Przejdź do treści

Co można robić w Poroninie? — atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca 

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Podhale · sobota 24 Lut 2024
Poronin to górska miejscowość położona w bliskim sąsiedztwie Tatr i Zakopanego. Wchodzi w skład powiatu tatrzańskiego, swoim zasięgiem obejmuje osiem sołectw: Bustryk, Male Ciche, Murzasichle, Nowe Bystre, Stasikówka, Suche, Ząb i Poronin. Ta znana od setek lat Podhalańska wieś oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych, a jej położenie jest świetną bazą wypadową na okoliczne szlaki górskie.

Można tutaj uprawiać turystykę pieszą i rowerową, a zimą to dobre miejsce do jeżdżenia na nartach zjazdowych i biegowych. Na obszarze gminy znajdziemy wiele budynków wybudowanych w tradycyjnym stylu regionalnym. Poniżej prezentujemy atrakcje Poronina oraz co można zobaczyć i robić w tej miejscowości.

1. Szlaki turystyczne w okolicy Poronina


Na Galicowej Grapie
Galicowa Grapa

W Poroninie można poczuć wyjątkową tatrzańską atmosferę. To idealne miejsce do rozpoczęcia swojej przygody z wycieczkami górskimi. Można stąd wybrać się nad Morskie Oko, Rusinową Polanę, Halę Gąsienicową i wiele innych popularnych miejsc w Tatrach. Podczas takich wycieczek czekają niesamowite widoki i niezapomniane wrażenia. Miejscowość stanowi świetną bazę wypadową na szlaki Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zdecydowanie warto zacząć swoją wędrówkę właśnie stąd!

Dodatkowo z centrum wsi prowadzi szlak Powstania Chochołowskiego, wybierając go mamy możliwość zdobycia Galicowej Grapy. Z góry rozpościera się fantastyczny widok na tatrzańskie szczyty, w których dostrzeżemy Giewont, Czerwone Wierchy, Świnice i Kasprowy Wierch. Dodatkowym atutem tej trasy jest cisza i spokój tam panujący nawet w sezonie turystycznym. A przy odrobinie szczęścia zobaczymy w trakcie spaceru często pasące się sarny. Druga część czerwonego szlaku prowadzi z Suchego przez Rafaczówki na Harendę i Gubałówkę. Te dwa odcinki szlaku Powstania Chochołowskiego można również pokonać na rowerze górskim.

2. Gminny Ośrodek Kultury w Poroninie


Wańskówka Poronin
Wańkówka

Dawniej Poronin kojarzył się z Muzeum Lenina, które było obowiązkowym punktem zwiedzania wycieczek przebywających na Podhalu. Obecnie w drewnianym budynku Gutów Mostowych o nazwie Wańkówka działa Gminny Ośrodek Kultury. To serce, a zarazem centrum kulturalne Poronina i całej gminy. Miejsce oferuje szereg cyklicznych imprez regionalnych oraz kulturowo-promocyjnych.

W okresie letnim odbywają się: Święto bacowskie na Tarasówce obok Małego Cichego, Dzień Misia, Miodu i Bartników gdzie mamy okazje skosztować i zakupić najlepsze miody wytwarzane na Podhalu, Poroniańskie Lato oraz konkurs Potraw Regionalnych. Zimą możemy uczestniczyć w widowisku, jakim jest Parada gazdowska oraz niezwykle efektownymi zawodami kumoterek, skiringu i skiskiringu.


3. Wyciągi narciarskie w gminie Poronin


Na terenie gminy Poronin znajduje się kilka miejsc dla miłośników białego szaleństwa. Z pewnością najbardziej znane jest Małe Ciche, gdzie znajduje się nowoczesna stacja narciarska. Widok ze stoku na tatrzańskie szczyty nie ma sobie równych. Drugi wyciąg dla bardziej wymagających narciarzy znajdziemy w Suchym. Znajdująca się tutaj stacja narciarska należy do jednych z najnowszych na Podhalu.

W samym centrum Poronina znajdziemy mniejsze wyciągi dla początkujących. Jazda na nartach z widokiem na Giewont to świetny pomysł na wspólne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wyciąg znajduje się na ulicy Tatrzańskiej, a dokładniej na tak zwanej Grapie Galicowej. Sprzęt narciarski można wypożyczyć na miejscu.

Leżący obok parking jest dość duży, więc bez problemu zmieści się kilkanaście aut. Znajdziemy tu kilka rodzajów wyciągów. Pierwszy jest dla najmłodszych, drugi dla średnio zaawansowanych. W przyszłości na Galicowej Grapie planowane jest wybudowanie nowoczesnego kompleksu narciarskiego.

4. Przejazd kuligiem — zimowa atrakcja turystyczna


Wszyscy wiedzą, jak wspaniała jest jazda saniami, ciągniętymi przez konie. Przejazd po Jesionkówce kuligiem jest jedną z lepszych zimowych atrakcji Poronina. Do sań może wsiąść nawet po 6 - 7 osób. To dobry pomysł, aby przejechać się po leśnej drodze lub polanie w doskonałym towarzystwie. W trakcie kuligu sanie zatrzymują się na leśnych polanach, skąd rozpościera się fantastyczny widok na Tatry. To również ognisko i pieczenie kiełbasy obok szałasu z drewnianymi ławami.

5. Ścianka Wspinaczkowa w Poroninie


Ścianka wspinaczkowa Poronin
Ścianka wspinaczkowa na wieży OSP w Poroninie

W centrum znajduje się niesamowita ścianka wspinaczkowa na wieży OSP Poronin, która ma imponujące 12 metrów wysokości! To miejsce cieszy się ogromną popularnością, ale pamiętaj, żeby korzystać z atrakcji tylko pod okiem wykwalifikowanych instruktorów i po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Aby skorzystać ze ścianki wspinaczkowej, musimy wcześniej umówić się i posiadać własny specjalistyczny sprzęt do wspinaczki (uprząż i kask). To niezapomniane doświadczenie dla miłośników wspinaczki, prawdziwa frajda dla dorosłych i najmłodszych!

6. Street workoutu i pumptrack — atrakcje dla aktywnych


urządzenia do ćwiczeń w Poroninie
Street workout Poronin

To jedno z ciekawszych miejsc w Poroninie. Nieopodal ścianki wspinaczkowej znajduje się nowa infrastruktura, która ucieszy wszystkich miłośników street workoutu. Tutaj można korzystać z nowoczesnych urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu, ciesząc się jednocześnie pięknymi widokami Tatr. To świetna inicjatywa, która zachęca do aktywnego spędzania czasu na łonie natury.

Dodatkowo znajdujący się obok pumptrack to idealne miejsce do bezpiecznej zabawy i jazdy na rowerze na każdym poziomie zaawansowania. To doskonała atrakcja zarówno dla pasjonatów rowerowych, jak i całych rodzin. Nie ma ograniczeń czasowych, z tego miejsca można korzystać od świtu do zmierzchu!

Jeśli wybierasz się na rower na pumptrack, pamiętaj o bezpieczeństwie i załóż kask! Na nowym pumptracku możesz podziwiać piękne malowidła przedstawiające rośliny i zwierzęta tatrzańskie. Co więcej, na obudowie znajdziesz kody QR, które po zeskanowaniu pozwolą Ci odkryć dodatkowe informacje.

7. Trasy biegowe w Poroninie


Co roku zimą, gdy ilość śniegu jest wystarczająca, w Poroninie powstaje świetna trasa biegowa o długości 5 km. Jeżeli lubisz biegówki i masz ochotę na trochę wyzwań i niesamowite widoki, koniecznie odwiedź trasę biegową przy ul. Za Torem w Poroninie. Parking znajduje się przy ul. Józefa Piłsudskiego 2, naprzeciwko Urzędu Gminy Poronin, więc dojście zajmie Ci tylko kilkaset metrów. Zobacz, jakie piękno ukrywa się na rozległej Malacińskiej Roli.

8. Centrum sportu i rekreacji


Centrum sportu i rekreacji w Poroninie
Centrum sportu i rekreacji obok Porońca

Ciekawe miejsce w Poroninie znajduje się obok rzeki Poroniec. Jest to siłownia na świeżym powietrzu, czyli idealne miejsce dla tych, którzy lubią ćwiczyć na świeżym powietrzu i dbać o swoją formę fizyczną. Plac ćwiczeń został starannie zaprojektowany, aby umożliwić rozwój różnych umiejętności i trenować całe ciało.

Miejsce świetnie nadaje się dla początkujących sportowców oraz zwykłych entuzjastów fitnessu. To miejsce rekreacji zapewni Ci doskonałe warunki do ćwiczenia. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie i będzie mógł popracować nad formą fizyczną. Możesz tu aktywnie spędzić czas i cieszyć się pięknymi widokami Tatr!


9. Szkolne Muzeum Historyczno-Regionalne w szkole w Poroninie


W Szkolnym Muzeum Historyczno-Regionalnym przy Szkole Podstawowej w Poroninie można przenieść się w czasie do sali lekcyjnej sprzed lat, z dawnymi ławkami i pomocami dydaktycznymi. To miejsce jest pełne mniej znanych informacji dotyczących historii i mieszkańców tej urokliwej wsi.

Muzeum działające od 2015 r. zachwyci zarówno uczniów, jak i turystów, oraz osoby lubiące odkrywać tajemnice przeszłości tego regionu. Miejsce można zobaczyć w godzinach otwarcia szkoły oraz po wcześniejszym umówieniu.

10. Plac zabaw dla dzieci


Poronin plac zabaw
Plac zabaw dla dzieci w Poroninie

Nieopodal Gminnego Ośrodka Kultury znajduje się nowoczesny plac zabaw dla najmłodszych. Jeśli szukasz miejsca, gdzie Twoje dzieci mogą się bawić i wykorzystać całą swoją energię, to plac zabaw w Poroninie jest idealnym miejscem!

Znajdziesz tam huśtawki, drabinki, karuzele, piaskownice i wiele innych atrakcji. Możesz spokojnie usiąść na wygodnych ławeczkach i obserwować maluchy podczas zabawy. Dobrze wiedzieć, że plac zabaw przeznaczony jest tylko dla dzieci do lat 12. To świetne miejsce na spędzenie popołudnia z rodziną!

11. Sala zabaw Kawa i Zabawa


Jeśli szukasz miejsca, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą świetnie się bawić, to Kawa i Zabawa Poronin to idealne miejsce dla Ciebie! Nowa sala zabaw na Podhalu oferuje mnóstwo atrakcji, takich jak tor przeszkód, strefa dla maluchów czy interaktywne zabawki. Dodatkowym urozmaiceniem będzie ścianka wspinaczkowa w górskim klimacie. A dla rodziców czeka pyszna kawa i ciasta własnego wypieku.

Lokal mieści się w samym centrum Poronina i ma to 200 m2. Znajduje się tutaj 3-piętrowy tor przeszkód pełen ciekawych przejść i zjeżdżalni. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku czy umiejętności. A jak dziecko i rodzice zgłodnieją, to w ofercie tego miejsca jest także obiad i pyszna pizza. Dodatkowo jako przekąskę można zjeść przygotowany na bieżąco popcorn bez tłuszczu, prażony gorącym powietrzem.

12. Izba Regionalna w Murzasichlu — ciekawe miejsce obok Poronina


W Murzasichlu znajduje się bardzo ciekawe miejsce -jest to izba regionalna. Tutaj możemy posłuchać ciekawych rzeczy o regionie górskim. Adam Gąsienica to prawdziwy mistrz opowieści o tatrzańskiej kulturze! Jego prelekcje w góralskiej chałupie to prawdziwa uczta dla duszy i zmysłów. Koniecznie odwiedź izbę regionalną i wsłuchaj się w historie o tradycjach pasterskich, legendach zbójnickich, muzyce i strojach góralskich.

Pogawędki dostosowane są do wieku słuchaczy dodatkowo wzbogacane dowcipnymi anegdotami. Ilustracje do opowieści stanowią bogate zbiory rzemiosła artystycznego, pasterskich sprzętów użytkowych, strojów i instrumentów regionalnych.

Dopełnieniem opowieści jest prezentacja, która przybliży Wam tajemnice tatrzańskiej kultury i tradycji. W jej trakcie dowiesz się ciekawej historii Zakopanego i okolic. Pierwsza część to zbiór starych fotografii, ukazujących historię regionu i znane postacie związane z Tatrami. Druga zaś prezentuje malownicze panoramy tatrzańskie, to także rodzaj krótkiej wycieczki po górach z zaznaczeniem istotnych szlaków oraz przyrody Tatr.

Michał Jarząbek-Giewont
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.   


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści