Przejdź do treści

Muzea i galerie w Zakopanem: Przewodnik atrakcji kulturalnych

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w Zakopane · sobota 09 Maj 2015
Przebywając w Zakopanem, często możemy trafić na deszczową pogodę ale niema się co martwić ponieważ w mieście znajdziemy dużo ciekawych miejsc i atrakcji. Warto odwiedzić wtedy muzea i galerie, których dużo znajdziemy w tej niewielkim miejscowości. Poniżej przedstawiamy, według nas te najciekawsze.


Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego


Muzeum Tatrzańskie krupówki

Najstarsze i największe muzeum w Zakopanem  założone w 1888 r., mieści się przy Krupówkach 10, pomiędzy Szkołą Budownictwa Drzewnego a Dworcem Tatrzańskim. Murowany budynek wybudowano latach 1913-1922 w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego.

W dwu piętrowym budynku na parterze możemy zobaczyć stałą ekspozycję prezentującą zbiory etnograficzne Podhala. Natomiast na piętrze pokazane są zbiory przedstawiające pasterstwo oraz przyrodę i geologię Tatr. Z tyłu muzeum mieści się alpinarium i ogród drzew górskich. Długoletnim dyrektorem muzeum był Juliusz Zborowski.


Muzeum Stylu Zakopiańskiego Koliba (odział Muzeum Tatrzańskiego)


Willa Koliba Zakopane

Pierwszy drewniany dom zaprojektowany w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza, położony jest przy najstarszej ulicy Zakopanego-Kościeliskiej. Budynek został wybudowany w latach 1892-1893 dla Zygmunta Gnatowskiego – bogatego ziemianina z Ukrainy. W willi od 1993 r. mieści się Muzeum Stylu Zakopiańskiego, w którym prezentowana jest kolekcja etnograficzna zgromadzona przez Gnatowskiego.

Pośród eksponatów oglądać możemy meble, sprzęt i rzeczy w stylu zakopiańskim wykonane między innymi przez Witkiewicza. Znajdziemy tutaj również stałą wystawę portretów malarskich Stanisława Ignacego Witkiewicza ”Witkacego”. Do obejrzenia mamy także wystawę o historii stylu zakopiańskiego oraz kolekcje karykatur Kazimierza Sichulskiego. W muzeum mają miejsce różne wydarzenia kulturalne.

Muzeum Karola Szymanowskiego "Atma"


Atma Szymanowski ulica Kasprusie

Drewniana Willa Atma przy ulicy Kasprusie 19 została wybudowana w 1905 r. i  przez lata pełniła funkcję pensjonatu. Kompozytor Karol Szymanowski mieszkał tu w latach 1930-35.  Dzięki zebranym środkom dom został wykupiony z rąk prywatnych, a od 1976 mieści się w willi muzeum.

Zrekonstruowano pracownie Szymanowskiego, ekspozycja znajduje się na parterze i zawiera pamiątki po kompozytorze-liczne fotografie, listy, książki oraz dokumenty przedstawiające biografię artystyczną Szymanowskiego i jego więź z Zakopanem. W muzeum można oglądać dwa namalowane przez Witkacego portrety kompozytora. W trakcie zwiedzania gościom towarzyszy muzyka. W Atmie kilka razy do roku organizowane są koncerty oraz coroczne Dni Muzyki Karola Szymanowskiego.


Muzeum Jana Kasprowicza


Jan Kasprowicz dom Harenda

Na Harendzie 12 a stoi drewniany dom z 1920 roku, w którym w latach 1923-1926 r. mieszkał poeta Jan Kasprowicz. Po przekazaniu willi przez wdowę po Kasprowiczu mieści się tu muzeum, którym zarządza Stowarzyszenie Twórczości Przyjaciół Jana Kasprowicza.

Wystrój wnętrza wygląda podobnie jak za życia pisarza. Przedstawione są pamiątki po poecie i jego rodzinie, sprzęty domowe, meble, obrazy, książki, fotografie oraz dzieła sztuki. W pobliżu muzeum znajduje się granitowe mauzoleum, które mieści prochy Kasprowicza oraz jego żony.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego (odział Muzeum Tatrzańskiego)

Makuszyński muzeum Opolanka

Przy ulicy Tetmajera 15 stoi willa „Opolanka”, mieści się tu Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Pisarz mieszkał wraz z żoną na I pietrze w latach  1944-1953. Dzięki wdowie Janinie Makuszyńskiej w 1966 r., w czterech pokojach utworzono muzeum pisarza. Prezentowane są tu rzeczy osobiste, meble i wyposażenie mieszkania, liczne obrazy oraz rzeźby.

Zobaczymy również maskę pośmiertną oraz odlew ręki pisarza. Miłośnicy twórczości Makuszyńskiego poczują atmosferę jego domu. Przed willą zobaczymy pomnik Kornela Makuszyńskiego z umieszczoną u stóp figurką Koziołka Matołka.


Muzeum Stylu Zakopiańskiego-Inspiracje im. Marii i Bronisława Dembowskich (odział Muzeum Tatrzańskiego)


Muzeum drewniany dom góralski

Obok ulicy Kościeliskiej przy drodze Do Rojów 6 stoi drewniany dom z roku 1830, wzniesiony dla rodziny Gąsieniców-Sobczaków. Jest to jedna z najciekawszych drewnianych chałup w Zakopanem, przedstawiająca źródła Witkiewiczowskiego stylu zakopiańskiego.

Od roku 2009  w budynku możemy oglądać stałą ekspozycję prezentującą wnętrze góralskiej chałupy z końca 19 wieku oraz kolekcja etnograficzna Marii i Bronisława Dembowskich, znawców i miłośników góralszczyzny. Pokazana jest tu wraz z wyposażeniem typowa czarna i biała izba przedzielona sienią.

Centrum Edukacji Przyrodnicze T.P.N.

centrum edukacji przyrodniczej

W budynku przy ulicy Chałubińskiego 42 a niedaleko tzw. ronda, była siedziba Dyrekcji T.P.N., obecnie mieści się tu Centrum Edukacji Przyrodniczej. Wokół budynku znajduje się ogród roślinności tatrzańskiej wraz ze ścieżkami dydaktyczno-przyrodniczymi. Ogród na powierzchni 1 h pokazuje piętrowy układ roślinności w Tatrach.


Galeria sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich

(odział Muzeum Tatrzańskiego)

Muzeum tatrzańskie Koziniec

W dawnym pałacyku rodziny Koziańskich przy ulicy Koziniec 1 od 1981 roku otwarta jest galeria sztuki z cenną kolekcją wschodnich kobierców, gromadzonych przez rodzinę Kulczyckich-ojca i syna. Drugi zbiór prezentowany w galerii to obrazy i grafiki z kolekcji dzieł Marka Żuławskiego. Często organizowane są wystawy czasowe. Budynek należy do Muzeum Tatrzańskiego.

Galeria Władysława Hasiora (odział Muzeum Tatrzańskiego)

Hasior Zakopane

Galeria znanego zakopiańskiego artysty mieści się w dawnej „leżakowni” hotelu Warszawianka przy ul. Jagiellońskiej 18 b. Budynek został wybudowany w 1935 r., mieszkał tu i miał swoją pracownię artysta, rzeźbiarz, malarz-Władysław Hasior.

Od 1985 r. została utworzona galeria, na której eksponowane są prace artysty między innymi kompozycje „obrazopodobne”, portrety symboliczne, wolnostojące instalacje, projekty pomników i sztandary. Organizowane są tu również wystawy czasowe innych twórców.


Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego


Bazar Polski przy ulicy Krupówki

Murowany budynek o nazwie Bazar Polski mieszczący się w centrum Zakopanego przy ulicy Krupówki 41 jest miejscem prestiżowych wystaw i koncertów. Galeria dysponuje własną bogatą kolekcję dzieł sztuki (rzeźby, malarstwa, grafiki, rysunków oraz tkanin).


Michał Jarząbek-Giewont autor bloga
AUTOR

Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści