Przejdź do treści

8 prostych wskazówek, jak zmniejszyć ciężar plecaka

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · piątek 30 Cze 2023
Często w okresie wakacyjnym na tatrzańskich szlakach można spotkać turystów z za bardzo obciążonymi plecakami. W letnie pogodne dni, nie ma potrzeby nosić dodatkowych ciężarów. Poniżej wskazówki, jak spakować swój plecak przed wycieczką i jak go odciążyć, aby uniknąć cierpienia na szlakach.

Kupuj lżejsze rzeczy


Jeśli kupujesz nowe rzeczy z ekwipunku górskiego, w twoim najlepszym interesie jest zwrócenie uwagi na wagę. Oczywiście planując zakup najlepiej znaleźć kompromis między jakością, ceną i wagą, zgodnie z Twoim budżetem i preferencjami. Taką zmianę warto zacząć od zakupu lekkiego i wytrzymałego deuter plecaka.
Mając to na uwadze, przeczytaj wskazówki, jak wędrować na lekko! Poniższe rady dotyczą letnich wycieczek zimą warunki i niezbędny sprzęt są zupełnie inne!

plecak wycieczka

1. Dobre przygotowanie to podstawa


Im bardziej przeanalizujesz swój plan wycieczki, otoczenie, w którym będziesz przebywać, pogodę, ilość przewyższenia itp., tym bardziej będziesz w stanie zoptymalizować swój ekwipunek i uniknąć tych niepotrzebnych i „na wszelki wypadek”.

2. Zoptymalizuj wykorzystanie swojego sprzętu


Jeśli to możliwe, staraj się zabrać ze sobą akcesoria, których możesz użyć do więcej niż jednego celu. Na przykład kijki turystyczne mogą również wspierać lekki namiot lub plandekę. W górach świetnie sprawdza się także chusta wielofunkcyjna, którą można używać np. jako czapki lub komina na szyję.

3. Nie zabiera za dużo jedzenia


Podczas górskich wędrówek świetnie sprawdzają się suszone owoce, orzechy, batony energetyczne. Nie musisz zabierać ze sobą kilogramów kiełbasy : ). I pamiętaj, w Tatrach nie potrzebujesz zestawu kuchennego, podczas wędrówek z plecakiem. Jeżeli chcesz zjeść coś ciepłego, to praktycznie w każdej dolinie tatrzańskiej, może odwiedzić schronisko turystyczne.

4. Mądrze zarządzaj wodą


Zawsze miej przy sobie wystarczającą ilość wody i optymalizuj jej ilość. Uważnie analizując potencjalne miejsca, gdzie można nabrać wodę, które mogą pozwolić ci zmniejszyć potrzebną ilość. Pamiętaj, że powyżej piętra kosodrzewiny nie znajdziesz źródeł wody. Warto wiedzieć, że górska woda jest uboga w mikroelementy, aby ją wzbogacić, warto dorzucić minerały w rozpuszczalnych tabletkach.

5. Zabierz mniejszy plecak


Na wycieczki nawet te całodniowe nie potrzebujesz wielkiego plecaka. Te z większym litrażem automatycznie ważą więcej, do plecaka o pojemności 20-25 litrów bez problemu spakujesz wszystkie niezbędne rzeczy na wędrówki górskie. Świetnie w takiej roli sprawdzi się plecak gregory.

6. Nie pakuj zbyt wielu ubrań


Oprócz kurtki przeciwdeszczowej i jakiejś bluzy polarowej, wystarczy koszulka i ewentualnie krótkie i długie spodnie na zmianę. Nie ma potrzeby posiadania w plecaku kilku kurtek lub innych części odzieży „na wszelki wypadek”. Po prostu spakuj absolutne minimum.

7. Waga twoich butów turystycznych


Oprócz zmniejszenia wagi plecaka możesz wykorzystać także inne czynniki. Chodzenie w ciężkich butach ze sztywnymi podeszwami może szybko stać się wyczerpujące i męczące. To jedna z tych rzeczy, którą możesz również zoptymalizować.

Podczas letnich wycieczek świetnie sprawdzają się lekkie buty trekkingowe poniżej kostki. Nie dość, że nie będziesz czuć ich ciężaru na nogach, to dodatkowo odczujesz komfort, używając ich w upalne dni.

Pamiętaj, że, nie wszyscy mogą nosić buty poniżej kostki. Nie każdy może chodzić w lekkich i niskich butach trekkingowych, zwłaszcza w górach.

8. Wyciągnij wnioski po wycieczce


Po każdej wędrówce zastanów się, co zadziałało, a co nie, abyś następnym razem mógł zrobić to lepiej. Chodząc dużo po górach, z czasem zdobędziesz niezbędne doświadczenie i będziesz wiedział co niezbędnego spakować do plecaka.

Gdy już wiesz, co zamierzasz zabrać i że waga jest dobrze zoptymalizowana, pomyśl wtedy o dobrym rozłożeniu ciężaru wewnątrz, aby nie obciążać pleców i ramion.

Jeżeli nie możesz odpowiednio spakować plecaka i jest on niewygodny podczas noszenia, warto zastanowić się nad zakupem innego. Warto wtedy sprawdzić ofertę topowych marek górskich, dobrze na tle konkurencji wypada oferta sprzedażowa plecaków salomon.

Mam nadzieję, że te wskazówki, jak zmniejszyć ciężar plecaka, okażą się pomocne podczas kolejnych wycieczek!

Michał Jarząbek - Giewont autor artykułu
Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo, oprowadza grupy oraz indywidualne osoby po górach. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści