Przejdź do treści

10 niezbędnych rzeczy na rowerze

Przewodnik tatrzański
Opublikowane w porady · czwartek 08 Cze 2023
10 niezbędnych rzeczy, które pomogą Ci przetrwać każdą przejażdżkę na rowerze. Poniższa lista przedstawia akcesoria, które powinieneś mieć przy sobie podczas wycieczki, krótkiej lub długiej. Te rzeczy zapewnią Ci bezpieczeństwo, wygodę i gotowość na wszelkie drobne nieszczęścia podczas jazdy.

1. Kask


Bezpieczeństwo przede wszystkim! Kask może uratować życie, nawet w trakcie niegroźnie wyglądających wypadków. Kaski przeszły długą drogę, obecnie są wygodniejsze, stylowe i wszechstronne.

Dedykowane specjalnie do jazdy na rowerach górskich często mają większą osłonę i regulowany wizjer. Kaski do rowerów szosowych przeważnie mają lepszą wentylację i są lekkie, więc zapomnisz, że w ogóle je masz na głowie.
Gdy wozisz swoją pociechę w foteliku rowerowym, nie zapomnij o kasku dla dziecka!

2. Nawodnienie i odżywianie


rower na polu
Zabranie butelki z wodą pomoże Ci nawodnić się podczas jazdy. Nie zapominaj, że jazda na rowerze może być intensywnym treningiem, więc uzupełnianie wody przed, w trakcie i po jeździe ma kluczowe znaczenie. Bidony można łatwo zamontować na rowerze za pomocą uniwersalnych uchwytów montowanych do ramy.

Aby cieszyć się z wycieczki rowerowej, musisz mieć energię na jazdę i szybszą regenerację! Połączenie elektrolitów, białka i innych kluczowych składników odżywczych poprawi Twoją wytrzymałość i ogólny stan zdrowia.

Nawet najbardziej doświadczeni rowerzyści czasami błędnie oceniają ilość paliwa w baku i czują się słabi z powodu braku energii. Żele i batony energetyczne mogą nie wszystkim przypaść do gustu, ale są skoncentrowanym źródłem paliwa, które doda Ci energii, kiedy naprawdę będziesz jej potrzebować.


3. Wielofunkcyjny zestaw narzędzi


Wszechstronne narzędzie wielofunkcyjne może zadecydować o tym, czy kontynuujesz jazdę, czy wracasz na piechotę, pchając rower. Narzędzia wielofunkcyjne dokręcą prawie każdą śrubę w Twoim rowerze. Większość z nich zawiera klucze płaskie i krzyżakowe, zestaw kluczy imbusowych, a niektóre posiadają nawet skuwacze do łańcucha!
Możesz wozić takie narzędzie przez miesiące i nie używać go, ale w razie awarii roweru okaże się nieocenione.


4. Zapasowa dętka i łyżki do opon


Przebicie opony to najczęstszy problem, z którym możesz się spotkać na drodze. Dlatego warto mieć przy sobie zapasową dętkę rowerową i łatki do szybkiego zaklejenia dziury.

Możesz zdjąć oponę z felgi i założyć ją ponownie bez łyżki (niektóre kombinacje są łatwe, inne niemożliwe), ale zawsze jest to kłopotliwe, więc miej ze sobą łyżki do ściągania opon. Posiadanie odpowiednich narzędzi do wymiany opony ma ogromne znaczenie, aby szybko i sprawnie naprawić defekt. Łyżki do opon ułatwiają demontaż i montaż opon bez zakleszczania dętki.

Może się to wydawać oczywiste, ale musisz wiedzieć, jak zdjąć koło z roweru, a potem oponę oraz jak wymienić jedno i drugie. Nie jet to skomplikowane, ale jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, najpierw przeprowadź kilka prób w domu.


5. Pompka


Masz już dętkę, narzędzia do zakładania i zdejmowania opon, teraz wszystko, czego potrzebujesz, to jej napompowanie. Istnieją pompki montowane na ramie roweru, a większość z nich jest na tyle małych, że można je również wrzucić do plecaka.


6. Torba podsiodłowa


Masz wszytko co niezbędne do szybkiej naprawy, teraz potrzebujesz miejsca do przechowywania go w trakcie jazdy na rowerze. Koniec z pamiętaniem, czy zabrałeś ze sobą zapasową dętkę. Zapakuj niezbędne rzeczy do niewielkiej torby podsiodłowej. To najłatwiejszy sposób na transport sprzętu podczas wycieczki rowerowej.


7. Światła


Widzieć i być widzianym! Wysokiej jakości zestaw oświetli drogę lub szlak przed Tobą w razie jazdy po zmroku. Światła mogą być równie ważne dla twojego bezpieczeństwa, jak kask. Ostrzeganie samochodów, pieszych i innych rowerzystów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy po drogach.


8. Kurtka wiatroszczelna/wodoodporna


rowerem jazda
Jeśli wyjeżdżasz na godzinną przejażdżkę, a prognoza przewiduje błękitne niebo i słońce, prawdopodobnie nie musisz mieć ze sobą kurtki. Inaczej wygląda sytuacja, gdy wybierasz się na całodniową wyprawę.

Zdarza się, że podczas wycieczki w jednej minucie będziesz gotować się podczas podjazdu w słońcu, a w następnej drżeć z zimna, próbując naprawić usterkę w deszczu.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do warunków pogodowych, weź ze sobą kurkę przeciwdeszczową.

9. Błotnik


Może nie jest to niezbędny sprzęt na rower, ale na pewno bardzo przydatny. Błotniki rowerowe docenisz, gdy będziesz jechać po mokrej nawierzchni lub w błotnistym terenie. Odpowiedni osłoni rowerzystę przed wodą i błotem. Zwykle można je zamocować do ramy razem ze wspornikiem, dostępne są również błotniki mocowane do sztycy podsiodłowej i pod amortyzator.

10. Telefon komórkowy


W trakcie wycieczki rowerowej należy zabrać ze sobą telefon komórkowy. Przyda się, gdy Twój rower będzie mieć awarię, której nie jesteś w stanie naprawić, lub po prostu zabraknie Ci energii i będziesz potrzebować pomocy w powrocie do domu. Niezbędny będzie także podczas wypadku.
Przydatny może być również jako nawigacja GPS. Przed wycieczką nie zapominamy naładować baterii w telefonie.

Michał Jarząbek - Giewont autor artykułu
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo, oprowadza grupy oraz indywidualne osoby po górach. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści