Co robić w Zakopanem w czasie deszczu?

Przejdź do treści

Co robić w Zakopanem w czasie deszczu?

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w Zakopane · 25 Maj 2021
Jednym z czynników, na który nie mamy wpływu podczas wymarzonych wakacji, jest pogoda. Podczas pobytu pod Tatrami deszcz może skutecznie ograniczyć wyjścia górskie w wyższe partie, by nie zmarnować pobytu, na siedzeniu w pokoju hotelowym można ten czas spędzić na różny sposób. Poniżej pięć propozycji na deszczowe dni w Zakopanem i Tatrach.


Krótkie dolinki reglowe i jaskinie

Giewont w strążyskiej
U stóp Giewontu w najbliższym otoczeniu Zakopanego znajdują się szczyty i dolinki, porośnięte lasem, czyli reglem. Oprócz różnych gatunków drzew tu rosnących, do których przeważnie należą buki, jodły i świerki do głównych elementów tutejszego krajobrazu należą dolomity. To właśnie one poprzez długotrwały proces wietrzenia zostały ukształtowane w fantazyjne kształty zameczków i kominów.

Właśnie zakopiańskie dolinki reglowe nadają się do zwiedzania nawet podczas deszczu. Można odbyć wycieczkę do Doliny Białego lub Strążyskiej, to właśnie w nich płyną rwące potoki groźnie wyglądające w trakcie opadów. Efektownie wyglądają liczne kaskady i wodospady, a zwłaszcza Siklawica opadająca pionową strugą na końcu Doliny Strążyskiej. Lasy porastające zbocza dolin obfitują w liczne gatunki roślin kwiatowych i paprotników, których soczysta zieleń niezwykle prezentuje się w trakcie opadu. Warto równie odwiedzić Dolinę za Bramka, w której panuje cisza i spokój. Dla tych, którym niestraszny jest deszcz, mogą przejść znakowany szlak Ścieżką nad Reglami. Szczególnie ciekawy jest odcinek biegnący od Doliny Białego i prowadzący w stronę Kalatówek.

Podczas deszczowej pogody można również odwiedzić jaskinie tatrzańskie. Najbliższa Zakopanego to jaskinia Dziura, która znajduje się na końcu urokliwej dolinki reglowej Ku dziurze. Najwięcej jaskiń udostępnionych do zwiedzania jest w Dolinie Kościeliskiej, można tutaj zwiedzić oświetlona Jaskinię Mroźną, w pozostałych należy mieć własne światło w postaci czołówek.


Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

CEP TPN
Nowoczesne centrum to bardzo ciekawa propozycja na deszczowe dni. Mieszczące się niedaleko ronda Kuźnickiego Centrum Edukacji Turystycznej TPN oferuje nowoczesną formę zwiedzania. W przebudowanym budynku, gdzie niegdyś mieściła się siedziba dyrekcji TPN, znajduje się kino 4D, największa w Polsce makieta przedstawiająca Tatry, sala odkryć, jaskinia oraz mnóstwo innych atrakcji. Podczas poznawania poszczególnych pomieszczeń prezentacji towarzyszy fachowy komentarz lektora. W trakcie zwiedzania można zapoznać się z tatrzańską fauną i florą dzięki realistycznie wyglądającym trójwymiarowymi makietami. Uzupełnieniem w zwiedzaniu są filmy edukacyjne.

Na piętrze mieści się sala odkryć, gdzie znajdują się gry komputerowe, pomagające w nauce orientacji na mapie, ćwiczeniu pamięci, pomagają w rozpoznawaniu odgłosów zwierząt. Znajduje się tutaj dodatkowo mnóstwo elementów pomagających w niezwykłe ciekawy i łatwy sposób przybliżyć przyrodę Tatr.

Warto również przespacerować się w przylegającym do Centrum Edukacji parku. Na ścieżce biegnącej pomiędzy drzewami, znajdują się tablice opisujące poszczególne piętra roślinności w Tatrach. Po drodze co pewien czas stoją odlane z gipsu zwierzęta, jakie żyją na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Centrum Edukacji Przyrodniczej i przyległy park to niezwykłe miejsce dla każdego.


Muzea i galerie

Willa Koleba w zakopanem
Na brak tego typu obiektów w Zakopanem nie można narzekać, w mieście znajduje się wiele ciekawych muzeów i galerii. Poznanie takich miejsc pomoże w bardziej świadomym zwiedzaniu Zakopanego i Podhala. Najważniejszym jest Muzeum Tatrzańskie znajdujące się przy ul. Krupówki, następnie przy ulicy Kościeliskiej Muzeum Stylu Zakopiańskiego mieszczące się w pięknej willi „Koliba”, przy Drodze do Rojów stoi stara drewniana Chałupa Gąsieniców Sobczaków, przy ul. Tetmajera w Willi Opolanka mieści się Muzeum Kornela Makuszyńskiego, przy ul. Kasprusie w willi Atma muzeum poświęcone Karolowi Szymanowskiemu.

Spacerując po mieście, również zwiedzanie galerii może być ciekawym spędzaniem czasu w niepogodę. Na Podhalu i w Zakopanem na stałe funkcjonuje kilkanaście galerii sztuki. Przeważnie są one prywatne i połączone z pracowniami artystycznymi. Z galerii najciekawsze to: Galeria Władysława Hasiora przy ul. Jagiellońskiej oraz Galeria Sztuki XX wieku w Wilii Oksza przy ul. Zamoyskiego. Prywatne galerie związanych z Zakopanem twórców np. malarzy Tadeusza Brzozowskiego i Henryka Burzca, rzeźbiarza Antoniego Rząsy i podhalańskich artystów ludowych, oraz kilka galerii sztuki współczesnej.

Warto również odwiedzić stojącą przy ul. Kasprusie Wille Czerwony Dwór, gdzie mieści się Centrum Kultury Rodzinnej. Można tutaj zobaczyć wystawy twórczości podhalańskich twórców, warsztaty twórczości ludowej, wykłady i prelekcje. W Zakopanem w sezonie turystycznym można spędzić także czas na ciekawych przedstawieniach koncertach i imprezach.


Baseny Termalne

baseny termalne
W Zakopanem i na Podhalu znajduje się kilkanaście nowoczesnych basenów termalny. Różnią się one wielkością oraz oferowanym atrakcjami na ich terenie. W trakcie deszczowego dnia można wybrać się do z jednego z nich. Skład wód termalnych, czyli wapń, sód, siarka, magnez, potas i krzem decydują o jej właściwościach leczniczych.

Aqua Park Zakopane — jest jedynym, tego typu obiektem w Zakopanem. Znajdują się tutaj baseny z torami pływackimi, z biczami i kaskadami wodnymi, gejzerami. Aqua Park został wybudowany w miejscu dawnych niezwykle popularnych, odkrytych basenów. Mieści się w centrum Zakopanego przy ulicy Jagiellońskiej, rozpościera się stamtąd ciekawy widok na Tatry.

Termy Chochołowskie — najnowszy tego typu obiekt na Podhalu, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Termy oferują swoim gościom 30 basenów, beczki z wodą, strefę leczniczą z surową wodą siarkowaną i solankową jodowaną, baseny zewnętrzne, stanowiska z hydromasażem, rwąca rzekę i gejzery wodne. W termach Chochołowskich znajduje się największe saunarium na Podhalu. Przy okazji pobytu na termach można odwiedzić Chochołów i podziwiać zabytkowe chałupy góralskie.

Gorący Potok w Szaflarach — to dobre miejsce dla osób ceniących relaks w naturalnym otoczeniu. Baseny otoczone są naturalnym lasem sosnowym, który ciągnie się wzdłuż nieuregulowanego brzegu Białego Dunajca. Kompleks tworzą baseny napełnione woda o temperaturze 34-40°C, w sumie 22 niecki basenowe. Dodatkowo można tutaj skorzystać z saun parowych lub suchych oraz tężni solnych, kadzi borowinowych i wanny jacuzzi.

Termy Bania — termy w Białce Tatrzańskiej to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. W strefie Zabawy można skorzystać m.in. z wewnętrznych i zewnętrznych basenów termalnych, zjeżdżalni, karuzeli wodnych, rwącej rzeki, wewnętrznego i zewnętrznego placu zabaw, gdzie dzieci mogą szaleć do woli. W Strefie Relaksu czekają na gości udogodnienia w postaci urządzeń do masażu wodnego.

Termy Bukowina — jeden z największych tego typu obiektów na Podhalu. Znajdują się w Bukowinie Tatrzańskiej w bliskim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Można tutaj skorzystać z szeregu różne wielkości basenów z wodą termalną. Dodatkową atrakcją są „baniory” z dyszami masującymi i ławkami z hydromasażem, do którego wpadają dwie zjeżdżalnie. Znajdują się tutaj wodne huśtawki, mini baseny dla najmłodszych, kaskady wodne i wiele atrakcji dla całej rodziny.


Zwiedzanie Zakopanego

Pomimo, że najstarsze budynki w Zakopanem zostały wybudowane niespełna 200 lat temu, wiele z nich ma duża wartość historyczną. Gdy pogoda nie zachęca do wyjścia w wyższe partie Tatr, warto pod parasolem przespacerować się ulicami Zakopanego.

Wycieczkę można rozpocząć od najstarszej części miasta czyli ul. Kościeliskiej. Można tutaj podziwiać Stary Kościół, najstarsza świątynie Zakopanego oraz przyległy do niego zabytkowy cmentarz na Pęksowym Brzyzku. W trakcie wycieczki po starym Zakopanem koniecznie trzeba przespacerować się ulica Kościeliską. To właśnie przy niej, znajduje się mnóstwo zabytkowych domów góralskich.

W innych częściach miasta można zobaczyć skocznie narciarską Wielka Krokiew, przespacerować się do Kuźnic, w Jaszczurówce odwiedzić wyjątkową kaplicę w stylu zakopiańskim oraz zobaczyć najwspanialszy dom zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza Willę pod Jedlami.
Dokładne informacje na temat zwiedzania Zakopanego szerzej opisane są tutaj.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści