Przejdź do treści

Co zabrać w góry latem i co ubrać w Tatry

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · piątek 26 Lut 2021
Piesze wycieczki nie wymagają specjalistycznego sprzętu i prawie nic nie kosztują. W Tatrach mamy do dyspozycji wiele znakowanych szlaków turystycznych dostępnych dla każdego. Dla osób zaczynających swoją przygodę z turystyką górską ważne będzie co ubrać i jaki ekwipunek zabrać na wycieczkę. Zapoznaj się, o czym warto pamiętać i poznaj odpowiednie ubrania i akcesoria.

Zacznij od prawidłowego ekwipunku i dowiedz się co ubrać w góry latem


 w Tatarch Bielskich
Turystki w Tatrach Bielskich

Zaczynając przygodę z górami, często nie mamy pojęcia, co tak naprawdę powinno się znaleźć w plecaku. Przyjeżdżając z miasta i nie mając styczności z górami, jesteśmy przyzwyczajeni do dostępności niektórych rzeczy. Często w Tatrach podczas wędrówki, do większości rzeczy nie ma dostępu, a powinniśmy je mieć w razie trudnej sytuacji.

Warto wiedzieć ze wyższych partiach Tatr nie ma już schronisk. Niewłaściwy ubiór może prowadzić do dyskomfortu związanego z zimnem, gorącem lub wilgocią i może zepsuć wycieczkę. Dlatego tak ważna jest wiedza, jak ubrać się w góry latem. Na pewno nie chcesz, aby wymarzona wycieczka kojarzyła się ze złym ubiorem. Poniżej znajdziesz praktyczne porady dotyczące podstawowych elementów ubioru podczas trekkingu.

Najpierw… Jakich ubrań nie nosić na wycieczkach w górach?


Noszenie niewłaściwych rzeczy podczas wędrówek może prowadzić do problemów.

Bawełna

Bawełna jest materiałem hydrofilnym, co oznacza, że wchłania wodę i dlatego odzież z tych materiałów należy unikać. Dla przykładu ścierki kuchenne są wykonane z tego materiału, ponieważ dobrze wchłaniają wodę.

W górach ubranie uszyte z bawełny jest nie wskazane, chłonie wilgoć (pot) i wysycha godzinami, pozostawiając mokry materiał na ciele. Co ciekawe pomimo dostępności specjalnej odzieży nadal latem na szlakach królują ubrania z bawełny.

Jeans

Producenci wytwarzają dżins z ciężkiej przędzy bawełnianej. Tak więc noszenie dżinsu podczas wędrówek spowoduje te same problemy, co każdy inny rodzaj odzieży bawełnianej. Wchłonie wodę i pozostawi Cię wilgotnym, zziębniętym i niezdolnym do rozgrzania. Dodatkowo dżins jest materiałem ciężkim i niewygodnym do noszenia, co w trakcie maszerowania może powodować otarcia.

Jak wybrać odzież na wędrówki górskie


Ważne jest, aby pamiętać, że docelowe miejsce może różnić się temperaturą, od tego, z którego startujemy. Dobrze wiedzieć, że zwykle w górach im wyżej, tym jest zimniej. Dlatego w Tatrach ubieramy się odpowiednio do warunków.

Warstwy, czyli ubieramy się na cebulkę

Są szanse, że zaczniesz rano przy chłodniejszej temperaturze i rozgrzejesz się podczas wędrówki. A wracając wieczorem, znów może być chłodno. Dobrze by warstwy dostosowywać do zmieniającej się temperatury w ciągu dnia.

Komfort to podstawa

Potrzebujesz odzieży, która zapewni Ci wygodę podczas poruszania się w górskim terenie. Marki outdoorowe oferują różne kroje, więc przymierz i wypróbuj różne modele, znajdź najlepszy dla swojego typu sylwetki.

Przygotuj się na różną pogodę

Tereny górskie charakteryzują się zmienną pogodą w ciągu dnia. Sprawdź na stronę internetowej np. TPN, jakiej spodziewać się pogody i odpowiednio się przygotuj. 30% szans na deszcz? Weź ze sobą wodoodporne ubranie lub parasol, który jest coraz bardziej popularny w łatwym terenie dolinnym. Lepiej mieć kilka dodatkowych rzeczy niż za mało. Miej rękawiczki i czapkę w plecaku, nawet w lecie mogą się przydać.

Strój w góry, którą należy spakować do plecaka


Turystka w górach
Turystka latem na szlaku

Przy letniej ciepłej pogodzie nie będziemy zakładać za wiele rzeczy, często wystarczy koszulka termoaktywna i spodnie. Należy jednak pamiętać, że pogoda w górach zmienia się niezwykle dynamiczne i trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Idąc w góry, w plecaku powinna być kurtka przeciwdeszczowa, bluza typu polar, druga koszulka na przebranie i dodatkowe skarpetki. Ponieważ temperatura ciała zmienia się wraz z aktywnością, którą się wykonuje.

Pod górę może być nam bardzo ciepło, ale już po kilku minutach postoju na grani może się okazać, że będzie trzeba ubrać coś nieprzewiewnego. Spodnie powinny być wygodne, oddychające i szybko schnące,mogą być z odpinanymi nogawkami. Gdy jest bardzo ciepło, zakładamy krótkie spodenki. Niezależnie od pory roku, nie zaszkodzi zabrać ze sobą w góry również rękawiczek. Pamiętajmy, nie ma czegoś takiego jak zła pogoda, jest tylko złe ubranie lub jego brak.

Wybór odpowiedniego materiału w góry

Poniżej popularne rodzaje materiałów stosowane cało rocznie w aktywnej turystyce.

Wełna z merynosów

Wełna wytwarzana z owiec to materiał godny polecenia na wycieczki. Odzież z wełny przeszła długą drogę w ciągu ostatnich kilku dekad. Kiedyś był to swędzący, okropny materiał, którego nie chciałbyś nosić blisko skóry.

Teraz jest miękki jak kaszmir i dobrze odprowadza nadmiar potu. Merino również nie zatrzymuje brzydkich zapachów, więc możesz ją nosić przez dłuższy czas, nie martwiąc się o smród. Koszulki uszyte z wełny merino świetnie sprawdzają się na letnich wycieczkach górskich.

Gore-tex

Najlepiej sprawdza się jako warstwa zewnętrzna, ponieważ jest odporny na rozdarcie i wyjątkowo trwały. Wielu producentów stosuje materiał gore-tex w kurtkach, dzięki temu odprowadzają wilgoć na zewnątrz, są wodoodporne i wiatroszczelne. Tego typu membrana świetnie sprawdza się w cieńszych i lekkich kurtkach na deszcz typu Paclite.

Polar

Materiał wykonany z polaru jest od dawna stosowany w turystyce, ponieważ nie zatrzymuje wody i ma właściwości izolacyjne.

Poliester

Sztuczna bielizna dobrze odprowadza pot z organizmu i szybko schnie. Bielizna termoaktywna z poliestru królował, zanim producenci znaleźli lepszy sposób na przetwarzanie wełny. Bielizna termiczna z poliestru dobrze sprawdza się jako warstwa podstawowa i zwykle można ją znaleźć w niższej cenie niż z merino.

Syntetyczne wypełnienie

Jako alternatywę dla puchu, wiele firm outdoorowych stworzyło własną mieszankę, która przypomina właściwości izolacji puchowej. Są hydrofobowe, dzięki czemu nie tracą zdolności do ogrzewania, gdy są mokre i szybko schną zmoczone przez deszcz.

Puch

Kurtki puchowe źle sprawdzają się w mokrych warunkach, ale są idealne do utrzymywania ciepła w niskich temperaturach. Kurtki puchowe można łatwo spakować i nie zajmują dużo miejsca w plecaku. Więcej o materiałach i nazwach w odzieży górskiej przeczytasz tutaj

Jakie buty ubrać na wycieczkę górską? - Poznaj obuwie trekkingowe na górskie szlaki


buty podejściowe
Buty podejściowe w Tatry

Kiedyś łatwiej było wybrać parę butów turystycznych. Teraz sklepy z obuwiem oferują różne modele obuwia przeznaczonego do uprawiania turystyki pieszej. Poniżej kilka najbardziej popularnych rodzajów.

Dobre buty w góry to podstawa udanej wycieczki górskiej. Jakość i wygoda oferowana przez dobrą parę obuwia jest nie do przecenienia. Na odpowiednich butach nie warto oszczędzać i dobrze zainwestować w wygodne, lekkie, wytrzymałe buty trekingowe. Odpowiednie powinny posiadać podeszwę typu Vibram, która skutecznie zapobiega poślizgnięciom na śliskiej skale.

Buty powinny być trochę większe niż te, które nosimy na co dzień, dobrze, gdy dodatkowo posiadają amortyzację. Te wodoodporne z Gore-texem są dodatkiem, który pozwoli utrzymać stopy w suchości, choć różnie to bywa, pamiętajmy jednak, że woda może wlać się od góry.

Obuwie trekingowe może być niskie lub powyżej kostki, na rynku znajduje się wiele firm specjalizujących się w produkcji tego typu butów. Polecam zakup modele sprawdzonych firm np. Scarpa, LaSportiva, Zamberlan itp.

Przed zakupem buty warto przymierzyć i jak mamy taką możliwość trochę w nich pochodzić przed właściwą wyjściem. Dobre dopasowanie butów ma kluczowe znaczenie przed uniknięciem późniejszych pęcherzy. Zakup dobrej pary, jest niezwykle ważnym czynnikiem udanej wycieczki w góry.

Tradycyjne buty trekkingowe

To buty chroniące kostki i grubym bieżniku. Są solidne i zabezpieczają kostki podczas chodzenia w trudnym terenie. Wykonane z tradycyjne skóry lub sztucznych materiałów, dodatkowo mogą posiadać gore-tex. Wodoodporne buty trekkingowe są mniej oddychające, ale dobre na błotnisty teren, natomiast siatkowe buty lepiej nadają się na suche letnie wędrówki. Obuwie możemy ubierać też w zależności od pogody.

Buty podejściowe

Coraz bardziej popularne obuwie w góry. Niskie buty tego typu przeważnie posiadają przód zabezpieczony gumowym otokiem oraz twardą podeszwą. Są dobrym rozwiązaniem na krótsze i mniej wymagające wędrówki.

Sandały turystyczne

Producenci rozszerzyli ich zastosowanie na wędrówki oraz codzienne użytkowanie. Sandały turystyczne mają grubszy bieżnik niż zwykłe i dodatkowo są bardziej wytrzymałe. Zabudowane sandały mogą sprawdzić się przede wszystkim podczas wycieczek dolinnych, niewskazane są na wyjścia szczytowe.

Buty do biegania w terenie

Mniej tradycyjne i coraz bardziej popularne są buty do biegania w terenie. Stają się świadomym wyborem wśród miłośników wędrówek oraz innych lekkich i szybkich wędrowców. Część butów do biegani ma mocny bieżnik, który pozwala pokonywać wszystkie rodzaje trudnego terenu, nie obciążają stóp. Często dodatkowo posiadają amortyzację, co znacznie poprawia komfort wycieczek.

Co zakładamy w lecie na górną część ciała?


Ubranie zakładane na górną część ciała, służą różnym celom. W zależności od poziomu aktywności lub celu wycieczki.

Koszulki techniczne — termoaktywne

To świetna opcja na wędrówki późną wiosną, latem i wczesną jesienią. Jeśli wybierasz się w środku dnia, noszenie wełnianej lub poliestrowej technicznej koszulki, takiej jak T-shirt, zapewni Ci chłód i suchość przez cały dzień.

Techniczna koszulka z długim rękawem

Podobnie jak koszulka techniczna, te z długim rękawem odprowadzają pot i regulują temperaturę. Możesz również nosić koszulki przeciwsłoneczne z długimi rękawami. Są wykonane z lekkiego materiału, który chroni skórę przed słońcem, a jednocześnie zapewnia odpowiedni komfort termiczny.

Bluzy polarowe / syntetyczne

Wiele marek outdoorowych oferuje teraz bluzy z zamkiem błyskawicznym jako dodatkową warstwę, aby zapewnić ciepło podczas chłodniejszych wędrówek. Te warstwy trekkingowe wyrzucają wilgoć i zatrzymują ciepło. Nawet w ciepłe letnie dni warto taką bluzę termoaktywną na lato mieć w plecaku.

Co ubrać w lecie na dolną część ciała?


Jeśli chodzi o dolne warstwy, przede wszystkim musisz wiedzieć, w jakim terenie będziesz wędrować.

Spodenki trekkingowe

Krótkie spodenki turystyczne są idealne do szybkiego poruszania się po szlakach. Wykonane są z materiału, który chroni i odprowadza wilgoć.

Spodnie trekingowe

Jeśli planujesz wędrować wyżej w skalnym terenie, najważniejsze, aby spodnie były elastyczne i uszyte z materiałów szybkoschnących.
Wiele spodni jest teraz wykonanych w wersji dwa w jednym, czyli po odpięciu nogawek masz na sobie spodenki. Na letnie wyjście w góry ciekawą opcją są spodnie z odpinanymi nogawkami.

Legginsy do jogi i fitnessu

Legginsy są dobre, jeśli chodzi o elastyczność, ale większość z nich nie jest wykonana z materiału odpornego na trudne warunki, więc raczej w góry się nie nadają.

Skarpety

Oczywiście nie możemy zapomnieć o dobrych skarpetkach. Podczas letnich wypraw w góry, zwłaszcza w ciepłe dni, ważne jest noszenie odpowiednich, które zapewnią komfort i wsparcie dla stóp. Wybierz skarpetki wykonane z oddychających materiałów, takich jak wełna merynosów lub mieszanki syntetyczne, które pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza i trzymają wilgoć z dala od stóp podczas górskich wędrówek.

Warstwy odzieży turystycznej na chłodniejsze dni


ubiór górski
Ubieranie warstwami to podstawa na górskich wycieczkach, szczególnie zalecana w chłodne i zimne dni.
W górach, a zwłaszcza ich wyższych rejonach zdarza się, że w letnie dni przychodzi oziębienie, a nawet pada śnieg. I takie zjawiska występują praktycznie każdego roku.

Gdy nastąpi załamanie pogody, wtedy ubieranie warstwami (na cebulkę) będzie niezastąpione. Nie zaszkodzi mieć również w plecaku czapkę i rękawiczki. Oto kilka podstawowych informacji o takim ubieraniu.

Bielizna / biustonosz

Zacznij od syntetycznej lub wełnianej pary bielizny i stanika. Chcesz mieć pewność, że ubranie najbliżej skóry odprowadza wilgoć z wrażliwych miejsc.

Warstwa bazowa — bielizna termoaktywna

Na letnie wędrówki może nie być potrzebna warstwa podstawowa. To warstwa odzieży najbliżej skóry (oprócz bielizny), odpowiednia pomoże skórze oddychać. Podczas wędrówek w niższych temperaturach noszenie bielizny z merino pomoże odprowadzać pot, regulować temperaturę i pozwoli skórze oddychać.

Izolacja

Gdy twój organizm się rozgrzeje, a przez warstwę podstawową zacznie być odprowadzana wilgoć, dobrze zatrzymać całe wytworzone ciepło. Podobnie jak w przypadku ocieplania domu — jeśli go ogrzejesz, ale nie będziesz mieć sposobu, aby go utrzymać, wkrótce będzie ci zimno. Puch i tkaniny syntetyczne zatrzymują ciepło i utrzymują je blisko ciała.

Warstwa zewnętrzna, czyli kurtka przeciwdeszczowa

Istnieją dwa rodzaje warstw zewnętrznych: softshell i hardshell.
Softshell jest wykonany z bardziej elastycznego materiału, który zapewnia maksymalny ruch i dobrą oddychalność. Są odporne na wiatr i wodę, ale podczas ulewy mogą nie wytrzymać deszczu.
Warstwy hardshell są zwykle wykonane w technologii Gore-tex i są w 100% wiatroszczelne i wodoodporne.

Dowiedz się co zabrać w góry latem — niezbędny ekwipunek outdoorowy


Kilka dodatkowych akcesoriów może zmienić twoją wycieczkę od wygodnej do wręcz luksusowej. Poniżej zamieszczona jest lista i krótka informacja na temat niezbędnych rzeczy, które należy mieć ze sobą na wycieczce górskiej. Część z tych elementów może przydać się w niespodziewanych sytuacjach.

To, co będzie w plecaku może pomóc ocalić życie nam lub innym osobą. Oczywiście z czasem sami będziemy wiedzieć, co jest nam potrzebne na wyprawie, a lista rzeczy może się wydłużyć. W poniższym zestawieniu podpowiadamy, jakie najważniejszych rzeczy, warto mieć ze sobą, w trakcie wyjście latem w góry i powinny znaleźć się w każdym plecaku. W zimie zabieramy dodatkowe rzeczy.

Woda — najważniejsza rzecz do zabrania w góry latem

woda w górach
Nikogo nie trzeba przekonywać, jak bardzo cenna jest woda podczas wysiłku, do którego niewątpliwie należy pokonywanie górskich tras latem. Gdy wędrujemy, ciało odwadnia się, a szczególnie w ciepłe letnie dni.

Dla tego w górach należy pić często wodę, odpowiednio nawadniając organizm. Ilość wody zależna jest od długości trasy, temperatury, jaka będzie panować w dniu wyjścia (oczywiście im cieplej, tym więcej wody musimy mieć w plecaku) oraz potrzeb naszego organizmu (część ludzi poci się bardziej niż inni).

W lecie zabieramy nie mniej niż 1,5 litra wody lub innego napoju. W trakcie górskich wycieczek najlepiej nawadnia woda mineralna (niegazowana) o dużej zawartości minerałów. W Tatrach wodę można uzupełnić w strumieniach górskich, ale trzeba wiedzieć, że w wyższych partiach już nie będzie gdzie jej nabrać. Niestety woda płynąca w górach jest nisko zmineralizowana i pijąc ją trudno ugasić pragnienie (wypłukuje z organizmu sole mineralne), warto wtedy mieć ze sobą rozpuszczalną tabletkę z minerałami. W zimniejsze dni nosimy termos z ciepłą herbatą.

Jedzenie — nie zapominamy spakować na wycieczkę w góry

Nie wszyscy lubią jeść w trakcie wyjść górskich, jednak w plecaku powinno znajdować się coś do zjedzenia. Podczas wspinania się w górach tracimy znacznie szybciej energię, niż możemy sobie o tym zdawać sprawę.

Zawsze powinnyśmy mieć przekąskę, która szybko dostarczy naszemu organizmowi energię. Mogą to być suszone owoce lub orzechy, batony typu snickers, tabliczka czekolady lub specjalne batony energetyczne. Zaletą tego typu przegryzek jest to, że zajmują mało miejsca w plecaku i w każdej chwili można je przekąsić.

Warto zabrać wygodny i lżejszy plecak górski

plecak w góryNiezbędna część górskiego wyposażenia. W trakcie letnich wycieczek wystarczający będzie plecak o pojemności 20 – 30 litrów. Dobry plecak powinien być wygodny i mieć możliwość odpowiedniego dopasowania. Odpowiedni model pomieści potrzebne rzeczy i zapewni łatwy dostęp do nich.

Warto zakupić plecak, który będzie posiadać odpowiedni system zapobiegający przegrzewaniu się pleców. Odpowiedni plecak musi chronić przed deszczem i śniegiem oraz zapewnić łatwy dostęp i organizację ekwipunku.
Ponieważ użyte w plecakach materiały prędzej lub później przemakają podczas deszczu, dobrze na wyposażeniu posiadać pokrowiec przeciwdeszczowy.

Oświetlenie

Nawet na jednodniową wycieczkę warto wziąć ze sobą latarkę lub czołówkę — element, o którym bardzo często zapomina. Może przydać się, gdy nasza wyprawa wydłuży się i będziemy wracać po zmierzchu. Niezbędna jest również jesienią i zimą, kiedy są znacznie krótsze dni niż w okresie letnim.

W plecaku powinna znaleźć się latarka a najlepiej zakładana na głowę tzw. czołówkę. Przed zabraniem latarki sprawdzamy, czy jest sprawna i czy ma naładowane baterie. W sklepach są dostępne czołówki turystyczne, które dają niezłe światło, a dzięki swoim gabarytom nie zajmują wiele miejsca w plecaku.

Podręczna apteczka — niezbędna rzecz do spakowania

Nieduża z podstawowym wyposażeniem koniecznie powinna znaleźć się w plecaku. Nigdy nie wiadomo, kiedy z apteczki pierwszej pomocy będziemy musieli skorzystać.


W apteczce powinny znajdować się:

Plastry, bandaże opatrunkowe i elastyczne, środki przeciwbólowe, sterylne opatrunki itp. Wyposażenie apteczki może się przydać w przypadku mniej poważnych obrażeń typu skaleczenie, stłuczenie, zwichniecie.

Nakrycie głowy, jakie musimy zabrać na wycieczkę w góry

Kapelusz turystyczny lub czapka z daszkiem to nakrycie głowy pomaga chronić przed słońcem wrażliwe miejsca, takie jak uszy, szyja i linia włosów przed promieniami słonecznymi. Wędrując tatrzańskimi szlakami na otwartej przestrzeni, należy chronić głowę przed bezpośrednim kontaktem ze słońcem.

Oparzenia słoneczne oraz udar mogą być bardzo niebezpieczne, dla tego nakrycie głowy to konieczność. W chłodniejsze dni ubieramy czapkę zabezpieczającą przed zimnem, użyteczne są chusty typu buff.

Krem, czyli właściwa ochrona przed słońcem

W trakcie górskich wycieczek ważna jest odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV i bezpośrednim nasłonecznieniem. Świetnie sprawdzi się krem z filtrem uv.

W górach jest to niezwykle ważne, ponieważ intensywność promieni słonecznych jest o wiele większą niż u ich podnóży. Szkodliwe promienie UV są tu znacznie mocniejsze w górach. Ważne jest używanie odpowiednich filtrów przeciwsłonecznych.

Papierowa mapa będzie potrzebna na wyjazd w góry

W wyposażeniu górskim zawsze powinna być dokładna mapa najbliższej okolicy. Oczywiście taką mapę z GPS i dokładnym położeniem możemy mieć w telefonie komórkowym, ale w górach pojawia się problem w miejscu, gdzie nie będzie zasięgu lub wyczerpie się bateria w telefonie. Dotyczy to zwłaszcza tych całodniowych wypraw. Dla tego zwykła mapa powinna znaleźć się w kieszeni plecaka.

Telefon

Bez niego nie wyruszamy w góry. Naładowany telefon powinien być sprawny i mieć naładowana baterię. Warto w nim zapisać numer ratunkowy do TOPR 601 100 300 oraz zainstalować aplikację RATUNEK.

Dodatkowe rzeczy, które można zabrać, lecz nie są niezbędne


trekinng Tatry
Trekking Tatry

Kije trekkingowe

Posiadanie takich kijków jest pomocne i warte zakupu, zwłaszcza podczas długich wycieczek. Chodzenie z kijami daje stabilność równowagi, komfort chodzenia oraz znacząco odciąża stawy nóg na wszystkich rodzajach terenu. Dobrze kupić kije lekkie, regulowane i składane. Po złożeniu będzie można je bez problemu przytroczyć do plecaka. Warte polecenia są kije trekingowe firmy Black Diamond z systemem zaciskowym FlickLock.

Okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV

Odpowiednie okulary blokują promieniowanie słoneczne i chronią nasze oczy. Szczególnie przydatne podczas słonecznych letnich dni. Dobra par okularów koniecznie z filtrem UV powinna ochronić twoje oczy od nadmiernego światła. Chroń oczy i ciesz się widokami.

Powerbank

W przypadku noszenia smartfona zawsze trzeba mieć naładowany powerbank, na wypadek, gdyby przyszła taka potrzeba. Bateria telefonu może dość szybko się rozładować, szczególnie podczas robienia zdjęć i nagrywania filmów.

Stuptuty

Chroń swoje buty i nogawki przed błotem, latem warto je zabrać do plecaka. Stuptuty można łatwo założyć, w wersji Goretex na mokre i deszczowe warunki.

Aparat fotograficzny

Dobry aparat pomoże nam uwiecznić piękno górskiego krajobrazu, a zdjęcia będą wspaniałą pamiątką z Tatr.
Z czasem zdobędziemy doświadczenie, co tak naprawdę jest nam niezbędne na górskich wycieczkach. Powyższa lista powinna być sugestią i pomóc przed wyruszeniem na górską wycieczkę.

Ważne — zimą górskie szlaki i specyfika chodzenia po nich różni się diametralnie od tych letnich, wyposażenie oraz ubiór będzie się różnił w znacznej mierze od letniego. Polecam letnie wycieczki w towarzystwie przewodnika tatrzańskiego.

Michał Jarząbek-Giewont
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.               


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści