Jak nie zgubić się w górach

Przejdź do treści

Jak nie zgubić się w górach

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według MJG w porady · 3 Marzec 2020
Chodzenie po górach jest jedną z najwspanialszych rzeczy. Przy pięknej pogodzie możemy podziwiać wspaniałe  górskie krajobrazy i każda taka wycieczka będzie niezapomnianym  przeżyciem.

Co moze grozić w górach?

Wszystko, może się zmienić podczas załamania pogody, co w  górach zdarza się często. Zgubienie szlaku jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza w przepaścistym terenie, gdzie każdy ruch może grozić upadkiem z wysokości.
Może przydarzyć się taka sytuacja, że jesteś daleko od schroniska, a pogoda zmienia się nagle, pojawia się mgła, zaczyna padać deszcz, zimny wiatr i spada temperatura. Jesteś zagubiony, jest Ci bardzo zimno i mokro, dzień powoli się kończy, a ty nie masz pojęcia dokąd iść. Zastanawiasz się co powinieneś zrobić?

Najważniejsze w takiej sytuacji to nie panikować i dalsze działanie przemyśleć na spokojnie. Przede wszystkim powinieneś zadzwonić po pomoc do odpowiednich służb, oczywiście, jeżeli masz sprawny telefon masz zasięg, a bateria się nie wyładowała.

Kluczowe na górskiej wyciecze jest, aby nie dopuścić do sytuacji, gdy  nie będziemy wiedzieć, gdzie jesteśmy, a każdy kolejny krok może być  niebezpieczny.
Aby nie dopuścić do sytuacj,gdy zgubimy drogę, najważniejszą rzeczą przed wyruszeniem na wycieczkę jest odpowiednie jej zaplanowanie i przygotowanie.

Poniżej lista wskazówek oraz rzeczy, które pomogą Ci poruszać się po górskich szlakach

Zapoznaj się z trasą wędrówki

Zanim wyruszysz w drogę, zaplanuj wycieczkę przy pomocy mapy. Warto będzie zapoznać się z papierową mapą, ale również nie zaszkodzi prześledzenie trasy w mapach dostępnych w internecie. Pomocne będą Google Eart, CalTopo albo Basecamp.

Zobacz jak wygląda teren, którym zamierzasz iść? W jakim kierunku będziesz szedł? Gdzie będzie schronisko? Jeżeli znasz ukształtowanie terenu, zanim zaczniesz wycieczkę będziesz lepiej przygotowany, jeżeli coś pójdzie niedobrze.

Informuj innych o planie wycieczki

Przypuszczalnie najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić przed wycieczką to zawsze kogoś poinformować o planowanej wycieczce gdzie ma prowadzić i kiedy planujesz powrót.
Jeżeli zmieniasz plany, powiadom o tym kogoś. W razie wypadku lub zgubienia ratownicy, aby zdążyć, muszą wiedzieć, od czego zacząć.

Zabierz niezbędne rzeczy

Pakując plecak, pamiętaj o najważniejszych rzeczach, które koniecznie muszą znaleźć się na wycieczce. Możesz nie potrzebować żadnego z nich, jeżeli będzie piękna pogoda i nic złego się nie wydarzy.
Natomiast gdy pogoda będzie nie sprzyjająca, nadciągnie mgła, załamanie lub ktoś odniesie obrażenia, będziesz szczęśliwy, mając odpowiedni ekwipunek w swoim plecaku.

Wędrując, zwracaj uwagę na punkty orientacyjne

Będąc na szlaku, miej oko, na to, gdzie jesteś i jak tam się dostałeś. Zapamiętuj charakterystyczne punkty i miejsca na trasie wędrówki. Jeżeli jesteś w dużej grupie, zwróć odpowiednią uwagę, na to, gdzie się znajdujesz. Nie wszyscy będą zorientowani gdzie dokładnie są, a twoje obserwacje mogą przydać się w razie zgubienia. Sprawdzaj swoje położenie na mapie.

Urządzenie GPS
urzadzenie nawigacyjnie

W przypadku zgubienia się pomocne będzie urządzenie GPS. To najprostszy sposób, aby dowiedzieć się, gdzie prowadzi szlak, gdzie jest dany szczyt lub jak wrócić do miejsca rozpoczęcia wycieczki.
Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, zabieraj ze sobą takie urządzenie nawigacyjne, są one łatwe w użyciu a co ważniejsze, zawsze wskazują, gdzie się znajdujesz.

Warto również mieć wgrane odpowiednie mapy w telefonie.
GPS oraz telefon niestety jako urządzenie elektroniczne nie są niezawodne. Jeżeli zgubisz, zepsuje się lub wyczerpią baterie, urządzenie będzie nieprzydatne.


Miej ze sobą mapę i kompas
mapa laminowana
W razie zgubienia dobrze na swoim wyposażeniu mieć odpowiednią mapę i kompas oraz wiedzę jak ich używać. Na rynku jest szeroki wybór map od ogólnych poprzez te bardziej szczegółowe.

Mapa i kompas pomogą Ci poruszać się we właściwym kierunku, a używanie ich podczas każdej wyprawy są dobrą praktyką i nauką. I co najważniejsze tu baterie nie wyczerpią się, bo ich nie ma.
Tradycyjna mapa może być papierowa a jeszcze lepiej, gdy będzie plastikowa lub zalaminowana, co dodatkowo zabezpieczy ją przed przemoczeniem.

Bądź odpowiednio ubranym na wycieczce

Bawełna jako odzież nie jest dobra w góry i w przypadku gdy ją przemoczysz w chłodne dni, może doprowadzić do hipotermii. Bawełna jest dobrym materiałem, ale do noszenia w domu, sprawdza się też w gorącym, suchym klimacie. Natomiast na górskiej wycieczce, gdy bawełna zmoknie, traci swoje właściwości izolacyjne. Wybierając się w góry, warto zainwestować w bieliznę termoaktywną.

Najważniejsze wskazówki:

  • Zawsze powiadom kogoś, gdzie idziesz i kiedy masz plan wrócić. Jeżeli zmienisz trasę, poinformuj o tej zmianie.
  • Jeżeli masz taką możliwość, nigdy nie chodź sam. W górach zdarzają się wypadki i warto by w takich sytuacjach był ktoś z nami.
  • Zabieraj i noś odpowiednią odzież oraz odpowiedni sprzęt. Pamiętaj, że pogoda w górach jest bardzo zmienna.
  • Jeżeli zgubisz się lub utkniesz w niebezpiecznym miejscu, pozostań tam. Postaraj się powiadomić odpowiednie służby ratunkowe i zapamiętaj jak najwięcej szczegółów z otoczenia.
  • Naucz się korzystać z kompasu i mapy. Przed wycieczką przestudiuj dokładnie trasę planowanej wycieczki. Orientuj się, dokąd idziesz.
  • W plecaku noś dodatkową odzież, jedzenie, wodę, folię NRC, czołówkę oraz podręczną apteczkę. Nigdy nie wiesz, kiedy może się przydać.
  • Jeżeli zgubisz się lub zostaniesz ranny, zatrzymaj się, zachowaj spokój i nie panikuj. Jeżeli nie jesteś pewien gdzie dalej iść, zawróć po własnych śladach.
  • Jeżeli nie masz doświadczenia w chodzeniu po górskich szlakach, warto wynająć przewodnika górskiego. Taka osoba podpowie Ci, jak należy poruszać się w górach i na co zwracać szczególną uwagę.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści