Wskazówki fotografii krajobrazowej z dronów

Przejdź do treści

Wskazówki fotografii krajobrazowej z dronów

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 2 Lipiec 2022
Po nowoczesne drony co raz częściej sięgają fotografowie. Nie ma wątpliwości, że zdjęcia z drona to rosnąca nisza w dziedzinie fotografii krajobrazowej i nietrudno zrozumieć, dlaczego tak jest. Drony DJI - to najpopularniejszy producent dronów, produkuje bardzo dużo modeli od podstawowych dla osób początkujących po profesjonalne drony FPV.
Dzięki dobremu dronowi jesteś w stanie dotrzeć do nowych perspektyw i tworzyć kompozycje, które kiedyś były niemożliwe. Ujęcia z niegdyś niedostępnych miejsc mogą zaowocować ciekawymi obrazami zarówno znanych, jak i nieznanych miejsc.

Jednak opanowanie sprzętu, jakim jest dron, wymaga praktyki. Mimo, że każda następna generacja dronów staje się coraz łatwiejsza w obsłudze, to należy opamiętać, że to nie tylko start i fotografowanie. Uchwycenie wysokiej jakości i pięknego obrazu wymaga czasu i praktyki.


1. Nie spiesz się

Baterie w lustrzance cyfrowej mogą wystarczyć na kilka godzin, podczas gdy czas lotu drona to niecałe 30 minut. Biorąc pod uwagę, że trzeba wystartować, dolecieć do określonego miejsca i wrócić, efektywny czas fotografowania jest znacznie krótszy. Mając ograniczony czas na lot, kuszące jest pospieszenie i zrobienie jak największej liczby zdjęć.

Warto jednak abyś zwolnił i nie spieszył się. Skup się na jakości, a nie na ilości ujęć. Poświęć trochę czasu na dostosowanie kąta, wysokości, kompozycji i ustawień, aż uchwycisz najlepszą możliwą fotografię tej konkretnej sceny.


2. Miej zapasowe baterie

Chociaż technicznie nie poprawi to twoich zdjęć, pozwoli ci spędzić więcej czasu w powietrzu i ostatecznie uchwycić więcej zdjęć. Warto mieć ze sobą co najmniej 3 baterie. Czas leci i to dosłownie podczas korzystania z drona. Nawet gdy fotografujesz wydajnie i znasz już dokładne ujęcie, które zamierzasz uchwycić, 10-15 minut mija w mgnieniu oka. Pamiętaj, że po 15 minutach bateria może wyczerpać się nawet w 50%. Dobrze również zakupić lepszy i bardziej wydajny sprzet jak np. dron DJI Mavic 2 Pro.


3. Eksperymentuj z wysokością

Typowe w lataniu dronem jest, że od razu chce sie osiągnąć maksymalną wysokość i fotografować z góry. Natomiast prawda jest taka, że nie zawsze jest to dobra pozycja. Z pewnością masz lepszy widok na dużej wysokości, ale najlepsze ujęcia często znajdują się znacznie niżej.

W rzeczywistości czasami najlepszy obraz będzie na wysokości zaledwie kilku metrów. Eksperymentowanie z wysokościami to jeden z powodów, dla których warto poświęcić czas na dopracowanie fotografii (i posiadanie zapasowych baterii). Odkrywanie różnych możliwości wymaga czasu, więc nie zdziw się, gdy nagle usłyszysz „sygnał niskiego poziomu baterii”.


4. Zwróć uwagę na pogodę

[image:image-0]
Silny wiatr i deszcz to nic dobrego dla drona. Pomimo tego, że najnowsze modele stają się bardziej stabilne w trudnych warunkach, wciąż mają swoje ograniczenia. Pamiętaj, że gdy jest za mocny wiatr i możesz go nie odzyskać… Za dużo deszczu i dron może działać nieprawidłowo.

Oczywiście uważając, można latać zarówno podczas niewielkiego wiatru, jak i w trakcie małego deszczu, jednak trzeba uważać, aby szybko wrócić, jeśli zacznie mocno padać. Kierunek wiatru to kolejna rzecz, o której należy pamiętać. Unikaj latania z silnym tylnym wiatrem; upewnij się, że zawsze latasz pod wiatr, aby ocenić, jak dron się wtedy zachowuje.

Wreszcie, gimbale drona są niesamowite, ale nie tak dobre, aby utrzymać stabilnie obiektyw  w trudnych warunkach. Być może trzeba będzie podnieść czułość ISO lub użyć krótszego czasu otwarcia migawki, aby uniknąć rozmazanych obrazów. Pamiętaj także o tym, że pogoda może być na tyle niekorzystna, że będzie trzeba po prostu spakować drona i wróć w bardziej dogodną aurę.


5. Użyj trybu ręcznego

Aby wykonać odpowiednie zdjęcie, dostosuj ustawienia ręcznie. Tryby automatyczne rzadko uwzględniają jakość obrazu. Zamiast tego otrzymujesz najbardziej wydajne ustawienia, co często oznacza, że czułość ISO jest wyższe, niż jest to pożądane.

Czułość ISO dronów nie jest tak dobra, jak w lustrzankach cyfrowych (choć znacznie się poprawiła), więc kiedy to możliwe lepiej jest utrzymywać ją na jak najniższym poziomie, używając nieco dłuższego czasu otwarcia migawki.


6. Lepszy zakres dynamiczny

[image:image-1]
W porównaniu z profesjonalnymi lustrzankami cyfrowymi zakres dynamiczny większości aparatów dronów jest tylko przyzwoity. W sytuacjach o wysokim kontraście może być konieczne wykonanie wielokrotnych ekspozycji. Robienie jednego ciemniejszego, jednego podstawowego i jednego jaśniejszego zdjęcia zapewnia uchwycenie całego zakresu dynamicznego.

Alternatywą jest użycie trybu fotografowania HDR (High Dynamic Range);  który rejetruje serię ekspozycji i automatycznie łączy je w jeden plik. Jest to dobra alternatywa, jeśli nie czujesz się komfortowo, samodzielnie łącząc obrazy.

Fotografowanie dronem to świetna zabawa i niesamowite jest to, że można zobaczyć świat z innej nowej perspektywy. Aby ulepszyć fotografię krajobrazową z drona, poświęć czas na latanie nim i oraz naukę odpowiednich ustawień. Ze względu na łatwą obsługę dobrym wyborem będą drony syma.

Wskazówki wymienione w tym artykule to tylko kilka porad lub pomysłów, pomocnych w robieniu zdjęć dronem.
I na koniec pamietaj, że nie wszędzie dronem można latać, stosuj sie do zasad, które obowiązują w danym miejscu.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści