Przejdź do treści

12 najlepszych filmów o górach, które warto obejrzeć

Przewodnik tatrzański
Opublikowane według Michał Jarząbek-Giewont w porady · czwartek 11 Sty 2024
Powstało dużo filmów fabularnych o zmaganiach w górach. W poniższym zestawieniu przedstawiamy 12 filmów górskich. Część z nich jest na najwyższym poziomie, pozostałe stanowią zwykłą rozrywkę.

Przedstawiają one różne historie, cześć jest na faktach część to zupełny wymysł scenarzystów, łączy je wspólny element — akcja wszystkich rozgrywa się w górach. Oglądając je w domu, masz się zrelaksować i poczuć powiew rześkiego górskiego powietrza, co w znacznej mierze niżej przedstawione tytuły robią.

Przeglądnij poniższą listę i może znajdziesz film, którego nie oglądałeś. Tytuły przedstawione są chronologicznie ze względu na rok produkcji. Jeżeli chcesz poznać  filmy dokumentalne o górach i opowiadające historię o zmaganiach wspinaczy, zapoznaj się z naszym innym artykułem.

1. Akcja na Eigerze, The Eiger Sanction

USA
reż. Clint Eastwood
czas 2 godz. 3 min 1975 r.

The Eiger Sanction


W tym filmie Clint Eastwood, który reżyserem wciela się w postać głównego bohatera. To międzynarodowy thriller akcji, którego akcja rozgrywa się w Alpach Szwajcarskich. Hemlock, emerytowany zawodowy zabójca (Eastwood), będąc na emeryturze, został kolekcjonerem dzieł sztuki. Spokojne życie przerywa śmierć bliskiego przyjaciela, mężczyzna zostaje zmuszony do złapania niebezpiecznego podwójnego agenta.

W filmie Eastwooda będziemy oglądać zapierającą dech w piersiach podróż głównego bohatera w Alpy Szwajcarskich. To tam pośród grupy alpinistów znajduje się mężczyzna, którego szuka, choć jego tożsamość jeszcze nie zna. Akcja na Eigerze to film akcji, oparty na powieści Trevaniana, zawiera jedne z ciekawszych scen wspinaczkowych, jakie kiedykolwiek nakręcono. Dodatkowo sekwencje akcji są wciągające, a zdjęcia ze szczytów górskich cieszą oko.


2. Krzyk kamienia, Cerro Torre: Schrei aus Stein

Argentyna/Francja/Kanada/Niemcy/Włochy
reż. Werner Herzog,
czas 1 h 45 m 1991 r.

Cerro Torre: Schrei aus Stein

Roccia to najlepszy i doświadczony alpinista, zdobywca wszystkich najwyższych gór świata. Martin natomiast to świetny wspinacz sportowy i najwybitniejszy przedstawiciel nowego pokolenia alpinistów.

Mężczyźni zakładają się, który z nich jako pierwszy zdoła zdobyć Cerro Torre. Szczyt należący do jednego z najniebezpieczniejszych w Argentynie i na ziemi. Im bliżej dnia wspinaczki, tym rosnąca rywalizacja staje się destrukcyjna. Walka młodego wspinacza z weteranem zakończy się dramatycznymi skutkami.

3. K2

Japonia/USA/Wielka Brytania
reż. Frank Roddam,
czas 1 godz. 42 min 1991 r.

K2

Film opowiada o dwóch amerykańskich alpinistach, którzy pragną zdobyć legendarną górę K2. Jeden z nich Broooks (Michaela Biehna) z zawodu jest prokuratorem, jego przyjaciel Jameson (Matta Cravena) to fizyk lubiący domowe zacisze. Podczas trekkingu na Alasce, dowiadują się o wyprawie na K2.
Poznają tam mężczyznę, który ma w planach wspiąć się na K2, drugi co do wysokości szczyt świata. Taylor prosi mężczyznę o miejsce w wyprawie, twierdząc, że on i Harold są wystarczająco dobrzy. Dwóm mężczyznom udaje się dołączyć do wyprawy, ale wkrótce odkrywają, że ich partnerzy nie są do końca odpowiednio przygotowani.

Choć obraz nie zadaje żadnych pytań filozoficznych w kwestii, dlaczego ludzie dobrowolnie narażają się na skrajne niebezpieczeństwo, jest przyjemnym filmem górskim. W „K2” zobaczymy przepiękne widoki. Zarówno Biehn, jak i Craven są sympatycznymi bohaterami, którzy walczą o przetrwanie w ekstremalnych warunkach.

4. Alive, Dramat w Andach

USA, Kanada
reż. Frank Marshall
czas 2 godz. 7 min 1993 r.

Alive, Dramat w Andach film

Film rozgrywa się w otoczeniu surowych górskich szczytów i jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Opowiada o strasznych przeżyciach grupy zawodników reprezentacji Urugwaju w rugby. Samolot, którym lecieli z rodziną i przyjaciółmi do Chile, w październiku 1972 roku rozbija się w środku pasma górskiego Andów.

Bez przygotowania, odpowiedniego ubioru a przedewszytkim bez jedzenia zostają uwięzieni pośród górskim pustkowiu i mogą liczyć tylko na siebie. Mijają dni, podczas których nikt nie przybywa na ratunek, aby przeżyć, zostają zmuszeni do kanibalizmu. Zjadają ciała swoich zmarłych towarzyszy, podczas gdy najsilniejsi przygotowują się do desperackiej wędrówki przez góry. Warto oglądnąć ten film i zobaczyć wolę przeżycia i co człowiek jest w stanie znieść, aby przeżyć.

5. Na krawędzi, Cliffhanger

USA, Francja, Włochy
reż. Renny Harlin
czas 1 godz. 52 min 1993 r.

Cliffhanger

„Na Krawędzi” Sylwester Stalonne grający główną rolę wciela się w Gabe’a Walkera, ratownika górskiego. Uczestniczy on w nieszczęśliwym wypadku w górach, w którym ginie dziewczyna jego najlepszego przyjaciela. Czują się odpowiedzialny za jej śmierć — Gable wyjeżdża. Wraca po roku i otrzymuje szansę na odkupienie.

Pomimo wielu absurdów w filmie warto go zobaczyć. Sceneria gór skalistych dodaje dodatkowego napięcia akcji, oferując jednocześnie piękne zdjęcia. Na Krawędzi to jeden z lepszych filmów Stallone. Co ciekawe jego dublerem był Wolfgang Güllich, jeden z najlepszy ówczesny wspinacz na świecie. (podobno Stallone przyznał się, że ma lęk wysokości). I jeżeli przed filmem nastawimy się na rozrywkę i nie będziemy doszukiwać się realizmu, to sean stanowi dobrą rozrywkę.

6. Siedem lat w Tybecie, Seven Years in Tibet

USA, Wielka Brytania
reż. Jean-Jacques Annaud
czas 2 godz. 19 min 1997 r.

 Seven Years in Tibet

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda życie Dalajlamy XIV? Ten film pozwali ci się o tym przekonać. Fabuła koncentruje się wokół Henricha Harnera (Brad Pitt), austriackiego alpinisty. Wspinacz postanawia dodać chwały swojemu krajowi Austrii, wspinając się na Nanga Parbat w Indiach Brytyjskich. Jako egoista i samotnik nie dogaduje się z innymi członkami swojej wyprawy. Ze względu na złą pogodę muszą przerwać wyprawę.

Po wybuchu II wojny światowej zostają aresztowani i osadzeni w jenieckim obozie Dehra Dun. Henrich Harner wraz z Peterem Aufschnaiterem (David Thewlis) po ucieczce z obozu docierają do świętego miasta Lhasa – miejsca, gdzie nie mogą przebywać obcokrajowcy. W tym wyjątkowym miejscu Heinrich zaprzyjaźnia się z Dalajlamą. Spotykają się regularnie, a główny bohater styka się z naukami Buddy.

W międzyczasie docierają do niego złe wieści od rodziny. Natomiast nic nie może go przygotować na to, co ma nadejść — gdy komunistyczne Chiny atakują ten pokojowy naród. W następstwie czego doprowadza do śmierci ponad miliona Tybetańczyków.

Harrer spędza w Tybecie 7 lat, w trakcie nich jest obserwatorem przemian politycznych w kraju oraz narodzin duchowego przywódcy Tybetańczyków — Dalaj Lamy. To ciekawa i malownicza opowieść, którą musi zobaczyć każdy miłośnik górskich krajobrazów.

7. Granice wytrzymałości, Verical limit

USA, Niemcy
reż. Martin Campbell
czas 2 godz. 4 min 2000 r.

Verical limit

Historia wspinacza Petera Garretta, który wraz z innymi alpinistami próbuje wspiąć się na K2. Podczas próby zdobycia szczytu w szczelinie zostaje troje alpinistów: Annie Garrett (Robin Tunney), Tom McLaren (Nicholas Lea) i organizator wyjścia, miliarder Elliot Vaughn (Bill Paxton). Kiedy grupa zostaje uwięziona w górach, na ratunek zostaje wysłana nieduża ekipa ratunkowa. Wśród ratowników jest Peter (Chris O'Donnell), którego siostra Annie (Robin Tunney) jest jedną z potrzebujących ratunku. Zadaniem Petera będzie, wydostanie jej żywej. Czy uda mu się to zrobić?

Granice wytrzymałości to jeden z bardziej znanych filmów górskich, latami był najpopularniejszym filmem w swoim gatunku.
Ma on jednak niewiele wspólnego z realizmem, ale gdy przymkniemy na to oko, może być ciekawą propozycją na długie wieczorne dni.

8. Czekając na Joe, Touching the Void

Wielka Brytania
reż. Kevin Macdonald
czas 1 godz. 46 min 2003 r.

Touching the Void

Film oparty na kultowej książce „Dotknięcie pustki” jest jednym z najlepszych w tym zestawieniu. Historia rozgrywa się w 1985 roku, kiedy dwóch wspinaczy Joe Simpson i Simon Yates wyruszyło w stronę dziewiczej zachodniej ściany Siula Grande w Peru. Tragiczne wydarzenie następuje, gdy już wracają i podczas zejścia z góry Simpsona łamie nogę. Bez szans na ratunek, obaj postanawiają kontynuować zejście z Joe Simpsonem opuszczanym na linie.

Kumulacja nieszczęścia następuje, gdy Simon spada z nawisem śnieżnym i zawisa na linie, Yates próbuje go podciągnąć, ale bezskutecznie. Nie wiedząc, czy kolega żyje, staje przed straszliwą decyzją, przecięcia liny, wiedząc, że to zabije Simpsona, ale gdy tego nie zrobi — oboje zginą.

Dylemat poruszany w tym filmie – czy przeciąć linę, czy nie – jest realny. W ekstremalnych sytuacjach alpiniści muszą podjąć to trudne decyzje. Film „Czekając na Joe” pięknie porusza tę kwestię.

Obraz opartą na faktach przedstawia rekonstrukcje niebezpiecznej wyprawy górskiej, w której trakcie doszło do fatalnego wypadku. Świetne zdjęcia i komentarz prawdziwych bohaterów wydarzeń dodatkowo podnosi wiarygodność filmu.


9. Północna Ściana, North Face, Nordwand

Niemcy, Szwajcaria, Austria
reż. Philipp Stölzl
czas 2 godz. 1 min 2010 r.

North Face, Nordwand

Wspinaczka na północną ścianę Eigeru w Alpach Szwajcarskich była jednym z pierwszych „ostatnich wielkich problemów” alpinizmu. Szczyt zyskał swoją ponurą reputację po różnych próbach zdobycia, w wyniku których wspinacze ginęli. „Północna ściana” (Nordwand, jak ma tytuł w języku niemieckim) pokazuje jedną z tych porażek- wypadek z 1936 r., w którym zginęli Andreas Hinterstoisser, Toni Kurz, Willy Angerer i Edi Rainer.

W trakcie seansu śledzimy losy dwóch niemieckich wspinaczy, którzy biorą udział w zawodach mających na celu zdobycie pólnocnej ściany Eigeru. Do Niemców dołącza austriacka drużyna, a gdy rywale ścigają się, aby być tam pierwsi, aby przetrwać zabójcze warunki, mogą być zmuszeni do współpracy. Film odbiega od niektórych faktów historycznych, ale oddaje zapadające w pamięć szczegóły tragedii.

Film „Północna ściana” przypomina, że chociaż od tamtych wydarzeń dzieli nas prawie sto lat, ludzie nadal traktują wspinaczkę górską jako sposób na przekroczenie ludzkich granic. Pokazuje, jak daleko możne posunąć się człowiek, nawet jeśli będzie to kosztować utrate życia.

10. Everest

USA, Wielka Brytania, Islandia
reż. Baltasar Kormákur
czas 2 godz. 1 min 2015 r.

Everest

Film powstał na podstawie legendarnej książki Jona Krakauera „Into Thin Air”. Oparty jest na prawdziwej tragedii, która miała miejsce na Mount Everest w 1996 roku, kiedy zginęło ośmiu wspinaczy i jest hollywoodzką adaptacją wydarzeń. W rolach głównych występują znani aktorzy — Jake’a Gyllenhaala i Jasona Clarke’a. Graja liderów wyprawy, film śledzi ich historię oraz towarzyszy próbujących wspiąć się na szczyt. Cofamy się do maja 1996 r., kiedy u podnóża Mount Everestu przebywało wiele komercyjnych ekspedycji mających na celu zdobycie najwyższej góry świata.

W centrum uwagi znajduje się wydarzenie, gdy złe warunki atmosferyczne uniemożliwiają dwóm konkurencyjnym wyprawą zdobycie szczyt. Pokazuje nam trud i walkę o przerwanie, osób znajdujących się w tzw. strefie śmierci.

Film stawia widza twarzą w twarz z rzeczywistością w górach i wyzwaniami, jakie niesie ze sobą przebywanie na dużych wysokościach.
Po premierze filmu odbyła się dyskusja na temat tego, czy Everest jest wierny prawdziwej historii i czy nie upiększa pewnych wydarzeń. Nie zwracając uwagi na szczegóły i wierność z faktycznymi wydarzeniami Everest jest ciekawie zrealizowanym filmem o ludziach zdanych na łaskę gór.


11. Osiem gór, Le otto montagne

Włochy, Belgia, Francja, Wielka Brytania
reż. Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch
czas 2 godz. 27 min 2022 r.

Le otto montagne

Niesamowita podróż pełna przyjaźni i samopoznania, osadzona w zapierających dech w piersiach włoskich Alpach. Obraz „Osiem gór” to wspaniałe doświadczenie kinowe, zarówno intymne, jak i monumentalne. Film jest adaptacją wielokrotnie nagradzanej powieść Paolo Cognettiego, reżyserzy Felix van Groeningen i Charlotte Vandermeersch przedstawiają historię poprzez oszałamiające ujęcia krajobrazów górskich.

Fabuła przedstawia fascynującą historię trzydziestoletniego Pietra, który znalazł prawdziwą wolność i szczęście wśród górskich szczytów. Jako dziecko co roku przyjeżdżał na wakacje z rodzicami do jednej z wiosek Alpejskich. To właśnie tutaj czuł się prawdziwie wolny i szczęśliwy. Miłość do gór i odkrywania siebie każe mu wyruszyć w drogę, podczas której nowi i starzy znajomi będą ścieżką do odnalezienia swojego miejsca na ziemi.


12. Broad Peak

Polska, Włochy
reż. Leszek Dawid
czas 1 godz. 42 min 2022 r.

Broad Peak

Maciej Berbeka — pochodzący z Zakopanego wybitny himalaista dokonuje rzekomego pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak w 1988 roku, prawie przypłacając to swoim życiem. Wielki sukces ogłasza kierownik wyprawy Andrzej Zawada. Po powrocie do Polski okazuje się, że Maciej dotarł „tylko” na przed wierzchołek Rocky Summit, oddalony o godzinę drogi od faktycznego szczytu.

Maciej Berbeka dowiaduje się o tym dopiero po pewnym czasie. Urażony kłamstwami swoich przyjaciół wycofuje się z działalności w górach wysokich. Dwadzieścia cztery lata później odbiera telefon od Krzysztofa Wielickiego, który także brał udział w pierwszej wyprawie. „Trzeba dokończyć to, co się zaczęło” – mówi do Maćka, namawiając go do wzięcia udziału w kolejnej zimowej wyprawie na Broad Peak w 2013 roku. Po długim wahaniu Berbeka postanawia spróbować raz jeszcze zdobyć szczyt.


Przewodnik tatrzański — ponad 10 lat doświadczenia w oprowadzaniu po Tatrach i Zakopanem. Rodowity góral z Zakopanego i miłośnik przyrody tatrzańskiej. Przewodnictwem zajmuje się zawodowo. Prywatnie pasjonat jazdy na rowerze, skiturów oraz fotografii krajobrazów górskich.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Wróć do spisu treści