Przejdź do treści

8 prostych porad na udane zdjęcia górskie

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · czwartek 06 Kwi 2023
Góry fascynują ludzi od tysięcy lat. Wyniosłe szczyty, krystalicznie czyste jeziora, ostre granie są wspaniałymi obiektami do fotografowania. Zrobienia zajęcia oddającego w pełni piękno gór, nie zawsze jest proste. Poniżej kilka wskazówek dotyczących fotografowania krajobrazów górskich.

Poznaj miejsce i otoczenie planowanej fotografii


Pierwszym krokiem do udanej sesji jest planowanie i poznawanie miejsca, gdzie chcesz fotografować. Jeśli więc chcesz robić wspaniałe zdjęcia gór, musisz zdobyć informacje, zanim jeszcze wyjdziesz z domu. Oznacza to zapoznanie się ze wszystkim, co jest możliwe na temat lokalizacji gdzie będziesz fotografować. Dodatkowo warto także wiedzieć o elementach zewnętrznych jak prognoza pogody oraz kierunek i intensywność światła.

Będąc w miejscu planowanej fotografii, dobrze je poznać, aby znaleźć najlepszy punkt widokowy. Oznacza to, że planując wyjście, musisz mieć wystarczająco dużo czasu, aby dotrzeć do punktu widokowego.

dolina Kieżmarska na Słowacji

Złap najlepsze światło


Nie jest tajemnicą, że ważnym elementem każdego rodzaju fotografii krajobrazowej jest oświetlenie. Wczesne poranki i późne popołudnia oferują najlepsze światło. Niskie słońce uwydatnia cienie i tekstury. Oczywiście nie oznacza to, że nie możesz fotografować o innych porach dnia. W fotografii górskiej burzowe niebo może dodać dramatyzmu i powagi na zdjęciu.

Najważniejszym elementem jest kierunek i intensywność światła. Staraj się jednak unikać fotografowania krajobrazów w południowym słońcu. Ostre światło może sprawić, że scena będzie wyglądać na płaską i nieciekawą.

Giewont przed zachodem

Pomyśl o pierwszym planie


Podczas fotografowania gór przeważnie znajdujesz się w pewnej odległości od nich. Dlatego twój bezpośredni pierwszy plan będzie ważny dla Twojego obrazu i może być ostry. Musisz unikać zbyt dużej „martwej przestrzeni” na zdjęciu.

Spróbuj więc znaleźć coś, co możesz wkomponować na pierwszym planie. Nie dość, że uatrakcyjni to zdjęcie, to jeszcze poprowadzi wzrok widza w dal do pasma górskiego. Do takich ujęć najlepiej sprawdzą się obiektywy szerokokątne.

Nie bój się fotografować przy złej pogodzie


mgła w górach

Nie ma nic przyjemnego w przebywaniu w zimnie i wilgoci w górach. Jak wspomniano powyżej, zła pogoda może prowadzić do niesamowitych zdjęć gór. Jeśli masz doświadczenie w chodzeniu po górach i zdecydujesz się, aby wyruszyć w kiepskich warunkach, możesz zrobić wyjątkowe zdjęcia.

Burzowe ciemne chmury są doskonałym tłem dla pasm górskich. Podczas gdy mgła może dodać zupełnie inny element do twoich zdjęć. Zawsze pamiętaj, że góry to niebezpieczne miejsca. Nawet w piękny słoneczny dzień pogoda może się diametralnie zmienić w bardzo krótkim czasie na gorszą. Dlatego zawsze bądź dobrze przygotowany i, co najważniejsze bezpieczny.

Dodaj osobę




Jednym z największych wyzwań podczas fotografowania gór jest oddanie poczucia skali. Najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest dodanie osoby do swojej kompozycji. Widzowi znacznie łatwiej będzie zinterpretować scenę i wyczuć skalę, gdy na zdjęciu pojawi się czołówek.

Inną zaletą sfotografowania osoby na zdjęciu jest to, że taki obraz może także opowiadać historię. Dzięki temu Twoje zdjęcia będą wyjątkowe. Fotografowanie osoby najlepiej wykonać teleobiektywem, dzięki temu dodatkowo uzyskamy przybliżone góry w tle.

Fotografuj w pionie


Przez większość czasu będziesz fotografować krajobrazy w poziomie. Czasami góry wyglądają świetnie, gdy są fotografowane w trybie portretowym (pionie). Wtedy pierwszy plan (lub niebo) staje się jeszcze ważniejszy na zdjęciu.

Fotografując w pionie, upewnij się, że zwracasz szczególną uwagę na te części kompozycji. Inną dodatkową zaletą fotografowania w trybie portretowym jest większa szansa na sprzedaż zdjęcia na okładkę.

Rozważ odpowiednią linię horyzontu


w Tatarch jesienią

Niezależnie od krajobrazu, który fotografujesz, horyzont może mieć ogromny wpływ na zdjęcie. Jeśli masz interesujący pierwszy plan, umieść swój horyzont wyżej na zdjęciu. Pozwoli to widzowi zobaczyć więcej pierwszego planu.

Jeśli grań górska jest wspierane przez dramatyczne niebo, obniż horyzont, pokazując więcej tego nieba. W większości przypadku musisz unikać umieszczania horyzontu na środku zdjęcia. Może to mieć negatywny wpływ na Twoje zdjęcie.

Wybierz odpowiednie ustawienia


Znasz już odpowiednie miejsce i ustaliłeś najlepszy czas na zrobienie zdjęcia. Poukładałeś wszytko w głowie i jesteś teraz gotowy do zrobienia fotografii. Teraz musisz zadbać o to, aby efekt końcowy był technicznie jak najlepszy. Ostatnią rzeczą, jakiej byś chciał, to aby Twój obraz był zły, ponieważ na przykład nie jest ostry. Oto kilka wskazówek technicznych dotyczących fotografowania krajobrazów.

  • Zamknij przysłonę, aby zwiększyć głębię ostrości, odpowiedni zakres to f/8 – f/16
  • Podczas korzystania z długiego czasu naświetlania pamiętaj o zablokowaniu lustra w aparacie. Ma to na celu uniknięcie drgań, powodujących rozmycie obrazu.
  • Do długich ekspozycji potrzebny będzie statyw.
  • Dobrym pomysłem, aby uniknąć drgań aparatu, jest również użycie zdalnego wyzwalania migawki. Jeśli go nie masz, ustaw tryb aparatu na samowyzwalacz (zwykle 2 sekundy)
  • Filtr polaryzacyjny w górach może być nieoceniony, dzięki niemu możesz zniwelować odbicia. Jest to szczególnie przydatne podczas fotografowania w pobliżu śniegu, lodu, a także wody. Może również uwydatnić błękit nieba, który dobrze kontrastuje z pasmami górskimi.

Górskie krajobrazy są wspaniałym tematem do fotografowania. Dobrze wykonane mogą wyróżniać się w każdym portfolio. Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, będziesz się cieszyć ze wspaniałych zdjęć górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści