Przejdź do treści

8 pomysłów na aktywny wypoczynek zimą

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · środa 08 Lis 2023
Kiedy zima spadnie śnieg, pierwszą naszą myślą może być ta o pozostaniu w ciepłym pomieszczeniu i niewychodzeniu.
Warto jednak wyjść na zewnątrz i czerpać przyjemność z zimowej aury. W trakcie zimy jest wiele ciekawych zajęć oraz aktywności, z której można czerpać wiele radości. Poniżej przedstawiamy pomysły co robić w zimę, część można uprawiać samemu lub z rodziną.

1. Sanki

Gdy nasypie wystarczająca ilość śniegu, znajdź najbliższe wzgórze, aby zacząć jeździć na sankach. Im częściej będziesz jechał w dół zbocza, tym wyraźniejszy będzie Twój kurs. Możesz poszukać bardziej otwartego obszaru ze wzgórzami o różnym stopniu nachylenia, aby zaspokoić potrzeby wszystkich grup wiekowych.

Wybierając się na sanki, należy wziąć pod uwagę pogodę. Gdy będzie za ciepło, możesz zacząć zjeżdżać po rozmoknięty śniegu z błotem. Jak będzie za zimno, a ziemia będzie zbyt zmrożona, może występować lód i będzie za ślisko do zjeżdżania.
Na sanki zaplanuj dzień, gdy wiatr nie będzie za mocny, zbyt silny może skutecznie zniechęci i obrzydzić przyjemność jazdy na sankach.

Będąc z dziećmi, sprawdź wysokość, nastromienie i długość górki saneczkowej, aby maluchy nie zrobiły sobie krzywdy. Nie zapomnij również o solidnych sankach drewnianych.

2. Skutery śnieżne

Sprzęt potrzebny do tej zimowej aktywności jest o wiele bardziej skomplikowany i szybszy niż reszta, ale radość z jeżdżenia pośród puchu nie ma sobie równych. Będziesz mógł odkrywać leśne bezdroża oraz przemierzać rozległe tereny z niesamowitą prędkością.

Ponieważ jest to drogi sprzęt, najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie skuterów śnieżnych. Jazdę skuterem najlepiej odbyć z osobą znająca teren znajdujący się w pobliżu wypożyczalni.

3. Jazda na łyżwach

To świetna propozycja dla dwóch osób. Nic nie czyni zimy bardziej romantyczną niż jazda na łyżwach. Jest coś w poruszaniu się po lodzie, co wydobywa z par to, co najlepsze.
Jazda na łyżwach jest również świetną zabawą dla całej rodziny. Możesz wybrać lodowisko kryte lub odkryte a łyżwy wypożyczyć na miejscu.

4. Narciarstwo i snowboard


zjazd na nartach

Jeśli nie lubisz sanek, to może spróbujesz jazdy na nartach lub snowboardzie. Aby naprawdę cieszyć się tą zimową aktywnością, musisz udać się do ośrodka narciarskiego z odpowiednio przygotowanymi stokami. Gdy robimy to pierwszy raz, warto skorzystać z rad instruktora narciarskiego. Jeśli brakuje Ci niezbędnego sprzętu, nie martw się w razie potrzeby narty lub deskę snowboardową można wypożyczyć na miejscu. Z czasem, gdy już będziesz wiedzieć jaki sprzęt będzie dla Ciebie odpowiedni, narty lub deskę możesz kupić w sklepie.

5. Wycieczka w rakietach śnieżnych

Jeżeli szukasz bardziej relaksującej zimowej aktywności, spróbuj wędrówek w rakietach śnieżnych. Ten sprzęt pozwala eksplorować zimowy krajobraz bez zapadania się po kolana w śniegu.

Jeśli lubisz wędrówki pośród lasu i codzienne spacery, wyjście na rakietach śnieżnych to idealna aktywność dla Ciebie. Możesz zaplanować codzienne zimowe spacery, nie martwiąc się o mokre nogawki i zamarznięte palce u nóg.

6. Narciarstwo biegowe

Zamień rakiety śnieżne na parę nart biegowych, a zimowe zwiedzanie zamieni się w szybki trening spalający kalorie. Niewiele zajęć tak wyczerpuje, jak narciarstwo biegowe, dlatego jest to idealne rozwiązanie dla miłośników fitnessu i entuzjastów aktywnie spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Narciarstwo biegowe jest jedną z nielicznych dyscyplin zimowych, której szybko może nauczyć się każdy. Możesz zapytać doświadczonych narciarzy o wskazówki i porady, jak najlepiej wykorzystać swoje nowe hobby.

7. Bitwa na śnieżki

Czy jest coś bardziej klasycznego zimą niż bitwa na śnieżki? Ponieważ ziemia zimą jest dosłownie pokryta amunicją, jest to świetny sposób na zabawę dzieci i dorosłych w każdym wieku.

Aby zapewnić sobie maksymalną zabawę w rzucaniu śniegiem, zaplanuj dzień, w którym cała okolica zbierze się na bitwę na śnieżki. Im więcej, tym lepiej! Możesz nawet wyznaczyć plac zabaw lub park z wystarczającą ilością miejsca, aby wszystkie dzieci mogły swobodnie biegać.

8. Lepienie bałwana


bałwan w zimie

Zanim śnieg się roztopi, nie przepuść okazji, by ulepić własnego bałwana. Twoim materiałem do budowy będzie śnieg i chociaż ogólne wytyczne dotyczące lepienia bałwana są spójne, pozostaje dużo miejsca na kreatywność.

Możesz zbudować tradycyjnego bałwana z trzech kul o różnej wielkości, z patyczkowymi ramionami i nosem z marchewki. Pamiętaj, że bałwany zawsze jest łatwiej ulepić, gdy śnieg ma odpowiednią konsystencję, czyli jest odpowiednio mokry.

Tak więc zimą można robić wile ciekawych rzeczy. Niezależnie czy jest to wyjście na sanki, biegówki czy bitwa na śnieżki pamiętaj, że tak naprawdę liczy się wspaniała zabawa.

Michał Jarząbek-Giewont
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści