Przejdź do treści

Co warto zobaczyć w Tatrach — ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · środa 04 Lis 2020
Tatry to malownicze góry gdzie jak nigdzie indziej możemy podziwiać wspaniałe jeziora górskie, wyniosłe szczyty, bystre potoki, potężne wodospady i wciąż żywą kulturę pasterską. Przebywając w Zakopanem, warto wyruszyć na tatrzańskie szlaki i samemu zobaczyć wszytko na własne oczy.

Warto odwiedzić malownicze doliny


Lata w Dolinie Gąsienicowej
Lato na Hali Gąsienicowej

W Tatrach polskich znajduje się dużo łatwo dostępnych dolin. Za jedną z najpiękniejszych uważana jest Dolina Kościeliska w Tatrach Zachodnich, ojej malowniczości decydują fantastyczne formy skalne, strome urwiska i zbocza, rozległe polany, jaskinie i wąwozy. Spacerując jej dnem, będziemy mijać charakterystyczne przewężenia tzw. bramy skalne.

Wartymi zobaczenia są również krótkie dolinki reglowe w pobliżu Zakopanego np. Za Bramką, Strążyska, Ku Dziurze, Białego. Najciekawiej wyglądają jesienią, gdy porastające regle buki przybierają fantastyczne barwy. Niemal w każdej płyną bystre potoki, wypełniając je szumem i podnosząc ich urok. Dolinki zakopiańskie ze względu na łatwy dostęp i niewielką trudność można polecić wszystkim a w szczególności osobom z dziećmi. Te krótkie doliny można zwiedzać o każdej porze roku.

Bardziej wymagający turyści powinni zobaczyć Halę Gąsienicową i Dolinę Pięciu Stawów Polskich. To w nich można oglądać typowe wysokogórskie krajobrazy. Doliny w Tatrach uprzystępnia sieć szlaków turystycznych, które często wyprowadzają ku wysokim szczytom i przełęczą.

W Tatrach polskich znajduje się wiele malowniczych dolin, które zachwycają pięknem przyrody i zapierają dech w piersiach. Oto zestawienie kilku z nich, które warto odwiedzić:


1. Dolina Kościeliska

To jedna z najbardziej popularnych dolin w polskich Tatrach. Charakteryzuje się pięknymi krajobrazami, potokiem płynącym dnem doliny oraz licznymi jaskiniami i skalnymi formacjami. W Dolinie znajduje się wiele tras turystycznych, które prowadzą przez urokliwe miejsca, takie jak Wąwóz Kraków, Smreczyński Staw.

2. Dolina Chochołowska

Jest to najdłuższa i jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach. Chochołowska słynie z dywanów krokusów, zabytkowych szałasów oraz wspaniałych szczytów ją otaczających. To doskonałe miejsce do spacerów i wędrówek dla początkujących turystów.

3. Dolina Małej Łąki

Ta malownicza dolina znajduje się w Tatrach Zachodnich, niedaleko Zakopanego. Dolina Małej Łąki oferuje piękne widoki na otaczające szczyty oraz liczne trasy turystyczne, które prowadzą przez urocze tereny.

4. Dolina Pięciu Stawów Polskich

To jedna z najbardziej widowiskowych dolin w Tatrach wysokich. Dolina 5 Stawów Polskich jest otoczona przez majestatyczne szczyty i masywy górskie, a w jej sercu znajdują się piękne stawy, które nadają jej niepowtarzalny charakter.

5. Dolina Strążyska

To jedna z mniejszych dolin w Tatrach, ale równie urokliwa. Dolina Strążyska oferuje spokojne szlaki turystyczne dostępne dla dzieci w wózkach, seniorów i osób niepełnosprawnych.

Te doliny to tylko kilka z wielu pięknych miejsc, które warto odwiedzić podczas wizyty w polskich Tatrach. Każda z nich ma swój unikalny urok i oferuje niezapomniane wrażenia z kontaktu z tatrzańską przyrodą.

Można zdobyć szczyty, wierchy i przełęcze


Zejscie z Giewontu
Poniżej Giewontu

W Tatrach, zarówno polskich, jak i słowackich, znajduje się mnóstwo pięknych szlaków turystycznych, prowadzących na szczyty i przełęczy. Te szlaki oferują niezapomniane widoki na malownicze krajobrazy, wspaniałe panoramy górskie oraz możliwość doświadczenia niezwykłej przyrody. Oto kilka z najbardziej popularnych szczytów i przełęczy do zdobycia:

1. Rysy

To najwyższy szczyt Tatr Polskich i jednocześnie jeden z najbardziej wymagających szlaków. Szlak na szczyt prowadzi od strony polskiej znad Morskiego Oka lub od strony słowackiej znad Popradzkiego Stawu. Widoki z tego miejsca są niezwykle imponujące.

2. Świnicę

Świnica jest jednym z najpopularniejszych szczytów Tatr Wysokich. Szlak na Świnicę prowadzi z Zakopanego przez Dolinę Gąsienicową. Widok z jej szczytu obejmuje całe pasmo Tatr.

3. Giewont

To charakterystyczny szczyt Tatr Zachodnich z charakterystycznym krzyżem na szczycie. Szlak prowadzący na Giewont zazwyczaj rozpoczyna się w Kuźnicach lub na Polanie Strążyskiej.

4. Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch to popularny punkt widokowy, z którego rozciąga się malownicza panorama Tatr. Szlak prowadzi z Kuźnic przez Halę Gąsienicowa lub Myślenickie Turnie.

5. Zawrat

Przełęcz Zawrat to jeden z najbardziej widowiskowych punktów widokowych w Tatrach. Na Zawrat można wejść od Doliny Pięciu Stawów lub Doliny Gąsienicowej.

W Tatrach warto zobaczyć jeziora górskie


Czarny Staw Gąsienicowy na wiosnę
Czarny Staw Gąsienicowy i Kościelec

Do najpiękniejszych elementów krajobrazu Tatr należy zaliczyć jeziora, nazywane tutaj stawami. W większości znajdują się w górnych piętrach dolin Tatr Wysokich, po polskiej stronie znajduje się ich około 30. malowniczo położone jeziora tatrzańskie, odznaczają się wyjątkową przezroczystością.

W Tatrach polskich leży zaliczane do najwspanialszych Morskie Oko, które swoim pięknem przyciąga rzesze turystów. Położone w głębokim kotle jest lustrem, w którym zobaczyć można otaczające wyniosłe szczyty. Będąc w tym miejscu, warto podejść wyżej by podziwiać Czarny Staw pod Rysami, jego wody mają niespotykana przeźroczystość sięgającą aż 17 metrów.

Klejnotem polskiej części Tatr jest Dolina Pięciu Stawów Polskich, gdzie możemy podziwiać górskie jeziora w otoczeniu wyniosłych szczytów. Łączna powierzchnia znajdujących się tu zbiorników wodnych wynosi aż 61 ha.

Największym skupiskiem jezior tatrzańskich w polskich Tatrach jest Dolina Gąsienicowa. Na tym pojezierzu tatrzańskim znajduje się aż 21 górskich jezior. Najpiękniejsze i zarazem największym z nich jest położony u stóp Kościelca — Czarny Staw Gąsienicowy. Drugim co do wielkości stawem Doliny Gąsienicowej jest leżący z drugiej strony Zielony Staw. Nad jeziora można łatwo dotrzeć znakowanym szlakiem z Kuźnic przez Halę Gąsienicową.

Jedynym udostępnionym do zwiedzania w Tatrach Zachodnich jest Smreczyński Staw. Leżący w Dolinie Kościeliskiej zbiornik wodny jest łatwo dostępny turystycznie. Od wielu lat nad tatrzańskimi stawami wiosną i latem można obserwować kaczki krzyżówki.

W Tatrach można znaleźć wiele pięknych jezior i stawów, które są nie tylko wspaniałymi celami wycieczek, ale także doskonałymi miejscami do odpoczynku i podziwiania przyrody. Oto kilka z nich:

1. Morskie Oko

To największe i najbardziej znane jezioro w polskich Tatrach. Położone jest w Dolinie Rybiego Potoku, otoczone stromymi zboczami i szczytami. Morskie Oko to także jedno z najczystszych jezior w Tatrach.

2. Czarny Staw pod Rysami

Jezioro to znajduje się powyżej Morskiego Oka, u podnóży masywu Rysów. Jest to jedno z najgłębszych jezior w Tatrach Wysokich i oferuje niezapomniane widoki na otaczające go szczyty.

3. Wielki Staw Polski

To największe ze stawów w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Jest otoczony malownicze ściany Miedzianego i Koziego Wierchu.

4. Czarny Staw Gąsienicowy

Największy zbiornik wodny tejże doliny z fantastycznymi widokami na Kościelec i szczyty Orlej Perci. Jego malowniczość i górskie otoczenie tworzy niezapomniany krajobraz.

5. Staw Smreczyński

To mały, ale urokliwy staw położony w Dolinie Kościeliskiej. Jest to miejsce mniej odwiedzane, z pięknymi widokami na Tatry Zachodnie.

Powyższe stawy tatrzańskie stanowią wycinek wśród atrakcji przyrodniczych, jakie oferują Tatry. Każde z nich ma swój unikalny urok i wartościowy krajobraz, który warto zobaczyć podczas wizyty w tym regionie.

Jaskinie w Tatrach — atrakcja dla dzieci i dorosłych


wewnatrz jaskini
Wnętrze jaskini w Tatrach

Jednym z ciekawszych elementów tatrzańskiej przyrody są licznie tutaj występujące jaskinie i wąwozy. W Tatrach Polskich występuje ok. 750 jaskiń, przede wszystkim w Tatrach Zachodnich. Najrozleglejszym, najdłuższym i najgłębszym jest system Jaskini Wielkiej Śnieżnej i Wielkiej Jaskini Litworowej. Całość poznanych korytarzy wynosi ok. 24 km, a głębokości liczona od otworu do jej dna sięga aż 814 m.

Do ruchu turystycznego dostępnych jest w Tatrach polskich 6 jaskiń, z czego większość znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Są to jaskinie: Mroźna (jedyna oświetlona), Smocza Jama, Mylna, Raptawicka, Obłazkowa oraz Dziura leżąca blisko Zakopanego w reglowej dolince Ku Dziurze.

Dojście do otworów i partie udostępnione dla turystów są odpowiednio ubezpieczone (klamry i łańcuchy) i oznakowane.
Wybierając się do podziemnych korytarzy, trzeba pamiętać, że wszystkie jaskinie pogrążone są w ciemnościach, panuje w nich wilgoć, jest mokro zwłaszcza po opadach i występuje niska temperatura. Co za tym idzie, w jaskiniach jest sporo błota i należy liczyć się z ubrudzeniem. Niezbędne będą latarki a najlepiej czołówki, te w telefonach mogą nie wystarczyć, zresztą w tym przypadku baterie szybko się wyczerpują.

Wycieczka do tatrzańskich jaskiń może być dobrą alternatywą, gdy pogoda nie sprzyja do wyjść w wyższe partie gór. Zwiedzanie tatrzańskich podziemi polecamy każdemu w szczególności osobą z dziećmi, dla których będzie to niesamowita atrakcja. W polskiej części Tatr znajduje się kilka interesujących jaskiń, które są dostępne do zwiedzania dla turystów. Oto kilka z nich:

1. Jaskinia Mroźna

To jedna z najbardziej znanych i najbardziej spektakularnych jaskiń w Tatrach. Znajdująca się w Dolinie Kościeliskiej Jaskinia Mroźna słynie z licznych lodowych formacji, stalaktytów i stalagmitów. W jaskini panuje w jednym kierunku, wchodzi się powyżej Lodowego Źródła, a schodzi powyżej bramy Kraszewskiego.

2. Smocza Jama

To kolejna interesująca jaskinia w Tatrach, położona w Dolinie Kościeliskiej na końcu Wąwozu Kraków.

3. Jaskinia Obłazkowa

Znajduje się w Dolinie Kościeliskiej powyżej wejścia do Jaskini Mylnej

4. Jaskinia Raptawicka

To jaskinia położona w Dolinie Kościeliskiej

5. Jaskinia Dziura

Ta jaskinia znajduje się na końcu reglowej dolinki Ku dziurze i jest dostępna dla turystów. Jest to niewielka jaskinia, ale ma swój urok i jest polecana nawet dla najmłodszych turystów.

Te jaskinie oferują fascynującą podróż w głąb podziemnego świata Tatr, odkrywając niezwykłe formacje skalne i bogactwo przyrody. Zwiedzanie ich stanowi niezapomniane doświadczenie dla miłośników przyrody i geologii.

W Tatrach warto zobaczyć wodospady


Siklawa wiosną
Wodospad Siklawa na wiosnę

W Tatrach niemal w każdej dolinie płynie bystry potok. Silne załamanie spadku potoków na progach skalnych powoduje powstawanie kaskad i wodospadów.

Do najbardziej znanych i malowniczych należą: Wodogrzmoty Mickiewicza, Siklawa oraz Siklawica. Największym wodospadem Tatr Polskich jest Siklawa, tworzy go potok Roztoka wypływający z Wielkiego Stawu w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Wodospad spada dwoma strugami, rozbryzgując się licznymi kaskadami. Można go oglądać ze szlaku biegnącego z Doliny Roztoki do Doliny 5 Stawów Polskich.

Innymi znanymi wodospadami są Wodogrzmoty Mickiewicza, które można podziwiać z mostu na drodze prowadzącej z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.

Najszybciej można dotrzeć do urokliwego wodospadu Siklawica w Dolinie Strążyskiej. Malownicza kaskada opada w dwóch nieomal pionowych ścian skalnych, górny uskok ma 10 a dolny 12 metrów wysokości. W zimie w trakcie silnych mrozów wodospad zamarza i przybiera formę lodospadu.

Polany z krokusami — wiosenna atrakcja


Polana Kalatówki z krokusami
Kalatówki porośnięte krokusami

W Tatrach w piętrze reglowym znajduje się około stu polan. Powstały one w większości przez działalność człowieka, który zdobywając nowe przestrzenie, wycinał wiekowe drzewa, karczował ziemie pod uprawy i pasterstwo.

Polany tatrzańskie porasta różnorodna roślinność, a wiosną najbardziej kojarzą się z krokusami. Masowo rosnące kwiaty zachwycają, pokrywając liliowym kobiercem nawożone przez owce polany.

W Tatrach takich miejsc gdzie masowo kwitną krokusy jest kilka, do najbardziej znanych należą: Kalatówki i Dolina Chochołowska, ale krokusy na terenie Tatr występują także w Dolinie Kościeliskiej i na Polanie pod Kopieńcem. Krokusy pojawiają się na polanach wczesną wiosną w miejscach wytopionego śniegu.

Wypas owiec na polanach w Tatrach


wypasane owce
owce wypasane Tatrach

Na obszarze Tatr wciąż żywe jest pasterstwo i związane z nim obrzędy. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego prowadzony jest tzw. Kulturowy Wypas Owiec. Na poszczególnych polanach w okresie od wiosny do jesieni można zobaczyć pasące się stada owiec. Do takich należą miejsca w Dolinie Kościeliskiej, Chochołowskiej, Kuźnicach, Rusinowej Polanie i na Kalatówkach.

W bacówkach, czyli specjalnych szałasach pasterskich wyrabiane są w tradycyjny sposób wyroby z mleka owczego. Do tej pory zachowane szałasy stanowią ciekawy element krajobrazu tatrzańskiego, można je znaleźć w wielu miejscach Tatr.

Największe skupiska zachowały się na polanach: Chochołowskiej Niżniej, Kopieniec, Rusinowej. Najbardziej malowniczo prezentują się szałasy na Hali Gąsienicowej i na Polanie Stoły. Do najstarszych obiektów pasterskich zaliczana jest kamienna koliba w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

Turystyczne schroniska w Tatrach


Murowaniec na Hali Gąsienicowej
Schronisko turystyczne na Hali Gąsienicowej

W Tatrach znajduje się wiele schronisk turystycznych, które są popularnymi miejscami noclegowymi dla turystów i wspinaczy.
Oto kilka z nich:

1. Schronisko PTTK na Hali Gąsienicowej

Popularny Murowaniec jest jednym z największych schronisk w polskich Tatrach, położone na Hali Gąsienicowej. Oferuje liczne miejsca noclegowe oraz restaurację.

2. Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Najwyżej położone schronisko po polskiej stronie Tatr w pięknej Dolinie Pięciu Stawów Polskich. To popularne miejsce noclegowe dla turystów zmierzających na szlaki górskie.

3. Schronisko PTTK na Hali Ornak

To schronisko położone na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej. Oferuje przytulne miejsca noclegowe oraz jedzenie.

4. Schronisko PTTK w Dolinie Chochołowskiej

Położone jest w malowniczej Dolinie Chochołowskiej, będącej jedną z najdłuższych i najpiękniejszych dolin Tatr Zachodnich. To doskonałe miejsce wypadowe na liczne szlaki turystyczne.

5. Schronisko PTTK na Polanie Kalatówki

Duży budynek Hotelu Górskiego usytuowany jest na Polanie Kalatówki, niedaleko Zakopanego. To popularne miejsce zarówno dla turystów pieszych, jak i narciarzy skiturowych.

6. Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Położone jest na Hali Kondratowej, To doskonałe miejsce na nocleg dla turystów zmierzających na szczyty wokół Doliny Kondratowej, takie jak Giewont czy czerwone Wierchy. Obecnie schronisko jest rozbudowywane.

7. Schronisko nad Morskim Okiem.

Stylowy budynek wybudowany w Stylu Zakopiańskim oferuje noclegi i jedzenie. Jest dobrą bazą dla wspinaczy oraz turystów zdobywających okoliczne szczyty.

Te schroniska oferują przytulne miejsca noclegowe, posiłki oraz możliwość odpoczynku po dniu spędzonym na szlakach górskich. Są również ważnymi punktami wsparcia dla turystów podczas ich wędrówek po Tatrach.

Atrakcją w Tatrach będą dzikie zwierzęta tam żyjące


świstak tatrzański
Świstak w górach

Tatry to również fantastyczny i bogaty świat dzikich zwierząt. Podczas wędrówek można spotkać wiele przedstawicieli tatrzańskiej fauny, które są charakterystyczne dla tego regionu górskiego. Oto kilka z nich:

1. Kozice

Niezwykłe zwierzę występujące w wyższych partiach Tatr, które świetnie radzą sobie w trudnych warunkach górskich. Kozice są często spotykane na stromych zboczach i skałach, zwłaszcza w rejonach Czerwonych Wierchów.

2. Świstaki

Świstaki, znane także jako świstaki górskie, są charakterystycznym mieszkańcami Tatr. Gryzonie można spotkać w piętrze hal, na stokach, a także w skałach. Ich charakterystyczne świsty są często słyszalne podczas wędrówek po tatrzańskich szlakach.

3. Ptaki drapieżne

W Tatrach można spotkać wiele gatunków ptaków drapieżnych, takich jak sokoły, pustułki a jak będziemy mieli szczęście to nawet orła przedniego. Zdarza się, że ptaki krążą nad tatrzańskimi szczytami w poszukiwaniu zdobyczy.

4. Jelenie

Jelenie to jedne z największych zwierząt kopytnych w Tatrach. Często można je spotkać w okolicach popularnych szlaków. Szczególnie wczesnym rankiem lub późnym wieczorem mają szansę na ich obserwację.

5. Niedźwiedzie

Niedźwiedzie brunatne są jednymi z największych i najbardziej charakterystycznych drapieżników żyjących w Tatrach. Choć zwykle unikają ludzi, to w przypadku braku dostępu do naturalnych pokarmów, mogą szukać pożywienia na terenach turystycznych. Warto również wiedzieć jak zachować się w przypadku spotkania niedźwiedzia na szlaku.

Spotkanie z tymi dzikimi zwierzętami może być niezwykłym doświadczeniem podczas wędrówek po Tatrach. Warto jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i szacunku dla ich naturalnego środowiska oraz zasad bezpieczeństwa.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści