Przejdź do treści

Kuźnice w Zakopanem — informacje, położenie, atrakcje

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Zakopane · czwartek 29 Paz 2015
Kuźnice to dzielnica Zakopanego, leżąca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego w północnej części Doliny Bystrej w Tatrach Zachodnich. Położone są pomiędzy stokami Nosala i Boczania od wschodu a Krokwi od zachodu. Jest to jedna z najstarszych i istotnych dzielnic Zakopanego, pełniąca nie tylko funkcję punktu wypadowego w Tatry, ale także będąca ważnym punktem turystycznym.

Szczegółowy opis Kuźnic

Kuźnice fontanna
Fontanna w Kuźnicach

Położenie Kuźnic

Znajdują się w południowo-zachodniej części Zakopanego, około 3 kilometry od centrum miasta. Ich położenie czyni je doskonałym punktem wyjścia na wycieczki górskie. To najstarsza dzielnica miasta.

Baza wypadowa do Tatry

To jedno z głównych miejsc, z którego turystyka górska w Tatrach się zaczyna. Stąd wyjeżdża wagonik kolejki linowe na Kasprowy Wierch oraz rozpoczynają liczne szlaki turystyczne prowadzące w głąb tatrzańskich dolin i na szczyty.

Szlaki turystyczne

Kuźnice oferują dostęp do wielu atrakcyjnych szlaków turystycznych. Znajduje się tutaj początek licznych tras prowadzących w różne części Tatr Zachodnich i Wysokich. To punkt wyjścia dla wycieczek na: Kalatówki, Halę Gąsienicową, Giewont, Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch, oraz inne tatrzańskie szczyty. To także miejsce wyjścia dla wspinaczy zmierzających na tatrzańskie szczyty.

Infrastruktura turystyczna

Dzielnica dysponuje bogatą infrastrukturą turystyczną, znajdują się liczne udogodnienia dla turystów, takie jak, restauracje, wypożyczalnie sprzętu górskiego, sklepy z odzieżą górską, sklep spożywczy oraz stoiska z pamiątkami. To miejsce, gdzie można zaczerpnąć energii przed wyprawą w góry, zrelaksować się po wycieczce, czy też zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt turystyczny.


Przyroda i atrakcje turystyczne

Same Kuźnice to także piękny zespół dworsko-parkowy z zabytkowymi budynkami. Dlatego to miejsce może stanowić cel spaceru z centrum Zakopanego. Otoczone są przepiękną przyrodą Tatr, oferującą niezapomniane widoki na okoliczne szczyty i doliny. To doskonałe miejsce dla miłośników górskich krajobrazów i fotografii przyrodniczej. W okresie letnim na Polanie Kuźnickiej dodatkowo można zaobserwować wypas owiec i skosztować w bacówce tradycyjnych oscypków.

Historia powstania Kuźnic w Zakopanem


Kuźnice niegdyś

Rodzina Homolacsów

Kuźnice zwane dawniej Hutami Hamerskimi powstały w pierwszej połowie  XVIII a ośrodek hutniczy działał z przerwami do końca wieku XIX. Rozkwit huty jako ośrodka przemysłowego następuje, gdy właścicielem zostaje węgierska rodzina Homolaczów.
Po odkryciu bogatych złóż rudy żelaza w pobliskiej Kopie Magury, zostaje jednym z najważniejszych tego typu ośrodków tej części Europy. Znajdowały się tu: wielki piec, odlewnia walcownia itd. Wyroby z tatrzańskiego żelaza sprzedawano w Krakowie, Tarnowie, Lwowie oraz w Wiedniu i Peszcie.

Z żelaza kuźnickiego powstały min. krzyż W. Pola stojący w Dolinie Kościeliskie oraz krzyż na Gubałówce. Po wybudowaniu dworu rodzina Homolaczów osiedla się w Kuźnicach na stałe. Większość ludzi przybywających w tę część Tatr zatrzymywało się właśnie tutaj. W tym czasie dwór w Kuźnicach zaczął pełnić rolę które pełniły również rolę kulturotwórczą.

Władysław hr. Zamoyski jako właściciel Kuźnic

Po wyczerpaniu zapasów rudy żelaza produkcja i wydobycie przestają być opłacalne, ośrodek przechodzi z rąk do rąk, by wreszcie zostać własnością hrabiego Władysława Zamoyskiego. Działając jako zamożny arystokrata, Zamoyski miał duże zasługi nie tylko na Kuźnice, ale także na całe Zakopane. W ten sposób, Władysław hrabia Zamoyski pozostawił trwały ślad w historii Kuźnic i regionu tatrzańskiego, jako osoba, która miała istotny wpływ na rozwój tego malowniczego zakątka Polski.

Za czasów hrabiego powstaje Szkoła Pracy Domowej Kobiet, wodociąg i elektrownia wodna. Na terenie gdzie mieścił się wielki piec, w roku 1936 powstaje dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch.

Kuźnice po II wojnie światowej


W czasie II wojny światowej w Kuźnicach znajdował się hotel, głównie dla żołnierzy Wermachtu. Po wojnie dawny teren dworski miał charakter zamkniętego zespołu szpitalnego, w dawnym budynku zarządu huty działało liceum ogólnokształcące.

Siedziba TPN


Kuxnice teraz
Budynek siedziby dyrekcji TPN

Po roku 2003 teren zostaje przekazany Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu, który przeprowadza "rewitalizację zespołu dworsko-parkowego" i remont popadających w ruinę budynków. Obecnie w dawnym budynku zarządu huty ma swoją siedzibę dyrekcja T.P.N.

W dawnej wozowni mieściła się przez pewien czas wystawa kolekcji Antoniego Kocyana, a spichlerz zaadoptowano na salę wystaw czasowych. Kuźnice obecnie przyciągają rzesze turystów, jest tu popularny punk wypadowy w najpiękniejsze zakątki Tatr. Można w to miejsce dojść piechotą Al. Przewodników Tatrzańskich, dojechać bryczką, na rowerze lub lokalnym transportem miejskim.

Stacja Kolejki na Kasprowy Wierch 1987 m n.p.m.


W Kuźnicach znajduje się dolna stacja a kolejki linowej na Kasprowy Wierch w Kuźnicach to popularne miejsce turystyczne, będące jedna z najważniejszych atrakcji Zakopanego.

Kolejka jako baza wypadowa

Dolna stacja kolejki to doskonała baza wypadowa dla turystów pragnących dotrzeć w wyższe partie Tatr. Kasprowy Wierch to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów w Tatrach Zachodnich, oferujący ciekawe widoki na okoliczne szczyty i doliny.

Kolejka Linowa

Kolejka została wybudowana w 1936 roku, przejazd nią jest niezwykłym doświadczeniem samym w sobie. To jedyna tego rodzaju kolei linii linowych w Polsce, a jej trasa oferuje zapierające dech w piersiach widoki na Tatry. Wyjazd wagonikiem to także szybki i wygodny sposób dotarcia na szczyt, szczególnie dla osób, które nie chcą pokonywać trudnych szlaków pieszych.

Kolejka posiada trzy stacje: dolną w Kuźnicach, pośrednią na Myślenickich Turniach i górną pod szczytem Kasprowego Wierchu. Stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch w Kuźnicach to zatem nie tylko miejsce, skąd rozpoczyna się wycieczka w górne partie Tatr, ale również punkt spotkań dla turystów, pragnących doświadczyć piękna tatrzańskich krajobrazów i przyrody.

Kuźnice turystyczna dzielnica Zakopanego: podsumowanie


Kuźnice w Zakopanem to zatem nie tylko punkt wypadowy dla osób spragnionych górskich wędrówek. To także dynamicznie rozwijająca się dzielnica turystyczna, która przyciąga turystów z całego świata swoim niepowtarzalnym urokiem i atrakcjami. Warto odbyć wycieczkę w to ciekawe miejsce Zakopanego.


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści