Przejdź do treści

Lista atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc w Bukowinie Tatrzańskiej

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Podhale · niedziela 03 Mar 2024
Bukowina Tatrzańska to duża wieś na skalnym Podhalu. To jedna z najpiękniej i najwyżej położonych miejscowości w Polsce, z wielu miejsc rozpościerają się wspaniałe widoki na Tatry. Na terytorium gminy znajdują się jedne z najwyższych i najwspanialszych szczytów tatrzańskich.

Górale tu mieszkający zachowują stare tradycje i obrzędy regionalne, żywa jest tu także tradycja pasterka. We wsi można nadal odnaleźć przykłady tradycyjnego budownictwa. Znajdziemy tu szereg atrakcji turystycznych i ciekawych miejsc, dla dorosłych i dzieci. Poniżej znajdziesz informację o najciekawszych atrakcjach oraz co można robić w Bukowinie Tatrzańskiej.

1. Punkty widokowe — ciekawe miejsca z widokiem na Tatry


Tatry wysokie widoczne z Olczańskiego Wierchu
Panorama tatrzańska z Olczańskiego Wierchu

Bukowina Tatrzańska słynie ze wspaniałych widoków i jest jedną z najpiękniej położonych wsi na Podhalu. Praktycznie z każdego miejsca można podziwiać panoramę tatrzańskich szczytów, w szczególności te należące do Tatr Wysokich i Bielskich.

Nie powtarzalny widok na Tatry rozpościera się z Głodówki przy drodze prowadzącej nad Morskie Oko. Wartą zobaczenia jest również fantastyczna panorama rozpościerająca się z Olczańskiego Wierchu, miejsce często odwiedzane przez amatorów fotografii górskiej.

2. Termy Bukowina Tatrzańska — baseny termalne


Obszar Bukowiny Tatrzańskiej to prawdziwa gratka dla miłośników wód geotermalnych. W samym sercu tego regionu znajduje się kompleks wodny, którym są Termalne Baseny Bukowina Tatrzańska, jeden z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie. To miejsce nie tylko na relaks w ciepłych wodach basenów, ale także na korzystanie z bogatej oferty dodatkowych atrakcji. To obiekt rekreacyjny, które pozwala na pełne odprężenie i regenerację zarówno ciała, jak i ducha.

Na terenie kąpieliska znajduje się wiele atrakcji dla wszystkich. Można skorzystać z basenów, zjeżdżalni, saun, jacuzzi, siłowni, solarium, a także skorzystać z masażu i zabiegów kosmetycznych. Jest także miejsce do rehabilitacji osób niepełnosprawnych oraz gabinety lekarskie. To idealne miejsce, aby zadbać o swoje ciało i umysł w jednym miejscu!

Swoistą atrakcją dla osób, które pojawia się w Termach Bukowiańskich, jest to, że niektóre z urządzeń i pomieszczeń mają tajemniczo, ale atrakcyjnie brzmiące nazwy regionalne: Bystry Potok, Zostawnica, Mocydełko, Wartka Ruła, Bulgotnik, Łospany, Śmigustnik i Łospolono Maryna.

W samych termach znajdziemy 20 różnych wielkości basenów z wodą termalną, znajdują się one zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a temperatura wody w nich waha się od 30 do 38 stopni Celsjusza. Jednorazowo z ośrodka może korzystać do 100 osób, przed termami znajdziemy duży parking.

Koniecznie odwiedź jedne z najpopularniejszych w Polsce Term Bukovina. Moczenie się w termach to nie tylko relaks dla ciała po intensywnym dniu na stoku czy w górach, ale też świetna zabawa dla całej rodziny. Daj sobie szansę na regenerację sił witalnych i dodaj odrobinę luksusu podczas swojego urlopu w Tatrach.

3. Dom Ludowy — Bukowiańskie Centrum Kultury


Drewnianiany dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej
Bukowiańskie Centrum Kultury

Znajdujący się w dole przy głównej drodze drewniany dom to jeden z największych drewnianych obiektów w Polsce. Został wybudowany w latach 1928-32 a w 1977 r. został wpisany do rejestru zabytków, od 201 r. znajduje się na szlaku Architektury Drewnianej.
Najważniejszym miejscem w domu jest stylowa sala teatralna mogąca pomieścić 200 osób. Dodatkowego klimatu temu miejscu nadaje odnowiona w 2014 roku scena, która przedstawia wnętrze góralskiej chałupy.

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” jest organizatorem większości imprez bukowińskich, w tym festiwali „Sabałowe Bajania” i „Góralski Karnawał”. Na co dzień działa tu Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka, Szkoła Ginących Zawodów oraz dziecięce i młodzieżowe zespoły regionalne „Wierchowianie” i „Mali Wierchowianie”, ma tu też soją siedzibę prężnie działający oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Będąc w Bukowinie Tatrzańskiej warto odwiedzić to miejsce, gdzie mamy szanse na kontakt żywym folklorem tatrzańskim.

4. Szlaki turystyczne — atrakcja turystyczna dla aktywnych


Ta wysoko położona wieś to również od przeszło wieku miejsce znane miłośnikom turystyki górskiej. Właśnie z Bukowiny możemy wybrać się nad Morskie Oko, do Doliny 5 Stawów, na Rysy oraz Rusinową Polanę i Gęsią Szyję.
Natomiast wcale nie musimy odwiedzać Tatr, aby wybrać się na spacer szlakiem. Dzięki położeniu Bukowiny Tatrzańskiej na siedmiu wierchach można tutaj wybrać się na wspaniałe wycieczki piesze. Na terenie wsi znajduje się kilka znakowanych tras:

Szlak niebieski:
Bukowina Tatrzańska — Przedomiański Wierch — Rusiński Wierch — Bachledów Wierch
długość trasy: 6,5 km
czas przejścia: 3 h 10 min.

Szlak żółty:
Wierch Rusiński — Wierch Kurucowy — Wierch Głodowski — Bukowina Dolina
długość trasy: 4,2 km
czas przejścia: 1 h 50 min.

Szlak zielony:
Rondo Klin — Wierch Przedomiański — Wierch Niski — Wierch Wysoki — Rondo Klin
długość trasy: 4,5 km
czas przejścia: 1 h 55 min.

Szlak czerwony:
Bukowina Dolna (przystanek) - Czarna Góra — Rzepiska — Jurgów — Brzegi -Bukowina Klin (przystanek)
długość 18,5 km
Bukowina Klin (przystanek) - Wierch Olczański — Kotelnica — Groń Kobylarzówka (przystanek)
długość trasy: 12,6 km

5. Wyciągi narciarskie — zimowa atrakcja dla dzieci i dorosłych


Bukowina Tatrzańska i okoliczne wzgórza słusznie kojarzą się ze wspaniałymi terenami narciarskimi. Znajdziemy tutaj świetne stacje narciarskie i wyciągi, sztucznie naśnieżane i oświetlone z zapleczem gastronomicznym. Utrzymywane ratrakami, wyposażone w wypożyczalnie sprzętu oraz szkółki narciarskie i snowboardowe. To idealne miejsce dla miłośników białego szaleństwa i zimowych sportów!

Do dyspozycji mamy 20 wyciągów i kolei krzesełkowych w ośrodkach „Turnia” i „Rusin-ski”. Dodatkowo możemy wybrać się na narty do miejscowości obok:
  • w Białce Tatrzańskiej — „Kotelnica Tatrzańska” i „Bania”,
  • w Jurgowie — kolej krzesełkowa „Hawran”,
  • w Czarnej Górze — kolej krzesełkowa „Koziniec” i „Grapa Litwinka”.

6. Górski Ośrodek Jeździecki w Bukowinie Tatrzańskiej


Jeśli uwielbiasz aktywny wypoczynek i jesteś fanem jazdy konnej, to musisz odwiedzić Górski Ośrodek Jeździecki w Bukowinie Tatrzańskiej. Tutaj możesz nauczyć się jeździć konno lub gdy jazda na koniu nie jest ci obca wybrać się na malowniczą wycieczkę konną po okolicznych terenach. To prawdziwa gratka dla miłośników koni i pięknych krajobrazów!

Trasy przejazdu są malownicze i różne pod względem długości oraz stopnia trudności. To świetna alternatywa dla pieszych wędrówek, podczas jazdy można w pełni zachwycić się bliskością oraz pięknem otaczających szczytów Tatr.

Przez Bukowinę Tatrzańską poprowadzony jest Beskidzki Szlak Konny PTTK o długości 400 km. Rozpoczyna się on w Brennej w Beskidzie Śląskim, a po przejechaniu czternastu etapów dotrzemy do Wołosatego, znajdującego się w Beskidzkim Parku Narodowym.

7. Siłownia zewnętrzna


Jeśli szukasz miejsca do aktywnego spędzania czasu z rodziną, to strefa aktywności w Bukowinie Tatrzańskiej jest odpowiednim miejscem dla Ciebie! Pod dolnym parkingiem nieopodal Centrum Kultury w 2019 roku oddano do użytku Otwartą Strefę aktywności. Znajdziesz tu atrakcje dla dzieci, urządzenia do treningu, specjalny stół do gry w szachy i przepiękny widok na Tatry. To doskonała propozycja na rodzinny wypad pełen zabawy i relaksu!

8. Zabytkowy drewniany kościół


Drewniany kościół w Bukowinie Tatrzańskiej
Drewniany Kościół w Bukowinie Tatrzańskiej

Pochodzący z 1887 roku Kościół został wybudowany przez bukowiańskiego górala Jędrzeja Kramarza. Ten budarz samouk był zarówno architektem i wykonawca, sam sporządził plany, był murarzem, cieślą i kowalem. Wykonał także ołtarz i figury Serca Pana Jezusa i Serca Matki Boskiej oraz figury świętych, które można oglądać przy wejściu do świątyni. Co ciekawe prowadził również niektóre „nabożeństwa” w kaplicy, a nawet wygłaszał umoralniające kazania. Kościół w 1994 r. został uznany za obiekt zabytkowy, niekiedy odprawiane są także nabożeństwa dla grup rekolekcyjnych.

9. Off-Road na terenie Gminy Bukowina Tatrzańska


To propozycja dla pasjonatów przejażdżki samochodami terenowymi w terenie górskim. Trasy prowadzą malowniczymi i niezamieszkanymi miejscami skąd można podziwiać wspaniałe widoki. Wszytko, to organizowane jest na terenie gminy Bukowina Tatrzańska. Off-road to atrakcja gdzie przeżyjemy niezapomnianą przygodę oraz poczujemy smak adrenaliny. Dodatkową atrakcją off-roadu jest możliwość spróbowania własnych sił za kierownicom pod bacznym okiem doświadczonego kierowcy. Długość oraz stopień trudności trasy i przejazdu dostosowany jest do uczestników. Pod koniec zmagań jazdy po terenie organizowany jest, posiada przy ognisku.

10. Zagroda Sołtysów w Jurgowie i Korkoszów w Czarnej Górze


Oddział Muzeum Tatrzańskiego w Jurgowie
Muzeum Kultury Ludowej — Zagroda rodziny Sołysów w Jurgowie

Niedaleko od Bukowiny Tatrzańskiej znajdują się dwie filie Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Jedno z tych miejsc znajdziemy w Jurgowie, jest to „Zagroda Sołtysów”, wybudowana w 1861 r. przez pradziada ostatniego właściciela — Jakuba Sołtysa. W 1982 r. została zakupiona przez Muzeum Tatrzańskie, które urządziło w tym miejscu ekspozycję etnograficzną.

W Czarnej Górze sąsiadującej z Jurgowem znajdziemy „Zagrodę Korkoszów”. To XIX- wieczne gospodarstwo wybudowane przez Alojzego Chyżnego i rozbudowane w latach międzywojennych przez jego zięcia — Sebastiana Korkosza. Gdy rodzina Korkoszów przeniosła się na pobliską Słowację, w 1980 r. przekazała zagrodę państwu Polskiemu z myślą o muzeum.

Wewnątrz zobaczymy autentyczne wyposażenie bogatego gospodarstwa spiskiego. W jego skład wchodziła sień, kuchnia, „wielka izba” będąca również sypialnią i „pańskiej izby”, przeznaczonej do wynajmowania. Dodatkowo prezentowane są meble, dzieła sztuki ludowej, warsztat stolarski i lniarski. Poświęcając trochę czasu, warto zwiedzić obydwa te miejsca.

Michał Jarząbek-Giewont
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.  


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści