Co należy sprawdzić przed wyruszeniem na szlak w górach?

Przejdź do treści

Co należy sprawdzić przed wyruszeniem na szlak w górach?

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 22 Czerwiec 2022
Odpowiednie przygotowanie do wyruszenia na górski szlak, zaczyna się na  długo przed samym rozpoczęciem wyprawy. Już na etapie planowania  wycieczki powinieneś sprawdzić, czy masz odpowiednie ubranie, obuwie,  plecak oraz inne niezbędne wyposażenie. Bezpośrednio przed wyjściem na  wędrówkę upewnij się, czy o niczym nie zapomniałeś, a także spójrz na  aktualną prognozę pogody. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się  wszystkiego, co powinieneś wiedzieć przed wyruszeniem w góry.

Po pierwsze, zaplanuj trasę i dostosuj ją do swoich  możliwości fizycznych!


Jeśli nie masz wśród swoich zwyczajów aktywności fizycznej, prawdopodobnie Twoja kondycja jest całkiem słaba. Planując wyjazd w góry, zawczasu musisz przyzwyczaić swój organizm do zwiększonego wysiłku. W górach nawet najkrótszy i najprostszy szlak stanowi wyzwanie dla kogoś, kto na co dzień siedzi za biurkiem. Musisz mieć także świadomość, że czasy przejścia odcinków trasy, podawane na znakach oraz w mapach, nie uwzględniają odpoczynku. Wyznaczając trasę przejścia, pamiętaj także, że w Polsce kolory szlaków nie oznaczają stopnia jego trudności. Warto także zapoznać się z treściami publikowanymi na sprawdzonym portalu o tematyce górskiej jak np.: Góryaktywnie.pl. Znajdziesz tam rzetelne informacje dotyczących wyjścia w góry, a także profesjonalnego wyposażenia niezbędnego na taką wyprawę.


Po drugie sprawdź, czy posiadasz właściwe ubranie oraz obuwie


Choć może wydawać się to banalne, jednak rokrocznie media obiegają zdjęcia turystów w klapkach pokonujących górskie szlaki. Nie bądź jednym z nich. Jedynym właściwym obuwiem na wycieczki w górach są buty trekkingowe (nie adidasy czy sneakersy). Dla osób zaczynających swoją górską przygodę zdecydowanie polecane są buty nad kostkę, ponieważ lepiej zabezpieczają przed urazem. Jeśli nie masz odpowiedniego obuwia kup je przed wyjazdem. Sprawdź także, czy w swojej szafie masz właściwe ubranie, uwzględniając porę roku, jaka będzie podczas wycieczki. Cienka bluza polarowa, coś co ochroni Cię przed deszczem, spodnie trekkingowe, które w razie przemoczenia szybko schną, chusta lub czapeczka, którą osłonisz głowę od promieni słonecznych.


Po trzecie, w dniu wyjścia na szlak sprawdź aktualną prognozę pogody oraz komunikaty turystyczne


Zapewne to stwierdzenie słyszał już każdy, ale nadal nie każdy o tym pamięta — pogoda w górach potrafi się zmienić nagle i diametralnie. Trekking w deszczu, mgle czy wietrze jest nie tylko mniej przyjemny, ale także trudniejszy. Sprawdź zatem aktualną prognozę pogody a także komunikaty turystyczne. Aktualne komunikaty znajdziesz np. tu: Komunikat Turystyczny TPN. Ubierz się odpowiednio do prognozowanych warunków. Świetnie sprawdza się ubieranie na tzw. cebulkę. Pamiętaj też, że rankiem, nawet latem bywa chłodno, a na szczytach wietrznie. Śnieg potrafi zalegać w niektórych miejscach także i w czerwcu a Ty, będąc osobą odpowiedzialną, musisz być na to wszystko przygotowany. Jeśli w prognozie widnieje ostrzeżenie przed możliwymi burzami w godzinach popołudniowych, lepiej przesunąć termin wyprawy niż myśleć, że jakoś dasz radę wrócić.


Po czwarte spakuj plecak, najlepiej z checklistą


Na pierwsze górskie wycieczki zdecydowanie wystarczy Ci  plecak ok. 20 litrowy. Plecak musi być praktyczny, z wieloma przegródkami oraz wygodny, czyli dopasowany do Ciebie. Koniecznie powinien posiadać pas biodrowy, aby odciążyć plecy oraz pokrowiec na wypadek deszczu. Co powinieneś wziąć ze sobą na szlak?


  1. Jedzenie (kanapka, baton, czekolada),
  2. picie (woda niegazowana, napój izotoniczny),
  3. dokument osobisty (np. dowód),
  4. pieniądze (warto mieć gotówkę, ponieważ nie wszędzie w górach istnieje możliwość płacenia kartą),
  5. telefon,
  6. apteczkę (lek przeciwbólowy, plaster, opaskę uciskową lub bandaż),
  7. mapę (choć będziesz korzystał pewnie z tej w telefonie, pamiętaj, że sprzęt elektroniczny bywa zawodny),
  8. czołówkę,
  9. kurtkę przeciwdeszczową,
  10. latem krem z filtrem.

Sprawdź dokładnie, czy wszystkie z tych rzeczy masz w plecaku oraz, czy bateria w telefonie jest naładowana. Sprawdza się również wzięcie saszetki na pas, w której schowasz telefon i chusteczki. Będziesz mieć je wówczas wygodnie pod ręką. Picie oraz jedzenie chowaj w bocznych kieszeniach plecaka, tak aby móc do nich sięgnąć bez konieczności zdejmowania z pleców całego ekwipunku. Pamiętaj również, aby poinformować bliskich o tym, że wychodzisz w góry i który szlak wybrałeś. Natomiast po powrocie daj im znać, że już jesteś bezpiecznie z powrotem.


Tak przygotowany jesteś gotowy żeby wyruszyć na górski szlak. Ciesz się widokami, nie spiesz się i pamiętaj o tym, że w górach jesteś gościem. Zachowuj się zgodnie z przyjętymi zasadami. Nie hałasuj i nie śmieć, a mijanych wędrowców witaj z uśmiechem!


Artykuł zewnętrzny  


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści