Przejdź do treści

Dlaczego kochamy góry?

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Tatry · piątek 06 Sty 2023
Rok rocznie w okresie wakacyjny Tatry przeżywają prawdziwe oblężenie. Co takiego jest w górach, że przyciągają ludzi jak magnes? Odpowiedzi może być wiele, ale niewątpliwie największym atutem jest ich uniwersalność i to, że każdy możne znaleźć tutaj coś dla siebie. Część osób uwielbia ich piękno i samo patrzenie na góry, inny lubi przebywać na łonie dzikiej przyrody, inny zasłuchać się głosie szumiącego potoku, inny zmęczyć podczas wędrówki.

Poniżej kilka z niezliczonych rzeczy, które kochamy w górach.

Góry potrafią pobudzić nasze zmysły


Tatry na jesień

Czyste świeże powietrze, zapach kosodrzewiny, chłodne podmuchy wiatru, rwące potoki i szemrzące strumyki, szum wiatru wśród drzew – wszystko to zapewnia dobre samopoczucie, a nawet wzbudza rodzaj euforii, podobnej do zakochania się.

Ciało człowieka potrzebuje świeżego powietrza, które oferują góry. Nasze zmysły pragną stymulacji, a nasze serca pragną czegoś, co nas obudzi i sprawi, że poczujemy, że żyjemy – że warto żyć. Te pragnienia i potrzeby mogą zostać zaspokojone właśnie poprzez przebywanie w górach.

W górach jest wszytko prostsze


na szczycie w Tatrach

W górach czas stoi w miejscu. Jeśli jest coś, co w górach wydaje się nieistniejące, to jest to CZAS.
Kiedy życie ogranicza się do zaspokajania podstawowych potrzeb konsumpcyjnych – jedzenia, odpoczynku, rozrywki – spowodowany przez człowieka stres związany z życiem w mieście w górach ma tendencję do szybkiego znikania.

Często stawiamy niepotrzebne i szkodliwe wymagania naszym umysłom i ciałom, które nas wyczerpują, ograniczają naszą zdolność do radości życia i zaczynają powoli zabijać nas psychicznie, duchowo i fizycznie. Kiedy poświęcamy się takim zajęciom jak piesze wędrówki i obserwowanie dzikiej przyrody – życie znów staje się nowe, a wszystkie troski i zmartwienia tego świata znikają.

Góry zachwycają pięknem


Już przez samą swoją wielkość i wspaniałość góry dają nam poczucie zachwytu i podziwu, którego nie można znaleźć na nizinach. Każdy ekosystem jest na swój sposób piękny, ale w górskich szczytach, zboczach i turniach jest coś, co sprawia, że czujemy się jednocześnie mali i ważni.

Góry dają możliwość spojrzenia z innej perspektywy


Góry to także świetne miejsce do podjęcia ważnej decyzji. Dają nam lepsze spojrzenie na świat poniżej, oferując poczucie perspektywy, której nie można znaleźć nigdzie indziej na ziemi. Kiedy stoi się na wysokości kilku tysięcy metrów nad poziomem morza, wszystko wydaje się mieć większy sens, życie nabiera nowego znaczenia, a stare problemy znikają, dając jaśniejszy cel życia. Jesteś bliżej słońca, gwiazd i całego nieba, gdy stoisz na szczycie góry.

Dzikosć górskiej przyrody


młoda kozica w Tatrach

W otoczeniu dzikiej górskiej przyrody i zwierząt tu mieszkających na nowo uświadamiamy sobie, że nie jesteśmy sami, ale wszyscy jesteśmy jednym – częścią tego samego kręgu życia. Obserwacja i interakcja z roślinami i zwierzętami żyjącymi w górach nie tylko sprawia radość, ale może być również edukacyjna.

Spokojne siedzenie nad potokiem, obserwowanie pluszcza i innych ptaków szukających pożywienia lub stojąc na wysokogórskich halach obserwując kozice, możemy nauczyć się wiele o życiu. Kozice, niedźwiedzie, świstaki, rysie mają coś wyjątkowego, uczą nas życia i o tym, jak powinno się je przeżywać.

Dzika przyroda namacalnie przypomina, że nie jesteśmy sami ani nie żyjemy w bańce, że jedna żywa istota wpływa na każdą inną, dlatego powinniśmy starać się pielęgnować i chronić naszą planetę.

Górski spokój


odpoczynek w Tatrach

W górach możemy znaleźć odosobnione miejsce, gdzie panuje spokój i niewytłumaczalna zaduma. Taki bezruch prowadzi do poczucia spokoju i dobrego samopoczucia.

Gdy usiądziesz nad brzegiem górskiego jeziora otoczonego wysokimi skalistymi turniami wznoszącymi się do nieba lub na wysokogórskiej łące ozdobionej słońcem i chłodnym wietrzykiem, Twoje serce zacznie zwalniać do spokojnego i zdrowego tempa.
Stres i niepokój prowadzą do wysokiego ciśnienia krwi, chorób serca i wielu innych chorób, których można uniknąć lub znacznie zmniejszyć dzięki spokojowi i ukojeniu, jakie niesie ze sobą przebywanie w górach.


Zmęczenie po górskiej wycieczce


Zdobywając szczyty te mniejsze i większe, wędrując górskimi szlakami wiele godzin, możemy być zmęczeni. jednak satysfakcja oraz radość z odbytej wycieczki to uczucie, które sprawia, że znów chcemy więcej wędrować po górach. Nic tak nie motywuje do działania, jak zdobycie kolejnego szczytu.

To tylko kilka z niezliczonych powodów, dla których kochamy góry. Wyświadcz swojemu ciału, umysłowi i duchowi ogromną przysługę – jak najszybciej zaplanuj swoje następny pobyt w górach.
Jeżeli tęsknisz za górami lub planujesz kolejną wycieczkę, pamiętajcie o tym – Nie zawsze możesz być w górach… ale zawsze możesz nosić góry w sobie.


Michał Jarząbek-Giewont autor artykułu
AUTOR
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo, oprowadza grupy oraz indywidualne osoby po górach. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści