Trasy trekkingowe w Tatrach

Przejdź do treści

Trasy trekkingowe w Tatrach

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w Tatry · 27 Styczeń 2021

Czym jest trekking i jakie są jego zalety?


trekking tatrzański

Zanim zaczniemy fachowe wyjaśnianie terminu, musimy wyjaśnić jeden mit. Wielu uważa, że trekking to zwykły, rodzinny spacer, który towarzyszy wejściu np. na Czantorię jego to absolutna nieprawda. Trekking jest to wędrówka m.in. po górach, której towarzyszą noclegi w namiotach, nierzadko poruszanie się w trudnych warunkach klimatycznych. Należy jednak zauważyć, że definicji tego pojęcia jest naprawdę dużo.


Jedne mówią o tym, że to zjawisko dotyczące tylko i wyłącznie spacerowania po górach. Inne sugerują, że jest to podróżowanie w wymagających okolicznościach przyrody. Trudno więc znaleźć jednoznaczną opinię na ten temat. Warto jednak odejść od rozważań teoretycznych, na rzecz znacznie bardziej interesującej warstwy praktycznej, która w lepszy sposób przybliży całe pojęcie.


Głównymi zaletami trekkingu są:


 • aktywność fizyczna w postaci spalania kalorii,
 • spędzanie czasu na łonie natury, zażywanie świeżego, górskiego powietrza i poznawanie pięknych krajobrazów,
 • przełamywanie własnych barier,
 • umiejętność sprawdzenia się w trudnych warunkach.


 • Tatry jako miejsce odpowiednie dla osób zainteresowanych trekkingiem


  Trekking w Polsce się rozwija od wielu lat i mamy szczęście, że w naszym kraju jest wiele szlaków, którymi można się przechadzać, w zależności od stanu zdrowia i ambicji. W związku z tym postanowiliśmy przygotować ranking 5 najlepszych tras trekkingowych w Tatrach. Jest to subiektywny ranking, w którym zostały zawarte propozycje zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów.


  5. Trasa na Wielki Kopieniec z Kuźnic przez Nosalową Przełęcz


  Pierwsza propozycja charakteryzuje się świetnym punktem widokowym. Jest wspaniale zazieleniona, co pozwala na zażywanie świeżego powietrza. To bardzo łatwa trasa, po której będziemy poruszać się zielonym i żółtym szlakiem. Polecamy ją dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z trekkingiem, jak również dla osób starszych.


  4. Trasa Morskie Oko Szpiglasowy Wierch


  To trasa, którą można ukończyć w około 2,5h. Jej dystans liczy trochę ponad 4 km. Nie jest to szlak, który wymaga niezwykłych umiejętności. Warto jednak zauważyć, że jest odrobinę trudniejszy od poprzedniego. Przechadzając się od Morskiego Oka w kierunku Doliny za Mnichem można zobaczyć piękną panoramę Mięguszowieckich Szczytów i Cubrynę. Ponadto, nieopodal Szpiglasowej Przełęczy będzie wąska kamienna ścieżka. To moment, w którym trzeba zachować szczególną ostrożność. Poza tym trasa ma spokojny przebieg.


  3. Trasa Kuźnice Giewont


  Trasa wymagająca większych umiejętności niż dwie poprzednie. Wyprawę warto rozpocząć w godzinach porannych, unikając dzięki temu tłumów na odcinku z ubezpieczeniami. Po drodze można zwiedzić Halę Kondratową, a nieopodal schroniska pojawi się okazja na to, aby zobaczyć "Śpiącego Rycerza". Sama trasa ma 6,5 km i szacunkowy czas jej przejścia wynosi 3h 15 minut. Do korzystania z tej trasy trzeba mieć odpowiednie doświadczenie oraz sprzęt, ponieważ na trasie znajdują się bardzo wyślizgane głazy, które potencjalnie mogą być niebezpieczne, szczególnie w okresach deszczowych.


  2. Rysy


  Wysokość tego szlaku to 2499 m n.p.m. Z tej trasy nie powinny korzystać osoby, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z trekkingiem. Po drodze mija się wiele urwisk, a na kilku odcinkach wykorzystuje się  łańcuchy. Co prawda wejście na Rysy z Morskiego Oka zajmuje około 4h, jednak jest to bardzo trudny odcinek. Dlatego mimo krótkiego dystansu, który liczy zaledwie 5 km, należy przygotować się na fizyczne wyzwanie.


  1. Orla Perć


  Wejście na Orlą Perć od strony przełęczy Zawrat to chyba najtrudniejszy odcinek w Tatrach, który charakteryzuje bliskość przepaści. Aby podróżować po tym szlaku, trzeba być przygotowanym fizycznie, posiadać odpowiednie doświadczenie oraz sprzęt. Po drodze jest wiele klamer i drabinek. Natomiast piękne widoki na pionowe ściany Zamarłej Turni rekompensują trud wejścia.  O czym należy pamiętać wybierając się w górską wycieczkę?


  Tatry trekking

  Tego typu aktywność wymaga również odpowiedniego sprzętu. Na wyprawę trekkingową należy zabrać ze sobą kilka podstawowych artykułów, które  pozytywnie wpłyną na komfort podróży. .


  Do podstawowego wyposażenia należą:

  1. buty trekkingowe,
  2. plecak,
  3. ciepłe ubranie, bielizna termoaktywna,
  4. namiot,
  5. śpiwór,
  6. apteczka,
  7. prowiant.
  8. termos.
  9. kijki trekkingowe.

  10. Osoby, które planują dłuższą wycieczkę zabierają ze sobą również kuchenkę turystyczną, w której przygotowują posiłki oraz krzesiwo, potrzebne do rozpalenia ogniska.

   Bez względu na poziom doświadczenia trzeba pamiętać o przestrzeganiu zaleceń profesjonalnych służb i przed każdym wyjściem uważnie śledzić prognozę pogody. Należy mieć przy sobie również telefon i powerbank, aby w razie potrzeby zadzwonić po TOPR.


   "Artykuł zewnętrzny"


   5.0 / 5
   1 recenzja
   1
   0
   0
   0
   0
   Krzysztof
   20 Lut 2021
   Świetny artykuł. Gratuluję autorowi!
   Wróć do spisu treści