Przejdź do treści

Co warto wiedzieć o rowerach górskich

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · niedziela 05 Mar 2023
Kolarstwo górskie to coś więcej niż sport! Na rowerze możesz zostawić codzienność za sobą i odczuwać niesamowite poczucie wolności! Doświadcz natury z innej perspektywy i wyrusz na rowerową przygodę.
  • lubisz przebywać na łonie natury,
  • nie boisz się czasem upaść i ubrudzić,
  • lubisz stawiać sobie wyzwania zarówno fizycznie, jak i psychicznie,
  • nie boisz się poznawać nowego,
Jeśli te rzeczy dotyczą Ciebie, to rower górski jest właśnie dla Ciebie!


Główne cechy roweru górskiego


rower górski i ścieżka
Chociaż istnieją znaczne różnice między poszczególnymi kategoriami rowerów górskich, wszystkie one mają kilka cech wspólnych. Mianownikiem łączącym rowery MTB są bez wątpienia ich możliwości terenowe!

Dlatego prawie wszystkie rowery górskie są wyposażone w widelec z amortyzatorem i stosunkowo szerokie, grube opony. Obecnie wysokiej jakości rowery mają też hydrauliczny hamulec tarczowy, który zapewnia odpowiednią siłę hamowania i bezpieczeństwo w każdym nawet bardzo zabłoconym terenie.

Różne dyscypliny MTB są przeznaczone do jazdy po różnych terenach. Dlatego sprzęt jest czasami bardzo różny i nie każdy rower nadaje się na każdą trasę. Rowery górskie można ogólnie podzielić na dwie kategorie w zależności od ich zawieszenia — hardtail i full.

Rowery tylko z amortyzatorem z przodu (hardtrial)


Taki model jest wszechstronny i świetnie nadaje się dla zaczynających przygodę z rowerem górskim. Nieskomplikowany i łatwy w utrzymaniu, lżejsze niż te z pełną amortyzacją i często tańszy.

Rowery z amortyzatorem z przodu i z tyłu (full)

Takie rowery są w pełni amortyzowany, z przodu i z tyłu. Dają większy komfort i wydajność podczas typowego użytkowania. Większa przyczepność i stabilność prowadzą do wyższych prędkości zjazdowych i lepszej kontroli w trudnym terenie.

Skok i geometria rowerów


zjazd narowerze górskim
Nie można kategoryzować rowerów górskich tylko na podstawie amortyzatora, ponieważ znajdziesz zarówno hardtaile, jak i fulle na prawie każdy teren.

Istnieją różne opcje dla różnych tras i zastosowania. Rozróżnienie między długościami skoku amortyzatora może dać wstępny przegląd możliwości roweru.

Geometria ramy — jeśli spojrzysz na różne rowery, zauważysz, że ich ramy mają czasami bardzo różne kształty.
Jest to kluczowa kwestia, zależna od tego, gdzie będzie używany rower, ponieważ geometria roweru w znacznym stopniu decyduje o jego zachowaniu podczas jazdy.

Kategorie rowerów MTB


Poniżej krótka charakterystyka rowerów i ich zastosowań.

Cross country


Przeznaczenie: wycieczki górskie po lasach i leśnych ścieżkach.
Zawieszenie: Hardtail lub Full, do 120 mm, o lekkiej konstrukcji.

Najbardziej wszechstronna forma kolarstwa górskiego, Cross Country, polega na wytrzymałości i szybkości. Możesz się tutaj wykazać, jadąc zarówno z górki, jak i pod górę. Taki rower skonstruowany jest z naciskiem na lekką konstrukcję i wydajność.

Często wykorzystywane są do przejażdżek po leśnych i polnych ścieżkach, łatwych trasach, ale też czasami po drogach szutrowych czy asfaltowych. W tej kategorii znajdziesz zarówno hardtaile, jak i fulle wykonane z aluminium lub karbonu, które dzięki swoim właściwościom nadają się zarówno do sportowych przejażdżek, jak i dojazdów do pracy czy szkoły.

Trial


Przeznaczenie: zwykłe rekreacyjne wycieczki, jak i bardziej wymagające trasy w terenie górskim.
Zawieszenie: 130 mm do 150 mm, Hardtail lub Fully, solidne, ale tak lekkie, jak to tylko możliwe.

Rower trialowy nie jest przeznaczony do żadnej konkretnej dyscypliny — wręcz przeciwnie, oferuje wiele możliwości i obejmuje szczególnie szeroki zakres zastosowań. Takie rowery poradzą sobie z długimi wycieczkami po płaskim terenie, ale trudniejsze trasy, niewielkie zjazdy i podjazdy również będą dla nich też dobre.

To wszechstronny rower MTB, odpowiedni dla prawie wszystkich kolarzy, od początkujących po profesjonalistów. Dzięki swojej wszechstronności możesz używać tego typu do uprawiania sportu w czasie wolnym lub do codziennych dojazdów do pracy.

Enduro


na enduro rowerze
Przeznaczenie: wymagające szlaki, skocznie i zjazdy, raczej nie nadające się do zwykłej jazdy rekreacyjnej.
Zawieszenie: do 170 mm, w pełni full, rzadko Hardtail, solidne i mniej zorientowane na wagę.

Enduro jest prawdopodobnie jednym z najbardziej wymagających rodzajów MTB. Dyscyplina wymaga wysokich umiejętności jazdy na rowerze, wytrzymałości i siły. Trasy są zwykle, strome i wymagające, ze średnimi lub dużymi skokami, lub spadkami. Dlatego rowery mają wystarczający skok zawieszenia, a ich przełożenia są bardziej zorientowane na zjazd, ale pozwalają również na pedałowanie pod górę.

Ponieważ czasami muszą znieść spore obciążenie, rowery Enduro są zwykle nieco cięższe niż typowy rower terenowy, przez co raczej nie nadają się do codziennego użytku i jazdy po asfalcie.

Frieeride


Przeznaczenie: wyboiste i wymagające trasy, duże hopki i spadki, bike park, niezbyt przystosowane do podjazdów.
Zawieszenie: do 190 mm, W pełni, bardzo solidna konstrukcja, mało zorientowana na wagę.

Jak sama nazwa wskazuje na takim rowerze, możesz robić to, na co masz ochotę. Podobnie jak w przypadku Downhillu, Freerider w dużej mierze polega na zjazdach. Trasy są zwykle dość wyboiste, strome i usiane dużymi spadkami i skokami – zdecydowanie to jedna z dyscyplin w sporcie MTB dostarczająca mnóstwo adrenaliny!

Ponieważ rower freeridowy jest bardzo specjalistyczny, sprawdzi się tylko na trasach do tego przeznaczonych — nie nadaje się na przejażdżkę do sklepu lub pracy.

Downhill


Przeznaczenie: głównie bike parki, wyboiste i wymagające trasy zjazdowe, duże hopki i dropy.
Zawieszenie: do 200 mm, bardzo solidne, bez kompromisów związanych ze sporą wagą.

Dyscyplina wyścigów w dół — Downhill to prędkość i adrenalina! Ta kategoria jest reprezentowana przez rowery przeznaczone na wymagające, wyboiste i strome trasy z dużymi spadkami, skokami i prędkościami.

Będzie idealne dla Ciebie, jeśli naprawdę lubisz ostro zjeżdżać w dół. Aby jednak wrócić pod górę, potrzebujesz wyciągu, ponieważ na rowerach Downhill ze względu na ich geometrię i wagę z trudnością pedałuje się pod górę. Dlatego zwykle prawdziwych downhillowców można spotkać tylko w przeznaczonych miejscach, a nie podczas spaceru po mieście lub w drodze do pracy.

Jak widać, jazda na rowerze górskim to niezwykle wszechstronny sport, na który składa się wiele różnych zastosowań i rodzajów rowerów. Nie zależnie czy będzie to rower damski, czy męski, przed zakupem zastanów się jaki styl jazdy będzie do ciebie pasował.

Dlaczego warto jeździć rowerem po Podhalu


Jak już wiesz jaki rower będzie najlepszy do twojego stylu jazdy warto poznać atuty wybrania się tym środkiem lokomocji na przejażdżkę po Zakopanem, Podhalu i Tatrach.
Jazda na rowerze po Podhalu i po tatrzańskich szlakach to niezapomniane doświadczenie, które możemy połączyć z przebywaniem na łonie przyrody, bogatą kulturą góralską i malowniczymi trasami rowerowymi. Oto kilka powodów, dla których warto wybrać się na rowerową wyprawę po Podhalu i w Tatry

1. Przepiękne widoki


Podhale słynie z malowniczych krajobrazów, które można podziwiać podczas jazdy rowerowej. Szlaki prowadzą są przez  doliny, urokliwe polany, a także zielone lasy i łąki, zapewniając niezapomniane widoki na Tatry i ich otoczenia.

2. Bogata kultura góralska


Podhale to nie tylko piękna przyroda, ale także bogata kultura góralska, którą można poznać podczas rowerowych wycieczek. Będziesz mijać tradycyjne góralskie chałupy, kapliczki oraz będziesz miał okazję spróbować regionalnych potraw i doświadczyć gościnności miejscowej ludności.

3. Wspaniałe trasy rowerowe


Podhale oferuje wiele tras rowerowych dostosowanych do różnych poziomów umiejętności i preferencji. Możesz wybierać między łagodnymi trasami przeznaczonymi dla rodzin z dziećmi, a wymagającymi szlakami górskimi dla bardziej doświadczonych rowerzystów. Wspaniałym miejscem dla każdego rowerzysty niezależnie od wieku jest szlak wokół Tatr.

4. Sportowe wyzwania


Podhale to raj dla miłośników sportów rowerowych. Oprócz standardowych tras rowerowych, region ten oferuje wiele wyzwań dla rowerzystów górskich, takich jak szlaki enduro, zjazdowe trasy MTB lub downhill. Świetne trasy enduro znajdziemy w okolicach Butorowego Wierchu.

5. Łatwy dostęp do natury


Dzięki licznej sieci różnorakich dróg leśnych i polnych, możliwe jest łatwe dotarcie rowerem do najpiękniejszych zakątków Podhala. Rower daje większą swobodę w poruszaniu się po terenie niż inne środki transportu, co pozwala lepiej poznać okolicę i cieszyć się przyrodą.

Aktywny wypoczynek dla całej rodziny: Podhale to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek dla całej rodziny. Dzięki różnorodności tras rowerowych każdy znajdzie coś dla siebie, a liczne atrakcje turystyczne w okolicy zapewnią rozrywkę i możliwość zwiedzania dla wszystkich członków rodziny.

W sumie, jazda na rowerze po Podhalu to nie tylko świetny sposób na aktywny wypoczynek, ale także doskonała okazja do poznania piękna tego regionu oraz jego fascynującej kultury i tradycji.


Michał Jarząbek-Giewont
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści