Przejdź do treści

Jakich zdarzeń nie obejmie ubezpieczenie narciarskie?

Przewodnik tatrzański
Opublikowane w porady · wtorek 12 Gru 2023
  
Ubezpieczenie narciarskie to produkt chętnie wybierany przez miłośników sportów zimowych. Pozwala na pokrycie kosztów leczenia w razie nieprzewidzianych zdarzeń na stoku. Polisy narciarskie obejmują różnego rodzaju wypadki, jednak każda z nich ma również szczegółowe wyłączenia. Kiedy nie można skorzystać z pomocy ubezpieczyciela?

Czym są wyłączenia od odpowiedzialności?
Wyłączenia od odpowiedzialności to wszelkie sytuacje, w przypadku których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Są one wyszczególnione w OWU. Wśród najpopularniejszych z nich pojawiają się zdarzenia spowodowane celowym działaniem ubezpieczonego, choć w polisach o ograniczonym zakresie wyłączeniami są również wszelkie wypadki nieuwzględnione w ubezpieczeniu.

Najpopularniejsze wyłączenia od odpowiedzialności
Najczęściej wśród wyłączeń od odpowiedzialności znaleźć można zdarzenia spowodowane przez celowe działanie ubezpieczonego. Inne sytuacje, w przypadku których ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, to:

  • szkody wyrządzone członkom rodziny,
  • uprawianie sportów zimowych w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
  • wypadki w miejscach, w których obowiązuje zakaz poruszania się,
  • wypadki wynikające z nieprzestrzegania przepisów obowiązujących na danym stoku narciarskim,
  • zdarzenia, do których doszło pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje również akcji ratowniczych, które musiały zostać przeprowadzone w związku z nieuwagą i bezmyślnością turystów. W Polsce taka pomoc jest bezpłatna, ale za granicą kosztuje nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeśli akcja ratunkowa będzie potrzebna w wyniku nieprzestrzegania zasad obowiązujących w górach czy nieodpowiedzialności samych turystów, ubezpieczyciel może odmówić pokrycia kosztów.

Wyłączenia od odpowiedzialności – koszty leczenia
Wyłączenia od odpowiedzialności często dotyczą również usług medycznych. Istnieją polisy, w ramach których można skorzystać jedynie z podstawowej pomocy lekarza. Takie ubezpieczenia często można rozszerzyć za dodatkową opłatą. Istnieją jednak choroby i problemy zdrowotne, które całkowicie wykluczają możliwość uzyskania odszkodowania.

Ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia środków m.in. w sytuacji, w której lekarz odradzał podróż danej osobie, jednak mimo tego zdecydowała się ona na wyjazd na narty. Podobnie jest też w przypadku kobiet ciężarnych czy urazów, do których doszło w trakcie uprawiania innych sportów, nieobjętych ubezpieczeniem narciarskim.

Lista zabiegów, z których można skorzystać w ramach ubezpieczenia narciarskiego, znajduje się w OWU. Często jest ona bardzo długa. Warto zapoznać się z nią zwłaszcza w sytuacji, gdy cierpisz na choroby przewlekłe lub Twój aktualny stan zdrowia nie pozwala na w pełni bezpieczne uprawianie sportów zimowych.

Minimalna wartość szkody
W niektórych ubezpieczeniach narciarskich znajdują się również informacje o minimalnej wartości szkody. Jeśli jest ona mniejsza niż limit podany w umowie, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Często wartości te są dość spore. Istnieją polisy, w przypadku których koszt pokrycia szkody musi wynieść co najmniej 700-800 zł.

Wyłączenia odpowiedzialności a zakres polisy
Wyłączenia odpowiedzialności zależą również od zakresu wykupionej polisy. Ma to miejsce przede wszystkim w przypadku tańszych ubezpieczeń narciarskich. Takie produkty obejmują zwykle jedynie podstawowe zdarzenia. Jeśli dojdzie do wypadku nieobjętego polisą, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Dobrym pomysłem jest więc zakupienie nieco droższego, bardziej rozbudowanego ubezpieczenia narciarskiego. Produkt tego typu pozwoli na uzyskanie środków w przypadku większości zdarzeń, do których może dojść na stoku. Dobre ubezpieczenie narciarskie umożliwi wypłatę odszkodowania w związku z uszkodzeniem ciała, a także sprzętu sportowego. Firmy ubezpieczeniowe prześcigają się w oferowaniu klientów coraz bardziej rozbudowanych pakietów, zapewniając m.in. pomoc słuchacza czy auto zastępcze w trakcie wycieczki.

Polisa narciarska a ochrona sprzętu sportowego
Standardowe polisy narciarskie często nie obejmują sprzętu sportowego. Jeśli dojdzie do jego uszkodzenia lub kradzieży, koszt zakupienia nowego egzemplarza trzeba ponieść z własnej kieszeni. Sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest wykupienie osobnej ochrony bagażu. Obejmuje ona kradzieże, zniszczenie czy zagubienie sprzętu np. przez linię lotniczą.

Taka ochrona również obejmuje wyłączenia od odpowiedzialności. Ubezpieczyciel nie zwróci pieniędzy m.in. w sytuacji, gdy sprzęt skradziono z samochodu lub pokoju, który został pozostawiony otwarty. Na rekompensatę można liczyć jedynie wtedy, gdy do kradzieży lub zniszczenia bagażu doszło nie z winy jego właściciela, a ubezpieczeniowy nie mógł odpowiednio zareagować. Pieniądze nie zostaną przyznane np. wtedy, kiedy turysta pozostawił swój bagaż bez opieki.

Każda sytuacja jest rozpatrywana indywidualnie, po przeanalizowaniu wszystkich okoliczności. Aby uzyskać środki, często konieczne jest przedstawienie odpowiednich dowodów.

Materiał zewnętrzny                  


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści