Przejdź do treści

Powrót do formy — od czego warto zacząć?

Przewodnik tatrzański
Opublikowane w porady · środa 14 Cze 2023
Czym jest w ogóle forma? To stan naszego organizmu, który zmienia się wraz z różnymi czynnikami zewnętrznymi. Jest związana z wytrzymałością naszego organizmu do wykonywania wysiłku. Tę wytrzymałość każdy ma inną, w zależności od swoich genów. Można nad nią jednak pracować i pokonywać swoje własne granice w tym zakresie.

Nie chodzi o porównywanie się z wynikami innych, ale o nasz komfort, samopoczucie i dobre zdrowie. Zwrot „powrót do formy” już z założenia zakłada, że tej formy nie mamy i z jakichś powodów zaniedbaliśmy ten temat. Przyczyn może być bardzo wiele, od czynników zdrowotnych, niewłaściwą dietę po brak czasu. Obecne tempo życia, stres i brak odpowiedniej ilości snu odbija się na naszej kondycji fizycznej i psychicznej.

Konieczne zmiany w celu poprawy kondycji


Chwilowy brak formy to nie koniec świata. Mamy wpływ na naszą kondycję i możemy rozpocząć pracę nad jej poprawą. Nie chodzi o to, żeby się załamywać, a żeby zmienić obecny stan rzeczy. Aby do tego doszło, należy zbadać przyczyny braku kondycji. Jeśli da się je wyeliminować, to zrobić to jak najprędzej.

Warto zmienić dietę, zadbać o prawidłowy i wartościowy sen. Do tego relaksacje, medytacje czy inne formy wyciszenia lub suplementację w przypadku niedoborów witamin i mikroelementów. Kolejny krok to wprowadzenie aktywności fizycznej. Ruch jest naszym sprzymierzeńcem w zachowaniu zdrowego i sprawnego ciała do później starości. Pomaga także zminimalizować stres, napięcie i pozwala odpocząć naszemu organizmowi. Jak się zabrać do wdrożenia tej ostatniej kwestii?

Rodzaje ćwiczeń dla początkujących


Jeśli mamy słabą kondycję, proces naprawczy trzeba zacząć krok po kroku i w miarę zaawansowania intensyfikować aktywność fizyczną. Nie chodzi przecież o nabawienie się kontuzji czy zakwasów a o stałą poprawę kondycji. Warto poradzić się trenera personalnego, który pomoże nam dobrać rodzaj ćwiczeń w zależności od naszych potrzeb i efektów, jakie chcemy uzyskać. Mogą to być ćwiczenia:

  • wzmacniające, budujące daną partię ciała,
  • treningi obwodowe,
  • pomagające spalić tkankę tłuszczową,
  • ujędrniające,
  • kardio pomagające wzmocnić wydolność organizmu,
  • rozciągające i relaksujące.

Jakie aktywności wprowadzić na początek?


Zatem od czego zacząć? Dla zupełnie początkujących dobrą drogą jest wprowadzenie dodatkowego ruchu w codzienne czynności. Na przykład zejście schodami zamiast windą, pokonywanie trasy do pracy pieszo, a nie autobusem i inne małe zmiany tego typu. Każdy może je ocenić według swojego trybu życia. Dobrą opcją są także długie spacery z czasem przeradzające się w marsz. To relaks dla głowy, ale także poprawa kondycji. Kolejny pomysł to jazda na rowerze.

Obecnie ceny tego środka transportu są dość wysokie, ale zawsze można pokusić się o nowe rozwiązanie, które proponuje nam Decathlon, a mianowicie — używane rowery 2nd Life. Ciekawą opcją jest także basen. Pomaga wyrobić formę, odciąża stawy i relaksuje. Można także próbować ćwiczeń w zaciszu domowym, korzystając z licznych propozycji treningów ułożonych przez specjalistów. Możliwości jest naprawdę wiele.

Niezależnie od jakiej aktywności rozpoczęliśmy, warto pamiętać o tym, aby z czasem zwiększać długość treningu lub go intensyfikować. Poprawę kondycji można dostrzec już po miesiącu regularnej aktywności. Potem już trzeba zadbać o regularny ruch, aby nie doprowadzić do ponownego spadku formy.

"Artykuł sponsorowany"


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści