Przejdź do treści

Kuźnice w Zakopanem: Historia i najważniejsze informacje o miejscu w Tatrach

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Zakopane · 29 Październik 2015
Kuźnice to dzielnica Zakopanego, leżąca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego w północnej części Doliny Bystrej w Tatrach Zachodnich. Położone są pomiędzy stokami Nosala i Boczania od wschodu a Krokwi od zachodu.

Historia powstania Kuźnic w Zakopanem


Kuźnice niegdyś

Kuźnice zwane dawniej Hutami Hamerskimi powstały w pierwszej połowie  XVIII a ośrodek hutniczy działał z przerwami do końca wieku XIX. Rozkwit huty jako ośrodka przemysłowego nastąpuje, gdy właścicielem zostaje węgierska rodzina Homolaczów.

Po odkryciu bogatych złóż rudy żelaza w pobliskiej Kopie Magury, zostaje jednym z najważniejszych tego typu ośrodków tej części Europy. Znajdowały się tu: wielki piec, odlewnia walcownia itd. Wyroby z tatrzańskiego żelaza sprzedawano w Krakowie, Tarnowie, Lwowie oraz w Wiedniu i Peszcie. Z żelaza kuźnickiego powstały min. krzyż W. Pola stojący w Dolinie Kościeliskie oraz krzyż na Gubałówce.
Po wybudowaniu dworu rodzina Homolaczów osiedla się w Kuźnicach na stałe. Większość ludzi przybywających w tę część Tatr zatrzymywało się właśnie w Kuźnicach, które pełniły również rolę kulturotwórczą. Po wyczerpaniu zapasów rudy żelaza produkcja i wydobycie przestają być opłacalne, ośrodek przechodzi z rąk do rąk, by wreszcie zostać własnością Władysława hr. Zamoyskiego. W Kuźnicach powstaje Szkoła Pracy Domowej Kobiet, wodociąg i elektrownia wodna. Na terenie gdzie mieścił się wielki piec, w roku 1936 powstaje dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch.


Kuźnice po II wojnie światowej


Kuxnice teraz

W czasie II wojny światowej w Kuźnicach znajdował się hotel, głównie dla żołnierzy Wermachtu. Po wojnie dawny teren dworski miał charakter zamkniętego zespołu szpitalnego, w dawnym budynku zarządu huty działało liceum ogólnokształcące.

Siedziba TPN oraz miejsce rozpoczęcia szlaków turystycznych


Po roku 2003 teren zostaje przekazany Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu, który przeprowadza "rewitalizację zespołu dworsko-parkowego" i remont popadających w ruinę budynków. Obecnie w dawnym budynku zarządu huty ma swoją siedzibę dyrekcja T.P.N.
W dawnej wozowni mieści się wystawa kolekcji Antoniego Kocjana, a spichlerz zaadoptowano na salę wystaw czasowych. Kuźnice obecnie przyciągają rzesze turystów, jest tu popularny punk wypadowy w najpiękniejsze zakątki Tatr.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści