Jak spakować plecak w góry?

Przejdź do treści

Jak spakować plecak w góry?

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w porady · 22 Styczeń 2020
Nieodzownym elementem wycieczki górskiej jest wygodny plecak. Sposób, w jaki zostanie spakowany, będzie miał duży wpływ na to, jak będziemy czuć go na plecach w czasie wycieczki.

Dlaczego plecak powinien być dobrze spakowany?

Sporo osób po prostu wrzuca rzeczy i swój sprzęt do plecaków na dzień przed podróżą. Jeżeli po prostu wszystko wepchniemy bez przemyślenia, możemy czuć się niekomfortowo i mieć problemy z równowagą w trakcie wędrówki. Ponadto w czasie deszczu, aby dostać się do kurtki, trzeba wyładować cały plecak, bo została ona wepchnięta na sam dół plecaka. Sprawnie spakowany plecak zapewnia większy komfort, wygodę i stabilność.

plecak w góry
Nauka prawidłowego ułożenia ekwipunku przed włożeniem go do plecaka wyeliminuje niepotrzebne przedmioty. Zanim zaczniemy pakować, warto rozłożyć wszytko na podłogę co mamy w planie zabrać ze sobą na wycieczkę. Odstawmy na bok rzeczy, które mogą być niepotrzebne, a pamiętajmy o dołączeniu niezbędnych rzeczy.

Jeżeli nie mamy pewności, co ze sobą zabrać, warto zaznajomić się z listą rzeczy niezbędnych na górskich wędrówkach. Nie ma jednego właściwego sposobu na pakowanie, ale dobrze spakowany plecak nie będzie się przesuwał ani  kołysał podczas wędrówki.


Pojemność plecaka

Przed zapakowaniem plecaka warto upewnić się, że jest on odpowiedniej wielkości, czy zmieści rzeczy, które planujemy zabrać ze sobą. Krótsze wycieczki jednodniowe wymagają spakowania mniej i powinien wystaczyc plecak do 25 l. Przy długich kilkudniowych wyprawach potrzeba więcej sprzętu, takiego jak ubranie i jedzenie tutaj powiniśmy wziąć plecak powyżej 30l.


Rozkład masy plecaka

na plecachNależy upewnić się, czy plecak dobrze pasuje, nigdzie nie gniecie i jest wygodny, powinien on przypominać przedłużenie własnego ciała. Przed  zakupem plecaka warto odwiedzić kilka sklepów, przymierzyć różne modele i wybrać ten najbardziej nam pasujący.

Niezależnie czy potrzebujemy plecak spakować na wędrówkę górską, wspinaczkę, camping czy skitury główne zasady są takie same. Rozprowadzając ciężar w określony sposób, można osiągnąć większy komfort, wygodę i stabilność.

Wyobraźmy sobie, że plecak składa się z trzech stref:

Strefa 1 dół plecaka:
Połóżmy lekkie przedmioty takie jak śpiwór na dole, nada to strukturę dolnej części plecaka i stanowi solidną podstawę dla innych rzeczy nad nim. Worek kompresyjny może pomóc zmniejszyć rozmiar śpiwora.

Strefa 2 środek plecaka:
Zapakujemy najcięższe przedmioty jak namiot, jedzenie, wodę, termos lub sprzęt wspinaczkowy najbliżej pleców.

Strefa 3 góra plecaka:
Pakujemy przedmioty o średniej lub większej objętości w górnej części plecaka. Mogą to być np. dodatkowe warstwy odzieży lub apteczka pierwszej pomocy.

Celem przy pakowaniu jest, unikniecie za ciężkiego plecaka, nadmiar ciężaru od dołu będzie sprawiał, że będziemy czuć się, jakbyśmy byli ciągnięci w dół. Podczas pakowania ważne jest, aby go nie przeciążyć, załadowany plecak nie powinien przekraczać 25% - 30% masy ciała.
Pakowanie cięższych przedmiotów blisko środka ciężkości (pośrodku pleców) zapewni równowagę i sprawi, że plecak nie będzie obciążał aż tak pleców.
W trakcie pakowania plecaka pamiętajmy o wypełnieniu całej pustej przestrzeni małymi lub ściśliwymi przedmiotami.
Aby uzyskać maksymalna stabilność, plecak ładujemy tak, aby najcięższe rzeczy znajdowały się obok pleców i były wyśrodkowane w plecaku. Średni ciężar powinien być noszony w kierunku górnej i zewnętrznej części plecaka, a lekkie rzeczy powinny być spakowane na spodzie.

Wskazówki dotyczące pakowania plecaka:

  • używamy pasów kompresyjnych, aby przybliżyć zawartość plecaka do ciała i utrzymać wszystko na miejscu,
  • ciężar rozkładamy równomiernie między lewą a prawą stronę,
  • podczas pakowania ekwipunek układamy rzędami, a nie kolumnami,
  • jeżeli wędrujemy w więcej osób, warto rozłożyć część rzeczy na poszczególnych członków grupy,
  • przedmioty częstego użycia takie jak GPS, mapa, aparat fotograficzny, butelka z wodą, filtr przeciwsłoneczny lub przekąski umieszczamy w łatwo dostępnym miejscu, jak kieszenie boczne lub w górnej klapie,
  • wędrując w łatwym terenie, ciężkie przedmioty pakujemy nieco wyżej, aby uzyskać lepszą postawę,
  • w trudniejszym terenie umieszczenie ciężkich przedmiotów niżej pomaga uzyskać lepszą równowagę,
  • upewniamy się, że wszystkie płyny są bardzo dobrze uszczelnione,
  • dobrze spakowany plecak powinien mieć jak najmniej zwisających przedmiotów na zewnątrz.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści