Rezerwat przyrody - Przełom Białki

Przejdź do treści

Rezerwat przyrody - Przełom Białki

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Podhale · 13 Kwiecień 2015
Odwiedzając Podhale, warto zobaczyć położony na południe od Nowej Białej malowniczy rezerwat Przełom Białki. Ze względu na unikatowe walory przyrodnicze i w celu ochrony tej pięknej okolicy, utworzono tutaj już przed II wojną światową rezerwat przyrody. Obejmuje on swoim zasięgiem niewielki odcinek rzeki Białki, pomiędzy malowniczymi skałami wapiennymi-Kramnicą i Obłazową.
Na terenie rezerwatu występuje ponad 100 gatunków roślin, z czego 10 alpejskich, które zostały przyniesione przez wodę z Tatr. Niezwykle interesujący jest fakt, że w niewielkiej 9-metrowej Jaskini Obłazowej odkryto ślady człowieka sprzed 40 tyś. lat. Do najciekawszych rzeczy należy znakomicie zachowany bumerang z ciosu mamuta liczący 71 cm długości, jest on uważany za najstarszy taki przedmiot na świecie. W pobliżu odnaleziono również ślady osady kamiennej.
Niezwykle ciekawie z wierzchołków Obłazowej i Kramnicy prezentuje się rozległy widok na Tatry oraz Zalew Czorsztyński. W okolicy kręcone były niektóre sceny do serialu "Janosik" i "Trzeciej granicy". Na obu skałach jest szereg tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności.
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści