Jak zrobić dobre zdjęcia w górach

Przejdź do treści

Jak zrobić dobre zdjęcia w górach

Przewodnik Tatrzański - wycieczki w Tatry - Przewodnik Zakopane
Opublikowane w porady · 7 Listopad 2020
Każdy miłośnik gór wie, że sceneria górska jest jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc, dlatego wiele osób nie tylko fotografów pragnie uwiecznić na zdjęciach widoki górskie. Przeczytaj poniżej kilka prostych zasad, które pomogą w robieniu prawidłowych zdjęć w górach.

Mniej znaczy więcej

Planując wędrówkę górską, musisz spakować się tak, aby plecak, jak najmniej ważył, co jak wiadomo samo w sobie, bez sprzętu fotograficznego jest często wyzwaniem. Przed wycieczką zastanów się jaki rodzaj zdjęć będziesz wykonywać i przeglądając sprzęt fotograficzny, zdecyduj, co najbardziej się przyda.

Najważniejszy jest dobór odpowiedniego obiektywu, to on w znacznej mierze robi wagę w sprzęcie fotograficznym. Jeżeli masz więcej obiektywów, prawdopodobnie ogniskowa niektórych z nich pokrywa się ze sobą. Zastanów się, z którego najczęściej korzystasz.


Bądź gotowy do fotografowania

W górach pogoda potrafi być bardzo dynamiczna i o złapaniu odpowiedniego kadru decydują sekundy. Niektóre zdjęcia wymagają natychmiastowych reakcji i wykorzystania danego momentu, który się nie powtórzy.

Dla tego warto zawsze mieć aparat pod ręką, oczywiście jak tylko jesteśmy w odpowiednio bezpiecznym miejscu. W sytuacji, gdy musimy użyć rąk, aparat zchowaj, aby nie przeszkadzał podczas wspinaczki.

Przed wycieczką warto wiedzieć jak najwięcej o planowanej trasie, aby jak najmniej rzeczy nas zaskoczyło podczas wędrówki. Wtedy też wiesz, przynajmniej częściowo, w których miejscach trasy będą na Ciebie czekać najciekawsze sceny do ujęć.


Skorzystaj z przewodnika

Jeżeli nie znasz gór i miejsc, gdzie mogą być najciekawsze kadry, warto rozważyć wynajęcie przewodnika górskiego. Taka osoba doskonale zna teren i może zabrać Cię w miejsca, o których nie miałeś pojęcia. Będzie wiedzieć gdzie często, pojawiają się dzikie zwierzęta i występują rzadkie gatunki roślin.
Przewodnicy to przeważnie osoby z szerokim zakresem wiedzy oraz zainteresowań, często w tej grupie trafiają się fotografowie. Dodatkowo w razie niebezpieczeństwa i niesprzyjających warunków podejmie odpowiednie decyzje.


Większy kadr i złota godzina

Rozległa panorama górskiego krajobrazu to motyw fotograficzny, który w wyjątkowy sposób przemawia do widzów powstałych w ten sposób zdjęć.
Nie bój się eksperymentować z kompozycją, zmieniać kąty widzenia, często kucnięcie, znacznie zmienia fotografowaną scenę.

Na zdjęciu staraj się uchwycić większości sceny. To, czego nie chcesz w robionym zdjęciu, zawsze możesz później przyciąć i wykadrować, nie stanowi to problemu przy użyciu dzisiejszej technologi. Pamiętaj, że czego brakuje na zdjęciu, nie wyczarujesz na nim później.

Najważniejszą z punktu wykonywania zdjęć porą dnia w górach jest zdecydowanie tzw. złota godzina. Najlepsze światło do fotografii pojawia się godzinę po wschodzie słońca, a następnie godzinę przed zachodem słońca. Światło jest wtedy miękkie, tworząc refleksy i nadając krajobrazowi cieplejsze odcienie.


Najważniejszy element

W trakcie fotografowania szukaj głównego motywu, który sprawi, że Twoje zdjęcie będzie wyjątkowe. Weź pod uwagę różne rzeczy, takie jak np. drzewa i skalne turnie poza środkiem zdjęcia.

Jeżeli w krajobrazie dominuje jakaś charakterystyczna rzecz, kształt lub kolor jak np. szczyt góry, kolorowe kwiaty lub barwne jesienne liście, wykonaj zdjęcie tak, aby ten motyw powtarzał się kilkukrotnie. W trakcie wybierania odpowiedniej sceny do zdjęcia nie spiesz się i eksperymentuj z ustawianiem ostrości na różnych planach.


Odpowiedni aparat

Na ryku fotograficzny jest dostępny szereg różnych aparatów fotograficznych. Od najdroższych profesjonalnych lustrzanek poprzez coraz bardziej popularne bezlusterkowce do niewielkich kieszonkowych kompaktów.

Najlepszą jakość uzyskasz, fotografując lustrzanką, niestety w tym przypadku musisz liczyć się ze sporym ciężarem i gabarytami. Kompromisem pomiędzy wagą, wielkością i jakością wykonywanych zdjęć są aparaty z wymiennym obiektywem tzw. bezlustekowce.

W górach często pada deszcz, warto wtedy zaopatrzyć się w wodoodporną obudowę. Jeżeli do twojego modelu nie ma takiej obudowy, wyjściem w tej sytuacji będzie wodoodporna torba. Ponieważ fotografia plenerowa staje się coraz bardziej popularna, nie będzie problemu ze znalezieniem czegoś odpowiedniego. Nie zapominaj, że ulewne deszcze pojawiają się w górach błyskawicznie i konieczne jest zamknięcie aparatu w torbie, gdy tylko zaczną pojawiać się pojedyncze krople.


Statyw

Nie jest to niezbędny element fotografii górskiej, ale w niektórych przypadkach przydatny. Czasami będziesz przy wykonywaniu zdjęć potrzebował stabilności, której trzymanie aparatu w dłoni nie zapewni. Na wycieczki górskie warto zakupić niezbyt wysoki, lekki statyw.

Zapasowy akumulator

Obecnie aparaty oferują dużą żywotności akumulatorów, natomiast ich zużycie jest uzależnione od częstotliwości robienia zdjęć i warunków atmosferycznych. W terenie nie zaszkodzi mieć dodatkowego akumulatora i oczywiście nie zapominamy o jego naładowaniu.
Możesz również nauczyć się używać bardzo podstawowej sztuczki, aby oszczędzać akumulatory — staraj się mniej oglądać zdjęć na wyświetlaczu. Oczywiście warto podglądnąć wykonane zdjęcie, ale dokładne jego przeglądanie pozostaw na później w domu przed monitorem.

Bezpieczeństwo ważniejsze niż aparat

Rokrocznie sporo fotografów traci życie w górach na całym świecie, bo szukali idealnego ujęcia, udając się w miejsca niebezpieczne. Z pewnością każdy miłośnik gór podejmuje pewne ryzyko, aby zrobić ciekawe zdjęcie. Nie oznacza to jedna, że należy ryzykować utratę życia lub zdrowia dla super ujęcia czy ratowania aparatu spadającego w przepaść. Jeśli zdjęcia nie da się zrobić bezpiecznie, odpuść.Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści