10 wskazówek jak zdobyć szczyt

Przejdź do treści

10 wskazówek jak zdobyć szczyt

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w porady · 20 Maj 2020
Planowanie, mówienie lub myślenie o zdobyciu jakiegoś szczytu jest znacznie prostsze niż samo wyjście na wierzchołek. Tak jak w normalnym życiu, tak również w górach nie ma nic za darmo, żeby coś osiągnąć, trzeba się natrudzić.

Dlaczego chodzimy po górach?

swinica z Koziego Wierchu
Chodzenie po górach jest czynnością, gdzie w przepadzistych i eksponowanych miejscach możemy odczuwać dyskomfort psychiczny, a idąc lub wspinając się, możemy mieć już dosyć. Zdarza się, że człowiek jest zmarznięty, wyczerpany, odwodniony (często w tym samym czasie) i ma już dosyć a po zdobyciu szczytu i powrocie jesteśmy szczęśliwi ze spędzonego czasu.

Jakaś mglista nagroda utwierdza nas w przekonaniu, że warto. Motywacje zdobywania szczytów są różne, część chodzi dla wspaniałych widoków, inni wyjścia traktują czysto sportowo, a znaczna część podąża w góry, bo inni to robią. Niezależnie od motywacji jakaś niezwykłą magią sprawia, że góry przyciągają jak magnes. Wyjścia górskie nie muszą wcale kojarzyć nam się z jakimś niebotycznym wysiłkiem, przy odpowiednim przygotowaniu możemy czerpać z górskich wypraw 100% satysfakcji i przyjemności.

Pomysły na wycieczkę górską mogą być różne, w Tatrach jest mnóstwo wspaniałych szczytów czekających na zdobycie. Mogą być łatwe oraz te gdzie należy mieć odpowiednie doświadczenie górskie, aby na nie wejść.
Planowanie górskiej wyprawy może być ekscytującym zajęciem, warto wtedy dokładnie przygotować się do wycieczki.

Przed wyprawą warto zastanowić się:

Jak się przygotujesz? Czego możesz spodziewać się na trasie? Na co szczególnie zwrócić uwagę?
Poniżej kilka wskazówek, które powinny pomóc łatwiej zdobywać górskie szczyty.

1. Znajdź odpowiednie buty na wycieczki górskie i unikaj kupowania, zanim ich nie przymierzysz

W sklepach górskich jest duży wybór specjalistycznego obuwia i dodatkowo uzyskasz porady na temat odpowiedniego dla Ciebie obuwia górskiego.
Jeżeli masz nowe buty, ale jeszcze nigdzie w nich nie chodziłeś po górskich szlakach, a mieszkasz daleko od gór, możesz je nosić w domu, w pracy, kosić trawnik, chodzić na spacery itp. Pozwól stopom przyzwyczaić się do nich. Na pewno nie chcesz by wyprawa górska, była pierwszym spotkaniem twoich nóg ze sztywnym i nierozchodzonym butem.

2. Poświeć czas na znalezienie odpowiedniego plecaka w góry

Plecak także należy przymierzać w sklepie stacjonarnym. Upewnij się, że dobrze pasuje, nigdzie nie gniecie. To jest kolejna rzecz górskiego wyposażenia obok butów, która musi dobrze pasować. Odpowiedni plecak powinien być z wytrzymałych materiałów, lekki oraz odpowiednio dopasowany do ramion i pleców.

3. Zainwestuj w sprzęt dobrej jakości

Oczywiście może to być trudne, bo odzież oraz ekwipunek górski z wyższej półki potrafi kosztować naprawdę dużo. W perspektywie czasu będziesz zadowolony z dobrze wydanych pieniędzy. Przy odpowiedni używaniu takie rzeczy potrafią służyć naprawdę lata, dodatkowo, jeżeli wybierzesz dobry, nowoczesny sprzęt, zaoszczędzisz dużo wagi oraz miejsca w plecaku.

Plecak powinien zawierać wszystkie niezbędne rzeczy, aby zapewnić Ci podczas wycieczki suchość i wygodę. Lekka zajmująca niewiele miejsca kurtka przeciwdeszczowa powinna znaleźć się zawsze w plecaku, jak również warstwa pod spód w razie spadku temperatury.
Rzeczy wodoodporne zawsze należy mieć w plecaku bez względu czy pada, czy świeci słońce. Nie tylko chroń siebie przed przemoknięciem, ale również swoje rzeczy za pomocą wodoodpornych materiałów. Rzeczy w plecaku należy również optymalnie spakować.

4. Przed planowaną wycieczką poświęć czas na przygotowanie kondycyjne

Upewnij się, że Twoje treningi mają mniejszą intensywność, ale za to dłużej trwają. Wybieraj dłuższe spacery i staraj się zawsze nosić plecak z lekkim ciężarem. W ten sposób możesz przyzwyczaić swój organizm oraz budować wytrzymałość do chodzenia po górach. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli zwykle nie ćwiczysz, na pewno nie chcesz szokować swojego ciała wysiłkiem, którego doświadczy w trakcie marszu górskiego. Pamiętaj o ruchu kilka razy w tygodniu przed planowanym wyjściem górskim.

5. Zabierz ze sobą co najmniej 2 litr wody

Nie może sobie pozwolić na odwodnienie w trakcie wycieczki. Odwodnienie może powodować zmęczenie, ból głowy, a nawet dezorientację. W rejonach powyżej piętra kosodrzewiny trudno będzie znaleźć źródło świeżej i czystej wody. Noś ze sobą własną wodę i pij w razie potrzeby. Na pewno nie chcesz być ciężarem dla towarzyszy wycieczki, jeżeli zaczniesz źle się czuć z powodu odwodnienia.

6. Noś przekąski bogate w węglowodany i białko

Pamiętaj, że głównym paliwem dla organizmu podczas wysiłku są węglowodany. Podczas wspinaczki spalisz dużo węglowodanów i tłuszczów. Nie możesz stracić ich za dużo, ponieważ skończy Ci się energia, zanim zdobędziesz wymarzony szczyt. Zapewnij organizmowi wystarczającej ilości węglowodanów, aby zoptymalizować wydajność. Warto na wycieczkę zabrać orzechy, suszone owoce, batony itp.

7. Nie chodź po górach sam

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z górami i nie masz towarzystwa ani nikogo kto mógłby cię wprowadzić w ten wspaniały świat, warto zastanowić się nad wynajęciem lokalnego przewodnika. Jego doświadczenie oraz wiedza pozwolą ci od razu cieszyć się z górskich wypraw. Dodatkową zaletą z towarzystwa przewodnika jest bezpieczeństwo.

8. W trakcie wycieczki nie spiesz się

Nie rwij do przodu, zamiast tego staraj chodzić się jednostajnym, miarowym tempem. Pamiętaj, że większość wypraw górskich to wyjścia całodniowe. Na pewno nie chcesz, aby po godzinie nadmiernego tempa mieć już dosyć i niemieć siły na dalszą wycieczkę. Pamiętaj, że idąc pod górę, powinieneś zużywać jak najmniej energii. W górach jedną z najważniejszych rzeczy jest odpowiednia wydajność.

9. Dobieraj mądrze towarzyszów górskich wycieczek

Nic tak nie psuje wyjścia, jak marudzący towarzysz, który nie za bardzo wie gdzie i po co idzie w góry. Dobrze jest także, aby taka osoba posiadała podobną kondycję fizyczną. Wędruj w małych grupach, najlepiej sprawdzają się te kilkuosobowe.
Jedną z ciekawych opcji jest zapisanie się na wycieczkę górską i dobranie jej do własnych możliwości. Zaletą takich wycieczek jest niewielka ilość osób w nich uczestniczących. Dzięki takim wyjścią można poznać osoby o podobnych zainteresowaniach, zdarza się, że są to znajomości na całe życie.

10. Bądź odpowiednio przygotowany

Wychodź w góry z odpowiednią wiedzą dotycząca aktualnej pogody, trasy planowanego wyjścia oraz czasu przejścia. Góry nie wybaczają lekkomyślności. Zapoznaj się wcześniej z przebiegiem tarasy, przeglądnij mapę i przewodnik.

Gdy już zrealizujesz plan i zdobędziesz szczyt, po wycieczce mogą pojawić się zakwasy i bolące mięśnie. Ale to nic, bo nagrodą jest satysfakcja, że wspiąłeś się i zdobyłeś szczyt. Bycie na samym wierzchołku jest jedną z najlepszych rzeczy w życiu, człowiek wtedy wie, że żyje.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści