Przejdź do treści
GALERIA

Stare zdjęcia Zakopanego dawniej i dziś


Fotografie przedstawiają dawne oraz obecne miasto pod Tatrami. Patrząc i porównując znane, ale jakże inne miejsca można spróbować odnaleźć klimat bezpowrotnie minionych czasów.
Stare zdjęcia to szczególna lekcja historii, o której warto pamiętać. Zdjęcia niegdyś i teraz to fotograficzna podróż w czasie, gdzie można zobaczyć, jak zmieniło się Zakopane przez ostatnie 100 lat. Warto przyglądnąć się szczegółom i zobaczyć znane, ale jakże inne miejsca z budynkami, których już niestety nie ma.

UWAGA!
przesuwanie znaczek

Aby porównać te same zdjęcia dawniej i dziś, należy je przesuwać prawa lewa!

Ulica Krupówki

Reprezentacyjna ulica Zakopanego i zarazem najbardziej znany deptak w Polsce, przy którym mieszczą się nowoczesne sklepy, restauracje i lokale. Przy Krupówkach można odnaleźć zabytkowe budynki pamiętające jeszcze czasy sprzed ponad wieku. Ulica niegdyś była jedną z głównych dróg łączących dwór i hutę w Kuźnicach z kościołem i karczmą na tzw. Nawsiu, czyli okolicy dzisiejszej ul. Kościeliskiej. Dawne Krupówki nie przypominały dzisiejszego deptaka, zabłocona droga ciągnęła się pośród lasu podmokłych terenów i polan.
Poniższe zdjęcia pokazują ulicę Krupówki niegdyś i obecnie.
Na starej fotografii Zakopane II poł. XIX w. i widok na Giewont jeszcze bez krzyża.
Obecnie na pierwszym planie popularne oczko wodne przy Krupówkach.
Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie


Z prawej strony murowany budynek wzniesiony w 1931 r. przez Henryka Schabenbecka.
W tym miejscu mieścił się znany zakład fotograficzny. Trochę wyżej na  zdjęciu odchodzi w prawo ul. Staszica. Z lewej strony niewidoczne oczko wodne z mostkiem.
Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie

1920-25 r. skrzyżowanie Krupówek z ul. Kościuszki będące centralnym miejscem Zakopanego. Po lewej niewidoczny gmach Poczty Polskiej.
Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie
Lata 1916-1920, górne Krupówki. W głębi na najdalszym planie widoczna "Willa Ślimak", a po prawej stronie willa "Poraj" pierwotnie "Marya".
Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie

Lata 1890-1899, budynek pierwszego Zakopiańskiego hotelu "Pod Giewontem" (właściwie: "Pod Gewontem"). Obecnie mieści się tu góralska karczma "Gazdowa Kuźnia".
Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie

Rok 1914, na zdjęciu po prawej stronie widoczny budynek z napisem "Bazar Polski" zaprojektowany przez Franciszka Mączyńskiego. Gmach został wybudowany w 1911 r., zleceniodawcą był Władysław hr. Zamoyski.
Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie

1930 r. środkowe Krupówki przy skrzyżowaniu z ul. gen. Galicy. W centrum zdjecia duża murowana kamienica z 1900 r. w której niegdyś mieścił się hotel "Centralny".
Foto: fotopolska.eu


Zbudowany w 1922 r. narożny budynek przy skrzyżowaniu Krupówek z ulicą Tadeusza Kościuszki. W tym dużym budynkui mieściło sie kilka istytucji, obecnie swoją siedzibę ma tutaj Spółdzielczy Bank Podhalański.
Źródło: NAC Narodowe Archiwum Cyfrowe

Na czarno-białej  fotografii dolne Krupówki w czasie okupacji niemieckiej. Obecnie nieopodal przejście podziemne prowadzące pod Gubałówkę.

Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie


Górne Krupówki, pensjonat "Marya" obecnie willa "Poraj". Budynek w stylu szwajcarskim został wybudowany w 1887 r.
Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie


Giewont widziany z Dolnej Równi Krupowej. Obszar Równi Krupowej to niezabudowany teren rozległej łąki w centrum Zakopanego.
Foto archiwum: polskafoto.eu


Na starym zdjęciu lata 1903-1910 patrząc od prawej strony widnieją budynki: Szkoła Przemysłu Drzewnego obecnie Budowlanka, Muzeum Tatrzańskie i Dworzec Tatrzański. Obecnie zasłąnięte przez stragany oraz drewniane budynki należące do tzw. Góralskich Sukiennic.
Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie

Przy ulicy Zaruskiego na starym zdjęciu rok 1975, hotel „Gazda” obecnie „Gromada”. Przed wejściem ciekaw rzeźba juhasa z owcami autorstwa zakopiańskiego artysty Henryka Burzca.
Foto: NAC Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ulica Kościeliska

Położona wzdłuż Potoku Cicha Woda ulica Kościeliska jest nazywana starówką Zakopanego. Należy do najstarszej ulicy miasta, po obu jej stronach stoi wiele zabytkowej zabudowy drewnianej.
Przy Kościeliskiej mieściły się pierwsze sklepy, targowisko, karczma, poczta, siedziba straży ogniowej oraz pierwszy kościół parafialny i cmentarz.
Rok 1891, ulica Kościeliska dawniej Nawsie sfotografowana przez Walerego Eljasz-Radzikowskiego. Stary budynek Dom Spólki Handlowej.
Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie

Lata 1930-1939 , Willa Cicha postawiona przed 1880 r. jako dom rodzinny Gąsieniców Sobczaków-Cekusiów. Jej pierwotna nazwa to "Sobczakówka" pensjonat należał do trzech sióstr Sobczakówien.
Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie

Maj 1931, pierwszy kościół parafialny Zakopanego, mieszczący się przy ulicy Kościeliskiej. Początkowo pod wezwaniem św. Klemensa obecnie Matki Boskiej Częstochowskiej.

Źródło: NAC Narodowe Archiwum Cyfrowe


Po lewj stronie zdjęcia Stary Kościółek, po prawej kaplica Gąsieniców. Data wybudowania murowanej kaplicy to ok. 1800, jej fundatorem był Paweł Gąsienica. Niewielki budynek kamienny jest jednym z najcenniejszych zabytków Zakopanego.

Źródło: Muzeum Tatrzańskie


Rok 1895, dom Józefa Krzeptowskiego brata Sabały gdzie miejsce miał pierwszy sklep, pierwsze kasyno, pierwszy sezonowy urząd pocztowy i pierwsza restauracja w Zakopanem. Prawdopodobnie pierwszy góralski dom, gdzie wyżkę zastąpiono mieszkalnym piętrem. Na  starej fotografii w drzwiach stoi Stanisław Eljasz-Radzikowski.
Obecnie w budynku mieści się regionalna karczma "U Wnuka".  

Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie


Ulica Tadeusza Kościuszki

Droga łącząca dworzec kolejowy z ulicą Krupówki. Po wybudowaniu ulica nosiła nazwę Marszałkowska, na cześć bywających w Zakładach Wodoleczniczych Andrzeja Chramca dostojników galicyjskich, zarządzających w randze Marszałka Krajowego lokalnym rządem.
Po I wojnie światowej nazwa ulicy została zmieniona i nazwana imieniem Tadeusza Kościuszki.
Lata 1920-1935, dawna ulica Marszałkowska obecnie Tadeusza Kościuszki.

Źródło: Fotopolska.eu

Rok 1931, budynek przy  ul. Tadeusza Kościuszki 12 obok skrzyżowania z Al. 3-go Maja. W domu mieszkał znakomity himalaista i przewodnik Maciej Berbeka.

Źródło: aukcje internetowe

Listopad 1937 r., Budynek biura Ligi Popierania Turystyki, obecnie mieści się tutaj siedziba oddziału zakopiańskiego Związku Podhalan.

Źródło: NAC Narodowe Archiwum Cyfrowe

Dworzec PKS - lata 60 ubiegłego wieku. Teraz własność prywatna gdzie mieści sie sklep spożywczy.
Źródło: Muzeum Tatrzańskie

Ulica Piłsudskiego

Ulica Piłsudskiego to droga łacząca Krupówki ze skocznią narciarska. Pomysł połącznia Krupówek z popularną Krokwią wysunął w 1926 r. Karol Stryjeński, a rok później zaczęto wytycznie nowej ulicy. Od 1928 r. nosi imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Po wojnie w okresie komunistycznym ulica nazywała się "15 Grudnia".

Źródło: Fofopolska.eu

Skocznia narciarska Wielka Krokiew, wybudowana w 1925 r.

Źródło: Fofopolska.eu

Inne miejsca Zakopanego

Stara fotografia z 1890 r., wjazd do Zakopanego - skrzyżowanie Chramcówek z Nowotarską. Obecnie rondo dra Andrzeja Chramca.

Foto archiwum: Muzeum Tatrzańskie


Bulwary Słowackiego i pensjonat wypoczynkowy "Bristol". Przed II wojna światową jeden z najbardziej reprezentacyjnych tego typu obiektów w Zakopanem.

Źródło: NAC Narodowe Archiwum Cyfrowe

Gubałówka - żelazny krzyż wykonany w Kuźnicach i ufundowany w 1873 r. przez dra Tytusa Chałubińskiego. Upamiętnia szczęśliwe pojednanie z rodziną. Czasem błędnie podawane jakoby krzyż został postawiony jako wotum po opanowaniu epidemii cholery w Zakopanem. Krzyż obecnie znajduje się na terenie prywatnym.

Źródło: NAC Narodowe Archiwum Cyfrowe

Rok 1940, ulica Strążyska —  droga prowadząca do popularnej doliny u stóp Giewontu.

Źródło: archwum Muzeum Tatrzańskiego

Lata 1915-25, ulica Nowotarska, biegnąca wzdłuż potoku Zakopianka to obok Kościeliskiej jedna z najstarszych dróg Zakopanego.

Źródło: archiwum Muzeum Tatrzańskie

II poł. XIX w. (1861r. ?) Nieistniejący dwór Homolacsów w Kuźnicach. Na zdjęciu widoczne schody i fontanna, które zachowały sie do czasów obecnych.

Źródło: archiwum Muzeum Tatrzańskie

Rok 1971, plac w Kuźnicach i Zajazd Górski. Budynek został wybudowany w latach 1956-58 według projektu Anny Górskiej, na miejscu dawnej modelarni hutniczej.

Źródło: aukcje internetowe

Zespół dworsko-parkowy w Kuźnicach. Rok 1935 — dworki urzędników Zakładu (tzw. oficjalistów).

Archiwum foto: Muzeum Tatrzańskie

Rok 1907, zakopiańska dzielnica Bystre i drewniany budynek, w którym miejsce ma apteka. Obecnie obok ronda wybudowanego 2019 r.

Źródło: aukcje internetowe

Kościół Jezuistów "Na górce"

Źródło: aukcje internetowe

Lata 1895-1905, na zdjęciu Niżnia Brama Kościeliska w Dolinie Kościeliskiej nazywana także Bramą Kantaka.
Na skałach wisi tablica poświecona Kazimierzowi Kantakowi, który był wielkim miłośnikiem Tatr, w latach 1876–86 był delegatem Towarzystwa Tatrzańskiego na zabór pruski. Od 1878 był członkiem honorowym Towarzystwa Tatrzańskiego.

Źródło: aukcje internetowe

Zdjęcia zakopanego niedyś i teraz na fotografii
5.0 / 5
15 recenzje
15
0
0
0
0
Gerard
poniedziałek 06 Lis 2023
Dziękuję. Pięknie to wyglądało. Tęsknię za starym Zakopanem...
Ela
sobota 15 Kwi 2023
Dziekuje,lezka sie kreci w oku i wracaja wspomnienia z dziecinstwa.Moje kochane,dawne Zakopane,gdzie kazde wakacje,kazda wolna chwile spedzalam u dziadkow na Strazyskiej i u cioci w Kuznicach juz nie wroci.Teraz jest inaczej.Brakuje mi tamtego klimatu,zapachow,wszystkiego...zostaly zdjecia
Daria
czwartek 19 Sty 2023
Bardzo fajny pomysł z tymi zdjęciami,że można sobie poròwnac i cofnąć sìę w czasie choć na chwilę.Super pomysł ,brawa za pomysł,świetnie się oglądało. Na pewno weocę jeszcze nie raz tutaj.
iwona
czwartek 27 Paz 2022
Fantastyczne!
jano
piątek 15 Lip 2022
bajka, coś fantastycznego : )
Agnieszka
piątek 10 Cze 2022
Fantastyczne. Dziękuję.
Steve z minecraft
środa 27 Kwi 2022
Robi wrażenie
Małgorzata
sobota 12 Lut 2022
Dziękuję! Słowa uznania dla Autora/Autorki-praca wykonana nie tylko rzetelnie,ale i z sercem. Brawo!
Anna
wtorek 04 Sty 2022
Brawo za pomysł. Dziękujemy... Prawdziwe Zakopane, żywe wspomnienia, dla mnie powrót to obrazów dzieciństwa.
Michał Olszański
wtorek 23 Lis 2021
super
Marcin Zięba
niedziela 10 Paz 2021
Super porównanie i możliwość przeniesienia się kilkanaście / kilkadziesiąt lat wstecz ;) Bravo
Lech Robakiewicz
wtorek 21 Wrz 2021
Super, dzięki wielkie. Możliwość przesłaniania i odsłaniania starych zdjęć - nie do przecenienia. Świetna robota.
Marcin
niedziela 19 Wrz 2021
Piszę raz jeszcze, bo ile człowiek by dał, żeby cofnąć się w czasie ... choćby pod skocznię, było tak cicho, zero ludzi... a już skrzyżowanie Chramcówek z Nowotarską, teraz rondo Chramca, to już dla mnie marzenie. Równia Krupowa też bym się napił tam piwka ... wtedy, teraz nie piłem nigdy...
Jeszcze raz dziękuję pomysłodawcą tejże strony...
I choć pochodzę z Grodziska Maz... to serce moje jest tu w Zakopanem...
A tak konkretnie, na Bachledzkim Wierchu, gdyż nie ma tam przeważnie nikogo....spędzam tam godziny. :)
Marcin
sobota 18 Wrz 2021
Cudownie ktoś to wykonał, te wszystkie miejsca , znane mi z dziś, zobaczyć 100 lat wcześniej...po prostu suuuuuuper... dziękuję :)
Maciej
niedziela 05 Wrz 2021
Uwielbiam stare zdjęcia a tutaj dodatkowo mogę zobaczyć jak zmieniło się dane miejsce. dziękuję
Wróć do spisu treści