mogą mu pozazdrościć łącznie wszystkie jeziora na Mazurach.

Morskie Oko to również największy staw tatrzański, przez wieki uważano, że jest bezdenne, połączone podziemnymi korytarzami z Morzem Adriatyckim. Przez górali nazywane niegdyś Rybim Stawem.

W czasach zaborów rozgorzał spór o przynależność terytorialną okolicznych terenów, trwał kilkadziesiąt lat, ostatecznie w 1902 roku rozstrzygnięty został na korzyść polskiej Galicji. Jezioro dla większości turystów jest głównym celem wycieczki, dla innych tylko przystankiem przed wyruszeniem w wysokie góry. Nad jeziorem stoi schronisko górskie, w którym można wypocząć i coś zjeść.

4. Dolina Chochołowska — odkryj ciekawe miejsca


Kominiarski Wierch z polany
Krokusy na Polanie Chochołowskiej

Ta jedna z najbardziej malowniczych polan w Tatrach szczególnie pięknie prezentuje się w okresie wiosennym, gdy porastają ją niezliczone ilości krokusów. Z polany ciekawie prezentują się dolomitowe turnie zwane Mnichami Chochołowskimi. Ciekawie wygląda Kominiarski Wierch oraz Wołowiec. Na polanie zachowały się liczne szałasy pasterskie, pozostałość dawnej gospodarki pasterskiej. W okresie wakacyjnym można spotkać pasące się owce i krowy. Na Polanę Chochołowską prowadzi droga dnem Doliny Chochołowskiej.

To największa i najdłuższa z dolin w Tatrach polskich ma ok. 10 km długości. Uznana przez Jana Pawła II za jedno z najwspanialszych miejsc w polskich Tatrach i będąca malowniczym tłem dla „Potopu” Jerzego Hoffmana, Dolina Chochołowska skrywa bogatą historię.

Dolina tak dawniej, jak i obecnie związana jest z wypasem owiec, do dziś szczyci się największym skupiskiem szałasów na tatrzańskiej polanie.

na Polanie Chochołowskiej
Szałas na Polanie Chochołowskiej

Miejsce urzeka nie tylko zapierającymi dech w piersiach widokami i atmosferą, ale także ciekawą historią. Wędrówka dnem doliny jest bardzo przyjemna, prowadzi wzdłuż potoku Chochołowskiego i doprowadza do największego schroniska w Tatrach. Duże udogodnienie stanowi dostępność rowerów czy specjalnej kolejki turystycznej „Rakoń".

Podczas wędrówki dnem doliny mijamy bramy skalne: Niżnia i Wyżnia Brama Chochołowska. Po drodze można zobaczyć rozległe polany i pastwiska ożywione wesołym zbyrkaniem owczych dzwoneczków. W bacówkach, czyli specjalnych szałasach pasterskich wyrabiane są produkty z mleka owczego m.in. pyszne oscypki.

Najbardziej znaną łąką w dolinie jest rozległa Polana Chochołowska, która wiosną zamienia się w żywy fioletowy dywan kwitnących krokusów. Piękne kwiaty ozdabiające dolinę każdej wiosny sprawiają, że przyjeżdża tu mnóstwo turystów i amatorów fotografii. Dolina Chochołowska idealna jest dla dzieci (także w wózkach i nosidełkach) oraz dla osób starszych. Można tutaj również legalnie spacerować z psem, a do schroniska można dojechać na rowerze.

5. Czerwone Wierchy — najpiękniejszy szlak w Tatrach na jesień



czerwone Wierchy Małołączniak
Małołączniak jesienią

Masyw tworzą cztery wierzchołki leżące w głównym grzbiecie Tatr, należą do nich: Kopa Kondracka, Małołączniak, Krzesanica i Ciemniak. Grupa kopulastych Wierchów wznosi się nad Doliną Kondratową, Małej Łąki, Kościeliską i słowacką Cichą. Nazwa Czerwonych Wierchów pochodzi od czerwono-brunatnego zabarwienia, jakie już w połowie lata nadaje szczytom roślina zwana sit skucina. Z wierzchołków rozpościerają się wspaniałe widoki na Tatry Zachodnie i Wysokie. Szlak biegnący przez Wierchy to popularna graniowa wycieczka, którą urozmaicają niesamowite widoki.

Podczas wędrówki będziesz spacerować grzbietami, chłonąc wspaniałe panoramy roztaczające się z każdej strony, ale bez konieczności pokonywania lęku wysokości lub sprawdzania wytrzymałości łańcuchów przymocowanych doskonały.

mgła nad szczytami
Jesienne mgły w Tatrach Zachodnich

Ciekawą opcją może być jej rozpoczęcie od wyjazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch i stamtąd już na piechotę granią w stronę Kopy Kondrackiej – pierwszego wierzchołka. Po wyjściu z wagonika trzeba podejść po schodach na Kasprowy Wierch i stamtąd szlakiem kierować się na zachód, po ok. 2 godzinach dotrzesz do Kopy Kondrackiej, gdzie zaczyna się właściwy odcinek trasy.

Kopulaste szczyty Kopy, Małołączniaka, Krzesanicy i Małołączniaka porastają rozległe płaty situ skuciny. Jesienią właśnie, ta roślina zmienia się w rudawy kolor, od którego pochodzi nazwa Czerwonych Wierchów. Z Małołączniaka można zejść do Doliny Kościeliskiej krótszą wersją przez Adamicę lub dłuższa przez Dolinę Tomanową. Polecam wycieczkę kopulastymi wierzchołkami na przełomie września i października.

6. Wąwóz Kraków — jeden z najpiękniejszych zakątków Tatr


Wawóz Kraków
Zdjęcie Wąwozu Kraków

Jedno z najpiękniejszych miejsc w Dolinie Kościeliskiej. Wąwóz jest pozostałością po dawnej jaskini, w której zawalił się strop. Jest on wspaniałym przykładem rzeźby krasowej. Nazwę wąwozu nadali górale, którym ciasne ściany kojarzyły się z wąskimi uliczkami Krakowa. W wąwozie występują liczne formy krasowe, żłobki, lejki i kilkadziesiąt jaskiń. Ten malowniczy wąwów o imponujących skalnych ścianach, które porasta las urwiskowy oraz roślinność wapieniolubna. Odzwierciedla on piękno i różnorodność przyrody Tatr.

Dla wielu osób Wąwóz Kraków jest łatwo dostępny, co sprawia, że jest to popularne miejsce dla niewymagajacych większego wysiłku krótkich wycieczek. Wszystkie te czynniki sprawiają, że Wąwóz Kraków jest niezwykle wyjątkowym miejscem w Tatrach, które warto odwiedzić, by doświadczyć uroku i piękna tego regionu górskiego.

7. Rusinowa Polana — słynąca z najpiękniejszych widoków


Rusinowa Polana szczyty tatrzańskie
Widok z Rusinowej Polany

Rozległa śródleśna polana grzbietowa położona u stóp Gęsiej Szyi. Miejsce od dawna słynące z pięknych widoków. Z polany rozpościera się rozległy widok na Tatry Bielskie oraz Wysokie. Zobaczyć stąd można najwyższe szczyty Tatr takie jak: Gerlach, Lodowy Szczyt oraz Rysy. Widoki te przyciągają zarówno turystów, jak i miłośników fotografii przyrodniczej.

Nazwa Rusinowej Polany jak wiele innych w Tatrach pochodzi od nazwiska dawnych właścicieli. W okresie letnim prowadzony jest tu kulturowy wypas owiec, znajduje się tutaj bacówka. W okolicy Rusinowej Polany można znaleźć ślady tradycyjnego życia góralskiego, takie jak szałasy pasterskie. To miejsce, które odzwierciedla bogactwo kultury i historii tego regionu. Najdogodniejszy szlak prowadzący na Rusinową Polanę prowadzi z Wierchu Porońca.

8. Smreczyński Staw — bez wątpienia jedno z najpiękniejszych jezior tatrzańskich


Smreczyński Staw Kościeliska Dolina
Smreczyński Staw z widokiem na Bystrą

Ukryty poród drzew świerkowych Smreczyński Staw jest jednym z nielicznych w polskiej części Tatr Zachodnich i jedynym dostępnym turystycznie. Pomimo niedużej powierzchni niespełna 1 h od dawna stanowił cel turystyczny.

Mimo pomiarów, które wskazują, że maksymalna głębokość wynosi 5,3 m, miejscowi górale twierdzą, że jest to jezioro bez dna. Pomimo, ze Stawem Smreczyńskim wiąże się tajemnicza legenda, która mówi o złowrogim głosie z głębin, który powstrzymuje próby osuszenia jeziora przez miejscowego górala, w jego wodach nigdy nie znaleziono śladów podwodnych potworów ani ukrytych skarbów.

W otoczeniu stawu podziwiać można wspaniałą panoramę szczytów Tatr odbijających się w ciemnej toni jeziorka. Nad taflą jeziora wznoszą się szczyty tatrzańskie jak: – Smreczyński Wierch, Kamienista, Błyszcz oraz okazałe stoki Bystrej. Nazwa Smreczyńskiego Stawu wywodzi się od świerków rosnących wokół jeziora, świerk w gwarze góralskiej nazywany jest smrekiem.

9. Hala Stoły — niezwykłe miejsce w Tatrach Polskich


Hala Stoły widok

W dolinie Kościeliskiej powyżej Starych Kościelisk odchodzi niebiesko znakowana droga na Polanę Stoły, to najstarszy ze znakowanych szlaków w polskiej części Tatr Zachodnich. Miejsce z dobrze zachowanymi szałasami pasterskimi gdzie w spokoju można podziwiać oryginalne widoki na otoczenie Dol. Kościeliskiej.

W panoramie widocznej ze Stołów najbardziej rzucają się w oczy urwiste ściany opadające z wierzchołków należących do Czerwonych Wierchów, na dalszym planie można dojrzeć strzelisty kształt Giewontu z charakterystycznym krzyżem.


10. Wielka Polana Małołącka


Polana Małej Łąki
Widok z Wielkiej Polany Małołąckiej

Dolina Małej Łąki jest najmniejsza z walnych dolin tatrzańskich. Szlakiem jej dnem dotrzemy na Wielką Polanę, na jej skraju znajduje się skrzyżowanie szlaków. Z polany rozpościera się wspaniały widok na górną część doliny małej Łąki. W jej otoczeniu widać krajobraz ukształtowany przez działalność lodowca.

Od lewej zobaczymy Giewont, Siodłową Turnię, i Mnichy Małołąckie, z prawej strony ograniczeniem doliny jest Wielka Turnia w masywie Małołączniaka. Polana Małołącka niegdyś miejsce, gdzie pośród licznych szałasów tętniło życie Pasterskie. Rośliny i kwiaty porastające polanę dodają dodatkowego uroku temu miejscu.

11. Giewont – zakopiański Śpiący Rycerz


Giewont zachód słońca
Giewont od strony południowej

Giewont to charakterystyczna góra widziana niemal z każdego miejsca na Podhalu, to symbol Zakopanego nazywany „śpiącym rycerzem”. To góra, której nie można przegapić, będąc w Zakopanem, jego imponująca bryła góruje nad miastem. Jak podaje jeden z pierwszych polskich przewodników z XIX wieku: „Giewont widać niemal z każdej chaty, więc słusznie zasłużył na miano króla Zakopanego”.

Giewont jest jednym z popularniejszych w polskiej części Tatr, często wybierany jako pierwszy górski cel do zdobycia. To nie tylko popularny cel wędrówek, ale także miejsce pielgrzymek. Odwiedzający Tatry często obierają za najważniejszy cel zdobycie tego skalistego szczytu, a zrobienie sobie zdjęć ze słynnym stalowym krzyżem na wierzchołku stało się obowiązkiem.

Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że o ile Giewont może wyglądać przyjaźnie z południa, o tyle wspinaczka tam nie należy do najłatwiejszych. Można na niego wejść znakowanymi szlakami z trzech dolin: przez Kalatówki i Dolinę Kondratową, Dolinę Strążyską i Grzybowiec oraz Dolinę Małej Łąki. Nie zależnie, z której strony postanowimy zdobyć Giewont, podejście zajmie co najmniej 3 godziny w jedną stronę.

W sezonie turystycznym należy także wziąć pod uwagę czas spędzony w kolejce utworzonej przez innych turystów chcących wejść na kopułę. Sama końcówka to wspinaczka szlakiem jednostronnym przy pomocy łańcuchów. Szczególnie należy uważać podczas zejścia po śliskich kamieniach wypolerowanych milionami butów schodzących tutaj turystów.

Przy dobrej pogodzie z wierzchołka rozpościera się piękna panorama Tatr Zachodnich, Wysokich i całego Podhala. Na kopule Giewontu usytuowany jest metalowy krzyż w wysokości 15 m, postawiony tam przez górali już w 1901 roku.

12. Rysy 2249 m – najwyższy szczyt w polskich Tatrach


To najwyższy szczyt nie tylko w polskich Tatrach, ale w całym kraju. Wspinaczka na Rysy, wznoszące się na wysokości 2499 m n.p.m., może być wyczerpująca (przewyższenie nad Morskim Okiem to ponad 1100 m, a średnie nachylenie trasy to 30°). Jednak po zdobyciu, jeżeli trafimy na ładną pogodę, widoki roztaczające się z wierzchołka wynagradzają trudy wspinaczki.

Wspaniała wysokogórska panorama podziwiana jest od niemal półtora wieku. Widok z Rysów należy do najrozleglejszych, można stąd zobaczyć aż 80 tatrzańskich szczytów. Przy dobrej pogodzie można dopatrzyć się także 50 różnych gór z innych pasm, 13 jezior, a w pogodny dzień nawet wieżę Krakowa oddalonego o ponad 90 km.

Rysy można zdobyć z dwóch stron znakowanym szlakiem, jeden biegnie z Palenicy Białczańskiej do M. Oka (monotonna droga asfaltowa) następnie obok Czarnego Stawu pod Rysami i Bulę pod Rysami, powyżej której zaczyna się prawdziwa wspinaczka (szlak ubezpieczony jest mnóstwem łańcuchów). Pamiętajmy, że jest to trudna wycieczka, szlak jest stromy, miejscami przepaścistym zalegający bardzo długo śnieg może być przyczyna poślizgnięć.

Druga możliwość zdobycia Rysów to szlak prowadzący od strony słowackiej jest on dłuższy, ale łagodniejszy niż ten od polskiej strony. Biegnie z parkingu Popradzkie Pleso przez Mięguszowiecką Dolinę a wyżej nieopodal najwyżej położonego schroniska w Tatrach tzw. Chata pod Rysami i przełęcz Wagę.

W sezonie Rysy cieszą się bardzo dużą popularnością, aby nie stać w zatorach na górę wyjście trzeba zaplanować bardzo wcześnie rano.

13. Kasprowy Wierch – nie tylko dla narciarzy


górna stacja na Kasprowym Wierchu
Górna stacja kolejki na Kasprowym Wierchu

To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w polskich górach mówi się, że na Kasprowy Wierch, prowadzą dwie kolejki — jedna do kas biletowych a druga linowa.

Jednak po cierpliwym czekaniu na swoją kolej jadąc nowoczesnym wagonikiem, masz możliwość oglądać zapierające dech w piersiach widoki. Dzięki wagonikowi łatwa dostępność Kasprowego Wierchu pozwala każdemu, bez względu na wiek, stan zdrowia czy kondycję, choć na chwilę poczuć dreszczyk górskich emocji.

Z górnej stacji, do której dojeżdża wagonik, warto jeszcze podejść na właściwy wierzchołek. Z tego punktu widokowego, znajdującego się na wysokości 1987 m n.p.m., można podziwiać rozległe widoki na Tatry Zachodnie z pasmem Czerwonych Wierchów i Tatry Wysokie z malowniczą Dolinę Gąsienicową i widoczną na wyciągnięcie ręki Świnicę oraz położone poniżej Zakopane. Nie przez przypadek to miejsce odwiedzają fotografowie podczas wschodu i zachodu słońca.

Jeśli lubisz ciekawostki, to warto wiedzieć, że budynek Obserwatorium Meteorologiczne IMGW jest najwyżej położony w naszym kraju. Miłośnicy wędrówek mogą zejść na Halę Gąsienicową do schroniska Murowaniec lub zdobyć wyższe góry.

Dla miłośników jazdy na nartach dostępne są dwa wyciągi krzesełkowe i wspaniałe trasy, w tym najdłuższy w Polsce stok narciarski, który ciągnie się ponad 9 km aż do Kuźnic. Z Kasprowego Wierchu można szusować na nartach w Kotle Gąsienicowym lub z drugiej strony Goryczkowym. Wejście na szczyt prowadzi dwoma szlakami z Kuźnic przez Myślenickie Turnie zielonym i przez Halę Gąsienicową żółtym.

14. Orla Perć – podniebny szlak dla doświadczonych turystów


widok na Granaty
Widok na Orlą Perć

Można śmiało powiedzieć, że niema w całych Tatrach drugiego tak niezwykłego i widokowego szlaku turystycznego. Wyobraź sobie postrzępione skały, urwiska wysokie na setki metrów, łańcuchy, a nawet pionową ścianę, którą można pokonać tylko po wąskiej drabince. Biegnący Orlą Percią to najbardziej znany i niebezpieczny szlak w Tatrach, z pewnością nie jest to miejsce na niespieszny popołudniowy spacer.

Orla Perć szczyty we mgle
Wierzchołki Orlej Perci we mgle

Jeśli jednak jesteś gotowy na wyzwanie, odpowiednio przygotowany, masz doświadczenie w eksponowanym terenie, solidne obuwie i przygotowany na pogodowe niespodzianki, ten szlak pozwoli Ci poczuć prawdziwą adrenalinę w górach. Dodatkowo zapierające dech w piersiach widoki mogą przyprawić o zawrót głowy.

Orla Perć wije się wzdłuż 5-kilometrowego grzbietu Tatr Wysokich na wysokości około 2100 m n.p.m. odchodzącego od Świnicy. Biegnie od Przełęczy Zawrat do Przełęczy Krzyżne, po drodze odchodzą szlaki dojściowe do Doliny Gąsienicowej lub Doliny Pięciu Stawów Polskich.

Od Zawratu obowiązuje jeden kierunek aż do Koziego Wierchu, najwyższego szczytu całkowicie leżącego po Polskiej Stronie. Po drodze pokonasz Kozią Przełęcz, Kozie Czuby, Kozi Wierch, Granaty i Buczynowe Turnie. Pamiętaj, że Orla Perć potrafi być niebezpieczna, a przy jej pokonywaniu należy zachować rozwagę.

15. Czarny Staw pod Rysami


Czarny Staw nad Morskim Okiem
Czarny Staw pod Rysami lato

O 200 metrów powyżej Morskiego Oka leży drugi górski staw zamknięty ryglem skalnym. Czarny Staw pod Rysami jest jednym z najbardziej malowniczych i fascynujących miejsc w Tatrach. Położony jest u stóp masywu Rysów, najwyższego szczyt Tatr polskich. Jego otoczenie stanowi imponującą scenerię, w której dominuje surowa górska kraina, z pięknymi widokami na okoliczne szczyty i ściany skalne. Tuż nad jeziorem opada 600 m stromizną Kazalnica Mięguszowiecka, prowadza tedy jedne z najtrudniejszych dróg wspinaczkowych w Tatrach.

Nazwa stawu pochodzi od charakterystycznego czarnego koloru wody, który wynika z głębokiej czystości i przejrzystości tatrzańskiego jeziora oraz odbicia otaczających go górskich zboczy i nieba. To unikalny i niezwykle malowniczy widok, który zachwyca każdego odwiedzającego. Jezioro to emanuje wyjątkową atmosferą spokoju i harmonii z przyrodą górską. Klimat jest tutaj wysokogórski i surowy. Staw pod Rysami to najpiękniejsze i idealne miejsce, gdzie można oderwać się od codzienności i zanurzyć w pięknie tatrzańskiego krajobrazu.

16. Starorobociański Wierch


Starorobociański na jesień
Starorobociański Wierch jesienną porą

Starorobociański Wierch to najwyższy szczyt polskich Tatra zachodnich. Oferuje spektakularne widoki na otaczające go szczyty oraz malownicze doliny. Z jego wierzchołka można podziwiać panoramiczne widoki na Tatry słowackie i polskie. To doskonała nagroda za pokonanie trudów wspinaczki.

Szlak prowadzący na Starorobociański Wierch biegnie przez malownicze tereny Tatr Zachodnich, gdzie można podziwiać bogactwo flory i fauny tatrzańskiej, a także doświadczyć bliskości z naturą. To doskonała okazja do relaksu i oderwania się od zgiełku codzienności, dla tego warto wybrać się w to miejsce.

17. Dolina Kościeliska — różnorodne krajobrazy oraz jaskinie


Dolina Kościeliska jesienią
Dol. Kościeliska na jesień

Ta dolina obok Krupówek i Morskiego Oka jest prawdopodobnie najczęściej odwiedzanym miejscem w pobliżu Zakopanego. Pomimo tłumów będących tu w sezonie warto odwiedzić tę dolinę, szlak biegnący jej dnem jest łagodny i wręcz zaprasza do spacerów. Dzięki licznym atrakcją towarzyszącym podczas spaceru można ją zwiedzać wielokrotnie i w różnych wariantach, o każdej porze roku.

Znajdziemy tu między innymi wąskie skalne bramy: Kantaka, Kraszewskiego i Raptawicką, urwiste wapienne turnie, rozległe łąki o urokliwych nazwach: Cudakowa, Pisana, niezwykłe Lodowe Źródło i jedyny udostępnione turystycznie jezioro w zachodniej części Polskich Tatry – Staw Smreczyński.

Wędrówkę można połączyć ze zwiedzaniem jaskiń oraz wspaniałego Wąwozu Kraków. Poszukiwacze mocnych wrażeń powinni zwiedzić podziemia doliny Kościeliskiej, są tu udostępnione do zwiedzania cztery jaskinie. Najbardziej znana z nich – Jaskinia Mroźna, utrzymująca przez cały rok stałą temperaturę 6 stopni Celsjusza.

Pozostałe jaskinie, czyli Mylna, Raptawicka i Smocza Jama, wymagają czołówek. Na hali Ornak czeka popularne kamienno-drewniane schronisko. Możemy tutaj zjeść smaczny posiłek lub przy filiżance herbaty, lub kuflu piwa podziwiać widoki. Z okien schroniska rozpościera się wspaniały widok na Błyszcz, Bystrą oraz grzbiet Ornaku.

18. Przełęcz Krzyżne


Widok z Przełęczy Krzyżne
Krzyżne - widok

Przełęcz Krzyżne to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Tatrach, słynące z niezwykłej panoramy. Czy w dzień pogodny, czy pochmurny, widok z Krzyżnego, słusznie zaliczany jest do najładniejszych. Rozpościera się z tego miejsca spektakularny widok na najwyższe szczyty tatrzańskie, zarówno te polskie, jak i słowackie. Z przełęczy można podziwiać m.in. Rysy, Lodowy Szczyt, Szpiglasowy Wierch i wierzchołki należące do Orlej Perci.

W dole natomiast imponujące wrażenie wywiera widok zbocza, opadającego ku dolinie Roztoki w przepaść o głębokości 700 m. Doskonale prezentuje się Dolina 5 stawów z jej jeziorami. Widoki te zachwycą każdego, kto odwiedzi to miejsce, to również będą interesujące warunki do fotografowania.

19. Dolina Białego


Jesień Dolina Białego
Jesień w Dolinie Białego

Dolina Białego to niezwykle malowniczy zakątek w Tatrach, które zachwyca swoją przyrodą i krajobrazem. Jest jedną najłatwiej osiągalnych dolin z bezpośrednio z Zakopanego.

Główną atrakcją Doliny Białego jest biegnący jej środkiem potok Biały Potok, od którego bierze swoją nazwę. Jego rwące wody tworzą malownicze kaskady i wodospady, dodając uroku temu miejscu.

Dolina Białego to również miejsce, gdzie można spotkać różnorodność roślinności i zwierząt. Wiosną i latem dolina zachwyca wspaniałymi kwiatami, jakie porastają okoliczne regle i skały. W głąb doliny wiedzie wygodna dróżka poprowadzona wśród urozmaiconego pejzażu.

20. Wodospad Wielka Siklawa w Dolinie Roztoki


Wielka Siklawa w lecie
Widok na Wielka Siklawę

Wodospad to jedna z najbardziej imponujących przyrodniczych atrakcji w polskich Tatrach, które zasługuje na uwagę i wizytę z kilku powodów. Wielka Siklawa to najwyższy wodospad w polskich Tatrach, osiągający imponującą wysokość około 70 metrów. Potężne strumienie wody spadają z wysokiego progu Doliny Pięciu Stawów Polskich, tworząc widowiskowy widok, który zachwyca każdego odwiedzającego.

Najbardziej imponująco wygląda po długich opadach deszczu. Wodospad znajduje się w urokliwej Dolinie Roztoki, otoczonej pięknymi tatrzańskimi krajobrazami. Droga prowadząca do Wielkiej Siklawy oferuje również wspaniałe widoki na otaczające góry i doliny, co czyni wycieczkę jeszcze bardziej atrakcyjną.

21. Dolinka za Mnichem


Turnie tatrzańskie
Mnich w Tatrach wysokich

To niezwykłe miejsce w Tatrach, Dolinka za Mnichem oferuje niezwykłe widoki na okoliczne szczyty, w tym na wyniosłą iglice Mnicha. To miejsce o niepowtarzalnym uroku, które zachwyci miłośników przyrody. Pomimo popularności pobliskiego Morskiego Oka, Dolinka za Mnichem często oferuje spokój i ciszę.

Dla wielu odwiedzających jest to idealne miejsce do oderwania się od zgiełku codzienności i zanurzenia się w naturze. A gdy będziemy mieli szczęście możemy tutaj zaobserwować typowe wysokogórskie zwierzęta Tatr jak świstaki czy kozice tatrzańskie.

Najpiękniejsze miejsca w Tatrach, które warto odwiedzić: podsumowanie


Niektóre łatwe, biegną dnem doliny, inne poprowadzone granią w przepaścistym terenie są przeznaczone dla doświadczonych turystów. Znaczna część przedstawionych miejsc znajduje się po Polskiej stronie Tatr i najlepszą bazą wypadową będzie Zakopane i okolice.
Warto zapamiętać, że im wyżej poprowadzone szlaki, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoja wyprawa zamieni się w całodniową przygodę. Dlatego przed wyjściem warto, zaglądnąć do mapy, stworzyć plan wycieczki, sprawdzić przewidywany jej czas i zabrać niezbędne rzeczy. Pakując plecak, nie zapomnij zabrać coś do jedzenia i picia.


Autor artykułu Michał Jarząbek-Giewont
AUTOR
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


5.0 / 5
5 recenzje
5
0
0
0
0
człowiek
środa 17 Lut 2021
mega się przydało do zadania domowego dostałam 5 Tatry są naprawdę piękne
ktoś
niedziela 07 Lut 2021
pomogło w zadaniu
róża
wtorek 17 Gru 2019
boże to mi mega pomogło w dodatkowej pracy domowej! dzięki!
olivier
środa 16 Sty 2019
przydało mi się bardzo w zadaniu domowym
Witek
piątek 06 Lip 2018
Tatry to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.
Wróć do spisu treści